βοηθεια!γενικευμενη αγχωδης διαταραχη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    βοηθεια!γενικευμενη αγχωδης διαταραχη...

    υπαρχει καποιος ? που να το χει ακριβως..? τσιτα ...φρικη..φοβος..ξυπνημα πρωινο με τρεμουλο κ τετοια?βοηθεια παιδια βοηθεια παλι.
    ψαχνω να βρω καλο συμπερφιοριστη.πρεπει να κανω καλη δουλεια αυτη τη φορα..βαρεθηκα να το παθαινω συνεχεια.


    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. O ρόλος της ανησυχίας
    Last edited by Aeon; 03-02-2019 at 23:53.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Καλημερα BOOM,ετσι ημουν εγω πριν μερικους μηνες.τρομος συνεχομενος για τα παντα,μεχρι κ σπασμους απο το στρες..
    Θα ηρεμησεις,απλα χρειαζεται χρονος,ξερω οτι ειναι αβασταχτο κ σε καταλαβαινω! Κουραγιο κ θα ξαναστρωσεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    θα ξεκινησω συμπεριφοριστικη..εστω κ για 2 φορες τον μηνα λογω χρηματων..δεν αντεχω αλλο να κανω υποτροπες! τα φαρμακα μονα τους δεν με βοηθουν.το λαντοζ..δεν κανει μονο του δουλεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Ναι οντως μαζι με τα φαρμακα χρειαζεσαι κ βοηθεια, θα ρωτησω μια φιλη η οποια παει σε ψυχολογο,αν κανει αυτη τη μεθοδο.η φιλη μου ειναι πολυ ευχαριστημενη απο αυτην.θα σε ενημερωσω,προς το παρον κανε υπομονη κ μην παλευεις με τα συναισθηματα σου,αστα να υπαρχουν,δε μπορουν να σε βλαψουν με τπτ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο σου μπουμ,ναι δεν πρεπει να το αμελησεις ολα αυτο πιστευω ειναι καθαρα ψυχολογικο που σωματοποιειται ετσι κ δεν παθαινες κριση αγχους ουτε θα ετρεμες ουτε θα φοβοσουν,ο συμπεριφοριστης τι ειναι?πρεπει να μαθεις τεχνικες να ηρεμεις πινε κ ηρεμιστικα ροφηματα οπως τιλιο κ χαμομηλι η πρασινο τσαι συνδιασε τα ολα αυτα με φαρμακευτικη αγωγη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Μάλλον το ladose δεν βοηθάει στην αγχώδη και στους πανικούς.
    Εμένα το cipralex με είχε βοηθήσει πάρα πολύ σε αυτά.
    Η ψυχολόγος ελάχιστα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    6
    Καλημέρα. ..κ εγω cipralex πινω..ειναι πολυ καλο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πόσο καιρό το παίρνεις νικάκι;
    Σε τι δόση και πόσο καιρό έκανε να σε πιάσει;
    Θέλω να το ξαναπάρω αλλά μου έκανε και λίγες παρενέργειες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ξερω..10 μηνες τωρα με το λαντοζ ειχα ηρεμησει...ημουν καλα..ο ψυχιατρος ισχυριζεται οτι δεν πρεπει να αλλαξω φαρμακο.
    οτι ειναι λογικο κ να αγχωθεις κ να φρικαρεις κ ας παιρνεις λαντοζ.
    δεν ξερω..παντως εχτες το βραδυ ημουν καλα..καπως καθαρισε το κεφαλι μου..γενικα οταν ακολουθω την καθημερινοτητα μου με βοηθαει πολυ.
    νιωθω θολωμενη μονο το πρωι...για καποιες ωρες..μετα ηρεμω...ερχεται η συνειδηση ..η καθαρη σκεψη..
    ειναι λογικο που απο το πολυ στρες δεν μπορεις να σκεφτεις τιποτα..θολωνει το κεφαλι κ νιωθεις σαν εξωγηινος?αυτο διερωταμαι συνεχεια παντως..
    πριν λιγο πηρα μισο λεξοτανιλ...εντολη του γιατρου μου.
    παιδια...θα θελα να ημουν καποια αλλη..χωρις αγχος..ενας ανθρωπος ηρεμος..
    εχω ραντεβου αυριο με ψυχοθεραπευτη....κ μου δινει ελπιδα.
    καθε φεβρουαριο προς μαρτιο γινομαι ετσι...απο μικρουλα..οι πρωτες κρισεις πανικου μαρτιο εμφανιστηκαν..
    κ οταν ερχεται ο φεβρουαριος παντα καπως νιωθω..εχει χαραχτει στο υποδεινηδητο μου μαλλον.
    κ τα φαρμακα μονα δεν βοηθουν..θελουν κ θεραπεια τελικα κ γω το αφησα ετσι 10 μηνες! χωρις ψυχοθεραπεια..καλα να παθω..αν ειχα συνεχισει την ψυχοθεραπεια μου τοτε θα ειχα απαλλαχτει απο αυτα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    6
    Ειμαι στα 2 χρονια τωρα με σκαμπανεβασματα στις δοσεις....δεν τα πινω μονη μου,παρακολουθουμε απο ψυχιατρο.παντως ειμαι πολυ καλυτερα...καμια σχεση με παλια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @Νικάκη, μια χαρά φάρμακο είναι. Η δικιά μου η βλαμμένη ψυχίατρος μου το κόψε τον 7ο μήνα. Από παρενέργειες σου κάνει τίποτα;
    Εγώ έπαιρνα 2μήνες 10mg και μετά για 5μήνες 20mg που δούλευαν πολύ καλύτερα αλλά μου χαν κάτσει λίγο βαριά απο παρενέργειες

    @Boom, το άγχος παραλύει τα πάντα. Εμένα όχι απλά μου θολώνει το κεφάλι αλλά όταν είχα πιάσει μια περίοδο πάτο από κατάθλιψη και άγχος δεν μπορούσα να μάθω τίποτα ούτε να θυμηθώ. Έβλεπα άτομα γνωστά μου και δε θυμόμουν το όνομα τους. Είχα φρικάρει και έτρεχα σε νευρολόγους και όλοι μου λέγαν πως το άγχος το έντονο δε σε αφήνει ούτε αποθήκευση πληροφορίας να κάνεις ούτε ανάκληση (σε ακραία μορφή άγχους που χα φτάσει τότε) και μου είχε προτείνει και εκείνος ssri.

    Εντάξει και εγώ πιστεύω ότι τα φάρμακα δε μας κάνουν τελείως φυτά να μην μπορούμε να αγχωθούμε. Και εγώ τράβαγα άγχος γιαυτό λέω πως με βοηθούσε 60-70%. Αλλά δεν ήμουν σε κατάσταση πανικού με ταχυπαλμίες και να μη μπορώ καν να λειτουργήσω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι το στρες σε αποσυντονιζει πληρως..μου κανει αποπραγματοποιηση...ενα συμπτωμα στο οποιο κανεις δεν στεκεται..εννοω γιατρος..δνε του δινουν σημασια ιδιαιτερη.
    λενε οτι οταν χαλαρωσεις θα φυγει..ομως εμενα με ενοχλει παρα πολυ.
    θελω να ξαναγινω ο εαυτος μου..πριν μια εβδομαδα ημουν καλα.με το που εγινε εκεινο το πραμα κ με αγχωσε τα παιξα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    BOOM μου χαλαρωσε και κοιτα να ηρεμησεις..θυμασαι που μου εδινες κουραγιο εσυ πριν λιγο καιρο; θα γινεις ο παλιος καλος σου εαυτος κοριτσι μου ..χαλαρα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι..θα επιστρεψω δυναμικα πιστευω...με χαλαρωνει οταν καθομαι στο κρεβατακι μου κ διαβαζω βιβλια για το στρες..
    εχθες το εκανα κ ενιωσα πολυ ομορφα..ηρεμα παλι...μερικες φορες νιωθεις οτι τα προβληματα σου γινονται τερατα κ σε πλακωνουν..κ οτι δεν θα ξεφυγεις απο αυτα..σαν χταποδια με πλοκαμια που σε τυλιγουν..κ κει εγκλωβιζεσαι..κ κει νιωθεις πανικο κ ανημπορος.
    ετσι ενιωσα κ γω πριν μια εβδομαδα..θελω να γινω καλα κ να εκτιμω ο.τι εχω..γιατι εχω αρκετα..
    δεν θελω να κανω παιδι..αυτο με αγχωσε τοσο..τωρα το σκεφτομαι κ θελω να κανω εμετο.
    θελω να ειμαι εγω..ο εαυτος μου..να ξαναβρω την χαρα μου κ την δημιουργκοτητα μου.αυτα..
    νιωθω εξαντλημενη...θελω να παω στο κρεβατι μου*ειμαι στην δουλεια..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    6
    @panagiwti οχι δεν ειχα παρενέργεια καμιά....γενικα σε οτι αγωγη και αν εχω κάνει, μονο μια φορά ειχα κατακρατηση υγρών,τπτ αλλο.Και εγω τωρα 20mg πινω κ νομιζω πως ειναι η δοσολογία που μου ταιριαζει

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 14:24
  2. Παιδια Βοηθεια :( Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη
    By giannhs82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-10-2014, 23:33
  3. Αγχωδης διαταραχη και γενικευμενη φοβια σημαινει μοναξια στην προσωπικη ζωη?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2013, 19:24
  4. οταν το αγχος ερχεται διχως αιτιο τοτε ειναι γενικευμενη αγχωδης διαταραχη?
    By valleron2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-2012, 15:15
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •