αποπραγματοποίηση όλε! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Εγω εχω πεντε χρονια!!!σκεφτειτε οτι ειναι η αποπραγματοποιηση το προφυλακτικο μας!!! ;) μας προστατευει απο τν πονο

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    εχω πολυ στρες...παιδια πολυ στρες! χρειαζομαι βοηθεια! ξυπναω με σκεψεις κ τρεμω..εχασα παλι κιλα..εχω γινει πετσι κ κοκκαλο.
    τι να κανω?λεφτα δεν εχω..το λαντοζ δεν το χω κοψει...πηρα γιατρο κ μου πε να συνεχισω..φαση ειναι θα περασει.
    αλλα παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ! φοβαμαι πολυ! βοηθεια! ψαχνω να βρω δημοσιο φορεα για ψυχοθεραπεια..θελω να πεθανω..δεν αντεχω αλλο πια.
    ολα καλα ηταν..τα χα βαλει σε μια σειρα ..τωρα ξαναμαν τα ιδια..που σημαινει οτι απλα καλυψα το προβλημα.
    θεε μου βοηθησε μου..δωσε μου δυναμη..να αντεξω κ αυτο το χτυπημα..
    Βοομ κατσε κ ηρεμησε ολα ξεκινανε απτις αρνητικες σκεψεις ξεκινα με θετικες κ να μη σε νοιαζει τι θα πει ο καθε μαλακας σημασια εχει εσυ να εχεις μια ηρεμη ζωη δεστο σαν ασκηση καθημερινη κανε μαλακιες με θρασος που δε φανταζοσουν καν οτι θα μπορουσες για μια ωρα καθε μερα κ θ δεις θαρχισεις να χαμογελας ξανα

  3. #33
    @tg1 , επισκέπτομαι ψυχολόγους/ψυχιάτρους εδώ και 5 χρόνια. Συνεχώς τους περιέγραφα τα συμπτώματά μου τόσο κατατοπιστικά που μάλλον το πιθανότερο είναι να ήταν άπειροι και πολλοί από αυτούς ανίκανοι κι επικίνδυνοι γιατροί. Όλες τις διαγνώσεις μού τις έδωσαν, ποτέ όμως δεν ένιωσα πως καταλαβαίνουν για τι πράγμα τους μιλάω. Μετά από συνεχή αναζήτηση σε βιβλία και διαδίκτυο, έμαθα πως πάσχω από Διαταραχή Αποπραγματοποίησης, πράγμα που μου επιβεβαίωσε και ο τωρινός μου ψυχίατρος.

  4. #34
    Είναι ένα ιδιαίτερο κομμάτι του εαυτού μας, από το οποίο ενδέχεται να μην απαλλαχθούμε τελείως, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενα και λειτουργικά άτομα. Η βελτίωση, με τα μέσα που ταιριάζουν στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά, μπορεί να είναι πέρα των προσδοκιών.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    3
    Ακριβώς το ίδιο. Είναι από τα λίγα ψυχικά νοσήματα που έχεις το θάρρος να αποκαλύψεις γρήγορα!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Chronic Derealization Dis View Post
    @tg1 , επισκέπτομαι ψυχολόγους/ψυχιάτρους εδώ και 5 χρόνια. Συνεχώς τους περιέγραφα τα συμπτώματά μου τόσο κατατοπιστικά που μάλλον το πιθανότερο είναι να ήταν άπειροι και πολλοί από αυτούς ανίκανοι κι επικίνδυνοι γιατροί. Όλες τις διαγνώσεις μού τις έδωσαν, ποτέ όμως δεν ένιωσα πως καταλαβαίνουν για τι πράγμα τους μιλάω. Μετά από συνεχή αναζήτηση σε βιβλία και διαδίκτυο, έμαθα πως πάσχω από Διαταραχή Αποπραγματοποίησης, πράγμα που μου επιβεβαίωσε και ο τωρινός μου ψυχίατρος.
    Γεια..ποια ακριβως ειχες απο συμπτωματα; και εγω νομιζω αυτο εχω αποπροσωποιηση..και ενας γιατρος απο τους πολλους που πηγα με διεγνωσε με αυτο ενω οι αλλοι με λενε γαδ και καταθλιψη..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δε ξερω αν το εχω νοιωσει αυτο που λετε, αλλα μου θυμιζει 2-3 φορες μικρος που για λιγα δευτερολεπτα εβλεπα το χερι μου σαν ξένο. Το κούνουσα εγω δηλαδη οπως ηθελα αλλα το εβλεπα περιεργα σαν ξένο πραγμα, ισως και το περιβαλλον γενικα αλλα δε το θυμαμαι κσλα. Παιζει να ηταν αυτο καποια μίνι αποπραγματοποιηση;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Καλησπέρα και πάλι παιδιά...
    είχα πει για το αγόρι μου ότι με έπιανε αποπροσωποιηση, δλδ τον έβλεπα και έλεγα ποιος είναι τώρα και πώς υπάρχει τι νιώθει τι μου είναι κλπ.. τώρα με έπιασε με την αδερφή μου, το ίδιο έντονα, το ίδιο τρομακτικά... νιώθω ότι δεν την αναγνωρίζω (προφανώς λέω το όνομα της) αλλά λέω τώρα τι μου είναι πως υπάρχει κλπ ... παιδιά το παθαίνει κανεις;

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το βρισκω αναποφεκτο θεμα ολων εδω οταν δε βγαζει νοημα ο εαυτος τους και πλαθουν ενα αλλο

  10. #40
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Εγώ το παθαίνω συχνά δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς αυτό που νιώθω σαν να μην υπάρχω σαν να τα βλέπω όλα σφαιρικά και μερικές φορές μου φαίνονται όλα σαν περίεργα ψεύτικα δεν ξέρω πως να το πω πχ βλέπω τα αμάξια και λέω τι είναι αυτά ενώ καταβαθως ξέρω ότι είναι αμάξια
    Επίσης έχω και πολύ άγχος όλη μέρα σχεδόν . Ταχυκαρδία απτό πρωί μέχρι να κοιμηθώ και τα χέρια μου ιδρωμένα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Σε πιάνει κ με δικούς σου ανθρώπους;

  12. #42
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Ναι Παναγιώτη είναι σύμπτωμα ακραίας εξάντλησης του νευρικού συστήματος μετά από μεγάλη περίοδο στρες , βοηθάει όπως έγραψα κ στο άλλο thread θεραπεία reiki π ξεμπλοκάρει αυτή τη θόλωση σε ένα βαθμό κ μετά πρέπει να είσαι σε ήρεμη καθημερινότητα. και οι βιταμίνες γι το νευρικό σύστημα της lanes το Bright Mind

  13. #43
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Και εγώ το παθαίνω αλλά κρατάει πάντα λίγα λεπτά και μέγιστο να χε κρατήσει 2-3 μέρες.
    Όταν το παθαίνω για λίγα λεπτά είναι πολύ έντονο.
    Δεν ξέρω ακριβώς δεν περιγράφεται κιόλας ακριβώς λες και δεν το ζω εγώ και δεν είμαι εγώ και δεν μπορώ να ελέγξω και εμένα.
    Λες και το σώμα μου έχει μπει στον αυτόματο εγώ έχω βγει από αυτό και παρακολουθώ απο μακριάααα...

    Απαίσιο συναίσθημα
    Ναι Παναγιώτη είναι σύμπτωμα ακραίας εξάντλησης του νευρικού συστήματος μετά από μεγάλη περίοδο στρες , βοηθάει όπως έγραψα κ στο άλλο thread θεραπεία reiki π ξεμπλοκάρει αυτή τη θόλωση σε ένα βαθμό κ μετά πρέπει να είσαι σε ήρεμη καθημερινότητα. και οι βιταμίνες γι το νευρικό σύστημα της lanes το Bright Mind

  14. #44
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    καταφέρατε να το ξεπεράστε??

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. αποπροσωποιηση/αποπραγματοποιηση
    By xristos xd in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 28
    Last Post: 21-10-2022, 16:47
  2. Αποπραγματοποιηση. Ξεπερνιέται?
    By ERMIS85 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2022, 16:38
  3. αποπραγματοποιηση
    By diamantina in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 00:07
  4. αποπραγματοποιηση? what?
    By kapamaru!! in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 01-08-2012, 18:04
  5. αποπραγματοποιηση
    By sallonikios in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 13
    Last Post: 02-03-2012, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •