Φοβος της ιδιας μου της υπαρξης-υπερεπιγνωση - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 18 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 264
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    δεν ειναι η πρωτη φορα αλλα με τετοια ενταση και διαρκεια ειναι κατι πρωτογνωρο για μενα..με βομβαρδιζουν σκεψεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ και ειναι τοσο εντονες που με κανουν λες και τις πιστευω αλλα ξερω βαθια μεσα μου οτι ειναι παραλογες...ο φοβος μου εχει να κανει μηπως τις πιστευω κι εχω ψυχωση και διαφορα τετοια..ειμαι μονιμα αφηρημενος δεν θυμαμαι τιποτα δεν εχω διαθεση καθολου..βεβαια κανεις δεν καταλαβαινει τιποτα και οκοι νομιζουν οτι ειμαι μια χαρα!κανω και πλακα μαλιστα και γελαω αλλα απο μεσα μου βραζω!

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Σε καταλαβαινω,ειμαστε σε μια συνεχη συγχηση, φτανουμε σε σημειο να αμφισβητουμε το ιδιο μας το ειναι και οι αλλοι δε καταλαβαινουν τπτ απο τον αγωνα μας να κρατηθουμε λογικοι. Ετσι ειναι αυτη η διαταραχη,σε κανει να νιωθεις ανημπορος κι απελπισμενος.. παντως δε προκειται να τρελαθουμε αυτο ειναι σιγουρο,οσον αφορα την ψυχωση δεν νομιζω οτι υφισταται κατι τετοιο,ισως μια εμμονη ιδεα γιατι το συναισθημα που προκαλει ειναι πολυ εντονο για να το αγνοησεις..

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    γμτ ρε ζωη ειναι αυτη; συνεχεια χαλια! ποσο να αντεξεις;

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Χρειαζεται υπομονη και χρονος,ολοι λενε οτι τα συμπτωματα υποχωρουν μετα απο καποιο διαστημα, ειναι σιγουρα απο τα χειροτερα πραγματα που μπορει να παθει καποιος.. ειμαστε πολλοι με αυτο,δεν εισαι μονος στο ξαναθυμιζω!

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    γμτ τι να πω!τεσπα δεν ξερω αν μπορω να βρω πλεον το κουραγιο!ειναι μεγαλη αδικια αυτο το πραγμα!ποιον πειραξαμε;

  6. #111
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    Καλησπερα.Ειμαι νεος στο φορουμ..ειναι ενα θεμα το οποιο με απασχολουσε πολυ τις προηγουμενες μερες γιατι ενιωθα οπως και εσυ tg1 αλλα δεν ηξερα πως να το ψαξω στο ιντερνετ και νομιζα πως μονο εγω το εχω..
    Μετα απο την πρωτη κριση πανικου που ειχα εγινα πολυ αγχωδης ειδικα οσον αφορα θεματα υγειας..εψαχνα παντου στο ιντερνετ για αρρωστιες πραγμα το οποιο τα εκανε χειροτερα τα πραγματα με ολα οσα διαβαζα εκει και αυξησε το αγχος μου μεχρι που επαθα αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση και ολα φαινονταν παραξενα γυρω μου...αλλα πριν απο εναν μηνα αρχισα να εχω αυτη την παραξενη αισθηση..γενικα τρομαζα με τις ιδιες μου τις κινησεις ακομα και τις σκεψεις τις οποιες εκανα.τσεκαρα τον εαυτο μου σε καθε κινηση και σκεψη μου... το ιδιο περιεργα ενιωθα οταν καποιος αλλος εκανε μια κινηση νομιζα οτι την εκανα εγω πραγμα το οποιο με εκανε να πιστευω οτι οπου να ναι θα μου στριψει..πιστευω οτι υπεραναλυουμε τα παντα και γι αυτο νιωθουμε τοσο περιεργα.. ειναι πολυ τρομακτικο.. και να αποφασισεις να μιλησεις καπου δυσκολα μπορει να το καταλαβει ο αλλος...θα περασει και αυτο οπως εχουν περασει τοσα αλλα..Σας ευχομαι τα καλυτερα και ολο αυτο να τελειωσει οσο πιο γρηγορα γιατι μονο κακο μας κανει..και μην σκεφτεστε οτι δεν ειμαστε κανονικοι..σε normal mode ειμαστε,απλα εμεις σκαλιζουμε τις ρυθμισεις..

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    γμτ τι να πω!τεσπα δεν ξερω αν μπορω να βρω πλεον το κουραγιο!ειναι μεγαλη αδικια αυτο το πραγμα!ποιον πειραξαμε;
    Κανεναν lawer,απλα η δικη μας ψυχοσυνθεση περναει σε τετοια επιπεδα, το σιγουρο ειναι οτι με τον καιρο φευγει,χρειαζεται ομως κι απο σενα μια προσπαθεια να μην το υπεραναλυεις,αποδεξου το και περιμενε τον χρονο να κανει την δουλεια του. Εγω μετα απο τοσους μηνες αυτο καταλαβα,παιρνεις καποια αγωγη?

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ζολοφτ περνω!

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by pan91 View Post
    Καλησπερα.Ειμαι νεος στο φορουμ..ειναι ενα θεμα το οποιο με απασχολουσε πολυ τις προηγουμενες μερες γιατι ενιωθα οπως και εσυ tg1 αλλα δεν ηξερα πως να το ψαξω στο ιντερνετ και νομιζα πως μονο εγω το εχω..
    Μετα απο την πρωτη κριση πανικου που ειχα εγινα πολυ αγχωδης ειδικα οσον αφορα θεματα υγειας..εψαχνα παντου στο ιντερνετ για αρρωστιες πραγμα το οποιο τα εκανε χειροτερα τα πραγματα με ολα οσα διαβαζα εκει και αυξησε το αγχος μου μεχρι που επαθα αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση και ολα φαινονταν παραξενα γυρω μου...αλλα πριν απο εναν μηνα αρχισα να εχω αυτη την παραξενη αισθηση..γενικα τρομαζα με τις ιδιες μου τις κινησεις ακομα και τις σκεψεις τις οποιες εκανα.τσεκαρα τον εαυτο μου σε καθε κινηση και σκεψη μου... το ιδιο περιεργα ενιωθα οταν καποιος αλλος εκανε μια κινηση νομιζα οτι την εκανα εγω πραγμα το οποιο με εκανε να πιστευω οτι οπου να ναι θα μου στριψει..πιστευω οτι υπεραναλυουμε τα παντα και γι αυτο νιωθουμε τοσο περιεργα.. ειναι πολυ τρομακτικο.. και να αποφασισεις να μιλησεις καπου δυσκολα μπορει να το καταλαβει ο αλλος...θα περασει και αυτο οπως εχουν περασει τοσα αλλα..Σας ευχομαι τα καλυτερα και ολο αυτο να τελειωσει οσο πιο γρηγορα γιατι μονο κακο μας κανει..και μην σκεφτεστε οτι δεν ειμαστε κανονικοι..σε normal mode ειμαστε,απλα εμεις σκαλιζουμε τις ρυθμισεις..
    Καλησπερα pan91, γι αυτο ακριβως εγραψα αυτο το θεμα εδω,μηπως και υπαρχουν κι αλλοι σαν κι εμενα στην ελλαδα για να μη νιωθουν μονοι. Εχω ανεβασει στην συζητηση και καποια λινκς απο σελιδες του εξωτερικου αν θες να δεις κι αλλες περιπτωσεις σαν κι εμας!
    Χαιρομαι που εχεις καταλαβει οτι ολο αυτο ειναι ενα φαινομενο του ιδιου μας του μηχανισμου αμυνας και περναει με τον καιρο,ευχομαι κ σε σενα να εχεις γρηγορη αναρρωση!για οποιαδηποτε απορια μπορεις να με ρωτησεις!να σαι καλα!

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    ζολοφτ περνω!
    Ποσο καιρο?δεν εχεις δει καποια βελτιωση?εγω παιρνω τα λαντοζ κ ζυπρεξα(αντιψυχωσικο)

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ενω πριν επερνα για χρονια ζολοφτ και ημουν μια χαρα τωρα πλεον δεν με πιανουν κ αυτο ειναι που με φοβιζει!

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Ισως χρειαζεται να μιλησεις με τον γιατρο σου,ν αλλαξει κατι,ή το φαρμακο ή την ποσοτητα

  13. #118
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by tg1 View Post
    Καλησπερα pan91, γι αυτο ακριβως εγραψα αυτο το θεμα εδω,μηπως και υπαρχουν κι αλλοι σαν κι εμενα στην ελλαδα για να μη νιωθουν μονοι. Εχω ανεβασει στην συζητηση και καποια λινκς απο σελιδες του εξωτερικου αν θες να δεις κι αλλες περιπτωσεις σαν κι εμας!
    Χαιρομαι που εχεις καταλαβει οτι ολο αυτο ειναι ενα φαινομενο του ιδιου μας του μηχανισμου αμυνας και περναει με τον καιρο,ευχομαι κ σε σενα να εχεις γρηγορη αναρρωση!για οποιαδηποτε απορια μπορεις να με ρωτησεις!να σαι καλα!
    tg1 ετυχε να διαβασω αυτο το θεμα απο την ημερα που το εγραψες καθως εψαχνα για αυτη την παραξενη αισθηση αλλα σημερα αποφασισα να γραψω στο φορουμ..μπορω να πω οτι αν και το ηξερα μεσα μου οτι ολο αυτο εχει δημιουργηθει απο το αγχος παντα υπηρχε και η ιδεα οτι μηπως ειναι κατι αλλο χειροτερο και ολο αυτο εγινε πολυ κουραστηκο γιατι με παιδευε συνεχεια...εμενα αυτο μου συνεβαινε και οταν παρακολουθουσα μια ταινια η οταν εβλεπα ποδοσφαιρο τρομαζα με τις κινησεις των αλλων..νιωθω τυχερος που διαβασα αυτο το θεμα γιατι με ηρεμησε αρκετα και πλεον δεν δινω πολυ σημασια σε αυτο..επισης προσπαθω να βγαινω εξω γιατι ξεχνιεμαι οταν ειμαι με κοσμο και πιστευω οτι αυτο μου εχει κανει καλο..

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by pan91 View Post
    tg1 ετυχε να διαβασω αυτο το θεμα απο την ημερα που το εγραψες καθως εψαχνα για αυτη την παραξενη αισθηση αλλα σημερα αποφασισα να γραψω στο φορουμ..μπορω να πω οτι αν και το ηξερα μεσα μου οτι ολο αυτο εχει δημιουργηθει απο το αγχος παντα υπηρχε και η ιδεα οτι μηπως ειναι κατι αλλο χειροτερο και ολο αυτο εγινε πολυ κουραστηκο γιατι με παιδευε συνεχεια...εμενα αυτο μου συνεβαινε και οταν παρακολουθουσα μια ταινια η οταν εβλεπα ποδοσφαιρο τρομαζα με τις κινησεις των αλλων..νιωθω τυχερος που διαβασα αυτο το θεμα γιατι με ηρεμησε αρκετα και πλεον δεν δινω πολυ σημασια σε αυτο..επισης προσπαθω να βγαινω εξω γιατι ξεχνιεμαι οταν ειμαι με κοσμο και πιστευω οτι αυτο μου εχει κανει καλο..
    Σιγουρα το να προσπαθεις να ξεχνιεσαι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις,ολο αυτο ειναι μηχανισμος αμυνας του οργανισμου κατα του αγχους,σε αποσυνδεει απο τον εαυτο σου για να σταματησεις να φρικαρεις το ειναι σου,με αποτελεσμα βεβαια να παθαινουμε ολα αυτα. Κ γω τρομαζα με την τιβι,οταν ηταν πολυ εντονο δεν εβλεπα καν,κ ουτε ηθελα ν ακουω! Δεν εισαι μονος πολλοι ειμαστε ετσι,πιστευω οτι με τον καιρο θα φυγει!

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    επισης προσπαθω να βγαινω εξω γιατι ξεχνιεμαι οταν ειμαι με κοσμο και πιστευω οτι αυτο μου εχει κανει καλο..

    εμενα παντως οι χειροτερες αποπραγματοποιησεις (πιο πολυ αποπραγματοποιηση οχι τοσο αποπροσωποποιηση σε μενα αλλα πανω κατω το συναισθημα ειναι το ιδιο ) μου συνεβησαν εξω.. οχι στο σπιτι
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 8 of 18 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φοβος για HIV
    By Trelos1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 01:39
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 17:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •