Εφηβικο αγχος-Στρες και κολλημα οταν βρισκόμαστε κοντά στο αντίθετο φύλο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τωρα το μπαλωσες πριν φερω το καταληλο αξεσουαρ κ μου την πουν ολοι ;)

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    10
    Οτι και να πειτε περει πορνες και ετσι δεν θα πηγαινα ποτε δεν ξερω το θεορο ανιθηκο...

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    10
    ευχαριστω οσους ασχολιθηκαν με το θεμα μου να ξερετε οτι με βοηθησατε απιστευτα :D

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by alexandross View Post
    Καλησπέρα θα ήθελα να κανω αρκετές ερωτήσεις πάνω σε αυτά τα θέματα αλλα αυτό που με ενδιαφέρει ειναι (κοληματα οταν βρισκόμαστε κοντά στο αντίθετο φύλο).
    Έιμαι 17 χρονων (αγορι) πιστευω οτι ειμαι σχετικα μετριος εμφανισιακα και πως δυσκολευομαι να βρω το λεγομενο αλλο μου μισο(αν και ειμαι πιστευω μικρος).
    Εχω μακροπροθεσμα εσθηματα για μια κοπελα αλλα οταν βρισκομαι κοντα της κολαω και δεν ξερω τι να κανω και πως να συμπεριφερθω.
    Αν υπαρχει κανεις που να ειχε το ιδιο προβλημα και μπορει να βοηθησει παρακαλω και αν μπορει να μου δωσει κανα tip για το πως να αρχισω μια συζητηση μαζι της.
    Ευχαριστω....
    Φιλε μου εγω ειμαι 30 ετων και εχω το ιδιο προβλημα απο τα 14-15. Ειναι αγχωδης διαταραχη, κατι σαν "γυναικοφοβια". Δεν θα βρεις πολλες πληροφοριες γι' αυτο στα ελληνικα αλλα αν ψαξεις στο ιντερνετ για "fear of women" η "anxiety around women" θα βρεις χιλιάδες μηνυματα και συζητησεις.
    Το δικο μου προβλημα ειναι μερος της γενικοτερης κοινωνικης φοβιας που εχω και μου δημιουργει αγχος σε συγκεκριμενες καταστασεις (ομιλια μπροστα σε κοινο, πολυσυχναστα μερη, αισθημα οτι οι αλλοι σε κοιτουν και σε σχολιαζουν αρνητικα κλπ)
    Αυτο με τις γυναικες το πρωτοαντιμετωπισα στην εφηβεια οταν διαπιστωσα οτι οι συμμαθητες μου πηγαιναν με θαρρος και μιλουσαν στα κοριτσια, τους ζητουσαν να βγουν εξω, εκαναν σχεσεις κλπ αλλα εμενα μου ηταν αδιανοητο να κανω κατι τετοιο απο ντροπη, δειλια, οπως θες πες το και μονο η σκεψη μου δημιουργουσε αγχος.
    Ακομα και σημερα στα 30 μου δεν εχω καταφερει να το ξεπερασω γι' αυτο και δεν εχω κανει ποτε σχεση με το αλλο φυλο (να σημειωσω οτι ειμαι 100% ετεροφυλοφιλος) καθως οταν βρισκομαι κοντα σε κοπελες της ηλικιας μου ειμαι παντα αγχωμενος και μαλιστα οσο περισσοτερο μου αρεσει καποια, τοσο μεγαλυτερο ειναι το αγχος μου.
    Οπως ειναι λογικο, οταν εισαι αγχωμενος μονο και μονο με την παρουσια τους, ειναι αδυνατο να κανεις ακομα πιο παρακινδυνευμενα πραγματα οπως να φλερταρεις, να ζητησεις τηλεφωνο η ραντεβου κλπ. Εγω προσωπικα και μονο στη σκεψη νομιζω οτι θα παθω εμφραγμα απο το αγχος. Και παντα εχω στο νου μου το απαισιοδοξο σεναριο δηλ. οτι αν κανω την παραμικρη κινηση στην καλυτερη περιπτωση θα μου ριξουν χυλοπιτα και στη χειροτερη θα με ξεφτιλισουν. Οποτε μπροστα στο ενδεχομενο ξεφτιλικι προτιμω την ασφαλεια της αδρανειας.
    Το μεγαλυτερο λαθος που μπορεις να κανεις ειναι να θεωρησεις οτι αυτο το πραγμα θα λυθει καποτε απο μονο του. Εγω στην ηλικια σου (17-18) πιστευα οτι απλα ημουν ντροπαλος και οτι αργοτερα στο πανεπιστημιο, στη δουλεια κλπ. θα αποκτησω θαρρος και θα αλλαξουν τα πραγματα. Δεν ισχυει αυτο, να ξερεις οτι θα σε κυνηγαει παντα αν δεν κανεις κατι.
    Η συμβουλη μου ειναι αρχικα να προσπαθησεις μονος σου να το πολεμησεις (αν το αντεχεις ψυχολογικα) με το να βαζεις τον εαυτο σου σε τετοιες καταστασεις (δηλ σε παρεες με το αλλο φυλο και ακομα καλυτερα με την κοπελα που σε ενδιαφερει) και να προσπαθησεις να φλερταρεις ευγενικα, να δειξεις ενδιαφερον κλπ. Αν πιστευεις οτι δε θα το αντεξεις ισως ειναι καλο καποια στιγμη να επισκεφτεις εναν ειδικο ψυχολογο και να το συζητησεις μαζι του.
    Και επισης να ξερεις οτι οσο νωριτερα το λυσεις, τοσο καλυτερα για σενα. Οσο το αφηνεις ελπιζοντας οτι θα λυθει απο μονο του, το προβλημα θα μεγενθυνεται και ισως να φτασεις σε ενα σημειο που δε θα μπορει να λυθει πια. Δηλαδη εγω τωρα στα 30 μου αν κανω την πρωτη μου σχεση με μια κοπελα 27-28 χρονων, η οποια θα εχει εμπειριες 10 ετων, η σχεση θα ειναι πολυ δυσλειτουργικη, γιατι η κοπελα θα εχει την απαιτηση (και δικαιολογημενα) να εχει απεναντι της εναν αντρα με εμπειριες 30χρονου και οχι καποιον με ανυπαρκτες εμπειριες. Ασε που αν πεις σε μια κοπελα οτι εισαι 30 ετων και δεν εχεις κανει ποτε σχεση θα βαλει διαφορα στο νου της και αντε να αποδειξεις μετα εσυ οτι δεν εισαι ελεφαντας...
    Για αυτο σου λεω φιλε μου, κανε οτι μπορεις απο μονος σου τωρα, και αν δεις οτι το αγχος σου δεν υποχωρει, συμβουλευσου εναν ειδικο.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by pacific View Post
    Φιλε μου εγω ειμαι 30 ετων και εχω το ιδιο προβλημα απο τα 14-15. Ειναι αγχωδης διαταραχη, κατι σαν "γυναικοφοβια". Δεν θα βρεις πολλες πληροφοριες γι' αυτο στα ελληνικα αλλα αν ψαξεις στο ιντερνετ για "fear of women" η "anxiety around women" θα βρεις χιλιάδες μηνυματα και συζητησεις.
    Το δικο μου προβλημα ειναι μερος της γενικοτερης κοινωνικης φοβιας που εχω και μου δημιουργει αγχος σε συγκεκριμενες καταστασεις (ομιλια μπροστα σε κοινο, πολυσυχναστα μερη, αισθημα οτι οι αλλοι σε κοιτουν και σε σχολιαζουν αρνητικα κλπ)
    Αυτο με τις γυναικες το πρωτοαντιμετωπισα στην εφηβεια οταν διαπιστωσα οτι οι συμμαθητες μου πηγαιναν με θαρρος και μιλουσαν στα κοριτσια, τους ζητουσαν να βγουν εξω, εκαναν σχεσεις κλπ αλλα εμενα μου ηταν αδιανοητο να κανω κατι τετοιο απο ντροπη, δειλια, οπως θες πες το και μονο η σκεψη μου δημιουργουσε αγχος.
    Ακομα και σημερα στα 30 μου δεν εχω καταφερει να το ξεπερασω γι' αυτο και δεν εχω κανει ποτε σχεση με το αλλο φυλο (να σημειωσω οτι ειμαι 100% ετεροφυλοφιλος) καθως οταν βρισκομαι κοντα σε κοπελες της ηλικιας μου ειμαι παντα αγχωμενος και μαλιστα οσο περισσοτερο μου αρεσει καποια, τοσο μεγαλυτερο ειναι το αγχος μου.
    Οπως ειναι λογικο, οταν εισαι αγχωμενος μονο και μονο με την παρουσια τους, ειναι αδυνατο να κανεις ακομα πιο παρακινδυνευμενα πραγματα οπως να φλερταρεις, να ζητησεις τηλεφωνο η ραντεβου κλπ. Εγω προσωπικα και μονο στη σκεψη νομιζω οτι θα παθω εμφραγμα απο το αγχος. Και παντα εχω στο νου μου το απαισιοδοξο σεναριο δηλ. οτι αν κανω την παραμικρη κινηση στην καλυτερη περιπτωση θα μου ριξουν χυλοπιτα και στη χειροτερη θα με ξεφτιλισουν. Οποτε μπροστα στο ενδεχομενο ξεφτιλικι προτιμω την ασφαλεια της αδρανειας.
    Το μεγαλυτερο λαθος που μπορεις να κανεις ειναι να θεωρησεις οτι αυτο το πραγμα θα λυθει καποτε απο μονο του. Εγω στην ηλικια σου (17-18) πιστευα οτι απλα ημουν ντροπαλος και οτι αργοτερα στο πανεπιστημιο, στη δουλεια κλπ. θα αποκτησω θαρρος και θα αλλαξουν τα πραγματα. Δεν ισχυει αυτο, να ξερεις οτι θα σε κυνηγαει παντα αν δεν κανεις κατι.
    Η συμβουλη μου ειναι αρχικα να προσπαθησεις μονος σου να το πολεμησεις (αν το αντεχεις ψυχολογικα) με το να βαζεις τον εαυτο σου σε τετοιες καταστασεις (δηλ σε παρεες με το αλλο φυλο και ακομα καλυτερα με την κοπελα που σε ενδιαφερει) και να προσπαθησεις να φλερταρεις ευγενικα, να δειξεις ενδιαφερον κλπ. Αν πιστευεις οτι δε θα το αντεξεις ισως ειναι καλο καποια στιγμη να επισκεφτεις εναν ειδικο ψυχολογο και να το συζητησεις μαζι του.
    Και επισης να ξερεις οτι οσο νωριτερα το λυσεις, τοσο καλυτερα για σενα. Οσο το αφηνεις ελπιζοντας οτι θα λυθει απο μονο του, το προβλημα θα μεγενθυνεται και ισως να φτασεις σε ενα σημειο που δε θα μπορει να λυθει πια. Δηλαδη εγω τωρα στα 30 μου αν κανω την πρωτη μου σχεση με μια κοπελα 27-28 χρονων, η οποια θα εχει εμπειριες 10 ετων, η σχεση θα ειναι πολυ δυσλειτουργικη, γιατι η κοπελα θα εχει την απαιτηση (και δικαιολογημενα) να εχει απεναντι της εναν αντρα με εμπειριες 30χρονου και οχι καποιον με ανυπαρκτες εμπειριες. Ασε που αν πεις σε μια κοπελα οτι εισαι 30 ετων και δεν εχεις κανει ποτε σχεση θα βαλει διαφορα στο νου της και αντε να αποδειξεις μετα εσυ οτι δεν εισαι ελεφαντας...
    Για αυτο σου λεω φιλε μου, κανε οτι μπορεις απο μονος σου τωρα, και αν δεις οτι το αγχος σου δεν υποχωρει, συμβουλευσου εναν ειδικο.
    ευχαριστω πολυ

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Γεια σου Αλεξανδρε. Ειμαι 20 χρονων και εχω και εγω κοινωνικη φοβια, δυστυχως σε μεγαλο βαθμο. Σχετικα με αυτο που περνας με τις κοπελες δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε καταλαβαινω στο τι νιωθεις εκεινη τη στιγμη. Σε αυτο δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που μπορεις να κανεις. Απλα πρεπει να το παλεψεις και να το νικησεις. Ναι ξερω ποσο ψυχοφθορο ειναι, αλλα με το να το αφηνεις κανεις μονο κακο διοτι μπορει τωρα να νιωθεις μια ''ασφαλεια'' (οτι δηλαδη δεν μπλεκεις σε τετοιες καταστασεις) αλλα σκεψου πως θα ειναι οταν μεγαλωσεις. Οσο το αφηνεις, τοσο μεγαλωνει. Εγω δυστυχως αφησα να με παρει απο κατω σε αυτο το θεμα (προεκυψαν και κατι αλλα προβληματα) και τωρα ειναι χειροτερα...

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    10
    Εχω αλλη μια ερωτηση καταλαβα οτι δεν εχω αγχος απλα κολαω δεν ξερω πως να συμπεριφερθω.
    Ευχαριστω...!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι εννοεις αλεξανδρε?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Λοιπόν ακούστε όλοι οι μικροί και βάλτε καλά μέσα στο μυαλό σας το παρακάτω...

    ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ άντρες και γυναίκες δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν. Κομπλάρουν, λένε βλακείες (μιλάμε για μεγάλες χοντράδες) κάνουν χαζομάρες, έχουν αμηχανία κλπ κλπ Οι μόνοι που είναι χαλαροί και cool είναι κάτι τύποι σαν τον κράζεις;-θαυμάζεις τύποι δηλαδή που είναι σούργελα από μόνοι τους!

    Μην περιμένετε ότι θα πάτε να μιλήσετε σε μια κοπέλα (και ανάποδα) και θα της πείτε αυτά που πρέπει και αυτή θα ανταποκριθεί και θα πάνε όλα μια χαρά. Δεν παίζει αυτό!
    Όπως δεν γίνεται κάποιος που δεν ξέρει μηχανάκι να καβαλήσει ξαφνικά μια μηχανή και να εξαφανιστεί μέσα σε ένα σύννεφο σκόνης. Ο καθένας για να μάθει πρέπει να πάθει. Να πέσει, να γκρεμοτσακιστεί, να χτυπήσει, να πονέσει πολλές μα πολλέεεεες φορές! Και να φάει χυλόπιτες με την σέσουλα. όχι μια και δυο. Πρέπει να εξασκηθείτε στις χυλόπιτες. Ωραίες είναι!!!

    Ούτε για την ηλικία να σας νοιάζει. Πολλοί/ές ξεκινάνε και στα 30 ή και στα 40...
    Θέλω απλά να ελπίζω σε κάτι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Επισης 23 χρονων με κοινωνικη φοβια. Σχεση δεν εχω κανει ποτε καμια (εκανα 1-2 οταν ημουν 18 αλλα στην πραξη, πολυ απλα δεν ηταν σχεση γιατι εκτος απο πεταχτο φιλι δεν ειχε γινει τπτ αλλο. Ακομα δεν ξερω να φιλαω και φοβαμαι οτι εαν συνεχιστει αυτο και αλλο εχω χασει τη μπαλα, και το μονο που μου μενει ειναι να παω σε ***** για να μου μαθει τα κολπα που επρεπε να γνωριζω χρονια πριν). Και γω στα 17 μου πιστευα πως καποια μερα αυτο το αγχος θα περασει και θα μπορεσω να κανω σχεση και να φτιαξω τη ζωη μου αλλα ΟΧΙ. Το αγχος χειροτερευει σε τετοιο σημειο, που να νομιζω πως πεθαινω και μονο στη σκεψη να κανω κατι με καποια. Σκεφτηκα πολλες φορες αμα τυχαινε κατι με καποια να το δηλωνα απο την αρχη, ξερεις δεν εχω κανει ποτε σχεση.
    Ειμαι εμφανισημος και οι κοπελες γυρνανε να με κοιταξουν, αλλα το αγχος > αμηχανια > σαρδαμ > σωματικα συμπτωματα δεν με καθιστουν λειτουργικο και αργα ή γρηγορα ολες θα το καταλαβουν.
    Βγηκα προσφατα με μια κοπελα απο το ιντερνετ, το αγχος ηταν βασανιστικο οταν ηταν να παμε για καφε να γνωριστουμε, οποτε το ελυσα με 1,5mg Xanax + ενα δυνατο καφε για να επικοινωνω με το περιβαλλον και ολα πηγαν καλα. Δυστυχως το μονο που καταφερα ηταν να αποκτησω αλλη... μια φιλη και τιποτα αλλο.
    Οσες φορες προσπαθησα να κανω κατι, το μονο που καταφερα ηταν να με βλεπουν σαν φιλο οι κοπελες, με αποτελεσμα να κανω παρεα μονο με κοπελες. Το internet ειναι πλεον η τελευταια μου ελπιδα, μονο με ντροπαλη πιστευω πως μπορω πλεον να ταιριαξω, ή ακομα και αν βρω καποια που ειναι στην ιδια κατασταση με μενα, να μην εχει καμια εμπειρια (βελονα στα αχυρα δηλαδη αλλα λεω μηπως). Εκει και λαθος να γινει, δεν θα το καταλαβει.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ayto pou eipe o allos apo pano is isxyei mprosta se mia pou mas aresei ta xanoume
    aytoi pou den ti9n peftoune apla to skeftontai poly aplopoiiste to
    de thelo na gamiso thelo na gnoriso
    kai mesa aop ti gnorimia tha s deiksei ayti an se thelei
    an de se thelei pali menei i gnorimia
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Βγηκα προσφατα με μια κοπελα απο το ιντερνετ, το αγχος ηταν βασανιστικο οταν ηταν να παμε για καφε να γνωριστουμε, οποτε το ελυσα με 1,5mg Xanax + ενα δυνατο καφε για να επικοινωνω με το περιβαλλον και ολα πηγαν καλα. Δυστυχως το μονο που καταφερα ηταν να αποκτησω αλλη... μια φιλη και τιποτα αλλο.
    Οσες φορες προσπαθησα να κανω κατι, το μονο που καταφερα ηταν να με βλεπουν σαν φιλο οι κοπελες, με αποτελεσμα να κανω παρεα μονο με κοπελες.
    Re file 20,30,50, 100 tha prepei na gnwriseis gia na soy katsei i sxesi. Min trelenesai. H moni perpiptwsi na sou katsei kelepouri me tin mia einai MONO otan exeis idi alli sxesi (i katara tou keratou).
    Ksupnate mikraaaaaaaa Den briskeis gkomena/o me tin mia oute me tis duo oute me tis deka! Thelei prospatheia kai na to blepete san paixnidi. Ama pas me to agxos na bgaleis gkomena ola ta mpaza tha petuxaineis kai autew pou de se theloun!!!


    Sorry gia ta greeklish
    Θέλω απλά να ελπίζω σε κάτι...

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1
    @pacific πανε χρονια πλεον...πως εξελίχθηκε η φαση σου? Ειμαι στην ίδια κατάσταση τωρα και ειμαι 30. Ευχαριστω!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. 7 γρηγοροι τροποι για να φαει κολημα μαζι σου...
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 19-05-2019, 05:18
  2. Προβλημα με το αντιθετο φυλο
    By tsak88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 05:03
  3. εφηβικο απωθημενο
    By ψύχο in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 18-07-2012, 00:36
  4. αγχος οταν ειμαι σε παρεα
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 24-01-2012, 11:32
  5. Άγχος, στρες και καταπολέμηση αυτών
    By vagi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-05-2010, 14:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •