Που μπορώ να κάνω τέστ νοημοσύνης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10

    Που μπορώ να κάνω τέστ νοημοσύνης;

    Γεια χαρά!

    Είμαι ενήλικος (πάνω από 25) και θα με ενδιέφερε να κάνω ένα τεστ νοημοσύνης (IQ test). Είμαι στην περιοχή του Βόλου. Σε ποια ειδικότητα ψυχολόγου θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ; Μήπως υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική εκτός από ψυχολόγο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για ποιο λογο θες να κανεις τεστ νοημοσυνης?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για ποιο λογο θες να κανεις τεστ νοημοσυνης?
    Γεια σου betelgeuse! (άραγε από το άστρο;) Ευχαριστώ για τη γρήγορη απόκρισή σου!

    Θα σου απαντούσα στην ερώτησή σου αν μπορούσες να μου εξηγήσεις πως θα βοηθούσε να απαντήσει κανείς το OP. Αλλιώς μια τέτοια συζήτηση νομίζω θα ήταν off-topic.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Αν πιστεύεις οτι έχεις υψηλό iQ http://www.mensa.org.gr/
    real eyes realise real lies

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by white View Post
    Αν πιστεύεις οτι έχεις υψηλό iQ http://www.mensa.org.gr/

    Ευχαριστώ white!

    Είχα σκεφτεί αυτή την επιλογή, αλλά απ' ότι θυμάμαι από αυτά που είχα διαβάσει για την Αμερικανική Mensa, τα τεστ της είναι κατατακτήρια, δηλαδή το αποτέλεσμά τους είναι θετικό για την εισαγωγή σου ή αρνητικό και δεν προσφέρει κάποιο ποσοτικό αποτέλεσμα. Θα με ενδιέφερε όμως ένα ποσοτικό αποτέλεσμα. Είναι μήπως διαφορετικά για την Ελληνική Mensa; Δεν μπόρεσα στη σελίδα τους να βρω κάτι διαφορετικό. Ίσως να τους ρωτήσω πάντως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Κοιτα εγώ τεστ έκανα στο δημοτικό. Είχαν έρθει φοιτητές και μας κάναν. Τεστς θα βρεις πολλά ακόμα και στο διαδίκτυο. Δεν ειναι ένα συγκεκριμένο. Ουσιαστικά το υψηλό iQ ειναι μεγαλύτερη δυνατότητα αφομοίωσης. Οκ επικρατεί βέβαια η αποψη ότι όσο μεγαλύτερο IQ έχεις τόσο πιο βασανιστικό γίνεται. Ότι οι περισσότεροι παθαίνουν παράνοια και αυτό έχει βάση... Σου έδωσα λινκ της ΜΕΝΣΑ γιατι μπορείς να το επιβεβαιώσεις ή να πάρεις πληροφορίες για το θέμα.
    real eyes realise real lies

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για να γινεις μελος της mensa , πρεπει ναχεις IQ ανω του 160 . Αν και πλεον το EQ θεωρειται σημαντικοτερο . Να σας πω τρια μελη της mensa να εκπλαγητε ( ? ) , Sharon Stone , Shakira , Jeena Davis ( η τελευταια δεν μου κανει εντυπωση ) .
    To ΙQ του einstein λεγεται οτι κυμαινεται μεταξυ 160-180 . Στο 180 θεωρεισαι ιδιοφυια , αν και το συγκεκριμενο τεστ τεινει να θεωρηθει ακυρο , δειχνει μονο μια πλευρα της ' εξυπναδας ' του υποκειμενου .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    http://www.mensa.org.gr/join/practice
    Χιλιάδες κόσμος έχει υψηλό iQ.Δεν είναι τόσο σπανιο πια.H Sharon Stone έχει πραγματικά πολύ υψηλό.Και για την mensa ειναι 130 αν δεν κανω λάθος.
    Last edited by white; 16-02-2015 at 13:17.
    real eyes realise real lies

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Χμ , το να απαντας στο γιατι ανοιξες το θεμα δεν νομιζω να θεωρειται off topic. Αν ωστοσο δεν θες να απαντησεις ειναι σεβαστο.


    Η αληθεια ειναι οτι τεστ νοημοσυνης μπορεις να βρεις ανετα στο νετ , και θεωρησα πως για να ανοιξεις θεμα εδω ισως να υπηρχαν βαθυτερες αιτιες , περα απο απλη περιεργεια. Για αυτο και ρωτησα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Το πιο 'κλασικό' τεστ νοημοσύνης ενηλίκων είναι το WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale), μπορείς να το βρεις και στην Ελλάδα. Το χορηγούν αποκλειστικά Ψυχολόγοι, που έχουν βέβαια και μια επιπλέον εκπαίδευση για τη χορήγηση του. Αλλά, οι κανόνες δεοντολογίας αναφέρουν πως δεν είναι σκόπιμη η αναφορά σε κάποιο αριθμητικό σκορ. Αν δηλαδή κάποιος είναι σωστός επαγγελματίας, έχει τα 'επίσημα' τεστ νοημοσύνης και σου κάνει το τεστ, δεν θα σου πει 'έχεις ΙQ 120' ή κάτι τέτοιο, αλλά θα σου επεξηγήσει το επίπεδο της νοητικής σου ικανότητας στις διάφορες δοκιμασίες, τα δυνατά σημεία και τις αδυναμίες, ένα συνολικό προφίλ κλπ.

    Τώρα τα διάφορα τεστ που κυκλοφορούν είτε στο διαδίκτυο, είτε σε άλλους χώρους, οκ μπορεί να σου βγάλουν κάποιο 'IQ', αλλά δεν είναι συνήθως αξιόπιστα και έγκυρα. Πάντως η έννοια της 'νοημοσύνης' είναι πολυσύνθετη, το τι ακριβώς μετρούν τα τεστ νοημοσύνης αμφισβητείται, διαφέρει από τεστ σε τεστ, διαφέρει ανάλογα με τις συνθήκες και γενικά υπάρχουν πολλά θέματα. Προσωπικά νομίζω ότι μόνο αν υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος έχει νόημα η χορήγηση ενός τέτοιου τεστ. Για παράδειγμα, μπορεί να βοηθήσει σε περιπτώσεις όπου υπάρχει υποψία κάποιας νευρολογικής βλάβης, ή κάποιας μαθησιακής δυσκολίας, ή κάποιας σημαντικής υστέρησης.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Χμ , το να απαντας στο γιατι ανοιξες το θεμα δεν νομιζω να θεωρειται off topic. Αν ωστοσο δεν θες να απαντησεις ειναι σεβαστο.


    Η αληθεια ειναι οτι τεστ νοημοσυνης μπορεις να βρεις ανετα στο νετ , και θεωρησα πως για να ανοιξεις θεμα εδω ισως να υπηρχαν βαθυτερες αιτιες , περα απο απλη περιεργεια. Για αυτο και ρωτησα.
    Όχι απλά το ζήτημά μου είναι ότι δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ αυτά τα τεστ. Σε πολλά από αυτά μπορείς απλά να διαλέξεις τυχαίες απαντήσεις και να σου βγάλει 160 (!). Αυτά τα site έχουν κίνητρο να σου δώσουν να κάνεις κάτι εύκολο και κάτι που θα σε ανεβάσει ψυχολογικά ώστε να σε κάνουν να θέλεις να ξαναγυρίσεις ώστε να αυξήσουν την επισκεψιμότητά τους, να πατάς στις διαφημίσεις τους, να τους δώσεις το email σου με αφορμή να σου στείλουν το σκορ, αλλά με αιτία να σου στέλνουν spam κτλ. Δεν λέω ότι όλοι το κάνουν αυτό, απλά δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να ξεχωρίσεις ποιός το κάνει και ποιός δεν το κάνει. Για αυτό θέλω έναν ειδικευμένο ψυχολόγο. :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Γιαυτό του έδωσα το λινκ της mensa γιατί χρησιμοποιούν την κλίμακα Wechsler
    real eyes realise real lies

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Το πιο 'κλασικό' τεστ νοημοσύνης ενηλίκων είναι το WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale), μπορείς να το βρεις και στην Ελλάδα. Το χορηγούν αποκλειστικά Ψυχολόγοι, που έχουν βέβαια και μια επιπλέον εκπαίδευση για τη χορήγηση του. Αλλά, οι κανόνες δεοντολογίας αναφέρουν πως δεν είναι σκόπιμη η αναφορά σε κάποιο αριθμητικό σκορ. Αν δηλαδή κάποιος είναι σωστός επαγγελματίας, έχει τα 'επίσημα' τεστ νοημοσύνης και σου κάνει το τεστ, δεν θα σου πει 'έχεις ΙQ 120' ή κάτι τέτοιο, αλλά θα σου επεξηγήσει το επίπεδο της νοητικής σου ικανότητας στις διάφορες δοκιμασίες, τα δυνατά σημεία και τις αδυναμίες, ένα συνολικό προφίλ κλπ.
    Χμμ ενδιεφέρον. Έχω περιέργεια για το λόγο που ισχύει αυτός ο κανόνας δεοντολογίας. Προσωπικά πάντως και οι πληροφορίες αυτές που λες ότι δίνουν θα με κάλυπταν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν γραψεις τις λεξεις-κλειδια , iq wikipedia θα σου βγαλει πολλα αρθρα που μπορεις να διαβασεις για αυτο που σε ενδιαφερει. Κατοπιν ισως σε βιβλιοπωλεια οπως το amazon , σε οργανισμους οπως η μενσα , σε ειδικευμενους ψυχολογους κλπ. κλπ.

    Ειναι και της μοδας , εαν καποιος εκανε αιτηση για τεχνικος του οτε σε μια προκυρηξη που ειχε βγει ονλαιν , θα εκανε και μερικα εξαντλητικα iq test στην πορεια παντα online με περιορισμενο χρονο χωρις να μαθεις τα αποτελεσματα ομως. (Αν και μπορουσες να κλεψεις και να πιασεις το απολυτο:P)... τεσπα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by white View Post
    Γιαυτό του έδωσα το λινκ της mensa γιατί χρησιμοποιούν την κλίμακα Wechsler
    Χμ, όχι ακριβώς, απλά χρησιμοποιούν ένα μέρος του τεστ (με σχήματα), που θεωρείται πολιτισμικά ουδέτερο.
    Ολόκληρο χρειάζεται πολύ περισσότερη ώρα για να χορηγηθεί και έχει αρκετά υπο-τεστ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By eleon in forum Κακοποίηση
    Replies: 25
    Last Post: 07-12-2012, 13:11
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ....
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2012, 20:34
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 18-09-2011, 14:59
  4. Δεν μπορώ να βρω τι να κάνω στην ζωή μου...
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-2011, 04:07
  5. μία άλλη άποψη για τα τεστ νοημοσύνης
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2009, 13:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •