νηστεία και δίαιτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773

    νηστεία και δίαιτα

    Σήμερα Καθαρά Δευτέρα. Καταρχήν χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή! Έφαγα πολύ λαγάνα και έβαλα ένα κιλό από 78 έγινα 79 κιλά. Δεν κατάλαβα πως έγινε αυτό τόσο πολύ λαγάνα έφαγα γιατί κατά τα άλλα νηστεύω. Αποφάσισα να κάνω νηστεία για να χάσω και μερικά κιλάκια το τερπνό μετά του ωφέλιμου. Από τότε που σταμάτησα την δίαιτα έβαλα 3 κιλά και θέλω να τα χάσω με την νηστεία. Λέτε να τα καταφέρω να χάσω κιλά με την νηστεία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Η νηστεία θα κάνει καλο στον οργανισμό σου.Θα αποτοξινωθεί.Όσο για τα κιλά, θα πρέπει να κανεις διατροφή και γυμναστική. Αλλος τρόπος δεν υπάρχει.Ποιοτικές θερμίδες και άσκηση τουλάχιστον τρεις φορες την εβδομάδα.Το ότι πήρες/έχασες ένα κιλό είναι υποκειμενικό.Μέσα στην διάρκεια τις ημέρας χάνεις και παίρνεις.Θα το κοιτάς σε βάθος χρόνου.Το να χάσεις κιλά με νηστεία,χάπια,θερμιδική δίαιτα είναι το πιο εύκολο.Έχει όμως αρνητικό αντίκτυπο στην υγεία σου και δεν κρατάει για πολύ.Αν δεν φας τις σωστές ώρες τα σωστά πράγματα και δεν τρέξεις κάθε μέρα 5 χιλιόμετρα,δεν μπορείς να αδυνατίσεις.Ξέρω ανθρώπους που ήταν πραγματικά παχύσαρκοι,έχουν ξεκινήσει από τον οκτώβριο και κάθε μέρα ιδρώνουν με σκοπό μέχρι τον ιούνιο να είναι μείων 20 κιλά.Δεν βιάζονται,δεν θέλουν να τα χάσουν με μαγικό τρόπο,παλεύουν για αυτό και είμαι 100% σίγουρος ότι θα τα καταφέρουν.Συμπέρασμα...η νηστεία δεν είναι τρόπος αδυνατίσματος.Συγγνώμη αν σε απογοητεύω.
    real eyes realise real lies

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Πρέπει να είμαι 58 κιλά και είμαι 79 και αυτό μου ρίχνει το ηθικό τι να κάνω;
    Πιστεύω ότι με την νηστεία θα χάσω και κάποια κιλά συν τοις άλλοις.
    Μου φαίνονται δύσκολες οι δίαιτες και η διατροφή και δεν μπορώ εύκολα να την τηρήσω.
    Ίσως μετά την νηστεία να συνεχίσω με διατροφή αν αντέξω δεν ξέρω θα δω.
    Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν με αντέχω με τόσα κιλά και τα κουβαλάω 9 χρόνια τώρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Δεν φτάνει μόνο η διατροφή,θέλει και άσκηση.
    real eyes realise real lies

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    δε κτλβαινω γτ στενοχωριεσαι.
    τα κιλα ειναι δοκιμασία απο τον θεούλη :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δε μου λες ρε συ Ολγα , ποσο καιρο σου πηρε να χασεις τα 13 κιλα ? τωρα εχεις κολλησει επειδη ξανατρως , η για καποιον λογο που δεν γνωριζεις ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Για να χάσω τα κιλά μου πήρε 3 μήνες αλλά με taste and diet δηλαδή πλήρωσα 1360 περίπου ευρώ. Τώρα ξανατρώω και έβαλα 3 κιλά αλλά με την νηστεία που θα κάνω από Καθαρά Δευτέρα για 50 ήμερες δλδ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    προφανως "νηστεια" εννοεις την χριστιανικη νηστεια, οχι την αποχη απο το φαγητο.
    ουτε να το σκεφτεσαι οτι θα χασεις κιλα με τετοια νηστεια.
    ολες οι πρωτεινες απαγορευονται και αναγκαζεσαι να τρως ολη μερα ψωμια και νηστισιμα γλυκα και για να μπορεσεις να χορτασεις, τα τρως σε ποσοτητες (θυμησου την λαγανα). δηλαδη, ΘΑΝΑΤΟΣ για την διαιτα.
    μπορει και να παρεις αντι να χασεις.
    εκτος αν μετρας τι τρως σε θερμιδες, και το ελεγχεις.
    για την γυμναστικη, θα διαφωνησω. τα κιλα χανονται με την διατροφη. λιγη κινηση αρκει για βοηθεια. η γυμναστικη κανει παντα καλο, για αλλους λογους, αλλα 2 βουνα τη μερα να ανεβαινεις αν τρως πολυ, δεν χανεις γραμμαριο. αντιθετα ακομα και καθολου γυμ. να μην κανεις, αν δεν τρως πολυ, χανεις συνεχεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    επειδη τυχαινει να ασχολουμαι πολυ με θεματα οπως η διατροφη και η ασκηση θα σου πω πρωτον οτι μεσα σε μια μερα δεν εβαλες 1κιλο λιπους ηταν απλα υγρα τωρα οσο για την νηστεια αν εχεις σκοπο να τρως ολη μερα ψωμι και λαδι δεν θα χασεις τιποτα ξεχασε το για να χασεις κιλα χρειαζεται να τρως πολλα μικρα γευματα μες την ημερα τουλαχιστον 4 και να δινεις βαση στην πρωτεινη και στα ινωδη λαχανικα ,μετα τις 7ηωρα το απογευμα απαγορευεται ο υδατανθρακας με μοναδικες λυσεις τις απαχες σαλατες ,το γιαουρτι η τα φρουτα επισης αν δεν μπορεις να τρεχεις η να κανεις ποδηλατο μπορεις τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα να περπατας 40 με 60 λεπτα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Η νηστεία θα είναι μάλιστα και αλάδωτη δεν θα βοηθήσει καθόλου στο να χάσω με υγιεινό τρόπο κιλά λέτε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Η νηστεία θα είναι μάλιστα και αλάδωτη δεν θα βοηθήσει καθόλου στο να χάσω με υγιεινό τρόπο κιλά λέτε;
    οχι βεβαια! τι θα τρως σε μια αλαδωτη νηστεια? ενα βουνο απο ψωμι την ημερα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι βεβαια! τι θα τρως σε μια αλαδωτη νηστεια? ενα βουνο απο ψωμι την ημερα!
    καλά το ψωμί μόνο του δεν παχαίνει όμως

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    καλά το ψωμί μόνο του δεν παχαίνει όμως


    Oλγα , παχαινει . Και πολυ μαλιστα . Σευχαριστω για την απαντηση . Πολυ καλο 13 κιλα σε 3 μηνες , αλλα σουρθε 100 ευρω το κιλο , ε ?
    Τρωγε σογια κιμα , νηστησιμη και δεν παχαινει . Αν θες ψωμι , προτιμα ολικης αλεσης , μεταβολιζεται πιο ευκολα .


    Εγω , αν και θρησκευομενος , εχω μια διαφορετικη αποψη για την νηστεια . Τι νοημα εχει να σκας στο φαι ( οχι εσυ ) απο νηστησιμα , λαγανες απο δω , χταποδακια απο κει , τηγανητα κλπ. Καλυτερα να φας σε πολυ μικρη ποσοτητα κατι μη νηστησιμο , παρα να στουμπωσεις απο νηστησιμα . Κοροιδευεις τον εαυτο σου .
    Last edited by Macgyver; 25-02-2015 at 15:03.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    καλά το ψωμί μόνο του δεν παχαίνει όμως
    φυσικα και παχαινει.
    δεν παχαινουν 1-2 φετες την ημερα.
    αν φας ολο το ψωμι, παχαινει και πολυ μαλιστα.
    σε αλαδωτη νηστεια, τι αλλο θα τρως?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Oλγα , παχαινει . Και πολυ μαλιστα . Σευχαριστω για την απαντηση . Πολυ καλο 13 κιλα σε 3 μηνες , αλλα σουρθε 100 ευρω το κιλο , ε ?
    Τρωγε σογια κιμα , νηστησιμη και δεν παχαινει . Αν θες ψωμι , προτιμα ολικης αλεσης , μεταβολιζεται πιο ευκολα .


    Εγω , αν και θρησκευομενος , εχω μια διαφορετικη αποψη για την νηστεια . Τι νοημα εχει να σκας στο φαι ( οχι εσυ ) απο νηστησιμα , λαγανες απο δω , χταποδακια απο κει , τηγανητα κλπ. Καλυτερα να φας σε πολυ μικρη ποσοτητα κατι μη νηστησιμο , παρα να στουμπωσεις απο νηστησιμα . Κοροιδευεις τον εαυτο σου .
    αν και μη θρησκευομενη, την θεωρια την ξερω και συμφωνω.
    η νηστεια εχει την εννοια της στερησης και της εγκρατειας για αφοσιωση στην πνευματικη δραστηριοτητα.
    οι "χριστιανοι" που ξερω, ολη μερα σκεφτονται τι αλλο θα φανε και κουβαλανε με τις σακουλες τα νηστισιμα και τρωνε ολη μερα.
    δεν ειναι αυτο το πνευμα της νηστειας (για κιλα να μην συζητησουμε καν. φυσικα και παχαινει τετοια νηστεια)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διαιτα ντουκαν
    By Μπελλα in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 18
    Last Post: 29-11-2017, 20:32
  2. Η ΝΗΣΤΕΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 59
    Last Post: 23-03-2013, 22:12
  3. ΔΙΑΙΤΑ ΕΧΡRESS !!!
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 52
    Last Post: 29-09-2011, 23:58
  4. Η ΔΙΑΙΤΑ ΖΙΓΚ-ΖΑΓΚ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 05-08-2011, 11:58
  5. Διαιτα
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 46
    Last Post: 12-11-2007, 20:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •