Πιθανό πρόβλημα με την υγεία της μητέρας μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32

    Πιθανό πρόβλημα με την υγεία της μητέρας μου.

    Καλημέρα σε όλους και Καλές γιορτές!Η ηλικία μου είναι 27.Δεν έχω αδέρφια!
    Κατ'αρχήν θέλω από καρδιάς να ευχηθώ σε όλους υγεία πάνω απ'όλα και αγάπη!
    Μόλις εχτές δύο ημέρες πριν από τα Χριστούγεννα,έμαθα πως η μητέρα μου αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα για το οποίο θα πρέπει άμεσα να χειρουργηθεί(την Παρασκευή).
    Έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.Μόνο στην σκέψη,πως μετά το πέρας της εγχείρησης τα νέα θα είναι άσχημα,λυγίζω!
    Δεν ξέρω πως θα μπορέσω να αντιμετωπίσω ένα τέτοιο πρόβλημα με όλη την δύναμη που χρειάζεται!
    Είναι περίεργο συναίσθημα να χαμογελάς,να περιμένεις τις γιορτές για να ξεκουραστείς και να περάσεις όμορφα και από την μια ώρα στην άλλη να αλλάζεις γεγονότα!
    Να βρίσκεσαι σε μια τόσο άσχημη κατάσταση!
    Περνούσα μια πολύ όμορφη ''φάση'' της ζωής μου.Πήρα το πτυχίο μου,έβλεπα στον ορίζοντα τις ελπίδες μου για ένα καλό μέλλον,είχα σταματήσει το κάπνισμα και ένιωθα υπέροχα!
    Εχτές κάπνισα δυο πακέτα τσιγάρα.
    Συγνώμη εάν σας κούρασα!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ και Καλά Χριστούγεννα! Καταλαβαίνω πως μπορεί να αισθάνεσαι τώρα αλλά θέλω να σου πω ότι μετά το αρχικό "σοκ" που έπαθες, θα βρεις τη δύναμη να δεις πιο ψύχραιμα τα πράγματα. Ότι και να προκύψει από εδώ και μπρος εσύ δέξου το πρώτα απ' όλα με ηρεμία και νηφαλιότητα. Και η συμβουλή μου είναι μέρα με τη μέρα να δεις τα πράγματα, δηλαδή απόφυγε το σενάρια του μυαλού, που εύκολα δημιουργούνται όταν προκύπτει μια ασθένεια ενός δικού μας ανθρώπου. Για το τι μέλλει γενέσθαι. Να πάει καλά η εγχείριση πρώτα, να δείτε τι θα σας πουν οι γιατροί. Βήμα-βήμα δηλαδή.
    Και πάντα να ξέρεις σε τέτοιες καταστάσεις οι άνθρωποι βρίσκουν τις δυνάμεις που δεν γνώριζαν ότι είχαν. Έτσι και η μητέρα σου πιστεύω.
    Αυτό που θα τη βοηθήσει είναι να βλέπει εσένα θετικό, ήρεμο, να της μιλάς για τα όνειρά σου που πήρες το πτυχίο και τι σκέφτεσαι να κάνεις. Για πράγματα ευχάριστα. Θα της δίνεις κουράγιο αν είσαι και εσύ αισιόδοξος, για να αντιμετωπίσει το όποιο πρόβλημα της παρουσιαστεί.
    Είναι και αυτά μέσα στη ζωή και καλούμαστε να τα αντιμετωπίσουμε, πολλές φορές έρχονται έτσι αναπάντεχα, σαν μεγάλες φουρτούνες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά, άσε το τσιγάρο, πήγαινε καμιά βόλτα, να περπατήσεις, να ηρεμήσεις λίγο. Καλό κουράγιο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Ένα βήμα τη φορά, μη σκέφτεσαι από τώρα ότι μπορεί να έχετε άσχημα νέα μετά την εγχείριση. Μπορεί να έχετε καλά νέα μετά. Στο παρόν δείξε όσο περισσότερη ψυχραιμία και δύναμη γίνεται στη μητέρα σου, ώστε να αισθάνεται όσο πιο ήρεμη και ασφαλής μπορεί για εσένα και να έχει καλύτερη ψυχολογία.
    Το ότι δεν έχεις αδέρφια να αισθάνεσαι μία στήριξη και ένα κοινό μοίρασμα-μια κοινή αντιμετώπιση του προβλήματος, κάνει τα πράγματα χειρότερα για εσένα. Έτσι σκεφτόμουν κι εγώ πριν περίπου 10 χρόνια όταν μάθαμε ότι πρέπει να μπει άμεσα στο χειρουργείο ο μπαμπάς μου για σοβαρό πρόβλημα. Και ήταν μόλις είχα τελειώσει και αποφοιτήσει από το Λύκειο, όπου σκεφτόμουν ότι επιτέλους έφυγε ο βραχνάς του σχολείου και των πανελλαδικών από πάνω μου και ότι θα είχα ένα ξέγνοιαστο καλοκαίρι μπροστά μου.
    Να ξέρεις όμως ότι όλοι μας έχουμε μέσα μας περισσότερη δύναμη απ' όση νομίζουμε ότι διαθέτουμε.
    Στάσου δίπλα στη μανούλα σου και χαμογέλασέ της, μίλα μαζί της, να ηρεμείτε ο ένας τον άλλο και να έχετε λόγο και θέληση να το παλέψετε και οι δύο παραπάνω.
    Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα κατ' ευχήν και να μας πεις ευχάριστα νέα σε λίγες μέρες.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32
    Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου...
    Θέλω να ευχηθώ ολόψυχα σε όλους σας,πάνω απ'όλα Υγεία!
    Εμείς θα προσπαθήσουμε να φανούμε δυνατοί...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32
    Θέλω να αντλήσω όση περισσότερη δύναμη μπορώ...
    Το ξέρω πως σας κουράζω,το ξέρω πως οι ημέρες είναι ημέρες εορτών και χαράς...
    Νιώθω τόσο μόνος...Φοβάμαι για όλα,φοβάμαι πως δεν θα βρω το κουράγιο και την δύναμη να το αντιμετωπίσω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Καθόλου δε μας κουράζεις καλό μου. Άλλωστε η πλειοψηφία που είμαστε σε αυτό το φόρουμ, ένα κάρο προβλήματα κουβαλάμε, ποιες γιορτές και χαρά...
    Μακάρι να είχα τρόπο να σε βοηθήσω έμπρακτα και όχι με λόγια μόνο.
    Γράψε τις σκέψεις σου, βγάλ'τες από μέσα σου να ξαλαφρώσεις.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32
    Δεν ξέρω...από καρδιάς σας ευχαριστώ!
    Δεν περίμενα πως θα βρω άτομα που θα με στηρίξουν...
    Την Παρασκευή θα περάσουμε την πρώτη δοκιμασία με την εγχείρηση,αλλά σε αυτό το στάδιο είμαστε όλοι αισιόδοξοι!(ο πατέρας μου τυγχάνει γιατρός και θα κάνει αυτός την επέμβαση)..
    Δεν ξέρω τι μας περιμένει στο μέλλον...Νιώθω πως βρίσκομαι σε αδιέξοδο και δεν ξέρω από που θα αντλήσω δύναμη και κουράγιο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Τι είδους εγχείριση είναι; Τι πρόβλημα αντιμετωπίζει; (αν βέβαια θέλεις να το γράψεις δημόσια)
    Δεν ήξερα ότι επιτρέπεται να χειρουργούν οι γιατροί τόσο κοντινά τους άτομα, η μητέρα μου που έχει σχέση με το χώρο μου είχε πει το αντίθετο.. Λόγω συναισθηματικού δεσίματος και ψυχολογίας.
    Υπάρχει περίπτωση η επέμβαση αυτή να αφήσει κάποιο πρόβλημα ή είναι μόνο δικός σου φόβος μήπως κάτι δεν πάει καλά;
    Έχεις συζητήσει διεξοδικά με τον μπαμπά σου σχετικά με το πρόβλημα και τις πιθανότητες; Τι λέει πάνω σε αυτά;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32
    Είναι ένα πρόβλημα στην ωοθήκη...Θα γίνει μια αφαίρεση της κύστης και καθαρισμός της περιοχής απ'όσο γνωρίζω!
    Εκτός του πατέρα μου,θα είναι και άλλοι τρεις γιατροί...(το γνωρίζω αυτό με τα συγγενικά πρόσωπα,αλλά είναι λίγο ιδιόρυθμη περίπτωση)...
    Με κάποιους ειδικούς που μίλησε ο πατέρας μου,θέλουν να είναι αισιόδοξοι,αλλά σίγουρα είναι κάτι που πρέπει να αφαιρεθεί!
    Τα αποτελέσματα θα μας τα δώσει μόνο η βιοψία!
    Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά στο τέλος...
    Η επέμβαση δεν απασχολεί κανέναν...Θα πάει καλά!
    Ο πατέρας μου,το μοναδικό που μου λέει,είναι πως οτιδήποτε και αν προκύψει,πρέπει να φανούμε δυνατοί και να το αντιμετωπίσουμε!
    Θα κάνουν ότι καλύτερο μπορούν οι γιατροί και θα αναμένουμε τα αποτελέσματα της βιοψίας σε κάποιες ημέρες!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Οπότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην είναι καν κάτι κακοήθες.
    Ακόμα και να είναι (που απεύχομαι) αυτού του είδους οι καρκίνοι μπορούν να αντιμετωπιστούν πιο εύκολα και αποτελεσματικά, αν διαγνωστούν έγκαιρα και αντιμετωπιστούν με επέμβαση και δεν έχουν προλάβει να υπάρξουν μεταστάσεις. Που απ' ότι κατάλαβα στην περίπτωση της μητέρας σου δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Και λόγω επαγγέλματος μητέρας (με ενημέρωση από την ίδια και επειδή διάβασα σαν μανιακή τα βιβλία της) και από συγγενείς που αντιμετώπισαν/αντιμετωπίζουν γυναικολογικής φύσεως τέτοια ασθένεια, μπορεί να είναι πλήρως αντιμετωπίσιμο και να έχουν φυσιολογική ζωή μετά (με συχνές εξετάσεις ή κάποιες θεραπείες), άλλα δεν απειλείται η ζωή τους.

    Επιπλέον στις ωοθήκες μπορεί να εμφανιστούν διαφόρων ειδών κύστες που δεν έχουν σχέση με καρκίνο ή κάτι κακοήθες. Γι' αυτό μην αγχώνεσαι τόσο μέχρι να ολοκληρωθεί η επέμβαση και να δείτε τα αποτελέσματα της βιοψίας. Ό,τι και να είναι θα αντιμετωπιστεί, να είσαι σίγουρος γι' αυτό. Σκέψου κι άλλο καλό: ότι ειδικά με σύζυγο γιατρό, η μαμά σου δε θα έχει να αντιμετωπίσει το χάος και την αδιαφορία γιατρών στα νοσοκομεία, ο μπαμπάς σου θα κάνει ό,τι περνά από το χέρι του. Μη φοβάσαι

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32
    Ειλικρινά με γεμίζετε ελπίδα και δύναμη!
    Μακάρι ο δρόμος να μην είναι δύσβατος και να επανέλθουμε γρήγορα στην καθημερινότητα μας!

    Mriya Μου δίνεις πολύ δύναμη με όλα αυτά που μου έγραψες!
    Σκέφτομαι θετικά...όσο περισσότερο μπορώ!
    Συμφωνώ στο ότι μπορεί όντως να μην έχει σχέση με κάτι κακό,αλλά θα μας το πει η βιοψία και σίγουρα θα το παλέψουμε ότι κι αν προκύψει με όση δύναμη έχουμε!
    Ειλικρινά δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω όλη αυτή την πολύτιμη υποστήριξη!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Συμφωνώ με όσα λέει ο/η Mriya!
    Και κατ' αρχήν δεν μας κουράζεις, και κάποιοι από μας μπορεί να έχουμε περάσει διάφορες παρόμοιες καταστάσεις με δικούς μας ανθρώπους και να σε καταλαβαίνουμε πολύ.
    Είναι πολύ θετικό που ο πατέρας σου είναι γιατρός. Για μένα γιατρός σημαίνει ψυχραιμία! Και πρακτικό μυαλό. Θα επικεντρώσει στο στόχο που είναι η εύρεση του προβλήματος, εάν υπάρχει, και η περαιτέρω αντιμετώπισή του. Και όχι σε φόβους. Ακολούθα αυτό το σκεπτικό.
    Επίσης επειδή είναι γιορτές και σκέφτεσαι πως θα τα περάσετε κλπ, να σκέφτεσαι και να χαίρεσαι που πάνω απ' όλα θα είστε κοντά της και θα τη στηρίξετε. Θα έχει τους δικούς της ανθρώπους που τη νοιάζονται. Κατα τ' άλλα άσε τις μέρες να κυλήσουν ήρεμα όσο μπορείς και όπως σου είπα, άσε τα πακέτα τα τσιγάρα, εγώ σε φάσεις άγχους και τέτοιες καταστάσεις, περπατώ, ή κάνω καμιά δουλειά ή κάθομαι σε ένα ήσυχο μέρος με δέντρα και κοιτάζω τα πολύ απλά πράγματα της ζωής.
    Και πάλι καλή δύναμη, πρόσεχε και τον εαυτό σου μην τον γεμίσεις με άγχος. 'Οτι και αν είναι τα πράγματα αντιμετωπίζονται και αντιμετωπίζονται καλύτερα με ηρεμία.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32
    Σας ευχαριστώ από την καρδιά μου όλους!
    Εύχομαι ολόψυχα καλές γιορτές με Υγεία & Αγάπη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Είσαι πιο ήρεμος; Η μαμά σου πώς είναι ψυχολογικά;
    Έχει εισαχθεί στο νοσοκομείο ή θα γίνει η εισαγωγή τη μέρα του χειρουργείου;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32
    Καλησπέρα!
    Όχι η εισαγωγή θα γίνει την ίδια ημέρα!Έκανε όλους τους απαιτούμενους ελέγχους που έπρεπε ήδη...
    Δεν ξέρω τι να πω...
    Η ζωή σου όταν αλλάζει κυριολεκτικά από την μια ώρα στην άλλη,είναι δύσκολο συναίσθημα!
    Ψυχολογικά κανένας μας δεν ξέρει πως είναι...
    Εγώ προσωπικά είμαι χάλια!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογικο προβλημα? η φταιει το σωμα, και γενικα η υγεια? ξερετε?
    By giorgos panou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 27-03-2014, 17:04
  2. Διπολικη μητερας
    By flowerbomb in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-07-2012, 15:45
  3. Το προβλημα της μητερας μου
    By wirre in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-04-2011, 12:26
  4. Πιθανό ψυχοσωματικό προβλημα...?
    By handsome13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-08-2009, 14:21
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •