αποπραγματοποίηση όλε! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by tg1 View Post
    Θα φυγει κ παλι μην ανησυχεις,αλλωστε ειμαστε εμπειρες πλεον ετσι δεν ειναι?:)
    εσυ τι διαγνωση εχεις?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Και να σου συμβαίνει και όταν είσαι έξω με παρέα και να νιώθεις πως δεν είσαι εσύ αυτός που λέει αυτά που λέει, να ακούς τον εαυτό σου να μιλάει λες και είναι ένα άτομο άλλο από εσένα και εσύ παρατηρητής...
    Και για αυτό δεν υπάρχει και θεραπεία από όσο ξέρω...
    και γω αυτο ξερω..
    δλδ θεραπεια φαρμακευτικη και ψυχοθεραπεια για το αγχος γενικοτερα..
    και απο την αλλη η μονη λυση γι αυτο ειναι να μην το σκεφτομαστε...
    οταν παει να συμβει και δεν του δινω σημασια ελαχιστοποιειται και φευγει..
    αλλα για να το μαθεις αυτο (δλδ να μην το σκεφτεσαι) νομιζω θελει χρονο... να εξοικειωθεις μ αυτο και να μαθεις να μην το φοβασαι δλδ.. σε εμενα αυτο συνεβη
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    υπομονη μπουμ! φαση ειναι και θα περασει..
    συνηθισμενα τα βουνα!!

    θετικη σκεψη και εστιασε σε πραγματα που σε χαροποιουν... δες την ζωη χαλαρα!!

    δεν ειναι ευκολο.. ολοι οι αγχωδεις το ξερουμε απο πρωτο χερι...αλλα ειναι η μονη λυση...

    ετσι ειναι αυτα.. ολοι εχουμε τα πανω μας και τα κατω μας... υπομονη και θα αντεξουμε!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    εσυ τι διαγνωση εχεις?
    Ελα ντε?τι διαγνωση?εμπλεξα με ανικανους γιατρους,μονη μου την εκανα την διαγνωση αφου κοντεψα να τρελαθω μιας κ νομιζα οτι ημουν η μοναδικη στο κοσμο!τωρα ξερω πως εχω dp dr απο τις οποιες εχω τον φοβο της υπαρξης μου κ του περιβαλλοντος μου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια κακα τα ψεμματα..αν κανουμε θετικες σκεψεις τοτε δνε υπαρχει στρες κ αφου δεν υπαρχει στρες δεν υπαρχει κ αποπραγματοποιηση..εγω δεν νιωθω τον εαυτο μου σαν να μιλαει αλλος...απλα δεν νιωθω οικειο το περιβαλλον μου..σαν αμνησια ενα πραμα..δεν εχω νιωσει ποτε σα να μαι καποια αλλη.
    οχι...
    θελει καθοδηγηση ολο αυτο..μονοι μας δεν μπορουμε..χρειαζομαστε βοηθεια..φαρμακακι...κ ολα καλα..
    πανικοβαλλομαι τοσο οταν μου συμβαινει...που νιωθω τρελλη.
    ειναι απλο..οταν ηρεμησω κ νιωσω καλα θα φυγει κ αυτο..θα απολαμβανω παλι την ζωη.
    το ladose δεν θα το κοψω ποτε στην ζωη μου.αυτο αποφασισα..κ χεστηκα..δεν προκειται ποτε μα ποτε να αφησω τον εαυτο μου ακαλυπτο.
    κ θα ξεκινησω συμπεριφοριστικη..ο.τι πιο οικονομικο μπορεσω να βρω..βρηκα με 35 ευρω. θα πηγαινω 2 φορες για να μην δινω πολλα.τι να κανω?τι αλλο να κανω?
    απλα νιωθω ατομο με ειδικες αναγκες πλεον..κ αυτο με θλιβει..αυτη η διαφορετικοτητα..αν κ ξερω οτι γυρω μου πολλοι εχουμε τετοια προβληματα..γιατι ρε παιδια?
    βλεπω αλλους τωρα κ τους ζηλευω..κ γω καλα ημουν για κανα χρονο..καλα..τα χα βαλει σε μια ταξη..τωρα παλι πισογυρισμα..τα ιδια κ τα ιδια λεω το ξερω..αλλα οκ...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Χρειαζεται να το δεις απο μια αλλη οψη, καθε φορα που εχεις συμπτωμα να λες οκ ειναι απο την αποπραγματοποιηση,θα φυγει η εξαρση συντομα. Ειναι αποδεδειγμενο αλλωστε!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι....τωρα κλαιω..οκ.μου το γυρναει σε καταθλιψαρα..οκ κλασσικα εικονογραφημενα..ατιμο πραμα!
    μακαρι να μην ειχα ερθει στην ζωη...μακαρι ! να μην ειχα γεννηθει...η να με κοψει ενα αυτοκινητο να τελειωνει αυτος ο απειρος πονος πια.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    στο καλο ..παντα αναρωτιεμαι..ημουν 1 χρονο καλα κανονικα με το λαντοζ...τωρα ειμαι ετσι..τελικα μηπως ειμαι διπολικη χωρις μανια??χααχ
    γιατι εγω δεν κανω μανια..ειμαι πολυ σταθερη..κ ηρεμη οταν ειμαι καλα..απλα ηρεμη κ ορεξη για ζωη..αλλα κανονικα χωρις μανια.
    για να εισαι διπολικος προυποθετει μανια?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    στο καλο ..παντα αναρωτιεμαι..ημουν 1 χρονο καλα κανονικα με το λαντοζ...τωρα ειμαι ετσι..τελικα μηπως ειμαι διπολικη χωρις μανια??χααχ
    γιατι εγω δεν κανω μανια..ειμαι πολυ σταθερη..κ ηρεμη οταν ειμαι καλα..απλα ηρεμη κ ορεξη για ζωη..αλλα κανονικα χωρις μανια.
    για να εισαι διπολικος προυποθετει μανια?
    Δε γνωριζω η αληθεια ειναι, παντως το οτι ακολουθει καταθλιψη μετα απο dp dr ειναι στανταρ!δε φτανουν μονο τα χαπια, χρειαζεσαι κ στηριξη, κ χρονο για να επανελθεις

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μην κολλας σε ετικες μπουμ! και να εισαι και να μην εισαι τι σημασια εχει? τι θα αλλαξει? αυτο που πρεπει να σε απασχολει τωρα ειναι βρεις τροπους αντιμετωπισης οχι ονομασιες.!
    αλλαξετο τροπο σκεψης σου και αναθεωρησε την ζωη.. σε μενα αυτο συνεβη και ειδα διαφορα...
    αν και γενικως πιστευω πως τα σκαμπανευασματα ειναι μεσα στο παιχνιδι των ψυχικων διαταραχων...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #26
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ναι....τωρα κλαιω..οκ.μου το γυρναει σε καταθλιψαρα..οκ κλασσικα εικονογραφημενα..ατιμο πραμα!
    μακαρι να μην ειχα ερθει στην ζωη...μακαρι ! να μην ειχα γεννηθει...η να με κοψει ενα αυτοκινητο να τελειωνει αυτος ο απειρος πονος πια.

    Μην είσαι τόσο σκληρή με τον εαυτό σου. Σε καταλαβαίνω γιατί νιώθεις απογοήτευση, αλλά μην ξεχνάς ότι σχεδόν κανείς δεν είναι απόλυτα υγιείς.... Κράτα γερά, είναι μία δύσκολη περίοδος σκέψου μόνο ότι θα επανέλθεις...αλλά αλίμονο μην τα βάζεις με τον εαυτό σου, αντιθέτως χαλάρωσε και πες "δεν βαριέσαι, εχω και εγω τα προβληματακια μου δε θα σκάσω κιόλας"

    Υπομονή και μην το αντιμετώπιζεις σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου! ψυχραμία...

  12. #27
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Μην είσαι τόσο σκληρή με τον εαυτό σου. Σε καταλαβαίνω γιατί νιώθεις απογοήτευση, αλλά μην ξεχνάς ότι σχεδόν κανείς δεν είναι απόλυτα υγιείς.... Κράτα γερά, είναι μία δύσκολη περίοδος σκέψου μόνο ότι θα επανέλθεις...αλλά αλίμονο μην τα βάζεις με τον εαυτό σου, αντιθέτως χαλάρωσε και πες "δεν βαριέσαι, εχω και εγω τα προβληματακια μου δε θα σκάσω κιόλας"

    Υπομονή και μην το αντιμετώπιζεις σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου! ψυχραμία...
    διόρθωση γιατί είμαι και είμαι και βιαστική όταν γραφω
    *υγιής

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ναι....τωρα κλαιω..οκ.μου το γυρναει σε καταθλιψαρα..οκ κλασσικα εικονογραφημενα..ατιμο πραμα!
    μακαρι να μην ειχα ερθει στην ζωη...μακαρι ! να μην ειχα γεννηθει...η να με κοψει ενα αυτοκινητο να τελειωνει αυτος ο απειρος πονος πια.
    Κλασικά άμα έχεις ροπή προς κατάθλιψη το παραμικρό σε ρίχνει αμέσως ξανά πίσω.
    Γιαυτό εμείς που έχουμε δύο και τρεις εξάρσεις κατάθλιψης ίσως δεν πρέπει να μένουμε ποτέ χωρίς αντικαταθλιπτικά.

    Κάθε φορά λέω μα έχουν παρενέργειες και αποφεύγω να πάω να πάρω πάλι και όμως χωρίς αυτά δε ζω καθόλου απλά σέρνομαι και κάνω τα απολύτως απαραίτητα και μετά κατάθλιψη πάλι...

    Boom to ladose το έκοψες δηλαδή και ξαναέπεσες ή πέφτεις σε κατάθλιψη και με αυτό;
    Και επειδή το cipralex μου είχε κάτσει λίγο βαρύ από αποψη παρενεργειών αλήθεια το ladose βοηθάει εξίσου και στην αγχώδη με κρίσεις πανικού ή κανει μόνο για κατάθλιψη;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το ladose κανει κ για το στρες κ για την ΙΔΨ.. αν εχεις..
    με ειχε βοηθησει πολυ..ομως η υποτροπη που εκανα τωρα εγινε επειδη υπηρξε κ καποιο ασχημο γεγονος...δεν ηταν στα καλα καθουμενα..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Είχα αποπραγματοποίηση απο τα 15 μου και σήμερα είμαι 23.Σταμάτησε πριν 1 χρόνο.Δεν ξέρω πώς σταμάτησε απλά σταμάτησε απο μόνη της να υπάρχει.Ίσως πρέπει να καταλάβουμε πως τελικά δεν τα βλέπουμε όλα σαν ψεύτικα-όνειρο αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. αποπροσωποιηση/αποπραγματοποιηση
    By xristos xd in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 28
    Last Post: 21-10-2022, 16:47
  2. Αποπραγματοποιηση. Ξεπερνιέται?
    By ERMIS85 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2022, 16:38
  3. αποπραγματοποιηση
    By diamantina in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 00:07
  4. αποπραγματοποιηση? what?
    By kapamaru!! in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 01-08-2012, 18:04
  5. αποπραγματοποιηση
    By sallonikios in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 13
    Last Post: 02-03-2012, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •