To "σύνδρομο" του μοναχοπαιδιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56

    To "σύνδρομο" του μοναχοπαιδιού

    Εχετε γνωρίσει ενήλικα μοναχοπαίδια?
    Η σχέση μαζί τους σας αποδιοργάνωσε εντελώς η όσα ακούγονται ειναι φήμες?
    Είστε μοναχοπαίδι?
    Τι απαιτείτε απο τους φίλους και τις σχέσεις σας?
    Είμαστε τελικά εμεις τα μοναχοπαίδια τοσο απίστευτα εγωκεντρικοι και ταυτόχρονα ανασφαλείς?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Εγώ Μαρίνα μου συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα είναι πως μας βλέπουν a priori οι άλλοι. Εισαι τυχερή που ο σύντροφος της ζωής σου είναι μοναχοπαίδι επίσης. Διαφορετικά τη κάθε μικρή παραξενιά σου ισως να την απέδιδε στο γεγονός οτι δεν έχεις αδέλφια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Μοναχοπαίδι κι εγώ!
    Εγώίστρια όχι τόσο πάντως από ανασφαλής και με χαμηλή αυτο πεποίθηση άλλο τίποτα...
    Οι φιλίες μου ήταν πάντα δυνατές και πάντα τύχαινε να κάνω φιλίες με παιδιά που δεν ήταν μοναχοαπίδια (είναι τυχαίο άραγε?)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Εγω δεν εχω αδελφια και ειμαι πολυ οκ με αυτο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ποτέ δεν είχα δει κάτι ξεχωριστό σε κάποιον από τις παρέες μου επειδή ήταν μοναχοπαίδι. Μέχρι που έκανα σχέση με μοναχοπαίδι και συνειδητοποίησα ότι σε κάποια σημεία συμπεριφοράς τον έχει επηρεάσει. Είναι μικρές λεπτομέρειες που δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να της εξηγήσω καλά, όπως π.χ. το αυτονόητο για μένα να πω ναι σε κάποιον που θα μου ζητήσει κάτι μικρό, ενώ ο άλλος θα το σκεφτεί. Σε μια μεγάλη οικογένεια έχουμε συνηθίσει να κάνουμε μικρά πραγματάκια ο ένας για τον άλλο. Γνωρίζεις ότι σήμερα μπορεί να του φέρεις εσύ ένα ποτήρι νερό π.χ. και αύριο ο άλλος θα σου κάνει μία μικρή χάρη. Και υπάρχουν κάποια στοιχεία του χαρακτήρα που αμβλύνονται μέσω της συναναστροφής με άλλους μέσα σε μία οικογένεια, τις υποχωρήσεις που κάνεις, το χώρο που αφήνεις στον άλλο να εκφραστεί, να διεκδικήσει το λόγο του.

    Φυσικά δεν είναι όλα τα μοναχοπαίδια ίδια. Διαφορετικά έχει επηρεαστεί ένα παιδί που είναι υπερπροστατευμένο, διαφορετικά κάποιο που έχει επιβληθεί στους γονείς του λόγω δυναμικής προσωπικότητας (και δεν υπάρχει ένα άλλο κέντρο βάρους). Τον καθένα μας τον επηρεάζει διαφορετικά η κατάσταση της οικογένειά του. Από την άλλη και τα παιδιά που έχουν αδέλφια έχουν επηρεαστεί από αυτά και μπορεί να βρεις κι εκεί θετικές και αρνητικές επιρροές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Δεν έτυχε να έχω φίλο ή φίλη μοναχοπαίδι .................

    νομίζω όμως οτι δεν είναι αρκετό αυτό το χαρακτηριστικό για να διαμορφώσει μια συγκεκριμένη προσωπικότητα .............. π.χ. την εγωκεντρική που αναφέρθηκε

    Χαίρομαι πάντως που έχω έναν αδερφό , παρόλο που δεν μοιάζουμε σαν χαρακτήρες ! Είναι κομμάτι της οικογένειας μου ...................... αν δεν τον είχα γνωρίσει ποτέ ίσως να μην μου έλειπε, αλλα τώρα δεν θέλω με τίποτα να τον χάσω και τον αγαπώ πάρα πάρα πολύ ! (δεν του το λέω βέβαια συχνά για να μην παίρνει αέρα)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ο τρόπος διαπαιδαγώγισης νομίζω οτι παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο τελικά ..........

    Πολλά πράγματα παίζουν το ρολο τους, αλλα η διαπαιδαγώγιση και μάλιστα η αθέατη διαπαιδαγώγιση , δηλαδή το κλίμα που δημιουργείται στην οικογένεια, παίζουν το σημαντικότερο ρόλο ......................

    Μπορεί μια οικογένεια να έχει 2 παιδιά, που όμως δεν τους έχει μάθει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους, να έχουν υποχρεώσεις και να υπολογίζουν τους άλλους ανθρώπους .......

    και μπορεί να έχει μόνο ένα παιδί, αλλα να μην λειτουργούν οι γονείς υπερπροστατευτικά, να του μάθουν να λειτουργεί υπευθυνα και υπολογίζοντας τους άλλους, να επιδιώκουν την κοινωνικοποίηση του κ.α.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Αγαπητές φίλες το μοναχοπαίδι είτε έχει μεγαλώσει υπερπροστατευτικά είτε όχι πάντα αναζητάει ενστικτωδώς γύρω του ανθρώπους που να υποκαθιστούν τ αδέλφια που του λείπουν. Στη πορεία αυτής της αναζήτησης νομίζω πως υπάρχουν φορές που διεκδικεί εγωιστικά την προσοχή των άλλων με αποτέλεσμα να τους δημιουργεί πρόβλημα. Νομίζω Κλειώ πως και μόνο αυτή η ανασφάλεια της μοναξιάς οδηγεί τα μοναχοπαίδια σε κτητικές συμπεριφορές.
    Και ναι Aphelia .ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
    Κάποιοι απλώς νομίζω πως εχουν εξασκηθεί στη πορεία της ζωής να τα κρύβουν καλύτερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Celia θα στηριχτώ στην γνώση σου, διότι δεν έχω εμπειρία απο το θέμα .............


    Εχεις καταγράψει αυτά τα χαρακτηριστικά ?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Αγαπητη celia ποια ερευνα αποδεικνυει αυτο που λες για τα μοναχοπαιδια? Εκτος αν ειναι δικη σου ερευνα!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Αχ βρε Κλειώ. Εγώ μια ζωή τα ξορκίζω αυτά τα χαρακτηριστικά.
    Τώρα πως γίνεται και ξεπεταγονται σα μανιτάρια, ούτε που το κατάλαβα
    Θέλω να πω μήπως κάθε στραβοτιμονιά εξηγήται πάντα από τους υπόλοιπους σαν σύνδρομο μοναχοπαιδιού μόνο και μόνο επειδή κάποιος ειναι μοναχοπαίδι.
    Mήπως δηλαδή δε κρινόμαστε με την αντικειμενικότητα που αξίζει να κρίνονται όλοι οι άνθρωποι?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Καμμιά έρευνα δεν έχω κάνει vxnv. Προσωπικά φαντασματάκια είναι όσα λέω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εσυ λες οτι πολλά εξηγούνται με την ταμπέλα μοναχοπαίδι ..... οπότε γιατί σε παραξενευει αν το κάνουν και οι άλλοι ?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Kλειώ μου μη ξεχνάς οτι τις περισσότερες φορές οι άλλοι είναι ο καθρέφτης του εαυτού μας.
    Αν λοιπόν οι τρίτοι ερμηνεύουν κάθε σου κίνηση ως αποτέλεσμα της ατυχίας σου (ατυχία το βλέπω εγώ) να μην εχεις αδέλφια, τότε αναπόφευκτα τείνεις να πιστευεις ότι εσύ κάπου διαφοροποιείσαι απο τους υπόλοιπους.
    Καλή η γνώμη για τον εαυτό μας αλλά ως φύσει κοινωνικά όντα χρειαζόμαστε και την γνώμη των άλλων

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες . Μόνο να προσθέσω και κάτι .
    Αυτο που παίρνουν οι άλλοι είναι μια ατελής εικόνα του τι είσαι και του τι πιστευεις οτι είσαι . Και στο καθρεπτισμα δεν παίρνεις αυτό που δείχνει ο καθρέπτης αλλα επιρρεάζεσαι απο αυτό που πιστευεις οτι θα δείξει ο καθρέπτης .

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •