Επέμβαση ρινικού διαφράγματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Επέμβαση ρινικού διαφράγματος

    Μετά απο πολλά χρόνια ταλαιπωρίας σχετικά με τη μύτη αποφάσισα να κάνω την εγχείρηση. Συγκεκριμένα έχω στραβό/στενό διάφραγμα, τεράστιες κόγχες και ίσως και πολύποδες
    . Σε πρόσφατη μαγνητική στον εγκέφαλο έδειξε οτι έχω φλεγμονώδες υλικό στα ηγμόρεια και στις ηθμοειδής κυψέλες καθώς και 1 μικρή κύστη. Μιλάμε για μεγάλο χάλι όπως καταλαβαίνετε... Έχει κάνει κάποιος αυτή την επέμβαση; Θέλω να μάθω αν είναι καθόλου επώδυνο, σε πόσες μέρες γίνεται πλήρη ίαση και αν τελικά είδατε αποτέλεσμα. Επίσης ψιλοφοβάμαι την στιγμή της νάρκωσης, δεν μου έχουν κάνει ξανά γενική αναισθησία, πως νιώθεις πριν και μετά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλημέρα φίλε Πάνο,
    μη σε ανησυχεί η επέμβαση είναι πραγματικά επέμβαση ρουτίνας για κάθε ΩΡΛ.
    Την κάνει και με κλειστά μάτια που λέει ο λόγος.

    Πόνο θα έχεις ΜΟΝΟ όταν σου βγάλει τις γάζες-πώματα μετά την 2η μέρα.
    Δεν την έχω κάνει αλλά επειδή πρέπει να την κάνω είχα διαβάσει πολλά για αυτή την επέμβαση.

    Οι κόγχες αν είναι λόγο ρινίτιδας αλλεργικής θα ξαναμεγαλώσουν αλλά τις κάνεις καυτηριασμό κάθε 2-3 χρόνια αν θες (επέμβαση 5λεπτου)

    Η νάρκωση μη σε τρομάζει έχω κάνει όλες τις ναρκώσεις. Τοπικη ξυλοκαίνης (σε καυτηριασμό κογχών), τοπική, επισκληρίδιο και ολική.
    Το βασικό και ΠΙΟ σημαντικό είναι η σωστή συνεργασία με τον αναισθησιολόγο. Σε μένα είχε κάτσει γύρω στα 20 λεπτά και μου μίλαγε για το ιστορικό μου.
    ΕΙδικά σε εμάς που παίρνουμε φάρμακα είναι σημαντικό το πλήρες ιστορικό. Πχ μερικά φάρμακα ΙΣΩΣ πρέπει να μην τα πάρεις 1-2 μέρες πριν το χειρουργείο αν κάποια έχουν πχ αντιπηκτική δράση (τότε έπαιρνα εγώ για το πόδι κάποια και τα έκοψα).

    Εγώ μία φορά ζήτησα στην ψύχρα ζάναξ (το δίνουν προεγχειρητικά) ενώ δεν είχα ξαναπάρει τότε απλά το ήξερα σαν χάπι και στην αρχή μου έλεγε όχι και μόλις είδε τι παλμούς είχα ανεβάσει έσπευσε να μου φέρει. Οπότε καταλαβαίνεις μπήκα στο χειρουργείο γελώντας και καλαμπουριάοζντας :-)

    Η νάρκωση επειδή την έχω φάει και στο άκυρο όταν δε με έπιανε η τοπική και την έφαγα ΧΩΡΙΣ να με ρωτήσουν και εξ απροόπτου σε ρίχνει για ΒΑΘΥ ύπνο χωρίς να το καταλάβεις. Ειλικρινά την μία στιγμή μιλας με τον γιατρό και την άλλη τον ακούς να λέει "παναγιώτη; παναγιώτι" και εσύ ένα "τι;;;;" και σου λέει ΤΕΛΕΙΏΣΑΜΕ....
    Και εσύ χεσμένος "πήγαν όλα καλά;"

    Όλα καλά θα πάνε παναγιώτη.
    Εγώ δε λέω να το αποφασίσω ενώ ουσιαστικά αναπνέω 30% από την μύτη εδώ και 10+ χρόνια αν όχι περισσότερα...

    Σε μια βδομάδα θα έχεις κυριολεκτικά ξεχάσει ότι την έκανες.
    Αν πας σε ιδιώτη κάνουν επέμβαση με λέιζερ και τις κόγχες με υπέρηχους σχεδόν αναίμακτα με καλύτερο χρόνο αποκατάστασης και ελάχιστο πόνο και τρελή ακρίβεια απλά θα τσούξει η τσέπη.

    Εγώ περιμένω να μάσω λεφτά να την κάνω σε ιδιώτη με λέιζερ-υπέρηχους. Επειδή συμμετήχε και ΕΟΠΥΥ μου είχε βγάλει κόστος περί τα 1200€ που με παζάρι τα πήγε 900€ (φαντάσου τι αμοιβή έπαιρνε γιατί απο κει έκοψε τα 300).
    Το κόστος είναι χαμηλό γιατί σε αντίθεση με την εγχείρηση με παραδοσιακο τρόπο που απαιτεί μονοήμερη νοσηλεία αυτή με το λέιζερ κατα τον ιατρό μου δεν απαιτεί καθόλου νοσηλεία. Στο 20 λεπτο μόλις ξυπνήσεις και συνέλθεις φεύγεις!!!!!!

    Νταξ να μην είναι 20λεπτο να είναι 3ώρο.
    Αλλά το μεγάλο κόστος είναι η κλινική αν θελήσεις να κοιμηθεις γιατί μιλάμε για ιδιωτική.
    Μετά ο αναισθησιολόγος περί τα 500-600 και ο γιατρός.
    Εκείνος για να βγάλει τιμή 900 έριξε την αμοιβή του στα 150€ πάλι φυσικά για 1 ώρα δουλειά :-)

    Μέρος αναισθησιολόγου και κλινικής καλύπτει (ή κάλυπτε) ο Εοπυυ.
    Σιδερένιος

  3. #3
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και την απάντηση σου Παναγιώτη. Γράφεις πολύ ωραία και κατατοπιστικά!
    Εμένα μου είπε η ΩΡΛ, συνολικά θα μου κοστίσει 1500Ε στο Διαβαλκανικό που απ'όσο ξέρω είναι χλίδα. Πήγε ο παππούς μου για μπαλονάκι και τον είχαν σαν άρχοντα .
    Το laser το κάνεις για το διάφραγμα δηλαδή; Δεν είναι κοκαλάκι που χρειάζετε σπάσιμο με κάποιο εργαλείο χειρουργίου; Στην τιμή που μου είπε η γιατρός περιλαμβάνει και τις κόγχες; (Ξέχασα να ρωτήσω..)
    Last edited by panos21; 18-04-2015 at 19:16.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το αν περιλαμβάνει και τις κόγχες πρέπει να το ρωτήσεις.
    Το λέιζερ αντικαθιστά το νυστέρι. Αν η μύτη απαιτεί και σπάσιμο τότε δε το γλυτώνεις.
    Αλλά είναι πιο αναίμακτη με λέιζερ καθώς κόβει με τρελή ακρίβεια και ταυτόχρονα καίει τους γύρω ιστούς (γιαυτό αναίμακτη).

    Ότι και να ναι είναι διαβαλκανικό οπότε φαντάζομαι η επέμβαση θα γίνεται με τα τελειότερα μέσα οπότε μην ανησυχείς καθόλου.
    Δεν είναι δημόσιο νοσοκομείο να ψάχνουν τελευταία στιγμή γάζες και ξυλοκαίνη ή να σου βγάζουν γάζες χωρίς ξυλοκαινη...

    1500 χωρίς να συμμετέχει καθόλου η ασφάλεια σου;
    Αν είσαι ασφαλισμένος ρώτα το ίσως καλύπτει μέρος των εξόδων περί το 20%

Similar Threads

  1. επεμβαση διαφραγματος και σταφυλης
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-2015, 03:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •