Ξεσπασμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10

    Ξεσπασμα

    Γεια σας , ειμαι 18 χρονων και νιωθω οτι ειμαι απελπισμενος. Κανω κατι στη ζωη μου ,κατι που το οποιο θα μπορουσε να μου φερει λεφτα αργωτερα και το βαριεμια μετα απο λιγο.Οταν μου γινετε αυτο δεν ξερω τι να κανω . Σκεφτομαι μετα και τα πραγματα που εγιναν οσο ημουν μικρος. Γενικα καταλαβα οτι οταν νευριαζω τα κραταω μεσα μου και ειδα οτι ειναι κακο.Πραγματα που εγιναν στην παιδικη μου ηλικια ακομα μου χτυπαν τη πορτα και περιμενουν μολις θα ερθω σε σημειο να ξεσπασω να βγουν και αυτα μαζι.. Το φοβαμαι πολυ , παρα πολυ μπορω να πω. Φοβαμαι μην ξεσπασω και δεν ξερω μεχρι ποιο σημειο μπορω να φτασω. Σκεφτομαι να μιλησω στους γονεις μου αλλα βλεπω οτι με τα προβληματα τους οικονομικα κλπ θα ξεσπασουν αυτοι σε εμενα.Εφτασα σε σημειο να φοβαμαι να μιλησω σε κοπελα για το πως νιωθω γι αυτην. Εζησα σχεδον 1-2 μηνες μονος στο σπιτι , χωρις να βγαινω εξω και πιρα λιγη γευση απο τη μοναξια, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΗ! Θελω να κανω πραγματα στη ζωη μου και δεν μου βγαινουν .Θελω οσο ειμαι σε αυτη τη ηλικια να βρω λεφτα, να βρω μια δουλεια , να βρω κατι με το οποιο θα μπορεσω να ασχοληθω. Καθε γνωμη θα ειναι δεκτη , ευχαριστω για τον χρονο σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ηρεμησε...
    Τα οικονομικα προβληματα των γονιων σου δεν θα τους εμποδισουν να σε ακουσουν.
    Τι σε πιεζει?η βαρεμαρα?σκεψου τι ειναι αυτο και συζητησε το με τους δικους σου ανθρωπους με ηρεμια και ολα θα πανε καλα.
    Περιμενω νεα :-)
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Οταν παω να κανω κατι , γενικοτερα να διαβασω κατι προσπαθω για 5 λεπτα αλλα μετα βαριεμαι και τα παραταω. Προσπαθησε 5-6 φορες να διαβασω περισσοτερο αλλα παλι η βαρεμαρα μου ειναι μεγαλυτερη. Το να μιλησω με τους δικους μου ειναι το πιο δυσκολο, εκει που ειμαι ετοιμος να τους πω οτι με πειραζει στο τελος δεν μου βγαινει τιποτα και δεν ξερω και γιατι. Κομπλαρω γενικα στη ζωη μου αλλα δεν πιστευα και σε αυτο το θεμα. Ενταξει σχετικα ηρεμος ειμαι , τωρα αυτες τις μερες θα παω μαλλον σε ενα βουνο να περασω κανα π/σ/κ να ξεχαστω. Ισως βοιθησει αυτο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αυτο σου σκασε ξαφνικα ή το ειχες παντα?
    Η βαρεμαρα εννοω..
    Ξεκινας να μιλας για ξεσπασμα...οτι εχεις νευρα που δεν εκφραζεις κ φοβασαι πως δε μπορεις να διαχειριστεις.
    Εισαι μονο δεκαοκτω,το να βαριεσαι να διαβασεις δεν μου φαινεται εξωπραγματικο,ολοι εχουμε περασει απιστευτη βαρεμαρα πανω απο τα βιβλια.
    Βαριεσαι κ να βγεις?και να δεις το κοριτσι σου πχ?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Στην αρχή είπες ότι κάνεις κάτι που θα μπορούε να σου αποφέρει χρήματα αργότερα (άρα όχι τώρα). Μιλάς για το σχολείο; Γιατί ανέφερες κάτι περί διαβάσματος. Μετά είπες ότι θες να βγάλεις χρήματα. Μετά ότι θες να βγάλεις κάποια πράγματα από μέσα σου. Νομίζω έχεις πολλά διαφορετικά θέματα που σε απασχολούν. Πιάσε τα ένα ένα για να γίνεις πιο κατανοητός.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Kougioum View Post
    Γεια σας , ειμαι 18 χρονων και νιωθω οτι ειμαι απελπισμενος. Κανω κατι στη ζωη μου ,κατι που το οποιο θα μπορουσε να μου φερει λεφτα αργωτερα και το βαριεμια μετα απο λιγο.Οταν μου γινετε αυτο δεν ξερω τι να κανω . Σκεφτομαι μετα και τα πραγματα που εγιναν οσο ημουν μικρος. Γενικα καταλαβα οτι οταν νευριαζω τα κραταω μεσα μου και ειδα οτι ειναι κακο.Πραγματα που εγιναν στην παιδικη μου ηλικια ακομα μου χτυπαν τη πορτα και περιμενουν μολις θα ερθω σε σημειο να ξεσπασω να βγουν και αυτα μαζι.. Το φοβαμαι πολυ , παρα πολυ μπορω να πω. Φοβαμαι μην ξεσπασω και δεν ξερω μεχρι ποιο σημειο μπορω να φτασω. Σκεφτομαι να μιλησω στους γονεις μου αλλα βλεπω οτι με τα προβληματα τους οικονομικα κλπ θα ξεσπασουν αυτοι σε εμενα.Εφτασα σε σημειο να φοβαμαι να μιλησω σε κοπελα για το πως νιωθω γι αυτην. Εζησα σχεδον 1-2 μηνες μονος στο σπιτι , χωρις να βγαινω εξω και πιρα λιγη γευση απο τη μοναξια, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΗ! Θελω να κανω πραγματα στη ζωη μου και δεν μου βγαινουν .Θελω οσο ειμαι σε αυτη τη ηλικια να βρω λεφτα, να βρω μια δουλεια , να βρω κατι με το οποιο θα μπορεσω να ασχοληθω. Καθε γνωμη θα ειναι δεκτη , ευχαριστω για τον χρονο σας..
    εχω και εγω το ιδιο προβλημα...ειναι ενα προβλημα που λεγετε διασπαση προσοχης σε σχεση με το διαβασμα, και ειμαι και γω γενικα ανθρωπος που βαριεμαι και για αυτο καθε μερα ψαχνω να κανω αλλα πραγματα..πχ μεχρι και δουλειες αλλαζω μηνα απο μηνα για να μην βαριεμαι..για καφε βαριεμαι να πηγαινω γιατι δεν μπορω να καθομαι σε ενα σημειο πολυ ωρα.. το αγορι μου ομως εχει μεγαλη υπομονη.καμια φορα τον βαριεμαι και αυτον βεβαια :p (ειμαι 21)οποτε μην σου φαινεται παραξενο...ασε που καθε μερα γκρινιαζω για ολα :P απο την βαρεμαρα μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αν ησουνα καλος μαθητης τα προηγουμενα χρονια κ τωρα βαριεσαι να διαβασεις, μαλλον ειναι γτ εχεις κουραστει, εχεις μπουχτησει και οχι γτ απ τη φυση του το να διαβαζεις δεν ειναι ευχαριστο. Τα πραγματα που εγιναν στην παιδικη σου ηλικια κ τα φυλας μεσα σου ποια ειναι? Μαλωναν οι γονεις σου?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Ναι καταλαβαινω ειναι πολλα το προβληματα και εγω δεν σας εδωσα να καταλαβετε πολλα. Ασχολουμαι με τους υπολογιστες κυριως και κινητα ακομα επισκευες κλπ , ειδα οτι αυτο το επαγγελμα μου αρεσε και θελω να το κανω δουλεια. Πηγενω στο σχολειο σαν Ηλεκτρονικος Δικτυων (Σε ΕΠΑΛ- Χανω και μια χρονια τσπ...) ηθελα να διαβασω περισσοτερα πραγματα για αυτο το εππαγελμα αλλα δεν μου βγαινει , γενικα οσα ξερω για τους υπολογιστες κλπ τα εμαθα πιο πολυ μονος μου , 1 φορα ετυχε να δουλεψω σε μαγαζι αλλα μετα το 3 μηνο το βαρεθηκα...
    @Φωτεινη! ναι μπορω να πω πως ακομα και το κοριτσι μου το βαρεθηκα στους 2 μηνες. Οσο για τα παιδικα μου χρονια , οι γονεις μου χωρισαν οταν ημουν 8 χρονων μπορω να πω οτι με πειραξε λιγο και γι'αυτο στα 2-3 χρονια καθε φορα που ειχα γεννεθλια ζητουσα σαν δωρο απο τη μανα μου να τα ξαναβρει με τον πατερα μου . Περασαν τα χρονια , μεγαλωσα καταλαβα οτι αυτο δεν γινετε πλεον και το ξεπερασα. Οσο ημουν μικρος η μανα μου με μαλωνε παρα πολυ μπορω να πω , απο 3η δημοτικου μεχρι 1 γυμνασιου πηγα στο σχολειο με 5 φορες μαυρισμενο το ματι μου και ηταν απο τη μανα μου και ελεγα σε ολους ψεματα οτι πλακωθηκα με καποιον για να μην νιωθω ασχημα ... Μια αλλη περιπτωση ηταν οταν πηρα 30 Ευρω απο το πορτοφωλη της γιαγιας μου και με εκλεισε στο μπανιο για 40 μερες..Απ'οτι καταλαβα δεν ειμαι ο τυπος που θα ξεσπασει σε καποιον , θα τα κρατησω μεσα μου . Μπορει να τα ξεχασω , μπορει να ξεσπασω αλλου για αυτα που εγιναν αλλα το φοβαμαι. προχθες εγινε ενα σκηνικο με τη μανα μου, φωναζε αυτη , φωναζα και εγω και ηρθα σε ενα σημειο που αμα αφηνα ελευθερο τον εαυτο μου δεν θα ηξερα απο που να τον μαζεψω μετα.. Ηθελα να τα βγαλω τοσο πολυ απο μεσα μου αλλα δεν το εκανα κρατηθικα. Πηγα στο δωματιο μου, βουρκωσαν τα ματια μου , αρχισα να κλαιω και πεταξα μονο την καπνοθηκη μου στο τοιχο .. δεν ηθελα μεν αλλα ηταν το μονο πραγμα που θα πετουσα για να μην γινει καμοια σοβαρη ζημεια..
    Οσο για την βαρεμαρα , πριν 2-3 χρονια την αποκτησα οταν οι φιλοι μου βγαιναν γιατι ειχαν λεφτα και εγω δεν ειχα κυριολεκτικα φραγκο και εμενα μεσα.. τοτε αρχισα να βαριεμαι πιο πολυ απο τωρα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω πιστευω με ολα αυτα που εχεις περασει εχεις μπουχτισει, γι αυτο βαριεσαι το συμπαν. Τωρα εσυ με ποιον μενεις? με γιαγια?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Kougioum View Post
    Ναι καταλαβαινω ειναι πολλα το προβληματα και εγω δεν σας εδωσα να καταλαβετε πολλα. Ασχολουμαι με τους υπολογιστες κυριως και κινητα ακομα επισκευες κλπ , ειδα οτι αυτο το επαγγελμα μου αρεσε και θελω να το κανω δουλεια. Πηγενω στο σχολειο σαν Ηλεκτρονικος Δικτυων (Σε ΕΠΑΛ- Χανω και μια χρονια τσπ...) ηθελα να διαβασω περισσοτερα πραγματα για αυτο το εππαγελμα αλλα δεν μου βγαινει , γενικα οσα ξερω για τους υπολογιστες κλπ τα εμαθα πιο πολυ μονος μου , 1 φορα ετυχε να δουλεψω σε μαγαζι αλλα μετα το 3 μηνο το βαρεθηκα...
    @Φωτεινη! ναι μπορω να πω πως ακομα και το κοριτσι μου το βαρεθηκα στους 2 μηνες. Οσο για τα παιδικα μου χρονια , οι γονεις μου χωρισαν οταν ημουν 8 χρονων μπορω να πω οτι με πειραξε λιγο και γι'αυτο στα 2-3 χρονια καθε φορα που ειχα γεννεθλια ζητουσα σαν δωρο απο τη μανα μου να τα ξαναβρει με τον πατερα μου . Περασαν τα χρονια , μεγαλωσα καταλαβα οτι αυτο δεν γινετε πλεον και το ξεπερασα. Οσο ημουν μικρος η μανα μου με μαλωνε παρα πολυ μπορω να πω , απο 3η δημοτικου μεχρι 1 γυμνασιου πηγα στο σχολειο με 5 φορες μαυρισμενο το ματι μου και ηταν απο τη μανα μου και ελεγα σε ολους ψεματα οτι πλακωθηκα με καποιον για να μην νιωθω ασχημα ... Μια αλλη περιπτωση ηταν οταν πηρα 30 Ευρω απο το πορτοφωλη της γιαγιας μου και με εκλεισε στο μπανιο για 40 μερες..Απ'οτι καταλαβα δεν ειμαι ο τυπος που θα ξεσπασει σε καποιον , θα τα κρατησω μεσα μου . Μπορει να τα ξεχασω , μπορει να ξεσπασω αλλου για αυτα που εγιναν αλλα το φοβαμαι. προχθες εγινε ενα σκηνικο με τη μανα μου, φωναζε αυτη , φωναζα και εγω και ηρθα σε ενα σημειο που αμα αφηνα ελευθερο τον εαυτο μου δεν θα ηξερα απο που να τον μαζεψω μετα.. Ηθελα να τα βγαλω τοσο πολυ απο μεσα μου αλλα δεν το εκανα κρατηθικα. Πηγα στο δωματιο μου, βουρκωσαν τα ματια μου , αρχισα να κλαιω και πεταξα μονο την καπνοθηκη μου στο τοιχο .. δεν ηθελα μεν αλλα ηταν το μονο πραγμα που θα πετουσα για να μην γινει καμοια σοβαρη ζημεια..
    Οσο για την βαρεμαρα , πριν 2-3 χρονια την αποκτησα οταν οι φιλοι μου βγαιναν γιατι ειχαν λεφτα και εγω δεν ειχα κυριολεκτικα φραγκο και εμενα μεσα.. τοτε αρχισα να βαριεμαι πιο πολυ απο τωρα..
    Καλησπερα :)
    Καταλαβαινω ποσο δυσκολα ηταν οσα περιεγραψες...για να ειμαι ειλικρινης το οτι σε χτυπησε τοσο ασχημα + οτι σε τιμωρησε τοσο αυστηρα ,εμενα μου λεει πως ειχε σοβαρα θεματα με τον εαυτο της η μητερα σου.
    Σε ενα παιδακι ολα αυτα "γραφουν" ασχημα στην ψυχη του,του κλονιζουν την αυτοπεποιθηση.
    Ομως περασαν ολα αυτα αγαπη μου,ναι?
    Κι αν περασαν εμεινε ο θυμος σου απεναντι της και η αισθηση οτι δεν μπορεις να ξεσπασεις στην ιδια,αλλα να βρεις αλλους τροπους.
    Εγω ειχα βιαιο στη συμπεριφορα του ,πατερα,καταλαβαινω τι μπορει να κανει ολο αυτο.
    Σε συμβουλευω να μιλησεις,να φωναξεις ή εστω να γραψεις ενα γραμμα με ολα οσα θες να πεις.
    Θα καταλαβεις ποσο σε επηρεασε και θα προχωρησεις γτ πολυ απλα αυτο πρεπει να κανεις για σενα.Μη μεινεις να κλαψεις πανω απο το γαλα που χυθηκε..εχει γινει και τελειωσε.
    Θα υποσχεθεις να αλλαξεις παραστασεις κι αυτο σε θελει ανεξαρτητο κι αυτονομο.Εχεις λοιπον ΚΙΝΗΤΡΟ..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μπορεις να εξωτερικευεις τον θυμο σου σε πραγματα που δεν βλαπτουν κανενα...

    μουσικη, αθληση, κανα κρασακι.....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Εγω συνεχιζω να μενω με την μανα μου, για την ακριβεια τωρα παω οπου θελω ειτε στον πατερα μου ειτε στην μανα μου . Απλα μεσα μου εχω τοσοοοοοοοοοοοο μεγαλο μισος για την μανα μου που μια μερα εγραψα ενα "Γραμμα" το τι ηθελα να της πω και της ειπα οτι "Εισαι η χειροτερη μανα του κοσμου" .Για να φτασει καποιος να πει αυτη τη κουβεντα πρεπει να εχουν γινει αρκετα πολλα και φανταστειτε τωρα τι μπορει να εχει γινει μεταξυ μας. Ξεσπασματα , χτυπηματα , φωνες , καθε μερα ολη μερα.. Οχι να συγκεντροθω , με το ζορι κανω και αυτο που κανω τελως παντων.. Οσο για την μουσικη μπορω να πω πως καθε μερα γυρναω με ακουστικα στο δρομο οταν ειμαι μονος , ειναι μια καλη παρεα :) Και τωρα περιμενω να ανοιξει ο καιρος εδω στα βορεια μεροι να αρχισω τρεξιμο κλπ ισως να με καλυτερεψει αλλα φοβαμαι μηπως το βαρεθω και αυτο, μετα απο 1 μηνα πω " βαρεθηκα " ....
    Και κατι τελευταιο για τον @66psy Το σαββατο που ηπια , 2-3 ποτηρακια ρετσινα-κολα δεν μεθυσα, ουτε εκανα κεφαλι απλα ημουν ετοιμος να ξεσπασω ..Μετα απο εκεινη τη μερα αποφευγω λιγο το αλκοολ , μεχρι να γινω "καλα" ουσιαστικα ....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Την μισεις.....αυτη τι πιστευει πως νιωθεις.Γνωριζεις φανταζομαι ποσο τοξικο συναισθημα ειναι το μισος.
    Καταρχην γτ ειδους θεματα μαλωνετε..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Τεραστειο μισος μπορω να πω , αν και δεν το θελω αλλα μου βγαινει. Για χαζομαρες , θα ξυπνησει στραβα θα αρχιζει να φωναζει, θα πω κατι , θα την πειραξει θα αρχιζει παλι να φωναζει, δεν θα κανω αυτο που με ειπε γιατι θα το ξεχασω η οτιδηποτε αλλο παλι θα φωναζει. Με τις φωνες θα αρχισει να πεταει πραγματα, πιατα ποτηρια κλπ και θα με νευριαζει, θα σηκοθω θα φυγω απο το σπιτι μετα θα θελει να γυρισω. ασε που αυτα τα 2-3 χρονακια το εχει βρει παιχνιδι οταν μαλωνουμε με λεει να φυγω απο το σπιτι να παω να μεινω στου πατερα μου , μενω για κανα μηνα μετα με λεει ο αδερφος μου να γυρισω πισω γιατι η μανα μου θελει. ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!? πως να μην δειξω μισος εκεινη τη στιγμη , πως να κρατησω τον εαυτο μου οταν σκεφτομαι πραγματα τα οποια εγιναν και βγαινει το μισος;;;....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ξερω πως σου ζηταω πολλα,ομως θελω να το σκεφτεις...
    Ασε πισω σου οσα εχουν συμβει,κανε μια νεα αρχη μαζι της.Ξεκινα με μια ειλικρινη συζητηση,πες της πως νιωθεις.
    Πες της οτι με οσα εχουν συμβει εχει επηρεαστει η ψυχη σου κ χρειαζεσαι βοηθεια για ξεφορτωθεις τα αρνητικα συναισθηματα.
    Ειστε διαφορετικοι χαρακτηρες ή ειναι παραλογη...?δεν ξερω,εσυ ομως ναι.
    Εσυ κ μονο θα παρεις μια αποφαση.Τοσα χρονια ζεις με αυτη την αντιμετωπιση,εχει ερθει πια η στιγμη να το σταματησεις κ μπραβο σου που προσπαθεις να βρεις τον τροπο.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χμμ..ξεσπασμα απλα..
    By Νεραιδα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2014, 23:05
  2. ΞΕΣΠΑΣΜΑ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2012, 02:11
  3. ΒΙΑΙΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 24-08-2010, 20:16
  4. Ξέσπασμα
    By desaparecido in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 02-02-2008, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •