μειωση δοσης και ευφορια! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Αυτο σου λεμε mamra, να μην τα κοψεις τελειως τα αντιψυχωσικα απλα να τα μειωσεις με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου.Εμεις δηλαδη νομιζεις οτι δεν εχουμε προβληματα με τα αντιψυχωσικα?Απλα χρειαζεται προσπαθεια και απο μερους μας.Φαντασου τη ζωη σου χωρις τα φαρμακα θα ηταν μεσα σε καποιο ψυχιατρειο οπως γινονταν πριν ανακαλυφθουν τα αντιψυχωσικα.Να λεμε και ενα δοξα το Θεο που ανακαλυφθηκαν κι αυτα,εστω και με παρενεργειες.Καμμια αρρωστεια δεν θεραπευεται απλα ολες υποβοηθουνται με φαρμακα,αυτο πρεπει να καταλαβεις.Οπως οταν καποιος εχει θυρεοειδη ή διαβητη και πρεπει να παιρνει τα φαρμακα του.
    Απλα ξανασκεψου το πριν κανεις καποιο λαθος κια χασεις ολη την πορεια που εκανες με τα φαρμακα μεχρι σημερα.Αν τα κοψεις τελειως θα γυρισεις παλι στην αρχη.
    Γνωμη μου απλα αν θελεις με ακους.Παρεπιπτοντως κι εγω ειχα κανει 2 αποπειρες αυτοκτονιας και το μετανιωσα τωρα που ειμαι καλυτερα μετα απο 6 χρονια στα φαρμακα.
    Απλα τα φαρμακα θελουν χρονο για να δρασουν.Sorry αν σε ζαλισα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    δεν τα κοβω εντελως.δεν με ζαλιζεις αγαπητε.ηταν να μειωσω στην γιορτη μου 21 μαιου και μειωσα 21 μαρτιου.θα παω στον ψυχιατρο μου για να μου γραψει σε εναν μηνα πηγα προχθες να τον ευχαριστησω για την συνεργασια!αλλα ψυχοθεραπεια ποτε ξανα!

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Μάμρα γεια σου και πάλι, από τα ποστ σου έχω καταλάβει ότι έχεις καταφέρει μείωση δόσης του φαρμάκου με την πάροδο του χρόνου, ενασχόληση ξανά με τον αθλητισμό, καθώς και με άλλα πράγματα που σου αρέσουν. Δεν είναι ζωή φυτού αυτή! κάνεις λάθος...
    Το ψυχοφάρμακο, είναι και αυτό ένα φάρμακο.
    Και γνωρίζω ανθρώπους που παίρνουν κάποιο ψυχοφάρμακο για χρόνια, που έχουν μια καλή ζωή, οκ με τα προβλήματά της, αλλά ποιος δεν έχει προβλήματα στη ζωή του?... Δεν είναι και το τέλος του κόσμου.
    Και αφού σου αρέσει η ανατολή, η φιλοσοφία της και οι φωτισμένοι άνθρωποί της αυτοί απ' όσο ξέρω έχουν τεράστια υπομονή και επιμονή για να βρουν την αρμονία, γαλήνη, μη χάνεις την υπομονή σου και δε θα χάσεις...
    Συμφωνώ με τα παιδιά, συζήτα με το γιατρό όλα και ότι αφορά τη δόση και τις παρενέργειες, γενικώς δες τα πράγματα πιο ήρεμα και όχι σαν τελεσίγραφο και ξεκόλλα από την ταμπελοποίηση που βάζεις κυρίως εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου.
    Εγώ νομίζω ότι έχεις πολλή δύναμη ακόμα για να αντέξεις και να τα πας καλύτερα.
    Δώσε βάση στα αθλήματα νερού που κάνεις που βοηθούν και δεν επιβαρύνουν παλιότερους τραυματισμούς. Αν μπορείς να βρίσκεσαι συχνά στη φύση να ξεκουράζεις το μυαλό σου και γενικώς να αφήνεις το παρελθόν πίσω και να μην το ανακαλείς, δες μόνο το τώρα και τι μπορείς να κάνεις για αυτό.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Μπραβο mamra!Ετσι ειναι οκ.Τι φαρμακα παιρνεις τωρα και σε τι δοσολογια?Αν επιτρεπεται...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαμρα κιπ απ!
    ανυπομονω να ερθει και για μενα η μερα που θα παρω το τελευταιο αντιψυχωσικο...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Mamra αν κρινω απ τα λεγωμενα σου κι αυτα που ειπες στο παρελθον η δικια σου ιστορια ειναι διαφορετικη απο πολλους εδω μεσα.

    Βασικα εγω την πατησα μονο με δυο χρονια υπερβολικης καταχρησης ουσιων, χασις πιο πολυ, και επαθα αυτα που επαθα.

    Εσυ στα 28 μετα απο πολλα χρονια χρησης, δοκιμασμενος τοξικομανης δηλαδη, την πατας με ενα ψυχωτικο επεισοδιο.

    Για μενα αυτο εξηγει, επεισοδιο παρωδικο καθαρα απο χρηση ναρκωτικων και οχι μονιμοτητα της ασθενειας.

    Επρεπε εξ αρχης να πηγαινες Γριβα, αυτος θα σε καθοδηγουσε καταλληλα.

    Αλλα και στην τελικη καλως η κακως ολα αυτα περασαν, απο εδω και περα αν κοψεις τα φαρμακα και σου επανερθει ψυχωση ξανα, να ξερεις θα ειναι λογου φαρμακων, ειναι πολυ γαμημενα, επιδρουν ετσι στον εγκεφαλο οπου αλλαζει ολη την δομη του, γι αυτο θεωρουνται αναγκαιο κακο.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Σακη πηγα Γριβα πριν 2 χρονια μου προτεινε να κοψω μαχαιρι τα τζεοντον μαχαιρι την κανναβη για 1,5 χρονο να πινω γκινγκο μπιλομπα και να παρω την ελαχιστη δοση αλοπερντιν με ακινετον φυσικα.προτιμησα να πινω τα χορτα μου και να παιρνω τζεοντον.Η ψυχωση εχει γενετικους και περιβαλοντικους παραγοντες γενετικη ειναι ανισοροπια στον εγκεφαλο της ντοπαμινης και συγγενικα προσωπα.περιβαλλοντικοι ειναι κακοποιηση στην παιδικη ηλικια αδυναμος χαρακτηρας στρεςς ατομα γεννημενα τους χειμερινους μηνες κατι παιζει με το εμβρυο και φυσικα η χρηση ουσιων σε εφηβικη ηλικια οπου ο εγκεφαλος δεν εχει ολοκληρωσει την αναπτυξη του.απο γεννετικους εχω εναν τριτο ξαδερφο με ψυχωση απο τα αλλα τα εχω ολα!κανενας γιατρος δεν μπορει να σου πει 30% ειναι τα χορτα 30% η κακοποιηση και σαραντα ο αδυναμος χαρακτηρας και η χειμερινη σου γεννηση!ουτε ο θεος δεν μπορει να στο πει!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Αλανια σας ευχαριστω για τον χρονο σας!Κανω την καρδια μου πετρα και συνεχιζω την αγωγη κανονικα με συμβουλη γιατρου αλλα ψυχοθεραπεια ποτε ξανα!

    Οσοι μενετε σαλονικα στειλτε πμ να βρεθουμε σε καποια φαση να πλακωθουμε στα αντιψυχωσικα και να πιουμε τσιπουρα!

  9. #39

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαμρα και γω απο σαλονικα και καποιοι αλλοι απο δω κι εχουμε ξαναβρεθει.. οκ ατομα..
    οσο για τα αντιψυχωσικα... καλυτερα να μην παιζουμε.. οσες φορες τα εκοψα νοσηλευτηκα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    εσωτερικη αν θες στειλε το κιν σου με π.μ να βρεθουμε οταν θα κατεβω!και οπως ειπαμε αντιψυχωσικα και τσιπουρα!

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εε και εγω από θεσσαλονικη ειμαι μεσα για τσιπουρα.. αν κανονισετε τιποτα ανοιξτε θεμα και πειτε που και ποτε

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    A ρε κουφαλες κι εγω μεσα ειμαι, μενω χαλκιδικη, κι αν σας ''φωτισει'' ο θεος και κανονισετε τιποτα, πεταγομαι μια βολτα....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ψηθειτε!!!εγω μεχρι μεγ τεταρτη θα ειμαι θεσσ

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    φιλε πριν κανεις οτιδηποτε εξαντλησε πρωτα ολες τις μεθοδους θεραπειας .

    πριν βγουν τα ψυχοφαρμακα, τα αρχαια χρονια, αντιμετωπιζαν ολες τις περιπτωσεις σχιζοφρενειας με νηστεια (πληρη αποχη απο φαγητο).

    θα δεις θα νιωσεις περιφημα με τη νηστεια - πληρη αποχη απο το φαγητο για μερικες μερες.

    ουσιαστικα και εσενα σε πειραζουν περισσοτερο οι παρενεργειες των αντιψυχωσικων.

    με τη νηστεια γινεσαι high και εχεις πνευματικες εμπειριες.

    δοκιμασε το.

    Δες αυτη τη σελιδα.

    http://fastingtherapy.gr/

    Επισης τα σημερινα αντιψυχωσικα εχουν πολυ λιγοτερες παρενεργειες.

    Εξαρταται πολυ ποιο φαρμακο παιρνεις.

    Παρε ενα τελευταιας - τελευταιας γενιας.

    Υπαρχουν επισης θεραπειες π.χ. με ιατρικη καναβη στο εξωτερικο.

    Μη τα παρατας τοσο ευκολα οταν υπαρχει πολυ ελπιδα για το μελλον αλλα και για το παρον.

    Το παν ειναι να δοκιμασεις το καταλληλο νεο φαρμακο και να αναβαθμισεις την υγεια σου - ζωτικοτητα - ζωντανια σου με τη διατροφη, γυμναστικη και νηστεια.

    Σε μενα δουλευει παντως.

    Κανω περπατημα 1.5 ωρα μερα ανα μερα και νιωθω περιφημα παρολο που παιρνω τωρα και παλιο φαρμακο - το Risperdal.

    Οποτε ολα αυτα που λες ειναι απλως ελλειψη γυμναστικης.

    Αμα θελεις να γινεις γρηγορα καλα κοψε τη πρεζα.

    Περα απο τη παρανομη υπαρχει και η νομιμιη πρεζα.

    Νομιμη πρεζα ειναι το computer, τηλεοραση, πολυ φαγητο, ζαχαρη, αλκοολ, πολυ σεξ κλπ κλπ.

    Καντο πρωτα αυτο και θα δεις που θα γινεις καλα.

    Η αυτοκτονια ειναι ελλειψη γνωσεως και δειλια.
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    εχω ακουσιες συσπασεις στους μυες του προσωπου μου και μαλλον θα μου μεινει οπως λεει ογιατρος φιλε μου πριν κανω την αποπειρα ημουν 82 -85 κιλα υψος 1,83 ειχα χειρουργησει 2 φορες το ποδι μου μινισκο χονδροπαθεια και με την πτωση ειχα στο ιδιο ποδι καταγμα εσω κνημιαιου κονδυλου ψηλα στο καλαμι στην μεσα πλευρα που φωλιαζει στο γονατο 5 βιδες μια λαμα χωρια αυχενα μεση πλευρο.επρεπε να μην παρω ουτε ενα γραμμαριο βαρος και εφτασα 109 τωρα ειμαι 105 χοληστερινη φαρμακα προλακτινη φαρμακα και καραφλα.καθε 5 μηνες καρδιογραφημα υπερυχους στην κοιλιακη χωρα μια φορα τον χρονο.δεν τα κοβω εντελως αλλα τα μειωνω πιο γρηγορα!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 00:53
  2. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 20:29
  3. Μείωση βάρους σε pdf
    By Anine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2010, 01:31
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 04-04-2008, 00:31
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •