Φοβος της ιδιας μου της υπαρξης-υπερεπιγνωση - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 256 to 264 of 264
  1. #256
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Και θα ειμαι συνεχεια μ αυτο το συστημα?αισθανομαι ρε παιδι μου σα να χρειαζεται προσπαθεια για να βγαλω την μερα!κατι που δε θα επρεπε να συμβαινει!μπορει να ειμαι αποσπασμενη για λιγο και μετα μπορει να ξυθω ας πουμε κ να τρομαξω!μολις συμβει αυτο υπενθυμιζεται στον εαυτο μου πως "ναι ξεχασα δεν εισαι καλα κ τρομαζεις με τον ιδιο σου τον εαυτο".. κ φυσικο ειναι μετα να πεφτω παλι ψυχολογικα κ να νιωθω απειλουμενη πως δε θα τα καταφερω..

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by tg1 View Post
    Και θα ειμαι συνεχεια μ αυτο το συστημα?αισθανομαι ρε παιδι μου σα να χρειαζεται προσπαθεια για να βγαλω την μερα!κατι που δε θα επρεπε να συμβαινει!μπορει να ειμαι αποσπασμενη για λιγο και μετα μπορει να ξυθω ας πουμε κ να τρομαξω!μολις συμβει αυτο υπενθυμιζεται στον εαυτο μου πως "ναι ξεχασα δεν εισαι καλα κ τρομαζεις με τον ιδιο σου τον εαυτο".. κ φυσικο ειναι μετα να πεφτω παλι ψυχολογικα κ να νιωθω απειλουμενη πως δε θα τα καταφερω..
    ΣΕ καταλαβαινω ρε μερος!!
    τα εχω περασει και γω και τα περναω ανα διαστηματα.
    ξαπλωνα και ετρεμα. μιλουσα και ετρεμα. φοβομουν το τιποτα..
    ομως ειναι θεμα μυαλου..
    επενελαβε στον εαυτο σου οτι δεν ειναι τιποτα, πες του να χαλαρωσει..
    σε πιασε απροσωποποιηση οκ? ενταξει χαλαρωσε για λιγα λεπτα.. ξαπλωσε, κανε ενα μπανιο, οτι σε χαλαρωνει.. και μην του δινεις συνεχεια...
    συνεβη οκ.. ενιωσες ετσι. ωραια, τελειωσε το εκει.
    εγω αυτο κανω..
    ειτε με πιασει απροσωποποιηση ειτα κριση πανικου, περιμενω λιγα λεπτα να ηρεμησει το σωμα μου και μετα κανω κατι για να ξεχαστω.. οτιδηποτε ειναι αυτο.. λεω στον εαυτο μου εισαι μια χαρα κοολ και συνεχιζω την μερα μου..
    δεν λεω οτι αυτο πετυχαινει απο την μια μερα στην αλλη , πρεπει να το συνηθισεις...
    μαρτυριο σκετο δεν λεω, αλλα υπαρχει λυση...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Τοτε μαλλον πρεπει να εμπιστευθω την εμπειρια σου, ειμαι ετσι 8 μηνες τωρα κ με φαρμακα..αλλο κι αυτο..
    Απλα μερικες φορες σκεφτομαι WHY ME???
    Αλλα μετα σκεφτομαι WHY NOT ME?.. κ το βουλωνω..
    Ας ελπισουμε πως με τον καιρο θα ξεχαστει εντελως το πραγμα ή θα υποχωρησουνε τα συμπτωματα κ θα μπορω να το διαχειριζομαι..

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ειναι me, you, they...
    να δες εδω ποσα ατομα εχουν το ιδιο μ σενα!
    τι να κανουμε αφου μας ετυχε θα το προσπαθησουμε ! θα το παλεψουμε.
    χαλαρωσε και να επαναλαμβανεις στον εαυτο σου οτι ολα ειναι καλα, οτι δεν ηρθε το τελος του κοσμου κι οτι θα περασει! φαση ειναι!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Να σαι καλα psy,πανω απ ολα θελει θετικη ενεργεια,το πρωτο βημα για την θεραπεια..

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by tg1 View Post
    Να σαι καλα psy,πανω απ ολα θελει θετικη ενεργεια,το πρωτο βημα για την θεραπεια..
    ναι μωρε!! κι οταν νιωθεις φρικαρισμενη γραψε στο φορουμ να ξεσπασεις!
    υπαρχουν πολλοι εδω μεσα να σε ακουσουν και να σε καταλαβουν κυριως!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Οντως, με εχει βοηθησει πολυ το φορουμ, ελπιζω ολα να πανε καλα για ολους μας!

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    και εμενα οντως!
    να ναι καλα αυτος ή αυτοι που το δημιουργησανε!
    και ειναι το μοναδικο φορουμ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ στην Ελλαδα, η οποια απο αποψη ψυχολογιας ειναι χιλιομετρα πισω!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #264
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Λοιπόν μακάρι να δουλεύουνε οι όποιες αμυνές σου και να καταφέρεις να λειτουργείς ...τρόπους μηναχισμούς όπως το ονομάζεις πες μας αν θές και τη σε φόβιζε η τη δέν σε φοβίζει τώρα ....θεραπεία δεν είναι τίποτε απο αυτά ....δεν πρόκυτε για τη μέθοδο μου ....όπως λες και δεν πρότεινα καμία μέθοδο μου για να γείνει κατεμε κάνεις καλα εδω ..... το ΠΟΤΕ ΚΑΛΑ <ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ να το λέω όσο κάποιοι γιατροί θα λένε ότι πρέπει να νικήσεις το φόβο με τη λογική της απομυθοποίησης .....αγνοουν οτι ο φόβος έχει πραγματική αιτία ύπαρξης και αντιδρά σε πραγματικά γεγονότα του παρελθόντος ....δεν γνωρίζουν και οδηγούντε απο φαρμακευτικές τη δουλίτσα τους κανουν μια ζωη κάτι σαν την απείρη εξομολόγηση της εκκλησίας χρειαζόμαστε καθημερινά αμυνές παρηγοριά τρόπους μηχανισμούς οπως είπες και εσύ στον αγώνα μας να υπάρχουμε ΑΛΛΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ....περνάω το δικό μου γολγοθά καθημερινά όπως φαντάζομαι και άλλα παιδιά εδώ ....πολύ φοβάμαι όμως ότι χρειαζόμαστε αυτό το καινούργιο για να αποβάλλουμε οριστικά την ενέργεια που τροφοδοτεί όλα αυτά τα παράλογα που βιώνουμε που δεν είναι τίποτε άλλο όμως απο πραγματικές δικές μας μνήμες που πρέπει να ξαναβιώσουμε για να απελευθερωθούμε...και αυτό κάνει η πρωτογενή .....έχω μικρή εμπειρία αλλά δυστηχώς στην ελλάδα δεν υπάρχει κανείς ειδικευμένος www.primaltherapy.com όποιος θέλει ας το ψάξει παραπάνω το τελειώνω απο την πλευρά μου εδώ λέγοντας οτι περισσ'οτερο από πολλους άλλους πιστεύω στην αλλαγή οχι στην αντικατάσταση μιάς άμυνας με μιας άλλης ......και μπορεί τελικά να συζητάμε αλλο πράγμα

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φοβος για HIV
    By Trelos1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 02:39
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •