ΑΥΤΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    15

    ΑΥΤΙΣΜΟΣ

    ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΙΣΜΟ.ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΜΑΘΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΡΑΜΕ ΤΙ ΗΤΑΝ.ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ.ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ
    Last edited by Aeon; 18-06-2019 at 01:44.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Καταρχην καλώς ήρθες στο φορουμ αυτο αν και μπορω να καταλάβω οτι ποτε δεν θα θελες να γραψεις ή να απευθυνθεις σ αυτο το φορουμ ειδικα λόγω ολης της καταστασης που βιώνεις με την οικογενεια σου.

    Προσωπικά δεν ξέρω πολλά για το θέμα αυτο,του αυτισμου. Να πω επίσης πως δεν κουράζεις. Το αντίθετο....Εδω μέσα νομίζω-θέλουμε να ακουσουμε πως νιωθεις εσύ ή καποιος άλλος αναλογα με το προβλημα που αντιμετωπίζει.

    Πως το καταλάβατε?εννοω οτι το παιδακι σας εχει πρόβλημα αυτης της μορφής?Νομίζω πως ειναι απολυτα ανθρωπινο κ λογικο να νιωθετε εσυ κ η γυναικα σου χαμενοι, πελαγωμενοι πληρως. Και ότι άλλο....προσωπικα θα θελα να σ ακουσω και ειμαι σίγουρη πολλοι απο δω......

    Καλή δύναμη.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    καλώς ήρθες νέο μέλος,

    Δεν είχα ποτέ ανάλογη εμπειρία ή γνώσεις επί αυτού, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις σύντομα.
    Βέβαια η συμπαράστασή μας είναι αμέριστη και αυτό μπορώ να το πω εκ μέρους όλων.

    Και φυσικά δεν τίθεται ζήτημα κούρασης. Θα ήθελα πολύ να ακούσω για τα συναισθήματά σας.

    Καλημέρα
    :)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    καλως ηρθες και απο εμενα. επειδη ο αυτισμος δεν ειναι ιδιος για καθε παιδι, θα ηθελα αν επιθυμεις να μας ελεγες περισσοτερες λεπτομερειες και πως σας εχουν συστησει να προχωρησετε απο εδω και περα.

    οπωσδηποτε ειναι πολυ δυσκολο για εσας και παρολο που θα χρειαστειτε στηριξη και συμβουλευτικη απο ειδικους δια ζωσης, η συμμετοχη σoυ εδω ειναι ενα πολυ θετικο βημα για να το συζητησετε και να νιωσετε καλυτερα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    15
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΟ.ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΤΟΥ ΤΗΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΙΣΗ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΙΝ.ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Πόσο χρονών είναι το παιδί?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    15
    ΕΙΝΑΙ 3.5

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Η ανάπτυξή του ήταν φυσιολογική μέχρι κάποια ηλικία?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    15
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ.ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟ ΤΑΒΑΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΜΕΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΄\'\'ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΗ ΚΙΝΙΣΗ\'\' ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Ο παιδίατρος δεν είχε υποψιαστεί κάτι?
    Ο ειδικός που πήγατε ήταν παιδίατρος με ειδίκευση στον αυτισμό ή μήπως κάποιος αναπτυξιολόγος?
    Συνήθως η διάγνωση του αυτισμού δεν είναι ευδιάκριτη από την αρχή...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    15
    O ΕΙΔΙΚΟΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΥΤΙΣΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Ο ΑΥΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ ΜΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 3 ΕΤΩΝ,ΜΟΛΙΣ ΔΗΛ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    φίλε παπαδάκη, καταλαβαίνω αυτά που περιγράφεις, μιας και τα βίωσα προσωπικά, όταν πριν ένα χρόνο διαγνώστηκε ο γιος μου με αυτισμό. τον πρώτο καιρό ήταν σαν να είχα χάσει το νόημα της ζωής μου. δεν μπορούσα να το δεχτώ, και μόνο με τη σκέψη με έπιαναν τα κλαματα. το ίδιο και η σύζηγός μου. σήμερα, αν και δεν έχω συνέλθει πλήρως, το έχω αποδεχτεί. πιστεύω ότι σ΄αυτό με βοήθησε το ότι δεν κόλησα στην ταμπέλα του αυτισμού, αλλά στο τι μπορώ να κάνω, καθώς επίσης και το ότι αναθεώρησα τις προσδοκίες μου από το παιδί μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Να θυμάστε ότι υπάρχουν δυνατόητες βελτίωσης. Υπάρχουν πάρα πολλές μέθοδοι που σαν στόχο έχουν την βελτίωση της επικοινωνίας του παιδιού με το περιβάλλον του και την κάλυψη των αισθητηριακών \"αδυναμιών\". Έχετε μεγάλο δρόμο μπροστά σας αλλά αυτός δεν θα έχει μόνο πίκρες. Θα σας δώσει και χαρές. Θα δείτε ότι το αγγελούδι σας με την κατάλληλη βοήθεια, πάνω απ\'όλα τη δική σας, και των ειδικών να βελτιώνει τις δυνατότητές του και αυτό που θα νιώσετε, όπως και οι γονείς των άλλων παιδιών με παρόμοιο πρόβλημα, είναι η απόλυτη αγάπη γι\'αυτό το παιδί. Έχω έρθει σ\'επαφή με παιδιά με αυτισμό, γιατί εργαζόταν κάποια φίλη μου σε τέτοιο χώρο. Χρειάζεται να ασχοληθείς μαζί τους, αν είναι δυνατόν, όλο το 24ωρο. Χρειάζεται αγώνας διαρκής. Αλλά φέρνει αποτελέσματα. Είναι αξιαγάπητα παιδιά, παρόλες τις ιδιαιτερότητές τους. Χρειάζονται δομημένο περιβάλλον, ακόμη και οι παιδαγωγοί που θα ασχοληθούν με αυτά θα πρέπει να είναι σταθεροί, να μην εναλλάσονται τα πρόσωπα. Χρειάζονται την αγάπη σας κάθε στιγμή. Αν και μου έλεγαν ότι αυτά τα παιδιά αγχώνονται και συμπεριφέρονται παράξενα όταν δουν ξένους, εγώ ένιωσα ότι ήθελαν να επικοινωνήσουν και να αλληλεπιδράσουν . Έδειχναν τόση λατρεία στις δασκάλες τους, αλλά κι αυτές προσπαθούσαν να δώσουν ότι καλύτερο απ\'τον εαυτό τους σ\'αυτά τα παιδια. Θαυμάζω απεριόριστα τους γονείς αυτούς που κατάφεραν τόσα πολλά. Καινούριες μέθοδοι, σχολεία που δημιουργούνται για παιδιά με αυτισμό και πολλές καινοτομίες σ\'αυτόν τον τομέα είναι αποκλειστικό επίτευγμα των γονιών που προσπαθούν και ψάχνουν για το καλύτερο. Με πάρα πολύ προσπάθεια τα αποτελέσματα μπορεί να είναι και θεαματικά για κάποιες από τις περιπτώσεις, το τονίζω, ανάλογα στο παιδί. Εύχομαι καλό αγώνα και καλή επιτυχία σε ότι προσπάθεια κάνετε για να βοηθήσετε αυτό το παιδί.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    15
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑΣΑΣ.ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑΡΑΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    15
    [ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΘΕΣ ΔΙΕΚΟΨΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΗΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •