σχιζοφρενεια η ανχψδης διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Exclamation σχιζοφρενεια η ανχψδης διαταραχη

    Παιδια καλημερααα.Θελω την βοηεια σας πηγα σε δυο ψυχιατρους οι οποιοι με διαβεβαιωσαν οτι εχω γενικευμενη ανχωδης διαταραχη.. τα συμπτωματα μου ειναι οτι φοβαμαι μηπως εχω σχιζοφρενεια.... μπηκα διαβαζα διαφορα στο ιντερνετ....για την σχιζοφρενεια....και καπως ετσι ξεκινησε ολο αυτο....στην αρχη νομιζα οτι ακουγα ηχους...ρωτουσα αν τ ακουγαν κ οι αλλοι...τσεκαρα συνεχεια αν ακουω φωνες...μετα νομιζα οτι θα αρχισω να φοβαμαι οτι καποιος μ παρακολουθει....μου περασε και αυτο...τωρα τσεκαρω αν τις σκεψεις που κανω τις κανω εγω η μου τις λεει καποοιος αλλος... .μηπως ειμαι εντελως τρελη....μου εδωσε ladoze ο γιατρος και σημερα ειναι η πεμπτη μερα π τ περνω
    Last edited by apofasismeni; 15-03-2015 at 12:14.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εμμμ.. καλα αγχωδεις διαταραχη και σχιζοφρ απεχουν πολυ κατα την γνωμη μου για να επεσε τοσο εξω πια ο γιατρος σου..
    μιλησατε ωρα? ή απλως πηγες εκει για 10 λεπτα του μιλησες σου εγραψε χαπια και εφυγες? αλλα και παλι ακομη κι αυτο να γινοταν μου φαινεται αδυνατον να πεσει τοσο πολυ εξω..
    μηπως λεω εγω τωρα νομιζεις οτι τα παθαινεις ολα αυτα? γιατι η φοβια του να τρελαθεις χαρακτηριζει τους αγχωδεις ανθρωπους...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Nαι το νομίζω αλλα φτάνω στο σημείο να βάζω τον εαυτό μου να τα πιστέψει κιόλας....δεν λέω οτι τα νιώθω στην πραγματικότητα.....σε δυο έχω πάει και που είπαν τα ίδια

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να μη διαβαζεις συμπτωματα αν εμπενα κ γω σε αυτη τη διαδηκασια σε λιγο θα νομιζα οτι ειμαι ο μπετοβεν αντι για τον αλεξανδρο δε σου προσφερει τιποτα.

  5. #5
    Mα οι σκέψεις ερχονται και χωρίς να το θελω....Εχει κάποιος αλλος απο σας τέτοια συμπτώματα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    καταρχην γιατι μπηκες και διαβαζες για τη σχιζοφρενεια;ειχες καποια συμπτωματα πριν απο αυτο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Ισως επειδη μια μερα αναρωτηθηκε και αρχισε να ψαχνει ''με το σκαλιστιρι'' αναλυτικα τον εαυτο της μηπως εχει κατι τετοιο και μετα της εγινε εμμονη οπως κι εμενα ο φοβος της ψυχωσης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by apofasismeni View Post
    Mα οι σκέψεις ερχονται και χωρίς να το θελω....Εχει κάποιος αλλος απο σας τέτοια συμπτώματα?
    Αυτον τον καιρο εχω παλι εντονο αυτον τον φοβο ειναι πολυ απαισιο εχω κι εγω αυτο που τσεκαρεις μηπως ακους διαφορα

  9. #9
    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Αυτον τον καιρο εχω παλι εντονο αυτον τον φοβο ειναι πολυ απαισιο εχω κι εγω αυτο που τσεκαρεις μηπως ακους διαφορα
    Aκριβως αυτο κανω και τωρα εχει γινει εμμονηηηη.....κανω παραλογες σκεψεις π κανουν οι σχιζοφρενεις απλα εγω ξερω οτι δεν ισχυουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by apofasismeni View Post
    Aκριβως αυτο κανω και τωρα εχει γινει εμμονηηηη.....κανω παραλογες σκεψεις π κανουν οι σχιζοφρενεις απλα εγω ξερω οτι δεν ισχυουν
    Μια απ τα ιδια!Αυτο που τσεκαρω μηπως ακουω διαφορα το κανω οταν πεφτω για υπνο και μετα δινω βαση στον ηχο του ρολογιου για να μην αγχωνομαι (ψυχαναγκασμος χαχα θα το κανω και σε λιγο που θα πεσω για υπνο)
    αν θες παντως να ρωτησεισ κατι στιλε μηνημα

  11. #11
    Ποτε θα περάσουν ολα αυτα?Οι σκέψεις θα περάσουνννν....θα γίνω ποτε ξανά καλάαααα......Δεν θέλω να είμαι άλλο εέτσιιιιι

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Καλημέρα και από εμένα!!! Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα των μελών, είμαι καινούρια στο Forum, έχω αρκετές γνώσεις περί ψυχολογίας, και σε μερικές περιπτώσεις θα έλεγα παθών.
    Κατά την γνώμη μου το να δεχτείς να πάρεις χάπια, για εμένα είναι τέρμα λάθος. Έπειτα η σχιζοφρένεια είναι κληρονομική ψυχική ασθένεια, και γενικά οι περισσότερες σοβαρές ψυχασθένειες είναι κληρονομικές.
    Ενημερώσου πρώτα για το ιστορικό της οικογενείας σου. Για να καταφέρεις να λύσεις το όποιο πρόβλημα, πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου για να μπορείς να ελέγχεις τις σκέψεις σου. Αντικειμενικά, δεν είσαι η μόνη. Πάρα πολλοί άνρθωποι, που διακατέχονται από το φυσιολογικό άγχος, καταλήγουν να πιστεύουν πως πάσχουν από διάφορες ασθένειες ψυχικές και μη. Για να σου δώσω και πιο εύστοχες συμβουλές, αν θες και εσύ να μου απαντήσεις λεπτομερώς σε μερικές ερωτήσεις που θα σου κάνω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    το μυαλο δεν τρελενεται απο την μια μερα στην αλλη. δεν θα παθεις παραισθησεις αν διαβαζεις για την σχιζοφρενεια.. απλως θα αγχωθεις και θα νομιζεις οτι εχεις τα συμπτωμα..
    εγω αυτο πιστευω.
    δεν νομιζω καποιος που υποφερει απο ψυχωση να λεει νομιζω οτι εχω ψυχωση.. το ξερει απλως.
    ετσι δεν ειναι?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by apofasismeni View Post
    Παιδια καλημερααα.Θελω την βοηεια σας πηγα σε δυο ψυχιατρους οι οποιοι με διαβεβαιωσαν οτι εχω γενικευμενη ανχωδης διαταραχη.. τα συμπτωματα μου ειναι οτι φοβαμαι μηπως εχω σχιζοφρενεια.... μπηκα διαβαζα διαφορα στο ιντερνετ....για την σχιζοφρενεια....και καπως ετσι ξεκινησε ολο αυτο....στην αρχη νομιζα οτι ακουγα ηχους...ρωτουσα αν τ ακουγαν κ οι αλλοι...τσεκαρα συνεχεια αν ακουω φωνες...μετα νομιζα οτι θα αρχισω να φοβαμαι οτι καποιος μ παρακολουθει....μου περασε και αυτο...τωρα τσεκαρω αν τις σκεψεις που κανω τις κανω εγω η μου τις λεει καποοιος αλλος... .μηπως ειμαι εντελως τρελη....μου εδωσε ladoze ο γιατρος και σημερα ειναι η πεμπτη μερα π τ περνω
    Αγχώδεις διαταραχές έχεις και νομίζεις ,ότι έχεις συμπτώματα από αύτο...μην διαβάζεις τίποτα γιατί ότι διαβάζεις θα σ παρασύρει....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by apofasismeni View Post
    Ποτε θα περάσουν ολα αυτα?Οι σκέψεις θα περάσουνννν....θα γίνω ποτε ξανά καλάαααα......Δεν θέλω να είμαι άλλο εέτσιιιιι
    οταν σταματησεις να τα σκεφτεσαι!!!!
    μονο ετσι θα περασουν.
    και επισης σταματα να δινεις βαση σε διαγνωσεις και ταμπελες!
    οι κατηγοριες ψυχικων διαταραχων βοηθανε την επικοινωνια των επαγγελματιων της ψυχικης υγειας, οχι τους πελατες!
    εμενα ο γιατρος μου ποτε δεν γυρισε να μου πει "α εχεις αγοροφοβια και διαταραχη πανικου" κι αυτο ειναι κατι που εκτιμησα πολυ σ αυτον.
    σημασια εχει να βρουμε τις πτυχες της ζωης μας που δεν λειτουργουν καλα και να τις διορθωσουμε.
    να βρουμε τις σκαρτες πλευρες του εαυτους μας και να προσπαθησουμε να τις ελεξχουμε.
    μπας κι απαλλαγουμε απο τους διαμονες μας.
    η ονομασια των συμπτωματων δεν μπορει να μας εξυπηρετησει σε τιποτα και ειναι και πολλες φορες καταστροφικη.
    δεν ειμαστε και λιγοι αυτοι που ταυτιστηκαμε με συμπτωματα και εντελει γεμισαμε με παραπανω αγχος..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 13:47
  2. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 18:51
  3. Replies: 14
    Last Post: 02-10-2009, 18:13
  4. Ψύχωση, Σχιζοφρένεια ή αγχωδης διαταραχή?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2008, 08:50
  5. Σχιζοφρένεια η Διπολική διαταραχή?
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 01-07-2007, 20:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •