Ψυχώσεις και Σύνταξη Αναπηρίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10

    Question Ψυχώσεις και Σύνταξη Αναπηρίας

    Καλησπέρα σας.

    Έχω διαγνωστεί με βαριά κατάθλιψη και με μη καθορισμένη μη οργανική ψύχωση.

    Δεδομένου ότι είμαι άνεργος και δεν έχει τύχει να δουλέψω ποτέ στη ζωή μου μέχρι τώρα, ποια είναι η διαδικασία για να πάρω μία σύνταξη αναπηρίας, λόγω των προβλημάτων υγείας μου?? Αφού δεν έχω ένσημα, από πού την παίρνω?? Από το ΙΚΑ ή από την πρόνοια??

    Αν βγω με κάτω από 67% αναπηρία, υπάρχει περίπτωση να πάρω σύνταξη, έστω μειωμένη.

    Επιτρέπεται να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, για όσο την παίρνω??


    Οποιαδήποτε βοήθεια από εσάς θα είναι πολύτιμη για μένα.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αν παρεις 67% δικαιουσε επιδομα από την προνοια. Συνταξη χωρις ενσημα δεν δικαιουσε. Επισημά δεν μπορεις να δουλεψεις αν παιρνεις το επιδομα μαυρα όμως όλα γινοντε

  3. #3
    ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΟΜΩς ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΕΚΤΟς ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ να μην εχεις κανενα ενσημο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΟΜΩς ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΕΚΤΟς ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ να μην εχεις κανενα ενσημο
    Δηλαδή εγώ που έχω κάποια λίγα δεν δικαιούμαι την σύνταξη του πατέρα μου ως ανύπαντρη θυγατήρ;

  5. #5
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δηλαδή εγώ που έχω κάποια λίγα δεν δικαιούμαι την σύνταξη του πατέρα μου ως ανύπαντρη θυγατήρ;
    συμφωνα με αυτα που ξερω οχι αλλα να στο τονισω οτι δεν ειμαι ειδικος.μπορεις ομως να τα διεκδικησεις παντα κατα την γνωμη μου ως σκετο ανυπαντρη θυγατερα χωρις να τους ζητησεις να λαβουν υποψη το οτι εισαι αμεα(αν και δεν βλαπτει...).λεω...

  6. #6
    ειναι διαφορετικοι λιγο οι κανονες για τους ανυπαντρους αντρες απο τις ανυπαντρες θυγατερες(πιο ευκολο).μπορει να δικαιουσε ετσι και αλλιως ψαξτω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    ΕΡ. Είμαι ανασφάλιστος και με αναπηρία 67%. Μπορώ να πάρω επίδομα βαριάς αναπηρίας και από ποιόν φορέα;
    ΑΠ. Το επίδομα χορηγείται από την Πρόνοια,τα δικαιολογητικά προσκομίζονται στην υπηρεσία Πρόνοιας εκάστου Δήμου. Δικαιούχοι είναι άτομα ανασφάλιστα ή έμμεσα ασφαλισμένα που έχουν αναπηρία 67% και άνω από τα Κ.Ε.Π.Α. και οι προϋποθέσεις που πρέπει να έχουν οι υποψήφιοι δικαιούχοι είναι να είναι:
    1. Έμμεσα ασφαλισμένοι σύζυγοι (από το σύζυγο που βρίσκεται εν ζωή)και δεν παίρνουν οικονομική βοήθεια για την αναπηρία τους από οποιαδήποτε άλλη πηγή. Εξαιρούνται οι έμμεσα ασφαλισμένοι σύζυγοι που λόγω θανάτου του συζύγου τους εισπράτουν την συνταξή του/της οπότε θεωρούνται άμεσα ασφαλισμένοι.
    2. Έμεσα ασφαλισμένα παιδιά (προστατευόμενα μέλη)που δεν παίρνουν οικονομική ενίσχυση για την αναπηρία τους μεγαλύτερη του ποσού του επιδόματος βαρειάς αναπηρίας.
    3. Παιδιά που παίρνουν σύνταξη λόγω του θανάτου του προστάτου γονέα ποσό μικρότερο ή ίσο του επιδόματος βαρειάς αναπηρίας.
    4. Άμεσσα ασφαλισμένοι που δεν έχουν τις ασφαλιστικές προυποθέσεις για συνταξιοδότηση από το ταμείο τους(περιλαμβάνονται και οι έχοντες χρέη στα ταμεία τους)
    5. Ανασφάλιστοι-αυτοί που έχουν βιβλιάριο απορίας.
    6. Ανασφάλιστοι υπερήλικες του Ο.Γ.Α.

    Πηγή:http://dikaiomamou.anticancerath.gr/...B1%CF%84%CE%B1
    real eyes realise real lies

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    . Ηδη ο νέος νόμος αποκαθιστώντας τα πράγματα ορίζει ότι θυγατέρες και άπορες άγαμες αδελφές απαιτούν δικαίωμα σύνταξης από το Δημόσιο λόγω θανάτου του γονέα τους με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που αποκτούν το δικαίωμα αυτό και τα αγόρια, δηλαδή μέχρι το 18ο έτος της ηλικίας τους εφόσον είναι άγαμες ή και μετά τη συμπλήρωση του συγκεκριμένου ορίου ηλικίας εφόσον είναι άγαμα και ανίκανα για εργασία κατά ποσοστό 50% και άνω.
    http://www.kathimerini.gr/398707/art...h-logw-8anatoy

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    10
    Κάτι που ξέχασα να αναφέρω πιο πριν, είναι ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα της υγείας μου, μου δημιουργεί δυσκινησία και μία σχετική δυσκολία στην ομιλία, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μετακινούμαι στο δρόμο.

    Επίσης, δεν έχω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο, δεδομένου ότι έχω μία μεγάλη φοβία όταν μπαίνω στα νοσοκομεία. Μου δημιουργούνται μνήμες από πρόσωπα της οικογένειάς μου και γι'αυτό δεν μπορώ να ξαναπατήσω εκεί.

    Γίνεται λοιπόν να πραγματοποιηθεί σε μένα κατ'οίκον εξέταση από τα ΚΕΠΑ και με χαρτί ιδιώτη γιατρού??

    Μπορείτε, εν κατακλείδι, να μου περιγράψετε τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να πάρω ένα επίδομα αναπηρίας??

    Επειδή είμαι άνεργος, έχω βγάλει βιβλιάριο απορίας στο ΙΚΑ μέσω του ΟΑΕΔ, το οποίο μπορώ να ανανεώνω μέχρι τα 29 μου έτη.
    Θεωρούμαι ανασφάλιστος??

    Αν ναι, μπορώ να απευθυνθώ στην πρόνοια για ένα επίδομα??
    Last edited by dimitsos; 16-02-2015 at 14:49.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Αμα εχεις σχιζο δικαιουσαι τη συνταξη του πατερα σου μετα το μοιραιο.

    Επισης αμα εχεις σχιζο ή καποια αλλη βαρια αναπηρια, και βεβαια δικαιουσαι επιδομα αναπηριας (γυρω στα 313 ευρω το μηνα).

    Τσεκαρε τους συνδεσμους που εγραψα στο παρακατω μηνυμα.

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...9%CE%B1%CF%82&

    Quote Originally Posted by dimitsos View Post
    Κάτι που ξέχασα να αναφέρω πιο πριν, είναι ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα της υγείας μου, μου δημιουργεί δυσκινησία και μία σχετική δυσκολία στην ομιλία, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μετακινούμαι στο δρόμο.

    Επίσης, δεν έχω χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο, δεδομένου ότι έχω μία μεγάλη φοβία όταν μπαίνω στα νοσοκομεία. Μου δημιουργούνται μνήμες από πρόσωπα της οικογένειάς μου και γι'αυτό δεν μπορώ να ξαναπατήσω εκεί.

    Γίνεται λοιπόν να πραγματοποιηθεί σε μένα κατ'οίκον εξέταση από τα ΚΕΠΑ και με χαρτί ιδιώτη γιατρού??

    Μπορείτε, εν κατακλείδι, να μου περιγράψετε τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να πάρω ένα επίδομα αναπηρίας??

    Επειδή είμαι άνεργος, έχω βγάλει βιβλιάριο απορίας στο ΙΚΑ μέσω του ΟΑΕΔ, το οποίο μπορώ να ανανεώνω μέχρι τα 29 μου έτη.
    Θεωρούμαι ανασφάλιστος??

    Αν ναι, μπορώ να απευθυνθώ στην πρόνοια για ένα επίδομα??
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by Mriya; 27-02-2015 at 19:20.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    Δικαιουσε συνταξη του αποθων γονεα οχι μονο του πατερα

Similar Threads

  1. Ποσοστα αναπηριας για ψυχωσεις
    By maus in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 60
    Last Post: 20-10-2018, 14:45
  2. Ποσοστο αναπηριας και πως καθοριζεται.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-12-2015, 22:21
  3. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 09:44
  4. Δικαιούμαι ποσοστό αναπηρίας;
    By colaz in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2014, 02:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •