πιστευεται τλκ οτι η ψυχωση ειναι θεραπευσιμη εστω εν μερη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    πιστευεται τλκ οτι η ψυχωση ειναι θεραπευσιμη εστω εν μερη?

    στους κυκλους των ψυχιατρων ισχυει η παραδοχη οτι η ψυχωση ειναι μη θεραπευσιμη.εγω ρωταω ομως αν ειναι θεραπευσιμη?κ οταν λεω θεραπευσιμη εννοω αν θεραπευεται πληρως η ψυχωση κ πεφτει η παθηση σε ενα αλλο μικροτερο επιπεδο που ομως δεν χαρακτηριζεται πια ψυχωση αλλα κατι αλλο που δεν ειναι 1)τοσο βαρη 2)ουδεμια σχεση εχει με την σκληροπηρυνικη ψυχωση σχεδον 3)μπορει να ειναι κ θεραπευσιμη αυτη η αλλη μορφη αρρωστιας ΥΓ παντως επαψα να πολυ πιστευω οτι μπορει η ψυχωση να ξεπεραστει πληρως-πληρως αλλα με περναει οπως ειπα απο το μυαλο οτι μπορει να μετεσιωνεται σε μια αλλη ψυχικη αρρωστεια πολυ μικροτερης ...δυστυχιας.βεβαια αυτα τα ελεω με εναυσμα τον εαυτο μου που θα ελεγα το παλι καλα αν με συνεβαινε κατι τετοιο... ΥΓ2 αυτην την περιοδο ειμαι καλα(γελαω σα μικρο παιδι με αστεια)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΥΓ2 αυτην την περιοδο ειμαι καλα(γελαω σα μικρο παιδι με αστεια)
    Καλημέρα Δημήτρη, κρατάω το υστερόγραφο μόνο, που μου άρεσε! Για το ερώτημα που θέτεις πιστεύω ότι δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση, θα έλεγα είναι όπως αν αναρωτηθεί κανείς εάν υπάρχει ο απόλυτα υγιής άνθρωπος. Που δεν υπάρχει. Πάντως μια ψυχική πάθηση, χάρη σε κάποια πράγματα, μπορεί να υποχωρήσει σε ικανοποιητικό βαθμό και η ζωή σου να είναι αρκετά καλύτερη. Αυτό νομίζω εγώ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα απαντησω εαν μου προσδιορισεις πρωτα την ασθενεια. Εννοεις εαν εχει παραισθησεις ο ασθενης? Εννοεις εαν εχει καταθλιπτικες τασεις? και παει λεγοντας.

    Κατι που δεν μπορει να προσδιοριστει σαφως και που ειναι διαφορετικο για τον καθενα μιας και μιλαμε για κατι εγκεφαλικο , δεν μπορει να απαντηθει.

    Εγω παντως περναω καλα και ειμαι σχετικα ικανοποιημενος απο τη ζωη μου αυτη την περιοδο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    στους κυκλους των ψυχιατρων ισχυει η παραδοχη οτι η ψυχωση ειναι μη θεραπευσιμη.εγω ρωταω ομως αν ειναι θεραπευσιμη?κ οταν λεω θεραπευσιμη εννοω αν θεραπευεται πληρως η ψυχωση κ πεφτει η παθηση σε ενα αλλο μικροτερο επιπεδο που ομως δεν χαρακτηριζεται πια ψυχωση αλλα κατι αλλο που δεν ειναι 1)τοσο βαρη 2)ουδεμια σχεση εχει με την σκληροπηρυνικη ψυχωση σχεδον 3)μπορει να ειναι κ θεραπευσιμη αυτη η αλλη μορφη αρρωστιας ΥΓ παντως επαψα να πολυ πιστευω οτι μπορει η ψυχωση να ξεπεραστει πληρως-πληρως αλλα με περναει οπως ειπα απο το μυαλο οτι μπορει να μετεσιωνεται σε μια αλλη ψυχικη αρρωστεια πολυ μικροτερης ...δυστυχιας.βεβαια αυτα τα ελεω με εναυσμα τον εαυτο μου που θα ελεγα το παλι καλα αν με συνεβαινε κατι τετοιο... ΥΓ2 αυτην την περιοδο ειμαι καλα(γελαω σα μικρο παιδι με αστεια)
    φανταζομαι οτι οσο εισαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα της ζωης σου, ολα ειναι καλα,οπως κι αν λεγεται αυτο που εχεις.
    φανταζομαι οτι το ζητουμενο ειναι να εχεις μονιμα την καλη ποιοτητα ζωης που καποιες φορες εχεις.
    μπορει να ειναι εφικτο.
    μπορει επισης, στο μελλον να σταθεροποιειται ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ μια τετοια καλη ποιοτητα ζωης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    παντως εγω εχω ακουσει για ασθενεις που γιναναε καλα με ψυχοθεραπεια.

    αλλα παιρνει χρονια.

    οπως και ο ψυχιατρος μου, μου ειπε οτι με τα χρονια η ψυχωση καταλαγιαζει γιατι πεφτει η εγκεφαλικη δραστηριοτητα του εγκεφαλου οσο γερναμε.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    ΜΑΟΥΣ καταλαγιαζει οντως αλλα με την παροδο των 5ετιων οχι των μηνων ή των χρονων.ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω.κεεπ γενικα για βαρια ψυχωση μιλαω οτι κ αν συνεπαγεται αυτο.ΥΓ ευχαριστω παιδια για τις απαντ και προκαταβολικα οσους αλλους απαντησουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Πιστευω με τον καιρο οσο καταλαγιαζουν τα παθη, καταλαγιαζει και η ψυχωση.

    Αλλωστε η φιλοσοφια τι ειναι? η νικη επι των παθων.

    Νηστευει η ψυχη μου απο παθη, ελεγε ο Καρουζος, και με βρισκει απολυτα συμφωνο.

    Το καλυτερο απ ολα και το πιο σωστο ειναι να κανεις καθε πραγμα στον καιρο του. Ετσι δεν εχεις αποθυμενα και δεν θολωνει το μυαλο σου με ανικανοποιητες επιθυμιες και παθη.

    Αυτο βεβαια ισχυει για ολους τους ανθρωπους, και ενα παραπανω για μας τους ψυχωτικους, που με την ψυχωση στερουμαστε κατα καποιο τροπο,μικρες απολαυσεις της ζωης.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    αυτο που συνεβει σε μενα ειχα ψυχωση με δυο τρία συμτωματα τωρα αυτα τα εχω ξεπεράσει αλλα εμφανιστηκαν αλλα επιμονα και εξησου δυσκολα και δίνω μεγαλο αγωνα να τα παω καλα σε αυτα και δεν ξερω αν μπορω. στην δικη μου περιπτωση η ψυχωση εχει μετασχηματιστει.
    στην πορεια δεν ξερω αν θα σταματησουν να υπαρχουν τα καινουργια συμπτωματα και αν θα τα ξεπερασω ποτε . τα φαρμακα που περιμενω να βγουν ολο περιμενω και η ψυχοθεραπεια μου κανει καλο . πιστευβω αυτο που βοηθαει ειναι οτι δεν ειμαι ετοιμος μετα απο 8 χρονια να αποδεκτω την αρωστια μου, και η συζητηση με βοηθαει να καταλαβω οτι κατι μου εχει συμβει και κατι εχω χασει. αλλα εγω δεν μπορω να συμβηβαστω θελω να ειμαι ενταξη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    ενα ερωτημα που θετω συνεχεια στο εαυτο μου και δεν περνω απαντηση ειναι πως θα ημουν αν δεν επερνα φαρμακα και αν ημουνα καλυτερα απο τωρα αλλα αυτο δεν μπορω να το απαντησω και θα ηθελα να με βοηθησουν σε αυτο αυτοι που εχουν ψυχωση και δεν εχουν παρει φαρμακα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    για να απαντησω και στην ερωτηση του δημητρη ειναι οτι οι μονοι που πιστευουν οτι θα γινομε καλα ειναι οι γιατροι που παντα ολοι μου μιλουν με μια αισιοδοξια κια γαληνη σα να ξερουν οτι ειμαστε σε καλα χερια αυτα που εχουμε ειναι λογο συμαντικα και θα γινουμε συντομα καλα εγω δεν ελπιζω και πολλα πραγματα , καλο απογευμα

  11. #11
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    ενα ερωτημα που θετω συνεχεια στο εαυτο μου και δεν περνω απαντηση ειναι πως θα ημουν αν δεν επερνα φαρμακα και αν ημουνα καλυτερα απο τωρα αλλα αυτο δεν μπορω να το απαντησω και θα ηθελα να με βοηθησουν σε αυτο αυτοι που εχουν ψυχωση και δεν εχουν παρει φαρμακα..
    file pisteyw oti aytoi poy den exoyn parei pote farmaka k exoyn psychosi briskontai se kapoies fylakes-psyxeiatreia logw eglhmatwn poy ekanan ή εχουν φαει κυριολεκτικα καποιο ανθρωπο ή εχουν αυτοκτονησει... ΥΓ το μεσο ορο των ψυχωτικων παιρνει τα φαρμακα του στραβα κουτσα κ ετσι το μεσο ορο μας ειναι ανθρωποι φιλησυχοι που σκουν βια λιγοτερο απο τους 'φυσιολογικους'

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω το πιστευω αυτο που λεει ο Δημητρης,δηλαδη οτι με τα χρονια και με την καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη η ψυχωση περναει σε αλλο σταδιο.Εξαλλου μην ξεχνατε τις φασεις που εχει μια ψυχωση δηλαδη πιστευω πως με τα χρονια ισως κάποιοι τυχεροι μαλλον, περνανε στν υπολειμματικη κατασταση της ψυχωσης.Δηλαδη ναι μεν εχουν ψυχωση αλλα εχουν περασει πολλα συμπτωματα της και εχουν μεινει καποια υπολειμματα.
    Γνωμη μου φὖσικα και κρινοντας απο τον εαυτο μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για να υπάρξει θεραπεία πιστεύω πρέπει να αντιμετωπιστεί η αιτία που την προκάλεσε.Σε αυτό τον τομέα δεν ξέρω πόσο το ψάχνει κάποιος ψυχίατρος και αν γνωριζουν που να ψάξουν.Σου δίνουν τα φάρμακα ελπίζοντας πως σε μια 5ετία θα επανέλθεις σε μια καλή λειτουργικότητα.Αλλά αν δεν αλλάξουν οι μηχανισμοί που προκαλούν την ψύχωση σε μια στρεσογόνα περίοδο θα υποτροπιάσει πιστεύω κάποιος με αυτό το πρόβλημα.Έτσι και να μου έλεγαν ότι θεραπεύτηκα εγώ σε αυτή τη χρονική περίοδο και με βάση τις ελλιπείς γνώσεις πάνω στο θέμα της ψύχωσης θα συνέχιζα να παίρνω φάρμακα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    ΜΙΑ φορα ψυχωτικος παντα ψυχωτικος...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μυθος αυτο για τα 5 χρονια.. τουλαχιστον για εμενα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. να πιστεύεται στα όνειρα..
    By κατερίνα κ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 05-05-2014, 23:50
  2. ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-10-2013, 20:43
  3. ΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΑ ΜΕΡΗ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-07-2010, 20:00
  4. ειναι η καταθλιψη χρησιμη η εστω η θλιψη;
    By researcher in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 214
    Last Post: 12-05-2010, 21:50
  5. Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;
    By tech13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2008, 09:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •