Εντονος φοβος μην παθω ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504

    Εντονος φοβος μην παθω ψυχωση

    Καλησπερα

    αυτον τον καιρο η ιψδ με εχει κανει κομματια και εχει επιδεινωθει.Πριν 1,5 χρονο ειχα εντονο φοβο μηπως παθω ψυχωση η μηπως ειχα ηδη,πηγα σε ψυχολογο που κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλος και με διαβεβαιωσε
    οτι δεν εχω ψυχωση και οτι εχω ιψδ και ουτε εχω φοβο να παθω και αλλες φορες που πηγαινα και ελεγα οτι φοβαμαι μην το παθω μου ελεγε πως δεν υπαρχει περιπτωση και οτι δεν εχω προδιαθεση και οτι αυτοι που το χουν δεν αναρωτηθηκαν και πιστευαν οτι ειναι ενταξει.Χθες σκεφτηκα κατι και αμεσως σημερα πριν λιγο αρχισα παλι να φοβαμαι μην παθω ψυχωση η μηπως εχω αρχισει να παθαινω και ειμαι τερμα αγχωμενος και δεν μπορω να ξεκολησω και ας ξερω μεσα μου οτι ειναι το αγχος μου δεν εχω ηρεμησει ακομα και εδω περα γραφω για να ανακουφιστω, δεν ξερω αν ειναι κριση πανικου αλλα εχω φρικαρει απο τον φοβο μου ελπιζω να ειναι και αυτο ιψδ και να πανε ολα καλα δεν ξερω πια.Επιπλεον λυστε μου μια απορια,αν καποιος σκεφτει κατι παρανοικο και το αναγνωρισει ως ετσι ειναι σημαδι ψυχωσης η επειδη ξερει οτι ειναι παραλογο δεν σημενει κατι?
    Last edited by Anakin; 25-02-2015 at 02:08.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    οι ψυχωσικοι δεν αναρωτιουνται αν εχουν η οχι ,η το ξερουν η δεν το ξερουν ,αμα ψαξεις στο φορουμ θα δεις οτι κιαλλα παιδια εχουν αυτον τον φοβο, οσο για την τελευταια σου ερωτηση το πιο πιθανο ειναι επειδη εχεις αυτον τον φοβο να καθεσαι να σκεφτεσαι απο μονος σου παρανοικα πραγματα παντως για να ξερεις επειδη εγω ειμαι ψυχωσικος απ οτι μου λενε, η παρανοια της ψυχωσης ειναι εντελως παραλογη αδυνατη να συμβει δηλαδη και αυτο που την κανει παρανοια η παραληρημα ειναι οτι και με αποδειξεις του εναντιου ο ψυχωσικος συνεχιζει να πιστευει στην παρανοια του

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    "...οτι δεν εχω προδιαθεση και οτι αυτοι που το χουν δεν αναρωτηθηκαν και πιστευαν οτι ειναι ενταξει." A

    " ...η παρανοια της ψυχωσης ειναι εντελως παραλογη αδυνατη να συμβει δηλαδη και αυτο που την κανει παρανοια η παραληρημα ειναι οτι και με αποδειξεις του εναντιου ο ψυχωσικος συνεχιζει να πιστευει στην παρανοια του" Β

    και οι δύο προτάσεις είναι αναληθείς βασικά, και δω μεσα θα μιλησεται με ανθρώπους που αναγνωρίζουν πλήρως τα συμπτώματα τους, αλλα παρ όλα αυτα υποφέρουν

    δεν θελω να πανικοβάλω , απλα η αυτοθεώρηση , δεν αναιρεί το πρόβλημα. δεν ειναι νοητικό το ζήτημα , ειναι "αυταρχικό" ,χωρις καποια λογική συνέχεια -συνέπεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by path View Post
    "...οτι δεν εχω προδιαθεση και οτι αυτοι που το χουν δεν αναρωτηθηκαν και πιστευαν οτι ειναι ενταξει." A

    " ...η παρανοια της ψυχωσης ειναι εντελως παραλογη αδυνατη να συμβει δηλαδη και αυτο που την κανει παρανοια η παραληρημα ειναι οτι και με αποδειξεις του εναντιου ο ψυχωσικος συνεχιζει να πιστευει στην παρανοια του" Β

    και οι δύο προτάσεις είναι αναληθείς βασικά, και δω μεσα θα μιλησεται με ανθρώπους που αναγνωρίζουν πλήρως τα συμπτώματα τους, αλλα παρ όλα αυτα υποφέρουν

    δεν θελω να πανικοβάλω , απλα η αυτοθεώρηση , δεν αναιρεί το πρόβλημα. δεν ειναι νοητικό το ζήτημα , ειναι "αυταρχικό" ,χωρις καποια λογική συνέχεια -συνέπεια
    Παντως την δευτερη προταση το λενε ακομα και αυτοι που πσχουν απο ψυχωση και οι ψυχολογοι επισης εχω ακουσει οτι το μαθενουν αργοτερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by path View Post
    "...οτι δεν εχω προδιαθεση και οτι αυτοι που το χουν δεν αναρωτηθηκαν και πιστευαν οτι ειναι ενταξει." A

    " ...η παρανοια της ψυχωσης ειναι εντελως παραλογη αδυνατη να συμβει δηλαδη και αυτο που την κανει παρανοια η παραληρημα ειναι οτι και με αποδειξεις του εναντιου ο ψυχωσικος συνεχιζει να πιστευει στην παρανοια του" Β

    και οι δύο προτάσεις είναι αναληθείς βασικά, και δω μεσα θα μιλησεται με ανθρώπους που αναγνωρίζουν πλήρως τα συμπτώματα τους, αλλα παρ όλα αυτα υποφέρουν

    δεν θελω να πανικοβάλω , απλα η αυτοθεώρηση , δεν αναιρεί το πρόβλημα. δεν ειναι νοητικό το ζήτημα , ειναι "αυταρχικό" ,χωρις καποια λογική συνέχεια -συνέπεια
    η διαφορα ειναι οτι και να αναγνωριζουν τα συμπτωματα αυτα επιμενουν επισης οι ψυχωσικοι οταν ειναι στην ενεργο φαση συχνα δεν αναγνωριζουν το παραληρημα τους παραλογο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    16
    Κάποιοι ψυχωσικοί το αναγνωρίζουν ότι έχουν πρόβλημα. Αυτό όμως αποκλείεται στην περίπτωση σου να συμβαίνει αφού στο επιβεβαίωσε και ειδικός. Έχω περάσει κι εγώ ιψδ και μάλιστα με την ίδια φοβία με τη δική σου ανάμεσα στις άλλες και τελικά ήτανε μπούρδες. Μην μπαίνεις στο ίντερνετ να ψάχνεις για συμπτώματα διοτι σύμφωνα με αυτό θα καταλήξεις να "έχεις " ένα σωρό ασθένειες !!!! Ένα σύμπτωμα δεν αντιστοιχεί σε μία μόνο πάθηση, όπως πχ ο πονοκέφαλος. Είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών ανώδυνων και επώδυνων. Άσε που από το άγχος σου μπορεί να παραποιήσεις κάτι από αυτά που θα διαβάσεις.
    Επίσης δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει σκεφτεί κάτι "παρανοικό". Όλοι παραλογίζομαστε και σκεφτόμαστε τρελά πράγματα σε ορισμένες φάσεις. Και αφού τα αναγνωρίζεις δεν διατρέχεις κανένα απολύτως πρόβλημα διότι οι ψυχωσικοί ό,τι σκέφτονται το περνάνε για φυσιολογικό. Γι αυτό ακριβώς είναι και ψυχωσικοί. Σταμάτα να ψάχνεις για συμπτώματα γιατί θα γίνεις χειρότερα. Τιποτα δεν έχεις !!!! :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ΧΑΛΑΡΩΣΕΕ!!
    ειναι καθαρα απο αγχος! δεν προκειται να παθεις τιποτα!!
    ολοι μας ειχαμε τετοιες ιδεες.. ολοι οι αγχωτικοι εννοω...
    δεν ειναι τιποτα... μην το σκεφτεσαι, προσπαθησε δηλαδη..
    ειναι οι γ@μημενες εμμονες σκεψεις .. δεν ειναι τιποτα αλλο..
    το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο το σκεφτεσαι τοσο το τρεφεις...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Παιδια δεν ξερετε ποσο κουραγιο περνω που ειναι τοσοιιι αλλοι σαν εμενα....μακαρι να ανακαλυφθει ενα φαρμακο μια μερα....που απλα θα σταματαει τις σκεψεις και δεν θα ξαναερχονται ποτε στο μυαλο μας.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μην το σκεφτεσαι!! αυτο ειναι η μονη λυση.. περα απο ψυχοθεραπεια...
    οπως εμαθες το το μυαλο σου να σκεφτεται ετσι "θα τρελαθω" ετσι θα το ξεμαθεις;)
    δεν ειναι τιποτα και γω το ειχα.. αλλα ξεπερνιεται!!! τραστ με!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    αν εχεις ιψδ ειναι συνηθισμενο να αναρωτιεσαι τετοια..
    αλλα και να ησουν ψυχωσικος θα επιβιωνες και εμεις που ειμαστε ψυχωσικοι ζουμε τι να κανουμε..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    16
    ίσως αν σκεφτεί πως ακόμα κι αν είναι ψυχωσικός (που ΔΕΝ ειναι) δεν ειναι τιποτα το τρομερο αφου με τα καταληλλα φαρμακα μερικως αντιμετωπιζεται ισως να ελλατωθει λιγο η εμμονη. Η εκθεση επισης σε αυτα που μας φοβιζουν βοηθαει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by Lia+ View Post
    ίσως αν σκεφτεί πως ακόμα κι αν είναι ψυχωσικός (που ΔΕΝ ειναι) δεν ειναι τιποτα το τρομερο αφου με τα καταληλλα φαρμακα μερικως αντιμετωπιζεται ισως να ελλατωθει λιγο η εμμονη. Η εκθεση επισης σε αυτα που μας φοβιζουν βοηθαει.
    Πως μπορω να εκτεθω στην συγκεκριμενη εμμονη?Δεν ειναι οπως ο φοβος της μολυνσης που ακουμπας κατι και μετα δεν πλενεις τα χερια σου,σε αυτο τι μπορω να κανω?Να πω δλδ την ωρα που σκεφτομαι ''θα τα χασω'' και αμεσως μετα να πω ''ας τα χασω''?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ''θα τα χασω'' και αμεσως μετα να πω ''ας τα χασω'

    αυτο ακριβως.. be cool.. και θα δεις πως τιποτα δεν θα γινει και μετα θα το ξεχασεις
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Πως μπορω να εκτεθω στην συγκεκριμενη εμμονη?Δεν ειναι οπως ο φοβος της μολυνσης που ακουμπας κατι και μετα δεν πλενεις τα χερια σου,σε αυτο τι μπορω να κανω?Να πω δλδ την ωρα που σκεφτομαι ''θα τα χασω'' και αμεσως μετα να πω ''ας τα χασω''?
    Γεια σου Anakin, είναι και αυτός ένας τρόπος διαχείρισης της εμμονικής σκέψης ή επίσης όταν έρχεται η σκέψη αυτή, απλά αποδέξου ότι έρχεται και μην της δώσεις σημασία όμως, συνήθως το άγχος μετά από λίγο υποχωρεί. Δηλαδή την αντιμετωπίζεις ήρεμα, ουδέτερα, χωρίς να την απωθείς, αλλά ούτε και να ασχολείσαι, συνδιαλέγεσαι μαζί της και να την τρέφεις. Είναι απλά μια σκέψη, δε χρειάζεται να ταυτιστείς μαζί της. Δεν ξέρω, εσύ θα δεις τι δουλεύει πιο αποτελεσματικά σε σένα. Η ιδψ τα έχει αυτά... μην ανησυχείς και δεν είναι αυτά τα συμπτώματα που έχεις ψύχωση, καλά σου λέει ο ψυχολόγος. Καλή δύναμη και να ασχολείσαι με πράγματα, έτσι ξεμπλοκάρεις πιο εύκολα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Πως μπορω να εκτεθω στην συγκεκριμενη εμμονη?Δεν ειναι οπως ο φοβος της μολυνσης που ακουμπας κατι και μετα δεν πλενεις τα χερια σου,σε αυτο τι μπορω να κανω?Να πω δλδ την ωρα που σκεφτομαι ''θα τα χασω'' και αμεσως μετα να πω ''ας τα χασω''?
    ναι καπως ετσι ! να προσπαθήσεις βασικά να έρθεις σε επαφή με αυτό που φοβάσαι με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο , να εξοικιωθείς μαζί του, να δεις οτι δεν ειναι κατι το ΤΡΟΜΕΡΟ... Θα σε βοηθουσε καλυτερα καποιος ψυχολογος-ψυχοθεραπευτης. Ακομα κι αν μπορουσες να ερθεις σε επαφη με οποιοδηποτε τροπο με ατομα με ψυχωση να δεις οτι δεν ειναι τα πραγματα ετσι οποως τα φανταζεσαι πραγματικα θα σε βοηθουσε.Να συνειδητοποιησεις πως ακομα κι αν το παθαινες ποτε δεν θα ερθει το τελος του κοσμου πια....(μην ταραχτεις δεν εννοω οτι θα το παθεις). Για καθε ασθενεια υπαρχουν πλεον θεραπειες οι οποιες επιτρεπουν να ζεις φυσιολογικα.

Similar Threads

  1. ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ...HELP!!!!!!!!!!!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2014, 07:08
  2. Πάλι αρρυθμίες και έντονος φόβος...help
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-2012, 23:11
  3. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 03:19
  4. έντονος καυγάς
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2012, 10:10
  5. θα παθω υστερια
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2012, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •