Η μάνα μου ................... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Diana λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά τα λεφτά αυτά είναι της μητέρας σου. Αν θέλει σας δίνει (που σας δίνει απ'ότι λες αν και ίσως όχι όσα θέλατε), αν θέλει τους βάζει φωτιά και τα καίει. Ναι ηθικά, περιμένουμε στην Ελλάδα ότι ο γονιός θα στηρίξει το παιδί του σε όποια ηλικία αλλά αυτό η μαμά σου το κάνει ήδη. Τα εισοδήματά που έχετε έστω και μικρά δεν είναι από δική της περιουσία; Άρα το ζήτημα είναι ότι δεν σας δίνει παραπάνω ή ότι δεν διαχειρίζεται την περιουσία της όπως θα θέλατε. Αυτό όμως δεν έχει κανένα νομικό έρεισμα και κατά τη γνώμη μου ούτε ηθικό.

    Αν πας σε οποιοδήποτε σοβαρό δικηγόρο φαντάζομαι θα σου πει να μην προχωρήσεις καν την έξωση. Μα μιλάμε για ένα σπίτι που αυτή σας αγόρασε και σκέφτεσαι να την πετάξεις έξω από αυτό γιατί δεν σου δίνει παραπάνω λεφτά; Ρε συ, δεν γίνεται αυτό που λες. Όσο άσχημα και αν σας μεγάλωσε, αυτή τη στιγμή ό,τι έχετε και το ότι δεν είστε στο δρόμο το οφείλεται σε εκείνη. Άρα έστω γι'αυτό δεν αξίζει σεβασμό;

    Αν πραγματικά θεωρείς ότι δεν διαχειρίζεται σωστά την περιουσία πρότεινέ της κάποιες ενέργειες αλλά μην την εκβιάζεις να στα γράψει εσένα. Στην τελική όλα αυτά τα λεφτά που μαζεύει σε εσάς θα πάνε, δεν τα παίζει στον τζόγο. Μπορεί να έχει πρόβλημα όπως λες με το χρήμα αλλά στο τέλος εσείς θα οφεληθείτε από αυτό. Έχεις σκεφτεί ότι για κάποιο λόγο μπορεί να μην εμπιστεύεται την κρίση σας και τις συμβουλές για επενδύσεις; Μπορείς σε αυτή την περίπτωση να κάνεις μια κουβέντα με κάποιο συγγενή ή οικογενειακό φίλο που εμπιστεύεται. Αν αυτός στηρίξει τις θέσεις σου για κάποιες επενδύσεις μπορεί και να τις προχωρήσει. Αλλά το να της λες ότι η μόνη λύση είναι να στα γράψει δεν νομίζω ότι θα οδηγήσει πουθενά. Πιθανόν και αυτή να το παίρνει ότι απλά θα τα ξοδέψεις αντί να κάνεις σοφές επιλογές. Άρα με κάποιο τρόπο δείξτης ότι είσαι ώριμη. Ίσως βρίσκοντας μια δουλειά.

  2. #17
    Οταν με το καλο φυγει απο τη ζωη,να τσεκαρετε το μαξιλαρι της.
    Ειναι ικανη να ρευστοποιησει την περιουσια της και να αγορασει ομολογα του ελ. δημοσιου,τα οποια θα ραψει στο μαξιλαρι της,και θα ζητησει να θαφτει με αυτο.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε το πιστευω βασικα οτι μιλας σοβαρα οταν λες οτι θα της κανεις εξωση απλα ειχες κρυφο καημο να γινεις δικαστης απο τη μια κ απο την αλλη προσπαθεις να τη τρομακρατησεις απλα για να σου περασει...
    αν κ δε πιστευω οτι τη μανα σου θα την αντεχε κανενας απο οσους απαντησαν εκτος απο μενα που θα της ειχα αποδειξει οτι εγω σκαω πιο πολος γαιδαρους με το πεισμα μου απ αυτη.απλα αυτα τα γραφεις επειδη σου εχει κανει αλλα που τα θυμασαι κ μετα σε εβγαλε εκει σαν αντιποινα πες.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Εγώ βρε Ντιάνα ειλικρινά στενοχωρήθηκα διαβάζοντας το θέμα σου. Και γιατί είναι κρίμα δύο νέοι άνθρωποι να μην είναι ανεξάρτητοι, αλλά και γιατί ένας ηλικιωμένος άνθρωπος συγκεντρώνει ακόμα χρήμα και σπίτια.

    Βέβαια είναι δικαίωμα της να κάνει ό,τι θέλει τα εισοδήματα της. Νομίζω ότι κι εσύ θα το δεχόσουν ευκολότερα αυτό εάν δεν ήσουν πικραμένη και θυμωμένη με τη συμπεριφορά της. Το λέω αυτό γιατί διάβασα πως ‘σας αρρώστησε’, επομένως ίσως να θεωρείς πως δικαιούσαι τουλάχιστον κάποια οικονομική βοήθεια.

    Αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα, η πιο λογική λύση είναι να σκεφτείς τι θα έκανες στη ζωή σου αν δεν υπήρχαν καθόλου όλα αυτά, ούτε μητέρα, ούτε περιουσία. Φαντάσου δηλαδή ότι βρίσκεσαι αύριο χωρίς όλα αυτά, μόνο με όσα έχεις μέχρι σήμερα. Τι θα μπορούσες να κάνεις? Βάλε το μυαλό σου κάτω και σκέψου όσο το δυνατόν πιο δημιουργικά, με τα εφόδια που έχεις αποκτήσει, με αυτά που έχεις, τι μπορείς να αναπτύξεις και πώς να προχωρήσεις.

    Μη σπαταλάς τα χρόνια σου με το να πικραίνεσαι και να θυμώνεις είτε για κακές συμπεριφορές, είτε για τα όσα δεν σου δίνει κάποιος. Ζήσε τη ζωή σου όσο καλύτερα μπορείς και μην παραιτείσαι από το να βρεις τρόπους να εργαστείς.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    O μη εργαζομενος , μη εσθιετω ..........

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλη μου πρεπει να μιλησαμε κ σε περασμενες σου δημοσιευσεις,Ειναι θεμα η τσιγκουνια για πολυ κοσμο κ ειναι δικο της προβλημα οχι δικο σας κ ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει κατι στην ηλικια που ειναι,προσθεου εξωση δεν πρεπει να της κανεις ηλικιωμενη γυναικα ειναι που θα παει κ τι θα κανει μονη της?Καλυτερα να την αντιμετωπισεις σαν αρρωστη στην προκειμενη περιπτωση απο τσιγκουνια παρα να την κατηγορησεις για αυτο θεωροντας την ασπλαχνη η κατι παρομοιο,ο θυμος δεν ειναι καλος συμβουλος,ζησε την ζωη σου ηρεμη οπως θελεις κ προσπαθησε μην την κατακρινεις,σου εδωσε ηδη αρκετα αλλωστε κ σε μεγαλωσε αντι να βρισκεσαι σε ιδρυμα αλλωστε οταν πεθανει ολα δικα σου θα ειναι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Η πλάκα ειναι όταν κάποια στιγμή αποδημήσει η γυναίκα να τα αφήσει σε κάνα ίδρυμα για αρκούδες με σύνδρομο down ή για προστασία της μεσογειακής πεταλούδας. Εκεί να δεις κλάμα και κακό. Πρόσεξε μην σε κάνει αυτή έξωση γιατι αν ειναι περασμένο απο το ονομα της σε σένα υπάρχει νομικό παράθυρο να στο ξεγράψει. Καλύτερα να βρεις μια δουλειά και αν σου περισσεύει κανα ευρώ να το δίνεις στην μάνα σου. Θα σου κάνει περιουσία.
    real eyes realise real lies

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by white View Post
    Η πλάκα ειναι όταν κάποια στιγμή αποδημήσει η γυναίκα να τα αφήσει σε κάνα ίδρυμα για αρκούδες με σύνδρομο down ή για προστασία της μεσογειακής πεταλούδας. Εκεί να δεις κλάμα και κακό. Πρόσεξε μην σε κάνει αυτή έξωση γιατι αν ειναι περασμένο απο το ονομα της σε σένα υπάρχει νομικό παράθυρο να στο ξεγράψει. Καλύτερα να βρεις μια δουλειά και αν σου περισσεύει κανα ευρώ να το δίνεις στην μάνα σου. Θα σου κάνει περιουσία.
    xaxaxaxaxaxaxa βρέθηκε μία μέση λύση επιτέλους,συζητήθηκε κάπως το θέμα και δόθηκαν κάποιες εναλλακτικές.......
    Πάντως για το θέμα της εργασίας όσοι μου το αναφέρατε...ένα είναι το σίγουρο-ότι εαν είχα καταφέρει να βρω κάτι που μπορούσα να κάνω θα το έκανα ήδη.

    Κατα τα άλλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,θεωρώ ότι όλες ήταν πολύ εύστοχες στο θέμα.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    9
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum :)

    Σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και τελικά αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος της παρέας σας..

    Καλησπέρα και στη Ντιάνα που ζητάει συμβουλή για το θέμα που την απασχολεί.

    Ντιάνα μου, εγώ μέσα από αυτά που μας έγραψες, αισθάνομαι ότι νιώθεις πολύ πικραμένη από τη θετή μαμά σου, βγάζεις έναν έντονο θυμό απέναντί της, όμως στην πραγματικότητα είναι ένα παράπονο. Επειδή νιώθεις ότι δε σε αγάπησε αρκετά, δε σε φρόντισε, δε σου έδειξε τρυφερότητα ,τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που εσύ θέλεις να σου δείχνουν τρυφερότητα, τώρα το "απαιτείς ", της το ζητάς επιτακτικά με αυτό τον τρόπο.

    Φυσικά δε μπορούμε να ουρλιάξουμε σε κάποιον : " Αγάπησέ με!! " , εσύ της ουρλιάζεις " Βοήθησέ με οικονομικά!!! " Και ελπίζεις ότι με αυτό τον τρόπο η θετή μαμά σου θα επανορθώσει κατα καποιο τρόπο για τη φροντίδα που δε σου έδωσε.

    Δε θεωρώ ότι είσαι παραδόπιστη, ούτε τεμπέλα. Απλά εχεις πληγωθεί πολύ μέσα στην ψυχή σου και έχει μειωθεί η εμπιστοσύνη που έχεις στις ικανότητές σου. Και πίστεψέ με, είναι πολύ περισσότερες ικανότητες από όσο νομίζεις!

    Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ η εύρεση κάποιας αξιοπρεπούς εργασίας. Είναι σπουδαία ψυχοθεραπεία η ενασχόληση με κάποιο έργο, θα σε βοηθήσει να γνωρίσεις κόσμο και να συνειδητοποιήσεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις και μόνη σου! Μπορείς!

    Επίσης, φρόντισε να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που σου φέρονται όμορφα και με σεβασμο. Μην κάνεις εκπτώσεις σε αυτό. Είναι πολύ σημαντικό.

    Τέλος, θα ήθελα να πώ ότι μέσα σε αυτό το forum είναι σημαντικό να υπάρχει ένα κλίμα αλληλουποστήριξης και κατανόησης και όχι επικριτική στάση, καθώς μία τέτοια αντιμετώπιση δε βοηθάει κανένα. Είμαστε άνθρωποι και όλοι μας έχουμε τα πάθη μας και τις αδυναμίες μας. Δεν είμαστε θεοί.

    Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επικροτούμε συμπεριφορές με τις οποίες διαφωνούμε, αλλά τουλάχιστον μπορούμε να εκφράσουμε τη διαφωνία μας με έναν κόσμιο και ανθρώπινο τρόπο. Μόνο έτσι άλλωστε θα καταφέρουμε να μας λάβει σοβαρά υπόψη του ο συνομιλητής μας.

    Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by Βασιλική Σωτ View Post
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum :)

    Σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και τελικά αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος της παρέας σας..

    Καλησπέρα και στη Ντιάνα που ζητάει συμβουλή για το θέμα που την απασχολεί.

    Ντιάνα μου, εγώ μέσα από αυτά που μας έγραψες, αισθάνομαι ότι νιώθεις πολύ πικραμένη από τη θετή μαμά σου, βγάζεις έναν έντονο θυμό απέναντί της, όμως στην πραγματικότητα είναι ένα παράπονο. Επειδή νιώθεις ότι δε σε αγάπησε αρκετά, δε σε φρόντισε, δε σου έδειξε τρυφερότητα ,τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που εσύ θέλεις να σου δείχνουν τρυφερότητα, τώρα το "απαιτείς ", της το ζητάς επιτακτικά με αυτό τον τρόπο.

    Φυσικά δε μπορούμε να ουρλιάξουμε σε κάποιον : " Αγάπησέ με!! " , εσύ της ουρλιάζεις " Βοήθησέ με οικονομικά!!! " Και ελπίζεις ότι με αυτό τον τρόπο η θετή μαμά σου θα επανορθώσει κατα καποιο τρόπο για τη φροντίδα που δε σου έδωσε.

    Δε θεωρώ ότι είσαι παραδόπιστη, ούτε τεμπέλα. Απλά εχεις πληγωθεί πολύ μέσα στην ψυχή σου και έχει μειωθεί η εμπιστοσύνη που έχεις στις ικανότητές σου. Και πίστεψέ με, είναι πολύ περισσότερες ικανότητες από όσο νομίζεις!

    Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ η εύρεση κάποιας αξιοπρεπούς εργασίας. Είναι σπουδαία ψυχοθεραπεία η ενασχόληση με κάποιο έργο, θα σε βοηθήσει να γνωρίσεις κόσμο και να συνειδητοποιήσεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις και μόνη σου! Μπορείς!

    Επίσης, φρόντισε να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που σου φέρονται όμορφα και με σεβασμο. Μην κάνεις εκπτώσεις σε αυτό. Είναι πολύ σημαντικό.

    Τέλος, θα ήθελα να πώ ότι μέσα σε αυτό το forum είναι σημαντικό να υπάρχει ένα κλίμα αλληλουποστήριξης και κατανόησης και όχι επικριτική στάση, καθώς μία τέτοια αντιμετώπιση δε βοηθάει κανένα. Είμαστε άνθρωποι και όλοι μας έχουμε τα πάθη μας και τις αδυναμίες μας. Δεν είμαστε θεοί.

    Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επικροτούμε συμπεριφορές με τις οποίες διαφωνούμε, αλλά τουλάχιστον μπορούμε να εκφράσουμε τη διαφωνία μας με έναν κόσμιο και ανθρώπινο τρόπο. Μόνο έτσι άλλωστε θα καταφέρουμε να μας λάβει σοβαρά υπόψη του ο συνομιλητής μας.

    Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!
    Βασιλική Σωτ.........ευχαριστώ πολύ για την ανάρτησή σου,ΟΧΙ γιατί με υποστηρίζει αλλά ενώ είσαι καινούργια και διάβασες μόνο αυτό το ποστ μου κατάλαβες σχεδόν τα πάντα για μένα και την ψυχολογία μου.
    Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου και εύχομαι καλή αρχήη στο φόρουμ...και όπως είπες το φόρουμ πρέπει σε κάθε περίπτωση να αποτελεί μέρος υποστήριξης και ποτέ μέρος επίκρισης-
    ακόμα και αν ο θεματοθέτης είναι αυτός που έχει το φταίξιμο-αν αυτό εξάλλου τον έκανε να αισθάνεται καλά δεν θα βρισκόταν σε ένα χώρο,όπως αυτός.

    Αγάπη και κατανόηση....μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα σε αυτό το κωλοχανείο που λέγεται Ελλάδα.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    9
    Να 'σαι καλά κορίτσι μου, χαίρομαι αν βοήθησα :D

    ¨Άνοιξε τα φτερά σου, βασίσου στις δυνάμεις σου, και θα δείς πόσο μεγάλη ικανοποίηση θα νιώσεις!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Η μάνα μου...
    By GMary in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-2014, 00:11
  2. Εχω γινει μανα του
    By @miou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2013, 23:18
  3. α ρε μανα!
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 13-02-2012, 15:39
  4. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 02:00
  5. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •