Θέλω να εξαφανιστώ από το πρόσωπο της γης......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40

    Θέλω να εξαφανιστώ από το πρόσωπο της γης......

    Καλησπέρα παιδιά είμαι ο Χρήστος αι είμαι 19 χρονών.Εϊμαι φοιτητής πρωτοετής στο ΤΕΙ Κρήτης (Μηχανικών Πληροφορικής) (δεν σπουδάζω μακριά από το σπίτι μου) και δεν αντέχω άλλο εκεί πέρα.
    Να αρχίσω από την αρχή...Όταν πέρασα ένιωθα χαρά και λύπη μαζί (χαρά επειδή κάπου πέρασα με δεύτερη προσπάθεια και λύπη επειδή είχα ακούσει χίλια δυό λόγια για αυτή το σχολή ότι είναι δύσκολη αρκετά κλπ) και τώρα απλά θέλω να σηκωθώ να φύγω από εκεί πέρα να τρέξω όσο γίνεται πιο μακριά από εκεί.Νιώθω πολύ άσχημα και δε μπορώ να κάνω κάτι για να ηρεμήσω τον εαυτό μου.Στις εξετάσεις τα πήγα χάλια δηλαδή κόπηκα σε 5 θεωρίες (από τις 6) και σε ένα εργαστήριο (από τα 3) που θα πρέπει να το παρακολουθήσω ξανά επειδή κόπηκα με 3 (φυσικά το επόμενο έτος γιατί εγώ νόμιζα στην αρχή ότι τα δίνεις και τον Σεπτέμβρη αλλά ρώτησα ένα καθηγητή λέει όχι εργαστήριο δε δίνεις τότε).Παρακολουθούσα τις μισές θεωρίες (τα μαθήματα πληροφορικής δηλαδή γιατί τα άλλα ήταν Φυσική μαθηματικά και ένα άλλο άσχετο με την πληροφορική).Σε αυτά που παρακολουθούσα νόμιζα ότι έγραψα καλά αλλά με έκοψαν με (προσέξτε) 1.5/10!!!!!!!.Τώρα απλά θέλω να κλειστώ στο σπίτι μου και να μην βγω ξανά ποτέ!Ειλικρινά μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα με όλο αυτό και είμαι ακόμα πρώτο έτος αν φτάσω στο δεύτερο ή στο τρίτο τι θα κάνω;;;;Είμαι κομμάτια ψυχολογικά δε μπορώ να αντικρίσω καν τον ίδιο μου τον εαυτό.Στους γονείς μου τίποτα δεν έχω πει έχω πει απλά ότι περιμένω αποτελέσματα δεν έχουν βγει ακόμη.Δεν αντέχω άλλο καθόλου μόνο που σκέφτομαι τι έχει γίνει μου έρχεται να πάρω τον δρόμο και όπου με βγάλει.Είναι και επίσης το θέμα ότι δε μου αρέσει να περνάω πολύ ώρα μακριά από το σπίτι μου.Θέλω να είμαι πάντα κοντά στο σπίτι μου.Γενικά δηλαδή εγώ δεν μπορώ να μείνω μακριά από το σπίτι μου όπου πάω θέλω να είμαι κοντά αλλιώς νιώθω ανασφάλεια.Θα μου πείτε μα τόσα και τόσα έχει εκεί μέσα αλλά εγώ σπίτι μου θέλω να είμαι σπίτι μου.Η σχολή μου είναι πολύ μακριά από το σπίτι μου για να πάω εκεί θέλω 1 ώρα να πάω και άλλο τόσο να γυρίσω.Έχω φτάσει στο σημείο να λέω αφού παρακολουθούσα και κόπηκα με τέτοιο βαθμό ας μην κάνω καν τον κόπο να παρακολουθώ τα μαθήματα να είμαι και πιο χαλαρός μετά αφού θα κοπώ που θα κοπώ ποιος ο λόγος;
    Έχω τελειώσει Επαγγελματικό Λύκειο με ειδικότητα πληροφορική και έδωσα 2 φορές να περάσω (κανονικά μία και άλλη μια με το 10%) επίσης προσπάθησα να μπω σε ΙΕΚ (δημόσιο γιατί λεφτά για ιδιωτικό δεν υπάρχουν) αλλά δεν μου άρεσε εκεί πέρα και έφυγα.Θα μου πει κάποιος ότι δεν αξίζει να φύγω αλλά ρε παιδιά τι να κάνω;Προσπάθησα απέτυχα δεν μπορώ να κάτσω άλλο νιώθω ότι όσο κάθομαι τόσο πιο βαθιά προχωράω προς την αποτυχία και τόσο πιο δύσκολο θα είναι να συνέλθω μετά....
    Last edited by w95chris; 20-02-2015 at 15:47.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντα στο α εξαμηνο υπαρχουν δυσκολιες προσαρμογης. Μονο πρωτοτυπο δεν ειναι το θεμα σου. Οι λογοι ειναι πολλοι. Πρεπει να δεις πρωτα τι αντικειμενο σ αρεσει, ποια σχολη. Αν θελεις κατι αλλο εχεις ακομα το περιθωριο να αλλαξεις. Μην εγκλωβιστεις σε μια σχολη που δε σ αρεσει. Αν ομως σ αρεσει η σχολη τοτε να δουμε τους αλλους παραγοντες που σε δυσκολευουν.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40
    Καλησπέρα Κεράσι.Δε λέω περίμενα δυσκολίες προσαρμογής αλλά όχι έτσι.Γι'αυτό τον λόγω παρακολουθούσα τα μαθήματα επειδή ήξερα την δυσκολία και ήθελα να περάσω.Γενικά η σχολή μου αρέσει αν και λένε πρώτο εξάμηνο (μη πω πρώτο έτος) είναι όλα γενικά και μετά είναι τα ειδικά μαθήματα.Μου αρέσει η σχολή αρκετά μπορώ να πω και δεν νομίζω να ήθελα κάτι άλλο να κάνω δηλαδή να άλλαζα σχολή.Επίσης αυτό που με τρομάζει ακόμα παραπάνω είναι το τι θα κάνω στα μαθήματα ειδικότητας που από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος γίνονται ένα (εργαστήριο-θεωρία) και αν χάσεις ένα κομμάτι το χάνεις όλο.Εδώ καλά καλά δε παίρνω τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου θα πάρω αυτά;
    Αυτό που με τρομάζει θα έλεγα είναι ότι η κάθε ώρα παραπάνω για εμένα μετράει δηλαδή αν έχω πχ σε ένα εξάμηνο 30 ώρες την εβδομάδα και πρέπει από προηγούμενα εξάμηνα να παρακολουθήσω άλλες 4 ή 6 ας πούμε ε τότε απελπίζομαι πάρα πολύ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eνταξει αν σαν αντικειμενο δε την απορριπτεις τοτε οκ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40
    Σε γενικές γραμμές δε το απορρίπτω αλλά δεν αντέχω άλλο εκεί μέσα νιώθω ότι θα τρελαθώ εκεί μέσα ειλικρινά το λέω ρε παιδιά.Αλλά τι άλλο να κάνω;Εγώ νόμιζα ότι μου άρεσε η πληροφορική και μου αρέσει ακόμα αλλά αυτά που μαθαίνουμε εκεί το 80-90% των μαθημάτων μου είναι αδιάφορο τελείως και το βρίσκω βαρετό.Έχω κουραστεί πάρα πολύ από όλο αυτό απλά θέλω να σταματήσω αλλά νιώθω ότι δε μπορώ από τη μια και από την άλλη νιώθω από την άλλη ότι αν σταματήσω πρώτον θα τα βρω όλα μπροστά μου δηλαδή θα δυσκολευτώ πολύ να πιάσω δουλειά και να αντέξω να δουλεύω κάθε μέρα (γιατί η σχολή δε συγκρίνεται με τη δουλειά με τίποτα) και δεύτερον σκέφτομαι ότι θα απογοητεύσω τους γονείς μου και όλους τους άλλους που χάρηκαν όταν μπήκα
    Last edited by w95chris; 21-02-2015 at 17:48.

Similar Threads

  1. Τικ στο προσωπο
    By nvex in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2013, 23:20
  2. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2013, 17:53
  3. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 25-11-2012, 22:56
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2011, 17:33
  5. Πρόβλημα με φιλικό μου πρόσωπο-Help!
    By Perla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2006, 02:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •