ηθελα τη γνωμη σας σε ενα οικογενιακο προβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15

    ηθελα τη γνωμη σας σε ενα οικογενιακο προβλημα

    Καλησπερα παιδια κ παλι.... ειμαι 30 χρνων κ ο αδερφος μ ειναι 24 εχουμε 6 χρόνια διαφορα και ζουμε σε ενα χωριο μικρο, κλειστη κοινωνια, ανεργοι και οι δυο.. απο μικρα ζουμε σε μια οικογενια που ο πατερας μας ειναι δυσκολος ανθρωπος νευρικος και πολλες φορες πληγωνει με οσα λεει....και απο την αλλη οταν εχει κεφια ειναι πολυ αστειος ανοιχτος...κυκλοθυμικος με λιγα λογια. η μανα μ ειναι πολυ κλειστη, εχει μεγαλωσει σε περιβαλλον ιδιαιτερα δυσκολο η αδερφη της ειναι με ειδικες αναγκες κ ο πατερας αλκοολικος. Ο γαμος τους εγινε με το ζορι με προξενιο με αποτελεσμα αυτη η γυναικα να μην εχει ζησει τιποτα. το τροπο π παντρευτηκαν μ τον ειπε η ιδια ..για να μη τα πολυλογω ο τροπος ζωης τους ηταν πολυ κλειστος ωσπου αρχησανε να βγαινουν τελευταια ....το αποτελεσμα ηταν ο ανδρας απο την αλλο ζευγαρι(βγαινουν παρεα με ενα φιλικο ζευγαρι) να την ερωτευτει και εχουν καθημερινη επικοινωνια στο τηλεφωνο... το καταλαβαμε και εγω κ ο αδερφος μ κ ειναι αποδεδειγμενο πλεον...το θεμα ειναι οτι ο πατερας μ δεν εχει ιδεα...ο αδερφος μ ειναι πολυ πληγωμενος... μπορω μεχρι ενα σημειο να τη δικαιολογησω , στο οτι ισως δεν εχει εισπραξει αγαπη ποτε απο εναν ανθρωπο οπως ο μπαμπας μ π πλεον ουτε ερωτικα την ελκυει και φαινεται αυτο...ο μπαμπας δεν εχει παρει χαμπαρι, αυτη ομως το συνεχιζει μαλιστα μιλαει κ δυνατα κ εχουμε καταλαβει οτι παει να τον συναντησει κιολα.δεν ξερουμε πως να το χειριστουμε το θεμα εγω προτεινα στον αδερφο μ να τησ μιλησουμε ηρεμα ωστε να μη διαλυσουμε το σπιτι μας. 1.5 χρονο παει η κατασταση και εχουμε ακουσει κ πως μιλανε και οι δυο μας, διαφορετικες ωρες αλλα ειναι σιγουρο οτι ειναι αυτος..με αγχωνει πολυ η κατασταση απο τη μια την καταλαβαινω απο την αλλη σκεφτομαι Τον αδερφο μου π πληγωθηκε , αν ΤΟ μαθει ο μπαμπας μ θαγινει χαμος, ολα μαζι μεσα μ ενα χαος... και θελω να βρω μια αρμονικη λυση...δεν θελει πολυ να σπασει ο διαολος το ποδαρι π λενε , ωραια να μην ανακατευτουμαι στα μεταξυ τους, αλλα αν μαθευτει θα γινει χαμος και ο αδερφος μ εχει αασχημα νευρα αν κ μετα το μετανιωνει. Μπορει να μη εχουμε τισ πιο στοργικες σχεσεις με τους γονεις αλλα εγω δεν θελω να δω κανεναν να στεναωριεται...πειτε μ τη γνωμη σας οσοι θελετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Η μαμά σου πόσο χρονών είναι; Αφού δεν αγαπάει τον πατέρα σου πώς άντεξε μαζί του τόσο καιρό; Η γνώμη μου είναι να μην ανακατευτείτε καθόλου ή να προσπαθήσεις να μιλήσεις στην μητέρα σου. Να της πεις ότι κάτι έχεις καταλάβει και να της πεις να το σταματήσει όλο αυτό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    Είναι 50 ...πως άντεξε δε ξέρω αλλά και τι να κάνουμε δε ξέρω,ίσως της μιλήσω οπωε λες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Ok η μαμά εκτροχιάστηκε.Νομίζω ότι έπρεπε να την μιλήσετε από τις πρώτες μέρες που άρχισαν τα τηλεφωνα.Δεν είστε μωρά και σίγουρα δεν μένει με τον πατέρα σας για να μεγαλώσει εσάς...Ανεξαιρέτως αν νοιώθει κατι για τον πατέρα σου,και τα όσα έχει περάσει,το να τα μπλέξει με τον άντρα κάποιας άλλης και να διατηρεί παράλληλη σχέση,είναι τεράστιο λάθος.Ποσο μάλιστα όταν όπως λες μιλάει φωναχτά και δεν την νοιάζει αν το μάθετε,πληγωθείτε η γίνει φασαρία.Είστε μεγάλα παιδιά,έχει δικαίωμα να επιλέξει να χωρίσει η να συνεχίσει την ζωή τις με κάποιον άλλον.Όχι όμως παράλληλα,με άντρα αλλου ζευγαριού,πληγώνοντας τα παιδιά της.Όπως έχω ξαναπεί σε άλλο post,για τα παιδιά είναι αδιανόητο να φανταστούν τους γονείς τους να κάνουν sex.Φαντάσου τώρα όταν πρόκειται για εραστή πέρα του πατέρα σου και είσαι και άντρας σε κλειστή κοινωνία.Ξυπνήστε την πριν να είναι αργά.Με αυτόν τον τρόπο και το δίκιο της χάνει για όσα πέρασε και θα εκτεθεί αργά η γρήγορα.
    Last edited by white; 27-02-2015 at 12:19.
    real eyes realise real lies

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by ριτα View Post
    ...το θεμα ειναι οτι ο πατερας μ δεν εχει ιδεα...ο αδερφος μ ειναι πολυ πληγωμενος... μπορω μεχρι ενα σημειο να τη δικαιολογησω , στο οτι ισως δεν εχει εισπραξει αγαπη ποτε απο εναν ανθρωπο οπως ο μπαμπας μ π πλεον ουτε ερωτικα την ελκυει και φαινεται αυτο...ο μπαμπας δεν εχει παρει χαμπαρι, αυτη ομως το συνεχιζει μαλιστα μιλαει κ δυνατα κ εχουμε καταλαβει οτι παει να τον συναντησει κιολα.δεν ξερουμε πως να το χειριστουμε το θεμα εγω προτεινα στον αδερφο μ να τησ μιλησουμε ηρεμα ωστε να μη διαλυσουμε το σπιτι μας. 1.5 χρονο παει η κατασταση και εχουμε ακουσει κ πως μιλανε και οι δυο μας, διαφορετικες ωρες αλλα ειναι σιγουρο οτι ειναι αυτος..με αγχωνει πολυ η κατασταση απο τη μια την καταλαβαινω απο την αλλη σκεφτομαι Τον αδερφο μου π πληγωθηκε , αν ΤΟ μαθει ο μπαμπας μ θαγινει χαμος, ολα μαζι μεσα μ ενα χαος... και θελω να βρω μια αρμονικη λυση...δεν θελει πολυ να σπασει ο διαολος το ποδαρι π λενε , ωραια να μην ανακατευτουμαι στα μεταξυ τους, αλλα αν μαθευτει θα γινει χαμος και ο αδερφος μ εχει αασχημα νευρα αν κ μετα το μετανιωνει. Μπορει να μη εχουμε τισ πιο στοργικες σχεσεις με τους γονεις αλλα εγω δεν θελω να δω κανεναν να στεναωριεται...πειτε μ τη γνωμη σας οσοι θελετε
    Κατ' αρχάς, η μαμά σου είναι ενήλικη....... Μετά έχω 4 ερωτήσεις;

    1. Το πρόβλημά σου είναι ότι ανά πάσα στιγμή κινδυνεύει να το μάθει ο πατέρας σας κ πληγωθεί καθώς κ όλη η κλειστή κοινωνία του χωριού κ εκτεθείτε, ή αν ας πούμε υπήρχε τρόπος εξασφάλισης η σχέση αυτή να παραμείνει μυστική δεν θα ήταν τόσο έντονο το πρόβλημα.....?
    2. Λες από τη 1 ότι δεν θέλεις να διαλύσετε την οικογένειά σας κ από την άλλη ότι σε ενοχλεί (λογικότατο) να κοροϊδεύει τον πατέρα σας. Αν χώριζε η γυναίκα να κάνει τη ζωή της κ να απολαύσει τα όσα στερήθηκε, θα το έβλεπες ως μη επιθυμητή λύση......? Δηλ. προτιμάς η μαμά σου να ζήσει την υπόλοιπη ζωή της σε 1 γάμο που την πνίγει κ να μη διαλύσετε το σπίτι σας, όπως λες, ή να έρθει 1 ωραίο κ έντιμο διαζύγιο.......?
    3. Αν ο πατέρας σας διατηρούσε παράλληλη σχέση, ο αδερφός σου θα είχε την ίδια έντονη αντίδραση......? Γιατί συνήθως τα αγοράκια είναι άκρως αυστηρά με την μαμά κ λίαν επιεική με τον μπαμπά.......
    4. Απ' ό,τι κατάλαβα, θέλετε με τον αδερφό σου να σταματήσει όλο αυτό "χωρίς να στεναχωρηθεί κανείς". Το ζήτημα όμως είναι να "κουκουλωθεί" το όλο συμβάν, ή να λυθεί καθαρά κ σωστά....?

    1 επιλογή είναι να μιλήσεις στη μητέρα σου, να της πεις όσα ξέρετε κ πώς αισθάνεστε για αυτό, κ να της εξηγήσεις πως ας κάνει ό,τι θέλει, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να κοροϊδεύει τον πατέρα σας. Από εκεί κ πέρα, μεγάλη γυναίκα είναι, ίσως καλύτερα θα ήταν να μείνετε στην "απ' έξω" κ ας το διαχειριστεί εκείνη όπως νομίζει καλύτερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    ποιο "σπιτι σας", βρε ριτα?
    30 χρονων γυναικα , επρεπε να εχεις δικο σου σπιτι, οχι να κατασκοπευεις την μανα σου.
    θεωρω οτι το θεμα θα σε αφορουσε σε καποιον βαθμο, αν ησουν ανηλικη, με την εννοια οτι ολες οι 'αναταραξεις" θα ειχαν αντικτυπο στον ψυχισμο σου. στο να ανακατευτεις ομως, δεν σε αφορα σε καμια ηλικια, ποσω μαλλον τωρα, που θα επρεπε να ειχες δικη σου οικογενεια κι οχι να κυνηγας την μανα σου.
    να στο πω απλα. ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ.
    αν θες να κανουμε κουτσομπολιο, η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον υπαρχει ψυχικη και ερωτικη απομακρυνση, ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει με τον γαμο του και δεν του πεφτει λογος κανενος τριτου.
    επιπλεον, κανεις δεν ζητησε την γνωμη σου η την βοηθεια σου.
    αν στα ζητησουν, το ξανασκεφτεσαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    ποια "παιδια" βρε white κι εσυ? ετσι ειναι τα παιδια?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποια "παιδια" βρε white κι εσυ? ετσι ειναι τα παιδια?
    Ουπς.............. δεν είχα προσέξει τις ηλικίες....... νόμιζα πως ήσασταν ανήλικα. Ε, τότε δίκιο έχει η Remedy.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Ουπς.............. δεν είχα προσέξει τις ηλικίες....... νόμιζα πως ήσασταν ανήλικα. Ε, τότε δίκιο έχει η Remedy.

    το οτι ειμαι 30 χρονων δεν σημαινει επειη ακομα δεν ετυχε να παντρεφτω οτι πρεπει να με πεταξουν στο δρομο η οτι δε πληγωνομαι ακρβως επειδη ζω εδω ειναι ασχημο ακομα πιο πολυ....ζητησα μια γνωμη...απλα... επειδη δεν ξερω πως να το διαχειρηστω .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by ριτα View Post
    το οτι ειμαι 30 χρονων δεν σημαινει επειη ακομα δεν ετυχε να παντρεφτω οτι πρεπει να με πεταξουν στο δρομο η οτι δε πληγωνομαι ακρβως επειδη ζω εδω ειναι ασχημο ακομα πιο πολυ....ζητησα μια γνωμη...απλα... επειδη δεν ξερω πως να το διαχειρηστω .....
    μα, δεν σε πεταξαν στον δρομο.
    απ οτι λες, αυτοι σε συντηρουν και ζεις στο σπιτι τους.
    αυτο δεν σου δινει το δικαιωμα να ανακατευεσαι στα ερωτικα τους..
    εκτος αν σε ρωτησαν.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    δεν προκειτε για ξενους για τους γονεις μας προκειτε.....εχουμε ενα σπιτι κ ο αλλος εχει κ εκεινος παιδια...θα τησ μιλησουμε ομορφα κ ωραια για οσα νιωθουμε και ασ κανει οτι θελει μετα οπως ειπαμε παραπανω. δεν ειναι το θεμα να ελεγξουμε τα ερωτικα...ειναι θεμα αξιοπρεπιας..αυτη τους η επιλογη αν γινει μια στραβη θα εχει και σε εμας και στα παιδια του4 αντικτυπο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου εσυ τον ξερεις αυτον που μιλαει με τη μαμα σου;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    ναι....τον ξερω4444

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Ρίτα καλησπέρα. Όπως προείπες και εσύ , η μαμά σου δεν πέρασε καλά με τον μπαμπά σου. Γι αυτό και μόνο μην της χαλάς αυτό το "παράνομο" που έχει. Αν ο πατέρας σου δεν της φέρθηκε καλά, το πιο λογικό είναι αυτό που έκανε. Τώρα αν ήταν ένα ευτυχισμένο ζευγάρι θα σου έλεγα να της μιλήσεις για να μην χαλάσει η οικογενειακή ισορροπία σας..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by ριτα View Post
    δεν προκειτε για ξενους για τους γονεις μας προκειτε.....εχουμε ενα σπιτι κ ο αλλος εχει κ εκεινος παιδια...θα τησ μιλησουμε ομορφα κ ωραια για οσα νιωθουμε και ασ κανει οτι θελει μετα οπως ειπαμε παραπανω. δεν ειναι το θεμα να ελεγξουμε τα ερωτικα...ειναι θεμα αξιοπρεπιας..αυτη τους η επιλογη αν γινει μια στραβη θα εχει και σε εμας και στα παιδια του4 αντικτυπο..
    φυσικα και ειναι ανηθικο αυτο που κανει, εφοσον ειναι παντρεμενη, ποσω μαλλον που ειναι και ο αλλος, παντρεμενος.
    ΕΣΥ δεν εχεις καμια δουλεια να την ελεγχεις. και η δικη σας κατασταση .των ανεργων 30χρονων παιδιων, εχει επιπτωση στην ζωη τους. πραγματικη επιπτωση μαλιστα,οχι υποτιθεμενη σαν αυτη που περιγραφεις.
    την ηθικη της θα την συζητησει με την συνειδηση της, και τον πνευματικο της αν πιστευει. εσενα σε διορισε κανεις δικαστη της ηθικης του?
    ποιος σου ειπε οτι εχεις δικαιωμα να επεμβεις στις επιλογες της μητερας σου, στην ηλικια που εισαι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θα ηθελα την γνωμη σας
    By Ναβουχοδονόσωρ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 13-11-2012, 08:31
  2. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-09-2012, 18:04
  3. θα ηθελα τη γνωμη σας
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-11-2010, 19:12
  4. θα ηθελα τη γνωμη σας..
    By Νικολέτα.ΠΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 04-11-2010, 23:58
  5. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By dj_grenada in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 16-10-2010, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •