Μαχαιρι στην πληγη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Μαχαιρι στην πληγη!

    Καλησπερα σας κ παλι,ειμαι πολυ ενεργο μελος κ εχω πει αρκετες φορες πραγματα για μενα στο φορουμ εδωπερα,Ειμαστε σε πολυ κρισιμη περιοδο μαζι με το αγορι μου που ειμαστε μαζι απο αποσταση κοιταζουμε για δουλεια για να μενουμε μαζι κανουμε την οικογενεια μας κ να τονισω οτι θελω σαν τρελη ενα παιδι κ ολο αυτο το στρες με εχει καταβαλλει ομως το παλευω οσο μπορω μην μενα παιρνει απο κατω για να τα καταφερουμε,Εχω αρκετες φιλες απο αποσταση κ αυτον τον καιρο εκανα κ μια νεα φιλη που ειναι παντρεμενη κ μενει στην πολη μου η κοπελα αυτη μενα πηρε σημερα τηλεφωνο κ μου λεει οτι ειναι εγκυος παγωσα ζηλεψα πολυ γενικα ειναι μεγαλη πληγη για μενα αυτο το θεμα κ δεν μπορω να μαθαινω για αλλες οτι θα κανουν παιδι,εχω περασει πολλες ωρες απελπισιας κλαιγοντας για αυτο το θεμα,Τωρα το θεμα ειναι οτι η κοπελα ειναι εδωπερα ειναι κ λιγο αρρωστη αυτον τον καιρο κινδυνευει κ να αποβαλλει κιολας στην φαση που ειναι κ παροτι πνιγομαι κ απο οικογενειακα θεματα εχω καθηκον να της σταθω νομιζω κ της προτεινα να την βοηθησω το θεμα ειναι ο ψυχολογικος παραγοντας οτι μεσα μου νιωθω ρακος πως θα τα βγαλω περα με αυτο?Ανυπομονω για την γνωμη σας!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Λευκωσία, Κύπρος
    Posts
    5
    Καλημέρα. Είναι πολύ σημαντικό να θέσεις προτεραιότητες. Υπάρχει πιθανόν μια σύγχυση μέσα σου στο τί μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις τον εαυτό σου και πως να βοηθήσεις τους άλλους. Πως ονειρεύεσαι το μέλλον σου; Έχεις όνειρα; Ή απλά δοκιμάζεις και βοηθάς μέχρι να έρθει το επόμενο εμπόδιο. Στην παρούσα φάση νομίζω οτι ακολουθείς την ζωή, αλλά εκείνη δεν ακολουθεί εσένα.

    Όσα προβλήματα και να έχουν οι άλλοι , εσύ μπορείς μόνο ως ένα σημείο να βοηθήσεις. Και αν το κάνεις για να συγκρίνεις και να συγκριθείς θα πληγώνεσαι συνεχώς. Εξού και η ζήλεια που έχεις το θάρρος να παραδέχεσαι.

    Πιστεύω οτι πρέπει να ανακαλύψεις πρώτα τις δυνάμεις σου προτού συνεχίσεις να βοηθάς και να στηρίζεις τους άλλους. Χρειάζεσαι επιβράβευση για το ενδιαφέρον σου για αυτούς που αγαπάς, αλλά πρώτα είναι καλό να μπεις σε μια διαδικασία να μπορείς να στηρίζεις πρώτα την ψυχή σου και τον εσωτερικό σου κόσμο. Δεν θα πάρεις αμέσως επιβράβευση και δύναμη αν την περιμένεις απο τους άλλους. Με ενδιαφέρον να ακούσω την άποψή σου πάνω στην γνώμη μου.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε απο την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλε μου,ευχαριστω πολυ για την απαντηση η αληθεια ειναι οτι ορισμενες φορες παλευω να βοηθησω τους γυρω μου σε περιπτωσεις που ισως ειναι κ πανω απο τις δυναμεις μου κ ειδικα η περιπτωση αυτη μενα ξεπερναει κ δεν γνωριζω πως θα ανταπεξελθω παιζοντας θεατρο δεν μπορω να συμμεριστω την χαρα της κοπελας μια ζωη παρατηρω την ζωη των αλλων κ ειδικα αυτο το θεμα παιδι ποναει πολυ μιας κ στην ζωη μου θελω το αγορι μου κ ενα παιδι δεν θελω κατι λιγοτερο η περισσοτερο για τον εαυτο μου αυτο ειναι το ονειρο μου εφοσον μου λες να σου πω ποιο ειναι,Απο την αλλη σκεφτομαι οτι οφειλω να βοηθησω την κοπελα ομως που θα βρω την διαθεση?Παντα προσπαθω να προσφερω κατι στους γυρω μου ευελπιστωντας οτι θα με λυπηθει ο θεος κ η μοιρα κ θα μου φερουν αυτο που θελω οσο τιποτα στον κοσμο,επισης να τονισω οτι γενικα αλλα πραγματα δεν μπορω να πω οτι ζηλευω ιδιαιτερα ουτε την δοξα ουτε την μεγαλη καρριερα ουτε τα υπερβολικα πολλα λεφτα,Οταν λες οτι πρεπει να στηριζω πρωτα τον εαυτο μου θεωρεις οτι πρεπει να τηρω αποστασεις απο οτι μενα πληγωνει η πρεπει να το παλευω κ να βοηθηαω τους αλλους ανεξαρτητα τι νιωθω μεσα μου?Πραγματικα σημερα ολη μερα ειμαι ζαλισμενη ετοιμη να βαλω τα κλαματα εστειλα μηνυμα στην κοπελα οτι ειμαι απασχολημενη με ενα οικογενειακο θεμα κ εκανα τις δουλειες μου σπιτι τον επομενο καιρο πραγματικα δεν γνωριζω τι να κανω ειμαι σε αδιεξοδο κ η λυση ειναι να βρεθει η ακρη να καλυτερευσουν τα οικονομικα μας κ το αγορι μου μενα παρει κοντα του κανουμε την οικογενεια μας να ηρεμησω απο οτι μου ειναι οδυνηρο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Παιδια καποιος αλλος?μια γνωμη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου καταρχην την κοπελα αυτη πρεπει να τη βοηθησεις οσο μπορεις περισσοτερο. Θα ειναι ενα μεγαλο καλο. Για σενα δε βλεπω το λογο να αγχωνεσαι τοσο πολυ αν θα κανεις παιδι γτ δε θυμαμαι να λες οτι εχετε καποιο προβλημα ιατρικο συ ή ο φιλος σου. Οταν ερθει η ωρα θα κανετε ερωτα ελευθερα και θα μεινεις εγκυος οπως η φιλη σου. Δεν ειναι κατι να τρελενεσαι. Απλως θα ειναι πιο μετα. Εγω πιστευω θα μαθεις κιολας απ αυτην πως ειναι, θα παρεις μια ιδεα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα λες πρεπει να βοηθησω κ θα το κανω ομως φθειρομαι πολυ να παρακολουθω την ζωη των αλλων κ να μην γινεται αυτο που θελω λογω ανεργιας ειναι ολο πικρα μεσα μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Καλημέρα, μυσπ. Λες ότι πονάς όταν οι άλλοι έχουν αυτό που θέλεις και εσύ δεν μπορείς να το αποκτήσεις. Όμως στην πράξη έχεις μια σχέση και γράφεις ότι θέλετε να προχωρήσετε με το αγόρι σου. Συνήθως το συναίσθημα της ζήλειας όταν οι άλλοι τα καταφέρνουν είναι γιατί εμείς πιστεύουμε ότι δεν μπορούμε να καταφέρουμε το ίδιο πράγμα. Εσύ όμως αφού έχεις μια σοβαρή σχέση γιατί το νιώθεις αυτό; Τι σε τρομάζει και πιστεύεις ότι δεν θα τα καταφέρεις; Ότι δεν έχεις μια δουλειά και δεν θα μπορείς να στηρίξεις την οικογένειά σου; Το αγόρι σου και εσύ σε τι φάση είστε; Εκείνος έχει δουλειά; Επίσης εσύ ψάχνεις; Μπορείς να περιγράψεις πώς είναι τώρα οι ζωές σας και πώς θα ήθελες να είναι σε 5-10 χρόνια; Ίσως αυτό βοηθήσει και εσένα και εμάς να δούμε τι βήματα πρέπει να γίνουν ώστε να είσαι ευτυχισμένη και να αποκτήσεις αυτό που θέλεις.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Mυσπουλα.. μετα απο μακροσκελεις συζητησεις σχετικα με το θεμα σου μαζι σου που κρατησαν μηνες υπαρχουν φορες που δθσκολευομαι να απαντησω γιατι δε μπορω να διακρινω τι ακριβως συμβαινει.. οταν καπια ειναι εγκυος παντως δε κανει να στεναχωριεται γιατι μπορει να αποβαλει...
    οστοσο παρατηρω συνεχεια οτι αυτες που εχεις γυρω σου ειναι γνωριμες μου προσωπικοτητες .......

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Παιδια καποιος αλλος?μια γνωμη?
    προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το θεμα παιδι εχει γινει πλεον κατεστημενο...μην πιεζεις τον εαυτο σου βαζοντας το σε αμεση προτεραιοτητα στη ζωη σου ενω ειναι μια φυσικη εξελιξη που θα ερθει οταν ειναι η καταλληλη στιγμη..θα σου ελεγα να εστιασεις στη σχεση σου στο συντροφο σου και στη δημιουργια των καταλληλων προυποθεσεων για να φερεις το μωρο σου σε ενα υγιες περιβαλλον...το παιδι πρεπει να το βλεπεις σαν τον καρπο της ομορφης σχεσης σου και οχι σαν την προυποθεση για να ειναι η σχεση σου ομορφη...για αυτο να βοηθησεις την κοπελα και να σκεφτεσαι οτι μαθαινεις κατι απο αυτο...πως θα γινεις καλυτερη μελλοντικη μαμα..και εγω ειμαι 33 σε ενα περιβαλλον γεματο μωρα και εγγυους..θελω ενα παιδι δεν εχω παντρευτει ακομα λογω καποιων δυσκολιων βοηθαω ομως τις γυρω μαμαδες τις ακουω και προσπαθω μεσα απο αυτο να εκπαιδευτω για την δικη μου ωρα..προσπαθησε λοιπον να χαλαρωσεις γιατι ενα παιδι εχει ευθυνες και οταν ερθει εκεινη η ωρα θα νιωσεις οτι δεν εχεις τις αντοχες πλεον..στο λεω εκ πειρας απο κοπελες που το ειχαν κανει αυτοσκοπο..εχαν μερες μηνες για το πως θα γινουν μανες και τελικα οντας πλεον μητερες εφτασαν πλεον στη μιζερια...φανταζομαι οτι δεν θελεις να εισαι τετοια μανα... :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    μυσπ, καλησπερα.
    κι εγω κατι αναλογο με την μελισσα θελω να ρωτησω.
    αφου εισαι ΗΔΗ σε μια σχεση οπως την θελεις, με τον ανθρωπο που θελεις κι εχετε κοινα ονειρα και κοινο στοχο για την δημιουργια οικογενειας, για ποιον λογο σε στρεσαρει τοσο εντονα το θεμα του παιδιου??
    αν ησουν μονη και ονειρευοσουν χωρις αντικρισμα, θα το καταλαβαινα. αλλα τωρα, γιατι?
    εχεις αμφιβολιες για τον συντροφο σου?
    για ποιο λογο αγχωνεσαι ως εαν δεν υπηρχε τιποτε στην ζωη σου?
    εισαι σε μια πορεια προς αυτο που επιθυμεις και καθυστερεις για τεχνικους καθαρα λογους, που μια μερα θα εκλειψουν.
    δινεις την εντυπωση ομως πως δεν χαιρεσαι την ζωη σου και την σχεση σου αλλα εισαι σε φαση αναμονης για "τοτε". οτι τπτ δενε χει σημασια αν δεν φτασετε στο παιδι.
    γιατι???? η σχεση σου δεν σου προσφερει απολαυσεις και ευτυχια? ζησε αυτη την αναλαφρη φαση της και προετοιμασου για την επομενη με τις υποχρεωσεις (και τις χαρες) της επισημοποιησης και της οικογενειας.

    για την φιλη σου, θα διαφωνησω με οσους λενε να την βοηθησεις.
    δεν εχει ιατρικο προβλημα για να σου πουμε "σφιξε τα δοντια και βοηθησε την". αν αποκτησει τετοιο, θα παει στο νοσοκομειο.
    η βοηθεια που χρειαζεται, απο φιλες, πρεπει να ειναι ειλικρινης.
    εφοσον αισθανεσαι ασχημα, δεν κανει καλο ουτε σε σενα η βοηθεια αυτη, αλλα και απεναντι της θα ειναι δωρο- αδωρο γιατι θα υποκρινεσαι.
    η φιλια πρεπει να ειναι αυθορμητη, αβιαστη, με ολη την θετικη μας ενεργεια.
    η γνωμη μου ειναι, οσο αισθανεσαι ετσι κι αν δεν καταφερεις να το δεις διαφορετικα και να χαιρεσαι πραγματικα με την χαρα της, να απομακρυνθεις..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Oι γονεις σου και τα πεθερικα σου δεν μπορουν να τσονταρουνε? να σας βοηθησουνε αν ειναι να παντρευτειτε πιο γρηγορα κ μετα με το παιδι. Και δεν πιστευω να φανταζεσαι γαμους παραμυθενιους οπως καναμε πριν την κριση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Μυσπ επειδή τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα αν θέλεις σκέψου και το ενδεχόμενο του πολιτικού γάμου κι αν θες να είναι κάτι καλό πάρε να βάλεις ένα όμορφο φόρεμα βγείτε και μερικές φωτογραφίες στη θάλασσα μετά τον γάμο ας πούμε και όταν μπορείτε και αν κάνετε θρησκευτικό.
    Last edited by nikiii; 03-03-2015 at 16:36.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σας κ καλα να ειστε που ελαβα αρκετες απαντησεις!Προσθεου ειμαστε πολυ καλα μαζι με το αγορι μου συναισθηματικα θελουμε κανουμε οικογενεια ομως ειναι το θεμα αποσταση κ ανεργια κ οι 2 ανεργοι το οποιο πρεπει να λυθει,Αυτο που ισχυει ομως ειναι οτι αλλο συντροφος κ αλλο παιδι απο αποψη συντροφου ειμαι καλα απο αποψη παιδι ειμαι κενη μιας κ δεν ειμαι μητερα για να ειμαι ολκληρωμενη σαν ανθρωπος εχω αναγκη κ τα 2 περισσοτερο απο ο,τιδηποτε,Μαζευω πολυ ενταση απο το στρες για να καταφερουμε την επιθυμια μας κ οπωσδηποτε ειναι οδυνηρο για μενα να βλεπω αλλες να τα καταφερνουν,οσον αφορα την φιλη μου καταφερα να την δω κ να της σταθω λιγο χθες δεν μοιραστηκα την χαρα της ομως κατι εκανα για να την ανακουφισω της πηγα τροφιμα κ της εκανα παρεα μεσα μου ειμαι στρεσαρισμενη κ λυπαμαι τον εαυτο μου ομως η κοπελα ειναι εγκυος κ ειναι ανθρωπος κ δεν θελω να καταλαβει κατι απο οτι νιωθω για να στενοχωρηθει η εκνευριστει αλλωστε λατρευω τα παιδια κ ενα εμβρυο που αναπτυσσεται επηρεαζεται κ απο οποιαδηποτε διαθεση της μητερας του το μονο που παρακαλω να ειναι ειμαστε το συντομοτερα μαζι με το αγορι μου μονιμα για να δρομολογησουμε την επιθυμια μας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    μυσπ. εφοσον ειστε καλα και ευτυχισμενοι, εσυ να επενδυεις σε αυτην την αγαπη και την ευτυχια, την ΤΩΡΙΝΗ.
    μην χαλιεσαι με αυτο το αγχος και βαζεις συννεφα στο τοπιο...
    ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ? αυτο θα σου χαρισει και το αυριο της σχεσης σας.
    ετσι θα χαιρεσαι και την ζωη σου και θα εξασφαλιζεις και το μελλον σας.

    ολα τα αλλα θα ερθουν, εφοσον το θελετε τοσο πολυ και οι δυο, στο χερι σας ειναι!!
    να εχεις πιστη σε αυτο που σας ενωνει και υπομονη και ολα θα γινουν αν ειστε αγαπημενοι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα να εισαι ρεμεντυ ναι παλευουμε να τα καταφερουμε ειναι πανω απο ολα το οικονομικο στην μεση

Similar Threads

  1. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 13:42
  2. μικρη πληγη μετα απο στοματικο ερωτα.
    By korman709 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 31-03-2012, 22:15
  3. πληγή
    By partblah1990 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-02-2012, 00:55
  4. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  5. σκαλισμα μυτης με πληγη
    By freeman in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2010, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •