Φοβος της ιδιας μου της υπαρξης-υπερεπιγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 264
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221

    Φοβος της ιδιας μου της υπαρξης-υπερεπιγνωση

    Καλησπερα,
    Ηθελα να γραψω για αυτο το θεμα γιατι στην αναζητηση μου στο ιντερνετ,δε βρηκα ουτε ενα ελληνικο σαιτ να αναφερεται σ αυτο.
    Ολα ξεκινησαν τον περασμενο Ιουνιο οπου μετα απο το ακουσμα ενος θανατου μ επιασε φοβια θανατου,εντονο αγχος,υπαρξιακο,κρισεις πανικου κ στο τελος κατεληξα σε ενα παλιο επεισοδιο το οποιο μου ειχε συμβει αλλες 2 φορες κ νομιζα οτι το ειχα νικησει.
    Αυτη τη φορα ομως ηταν η πιο δυνατη απ ολες!ολα γυρω μου φαινοντουσαν παραξενα,οι ηχοι, οι εικονες,οι ανθρωποι, ακομα κ ο ιδιος μου ο εαυτος. Αυτο που μου συμβαινει ειναι τα εξης:
    - Φοβος της ιδιας μου της υπαρξης καθε φορα που την συνειδητοποιω. Σαν να ημουν κοιμισμενη κ ξαφνικα ξυπνησα σε μια κατασταση που η κατανοηση της με ξεπερνα.
    - Νιωθω ξενο τον εαυτο μου, σαν να μην ειμαι εγω, κ οταν κοιταζομαι στον καθρεφτη βρισκω παραξενη την οψη μου. Δεν μπορω να νιωσω ανετα με τον εαυτο μου γιατι φοβαμαι την ιδια την υπαρξη μου.
    - Συνειδητοποιηση της ιδιας της συνειδησης μου και υπερεπιγνωση των σκεψεων και κινησεων μου, με αποτελεσμα να τρομαζω καθε φορα που συνειδητοποιω οτι τις εκανα.
    - Ολα γυρω μου και μεσα μου (περιβαλλον,κινησεις,σκεψε� �ς), εχουν την αισθηση οτι ειναι παραξενα και λαθος με αποτελεσμα να νιωθω ασχημα γι αυτα και τελικα να δημιουργειται παλι φοβος.
    - Φοβος οτι απο τη στιγμη που εχω βιωσει ολα αυτα, δε θα μπορεσω να επανελθω στον παλιο μου εαυτο και θα πρεπει να ζησω ετσι την υπολοιπη ζωη μου.
    Αν υπαρχει καποιος απο εσας που εχει βιωσει καποια απο αυτα, να ξερει οτι δεν ειναι μονος!
    Ευχαριστω για το χρονο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    ις) εχουν την αισθηση οτι ειναι παραξενα και λαθος με αποτελεσμα να νιωθω ασχημα γι αυτα και τελικα να δημιουργειται παλι φοβος.
    - Φοβος οτι απο την στιγμη που εχω βιωσει ολα αυτα δε θα μπορεσω να επανελθω στον παλιο μουεαυτο και θα πρεπει να ζησω την υπολοιπη ζωη μου ετσι.
    Αν υπαρχει καποιος που εχει βιωσει εστω κατι απο ολα αυτα,να ξερει οτι δεν ειναι μονος!
    Ευχαριστω για τον χρονο σας!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by tg1 View Post
    Καλησπερα,
    Ηθελα να γραψω για αυτο το θεμα γιατι στην αναζητηση μου στο ιντερνετ,δε βρηκα ουτε ενα ελληνικο σαιτ να αναφερεται σ αυτο.
    Ολα ξεκινησαν τον περασμενο Ιουνιο οπου μετα απο το ακουσμα ενος θανατου μ επιασε φοβια θανατου,εντονο αγχος,υπαρξιακο,κρισεις πανικου κ στο τελος κατεληξα σε ενα παλιο επεισοδιο το οποιο μου ειχε συμβει αλλες 2 φορες κ νομιζα οτι το ειχα νικησει.
    Αυτη τη φορα ομως ηταν η πιο δυνατη απ ολες!ολα γυρω μου φαινοντουσαν παραξενα,οι ηχοι, οι εικονες,οι ανθρωποι, ακομα κ ο ιδιος μου ο εαυτος. Αυτο που μου συμβαινει ειναι τα εξης:
    - Φοβος της ιδιας μου της υπαρξης καθε φορα που την συνειδητοποιω. Σαν να ημουν κοιμισμενη κ ξαφνικα ξυπνησα σε μια κατασταση που η κατανοηση της με ξεπερνα.
    - Νιωθω ξενο τον εαυτο μου, σαν να μην ειμαι εγω, κ οταν κοιταζομαι στον καθρεφτη βρισκω παραξενη την οψη μου. Δεν μπορω να νιωσω ανετα με τον εαυτο μου γιατι φοβαμαι την ιδια την υπαρξη μου.
    - Συνειδητοποιηση της ιδιας της συνειδησης μου και υπερεπιγνωση των σκεψεων και κινησεων μου, με αποτελεσμα να τρομαζω καθε φορα που συνειδητοποιω οτι τις εκανα.
    - Ολα γυρω μου και μεσα μου (περιβαλλον , κινησεις , σκεψεις) , εχουν την αισθηση οτι ειναι παραξενα και λαθος με αποτελεσμα να νιωθω ασχημα γι αυτα και τελικα να δημιουργειται παλι φοβος.
    - Φοβος οτι απο τη στιγμη που εχω βιωσει ολα αυτα, δε θα μπορεσω να επανελθω στον παλιο μου εαυτο και θα πρεπει να ζησω ετσι την υπολοιπη ζωη μου.
    Αν υπαρχει καποιος απο εσας που εχει βιωσει καποια απο αυτα, να ξερει οτι δεν ειναι μονος!
    Ευχαριστω για το χρονο σας !
    Tg1 , αυτο που περιγραφεις ειναι κατι που το εχω βιωσει εγω και αλλα μελη του φορουμ. Ειναι θεμα που εχει πολυσυζητηθει , ο ορος ομως;ειναι αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση , οχι υπερεπιγνωση. Σε εμενα , το πρωτο που περιγραφεις , δηλαδη να τρομαζω οταν συνειδητοποιω οτι ειμαι εγω κρατησε λιγο καιρο ενα με δυο μηνες ισως , αλλα τα υπολοιπα πανω απο ενα χρονο.
    Ειναι κλασσικο συμπτωμα σε διαφορες ψυχικες ασθενειες και διαταραχες , δεν θεωρειται επικινδυνο απο τους ειδικους , αλλα εγω θεωρω πως ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει σε καποιον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Tg1 , αυτο που περιγραφεις ειναι κατι που το εχω βιωσει εγω και αλλα μελη του φορουμ. Ειναι θεμα που εχει πολυσυζητηθει , ο ορος ομως;ειναι αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση , οχι υπερεπιγνωση. Σε εμενα , το πρωτο που περιγραφεις , δηλαδη να τρομαζω οταν συνειδητοποιω οτι ειμαι εγω κρατησε λιγο καιρο ενα με δυο μηνες ισως , αλλα τα υπολοιπα πανω απο ενα χρονο.
    Ειναι κλασσικο συμπτωμα σε διαφορες ψυχικες ασθενειες και διαταραχες , δεν θεωρειται επικινδυνο απο τους ειδικους , αλλα εγω θεωρω πως ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει σε καποιον.
    Καλησπερα,
    Ηξερα για την αποπραγματοποιηση και αποπροσωποποιηση αλλα νομιζα οτι ειχαν διαφορετικα συμπτωματα,διαβαζα για να βλεπεις τα παντα σαν ταινια να νιωθεις σα ρομποτ αλλα οχι να τρομαζεις απο τις κινησεις σου ή τον εαυτο σου.
    Ενδιαφερον που τ ακουω τωρα απο εσενα οτι υπαγονται δλδ ολα αυτα στις διαταραχες αυτες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    tg1 επιτελους βρηκα καποιον να συζητησουμε!ανατρεξε λιγο στο θεμα αποπροσωποποιηση,ιδψ,ψυχωσ η που εχω ανοιξει και πες μου αν ταυτιζεσαι με αυτα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    tg1 επιτελους βρηκα καποιον να συζητησουμε!ανατρεξε λιγο στο θεμα αποπροσωποποιηση,ιδψ,ψυχωσ η που εχω ανοιξει και πες μου αν ταυτιζεσαι με αυτα!!
    Καλησπερα lawer,
    Νομιζω πως μπορω να σε καταλαβω, κ γω αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να μην τρομαζουν με τον εαυτο τους οι αλλοι,αλλα απο την αλλη ξερω οτι ειναι παραλογο κ με θλιβει το γεγονος να ειμαι τοσο παραξενη και διαφορετικη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    και μενα αυτο ακριβως!ακριβως ομως!καταλαβαινω οτι ειναι παραλογο!νιωθω οτι ζω ενα κακο ονειρο και πρεπει γρηγορα να ξυπνησω!απλα δυστυχως πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να τα σκεφτεται αυτα ακομη και αν δεν ερχονται απο μονα τους για να συνειδητοποιησω οτι ειναι παραλογα και να αποκλεισω το ενδεχομενο της ψυχωσης αλλα δυστυχως χανομαι σε σκεψεις και δεν καταληγω καπου!απορω πως εφτασα μεχρι εδω!νιωθω μεγαλη ντροπη για αυτα που σκεφτομαι και αισθανομαι ουτε καν στο γιατρο μου μπορω να τα πω με ανεση!εγω παντως νομιζω οτι πλεον το θεμα μου δεν ειναι τοσο πλεον η αποπροσωποποιηση αλλα ιδεοληψια ως προς το εγω μου,κατι το οποιο ειχε αναφερει παλιοτερα ενα μελος!τελος φοβαμαι πολυ την τρελα οσο τιποτα και με πιανει τρομερο αγχος!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Δεν ειναι ντροπη.. απλα πεφτουμε σε βαθια σκεψη,δεν ησυχαζουμε καθολου,το μυαλο μας ειναι αλερτ ολη τη μερα κ δε μμπορουμε να ηρεμησουμε, μην φοβασαι,δε προκειται να τρελαθουμε κ καταλαβαινω απολυτα τι λες. Ειναι λες κ το μυαλο μου νιωθει την αισθηση της τρελας!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    εντωμεταξυ καμια φορα νιωθω οτι δεν μπορω να μιλησω(ενω το κανω μια χαρα)!και θελω συνεχεια να κοιμαμαι για να μη σκεφτομαι!τι τραβαμε ρε γμτ!εγω οταν το πρωτοεπαθα ημουν σιγουρος οτι τρελαθηκα!ειδικα αυτο με τον καθρεφτη ειναι αν μη τι αλλο τραγικο!με φοβιζει παρα πολυ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Ναι κ γω κοιμαμαι πολυ γιανα μην τρομαζω με τον εαυτο μου.. δυσκολη κατασταση,πως ναξεφυγεις απο την ιδια σου την υπαρξη??.. ελπιζω να καταφερω να βγω απο αυτο το πραγμα..με κανει μη λειτουργικη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ποσο ταιριαζουμε φιλη μου!η πλακα ειναι οτι κανεις δεν κτλβνει τιποτα..αλλα απο μεσα μου βραζω..επισης νιωθω κενος απο συναισθηματα δηλαδη δεν μπρω ουτενα κλαψω ουτε να γελασω!εχεις κατι τετοιο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    ποσο ταιριαζουμε φιλη μου!η πλακα ειναι οτι κανεις δεν κτλβνει τιποτα..αλλα απο μεσα μου βραζω..επισης νιωθω κενος απο συναισθηματα δηλαδη δεν μπρω ουτενα κλαψω ουτε να γελασω!εχεις κατι τετοιο?
    Σε αντιθεση με σενα εγω εχω συναισθηματα χαρας και περισσοτερο λυπης βεβαια..
    Ειναι δυσκολο να σε καταλαβουν γιατι πρεπει να το ζησει καποιος γιανα αισθανθει το χαος που υπαρχει μεσα μας. Εγω κατα κυριο λογο τρομαζω με την αντιληψη μου κ τις κινησεις μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    H αληθεια ειναι πως και εγω οταν ημουν σε αυτη την φαση , περα απο τρομο ( και σωματικο ) δεν ειχα συναισθηματα. Κανενα συναισθημα , μονο κενο ,τις ελαχιστες φορες που ενιωθα κατι , αυτο ηταν ειτε μεγαλος θυμος , ειτε μεγαλη θλιψη. Τιποτα αλλο.
    Tg1 , εχεις παει σε γιατρο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    221
    Ναι ειμαι σε φαρμακευτικη αγωγη,εκανα κ ψυχοθεραπεια αλλα το σταματησα γιατι δεν μπορουσα ν ανταπεξελθω οικονομικα.
    Εγω γι αυτο ειχα τους ενδοιασμους μου για το αν εχω αποπροσωποποιηση,επειδη δε νιωθω κενη συναισθηματικα,ουτε σαν ρομποτ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αφου εισαι σε αγωγη , σημαινει οτι σε παρακολουθει γιατρος . Το εχεις συζητησει μαζι του?

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φοβος για HIV
    By Trelos1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 01:39
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 17:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •