Φοβος της ιδιας μου της υπαρξης-υπερεπιγνωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 264
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    34 και ειμαι ετσι απο τον περασμενο ιουνιο,βεβαια μου εχει ξανασυμβει αλλες 2 φορες αλλα οχι τοσ εντονα!απλα δε ξερω πως θα φυγει αυτο το πραγμα,απο την στιγμη που εχω βιωσει ολο αυτο και πλεον το μυαλο μου λειτουργει ετσι.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    αυτο ειναι κλασσικο συμπτωμα για ολους !νομιζουμε οτι δεν θα μπορεσουμε ποτε να ξεφυγουμε απο το προβλημα..γιατι εμεις το βλεπουμε σαν βουνο μπροστα μας αλλα ευτυχως δεν ειναι ετσι!ετσι το βιωνουμε εκεινη τη στιγμη!απο που εισαι;ο γιατρος σου ειναι καθ.σε καποιο πανεπιστημιο;ειναι σε καποιο νοσοκομειο;ρωταω για να καταλαβω!γιατι το να σου δωσει αντιψυχωσικο δεν το βρισκω και τοσο καλη λυση με βαση τουλαχιστον αυτα που ειπες!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Στην επαρχια ειμαι,απλα εμενα αθηνα οταν με επιασε αυτο. Δεν ειναι καθηγητης απλα τον βρηκα μεσω της ψυχολογου μου. Πρεπει να επικοινωνησω μαζι του κ να του πω οτι δε βλεπω να γινομαι καλυτερα με αυτα που μου εδωσε

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    επειγοντως να το κανεις! για το δικο σου καλο βασικα!παντως δεν ειναι τραγικο να μας λεμε ολοι οτι δεν τρελλαινομαστε και μεις να εμμενουμε σε αυτη την αποψη;τι να πω..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Εγω κυριολεκτικα νιωθω την αισθηση της τρελαςστο μυαλο μου!το εχεις εσυ αυτο?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ναι κοπελα μου απολυτα!λενε οτι οταν εισαι τρελος δεν το καταλαβαινεις ομως! δεν εχεις επιγνωση της νοσηρης καταστασης στην οποια βρισκεσαι!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Ναι ετσι ειναι,απλα θα ηθελα να εξαφανιστει ολο αυτο και να νιωθω ανετα με τον εαυτο μου..
    Τρομαζω με την ιδια μου την υπαρξη και με τις κινησεις μου κ τις σκεψεις μου..
    Δε νομιζω οτι μπορει κανεις να βιωσει μεγαλυτερο φοβο γιατι μιλαμε για την ιδια την υπαρξη!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    σε μενα το λες;ειναι οτι χειροτερο μπορει να βιωσει καποιος!μα να κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεφτη και να μην τον αναγνωριζεις;(αν και στην πραγματικοτητα δεν ισχυει κατι τετοιο)!σου εχει τυχει το μυαλο σου να τρεχει με χιλια και να λες καλα πως μπορουν οι αλλοι να λενε εγω και να μην φρικαρουν;και μετα να λες τι βλακειες σκεφτομαι ρ γμτ;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Ναι αναρωτιεμαι κ γω πως δε φρικαρουν με την ιδια τους την υπαρξη αλλα μετα καταλαβαινω πως εγω εχω το προβλημα κ στεναχωριεμαι πιο πολυ..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    σε μενα το λες;ειναι οτι χειροτερο μπορει να βιωσει καποιος!μα να κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεφτη και να μην τον αναγνωριζεις;(αν και στην πραγματικοτητα δεν ισχυει κατι τετοιο)!σου εχει τυχει το μυαλο σου να τρεχει με χιλια και να λες καλα πως μπορουν οι αλλοι να λενε εγω και να μην φρικαρουν;και μετα να λες τι βλακειες σκεφτομαι ρ γμτ;


    Παλια εμενα σε ενα διαμερισμα και κατω απο μπαλκονι μου ειχε καθε παρασκευη λαικη , και θυμαμαι καθομουν και κοιτουσα τον κοσμο και φρικαρα που ηταν φυσιολογικοι και περπατουσαν φυσιολογικα και φεροταν φυσιολογικα. Δεν μπορουσα να καταλαβω πως ειναι δυνατον να ειναι φυσιολογικοι.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Betelgeuse φρικαρες κ συ με την δικη σου υπαρξη?τρομαζες απο τις κινησεις σου?παρατηρουσες συνεχεια τον εαυτο σου κ οτι κι αν εκανες το ενιωθες παραξενο κ εξωπραγματικο?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Tg , ναι αλλα οπως σου ειπα αυτο κρατησε για ενα μικρο χρονικο διαστημα οταν επαθα για πρωτη φορα αποπροσωποποιηση ( απο εδω και περα θα το γραφω ΑΠΠ για συντομια).
    Δεν νομιζω οτι κρατησε για πανω απο δυο μηνες ενω η αππ στο συνολο της κρατησε 1 χρονο.
    Σε ολο το διαστημα αυτο ενιωθα τα παντα λες και δεν ε3ιναι πραγματικα , ακομα και την φωνη μου , το ειδωλο μου στον καθρεφτη , οι κινησεις μου. Μερικες φορες θυμαμαι αγγιζα κατι και ενιωθα λες και δεν το αγγιζω.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Tg , ναι αλλα οπως σου ειπα αυτο κρατησε για ενα μικρο χρονικο διαστημα οταν επαθα για πρωτη φορα αποπροσωποποιηση ( απο εδω και περα θα το γραφω ΑΠΠ για συντομια).
    Δεν νομιζω οτι κρατησε για πανω απο δυο μηνες ενω η αππ στο συνολο της κρατησε 1 χρονο.
    Σε ολο το διαστημα αυτο ενιωθα τα παντα λες και δεν ε3ιναι πραγματικα , ακομα και την φωνη μου , το ειδωλο μου στον καθρεφτη , οι κινησεις μου. Μερικες φορες θυμαμαι αγγιζα κατι και ενιωθα λες και δεν το αγγιζω.
    Με το τελευταιο που ειπες καταλαβαινω οτι εγω ισως να πασχω απο κατι διαφορετικο.πχ εγω αισθανομαι κανονικα τις κινησεις μου οτι δλδ τις κανω εγω,απλα επειδη τις αντιλαμβανομαι οταν τις κανω τρομαζω..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Eγω νομιζω οτι ανηκει στην αππ , απλα προφανως υπαρχουν διαφορα σταδια.Σε εμενα η φαση που τρομαζα με την υπαρξη μου κρατησε πολυ λιγο και υποχωρησε , αλλα τα υπολοιπα που εγραψα κρατησαν πολυ καιρο. Απο οτι ειδα και στα λινκ που εβαλες η συζητηση ειναι σε φορουμ για ατομα με διασχιστικες διαταραχες και αποπροσωποποιηση αρα μαλλον σχετιζονται.

    Σε εσενα με εντυπωσιασε πιο πολυ αυτο που ειπες , οτι νιωθεις χαρα.
    Τα περισσοτερα ατομα , μιλουν ειτε για καθολου ειτε για παγωμενα συναισθηματα.Εγω ειχα γινει κανονικο ρομποτακι , ολα στον αυτοματο και συναισθημα μηδεν.

    Παντως επειδη εδω δεν ειμαστε γιατροι και μπορει να λεμε και βλακειες , ρωτα τον και πες τι σου ειπε.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    και ειναι δυνατον ολες αυτες οι παλαβομαρες που ζουμε να μην ειναι τρελα;δηλαδη η τρελα τι ειναι;επισης tg1 εγω εχω πολλες φορες τον φοβο οτι κατι δεν εξηγησα καλα στο γιατρο μου και αυτος ειναι ο λογος που μου λεει οτι δεν εχω ψυχωση..δεν ξερω τι να πω! ενω απο την αλλη ρε γμτ καταλαβαινω οτι τα εχω 400!

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φοβος για HIV
    By Trelos1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 02:39
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •