Ο σύντροφός μου είναι διπολικός!!!!! Χρειάζομαι βοήθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Σέρρες
    Posts
    8

    Exclamation Ο σύντροφός μου είναι διπολικός!!!!! Χρειάζομαι βοήθεια!!!

    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχω ζήσει 20 χρόνια κοινής ζωής με τον σύντροφό μου που είναι διπολικός. Δεν έχει γίνει επίσημη διάγνωση.. πέρα από μία απλή χρόνια κατάθλιψη.... γιατί δεν θέλει να πάει στον γιατρό γιατί πιστεύει ότι είναι μια χαρά και όλοι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε τρελοί. Όποτε πήγαμε στον γιατρό του έλεγε ψέματα για όλα έτσι ώστε να μην μπορεί να γίνει διάγνωση σωστή. Κατάλαβα ότι πάσχει από διπολική διαταραχή τα τελευταία δύο χρόνια όταν πια άρχισε να έχει έντονες μανίες πριν την κατάθλιψη, δεν κοιμόταν μερόνυχτα και κατέληγε ότι είναι τουλάχιστον ο Θεός ....με μια τρελή έπαρση και φοβερά ψέμματα .... Δεν δούλευε αδυνατούσε γιατί είχε αρχίσει να έχει και ψυχοσωματικά προβλήματα. Έκανε 4 χρόνια που δεν μπορούσε να βγει ούτε στο μπαλκόνι. Έλεγε σε όλους ότι δουλεύει κι εγώ προσπαθούσα να τον καλύπτω για να μην νοιώθει άσχημα. Αυτό ήταν και το λάθος μου. Έφτιαξε ένα πλασματικό κόσμο για τους γύρω του και τον κάλυπτα εγώ. Και πάλι όμως ήταν δυστυχισμένος και ξεσπούσε πολύ άσχημα σε μένα βρίζοντάς με συνέχεια και μειώνοντάς με κάθε μέρα και περισσότερο. Με αγαπούσε το ξέρω αλλά δεν μπορούσε να το ελέγξει. Έφτασα να κοντεύω να αρρωστήσω και να πηγαίνω εγώ πια από τον ένα ψυχίατρο στον άλλο για να αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι πρέπει να φύγω γιατί θα πεθάνω κι εγώ μαζί του. Σκέφτηκα ότι αυτό θα τον αναγκάσει να συνέλθει. Εις μάτην όμως .... Γύρισε πίσω στους γονείς του και μένει εκεί.. έχει φτιάξει ένα πλασματικό κόσμο στο internet και εξακολουθεί να λέει ψέμματα σε όλους ότι δουλεύει και βγάζει και καλά λεφτά ....λέει ότι έχει σπίτι σε καλή περιοχή στα νότια προάστια ...και πάει λέγοντας. Κάναμε προσπάθειες να τα ξαναβρούμε και του είπα όταν ήρθε εδώ που μένω τώρα ότι τον αγαπώ και έχω όλη την διάθεση να τον βοηθήσω αρκεί να πάμε σε γιατρό .(Του είχα στείλει εντωμεταξύ να διαβάσει για την διπολική διαταραχή) Ήρθε δήθεν ότι θα τα συζητήσουμε από κοντά και καταλήξαμε να μου λέει ότι πρέπει εγώ να πάω στον γιατρό γατί είμαι άρρωστη... Συνεχίζει πιο τρομακτικά ψέμματα ακόμα και σε μένα πια ...και τελικά ξαναχωρίσαμε γιατί ενώ είπαμε ότι θα προσπαθήσουμε μόλις γύρισε στον χώρο του έγινε χειρότερος από πριν...Ασχολείται μόνο με το fb κάνοντας τον σπουδαίο..."επιτυχημένο πιλότο" στο επάγγελμα.... και κάνει όλη νύχτα chat με διάφορες που πιστεύουν τα παραμύθια του...Εκεί γίνεται πια άλλος άνθρωπος ακόμα και σε μένα... Λυπάμαι γιατί δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω ..τι θα απογίνει όταν πεθάνουν οι γονείς του ;;Ανησυχώ και υποφέρω γιατί με πληγώνει συνέχεια και έντονα ενώ από την άλλη κλαίει για να είμαστε μαζί. Συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά είμαι λίγο πριν την κατάθλιψη. Είχα και ένα θάνατο που δεν μπορώ να διαχειριστώ (μόλις πριν 2 μήνες)και δεν είμαι καλά . Σε λίγες ημέρες έχω ραντεβού με ψυχίατρο για να με βοηθήσει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    20 χρονια ειχατε σχεση;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Σέρρες
    Posts
    8
    ναι μέναμε μαζί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κανε ο,τι μπορεις μην παραιτησε ειναι αρρωστος ανθρωπος δεν ευθυνεται για αρκετα απο οσα κανει,ιδανικη λυση ειναι να επισκεφτεις ειδικο για να σε κατατοπισει

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Σέρρες
    Posts
    8
    προσπαθώ ακόμα και τώρα αλλά μου φέρεται τρελά. Να φανταστείς ενώ συζητάγαμε για το πως θα τα ξαναβρούμε φεύγοντας για λίγες μέρες με σκοπό να ξανάρθει..και μου έλεγε ότι με αγαπά και με θέλει την...έπεσε σε μία που μαζί γνωρίσαμε σε μία κοπή πίτας και που την κατηγορούσε σκυλί μαύρο και μόλις έφυγε φρόντισε και την έκανε φίλη στο fb και άρχισε τα τηλέφωνα μαζί της και της είπε πως εμένα δεν με έχει τίποτα....και τρελάθηκε να συνομιλεί μαζί της λέγοντάς της του κόσμου τα ψεύτικα μόνο και μόνο για να τον θαυμάσει. Έχει μεγάλη μανία να τον θαυμάζουν έκανε σαν τρελός απο την χαρά του επειδή τον θαύμαζαν μια ομάδα αεροπόρων σε αερολέσχη και όταν τον πιάσει αυτή η μανία φτάνει στο να τα διαλύει όλα . Με είχε πάει και με σύστησε ως την γυναίκα του και μετά από λίγο έμαθα ότι άρχισε να χαζοπαίζει με αυτήν που δεν εκτιμούσε καθόλου και την έλεγε σκυλί Με πλήγωσε πολύ και μετά όταν κατάλαβε τι έκανε μόλις συνήλθε έπεσε σε κατάθλιψη... Το κακό είναι ότι δεν συνεργάζεται ούτε μαζί μου και με βγάζει τρελή.....Και δεν το κάνει για να βγάλει γκόμενα απλά προσπαθεί να έχει θαυμαστές και θαυμάστριες ιδιαίτερα για να μπορεί να της παίρνει τηλέφωνα μέσα στη νύχτα ότι ώρα και αν είναι γιατί παθαίνει λογοδιάρροια..και θέλει να μιλάει ακατάπαυστα.
    Δεν έχω κάνε πίσω προσπαθώ έστω και μέσα από το forum να τον βοηθήσω γιατί τον αγαπώ κι εγώ τρελά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου ερωτικα μπορουσε να αποδωσει?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Σέρρες
    Posts
    8
    τα τελευταία 10 χρόνια όχι είχε πρόβλημα στύσης και ήταν σε μεγάλα χρονικά διαστήματα σε κατάθλιψη . ¨όλο μου έλεγε ότι του φταίω εγώ γιατί αντιμιλάω και του την σπάωωω
    όταν τελείωνε η κατάθλιψη έπεφτε σε μανία στο σεξ ...να θέλει όλη νύχτα χωρίς σταματημό η στύση και πάλι υπολειτουργούσε και είχαμε βοηθήματα ..απλά προσπαθούσα να τον πλησιάσω όσο καλύτερα γινότανε αλλά καταντούσε τελικά κουραστικό για μένα όλη νύχτα να μην χορταίνει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    φιλιτσα πρεπει να το παλεψεις το γεγονος οτι θελει να γινεται αποδεκτος παντου δειχνει την τεραστια ανασφαλεια του που οφειλεται στο προβλημα του ειναι αναγκαιο μαζι με τον ειδικο να κανετε μια ανασκοπηση στην ζωη αυτου του ανθρωπου κ στο τι εχει περασει,μια γνωστη μου επισης εχει αυτο το θεμα θελει να γινεται αποδεκτη παντου μιλαει με αγνωστους στο φεισ κ μιλαει ακαταπαυστα σε οποιον βρει ευκαιρο δεν εχει ορια κ θελει να γινεται το χατηρι της εδω κ τωρα κ αυτον τον καιρο διαγνωστηκε με μανιοκαταθλιψη αναμενομενο μιας κ ολοι γνωριζαμε καιρο οτι δεν ειναι καλα,Αυτη η περιπτωση καταγεται απο ενα σπιτι με πολυ ηλικιωμενους γονεις αβουλους που δεν της εβαλαν ορια στην ζωη της κ μιας κ το οικογενειακο της περιβαλλον ειναι πολυ βαρετο βγαινει κ θελει να ειναι ολοι φιλοι της κ ολοι να την αποδεχονται πραγμα ουτοπικο γιατι ουτε ολοι φιλοι μας ειναι ουτε αρεσουμε σε ολους,Ερευνησε το περιβαλλον κ το πως μεγαλωσε κ τι περασε ο δικος σου θα αιτιολογησεις την συμπεριφορα του κ θα ειναι ενα πρωτο βημα για να τα καταφερεις να καλυτερευσει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου κοριτσι..δεν ειναι συγουρο οτι εχει διπολικη αν δεν παει σε γιατρο ..αλλα και να παει για μενα τα ψυχολ..προβληματα δεν δεν κανουν εναν σκατανθρωπο..εγω ειχα σχοεση με εναν ανθρωπο με σχιζοφρενεια ο οποιος οταν μ το πε οτι το χει δεν ρον πιστεψα γιατι δεν εδειχνε τιποτς στην ζωη του κατι τετιο...ηταν δικηγορος ενας πολυ συναισθηματικος ανθρωπος και αψογος σε ολα δεν μαλωσαμε ποτε ...ωσπου οι γονεις μας χωρισαν γιατι μαθαν το προβλημα που ειχε ..εγω τωρα εδω κ χρονια με βαρεια καταθλιψη κ με μια σχεση με καποιον που εχει κ αυτος ψυχ .προβλ. Και μου φερεται αθλια σαν να μαι σκουπιδι και εγω σαν εσενα εριχνα το φταιξιμο σ αυτα που εχει αλλα δεν ειναι ετσι ...ειναι ο ανθρωπος ετσι κ ισως τα ψυχω το χειροτερευουν ..εγω ας πουμε απο τιτε που τα παθα συτα βριζω τους γονεις μ μερα νυχτα γ αυτο π μ καναν .η καταθλιψη φταει η οτι εχω δικιο ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    η επισκεψη στον ψυχιατρο που κανονισες, ειναι το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις.
    το να κανεις "τα κεφια" σε εναν αρρωστο ανθρωπο, δεν ειναι αυτο που τον βοηθαει. το αντιθετο. διαιωνιζει το προβλημα του.
    αν δεν θελει ο ιδιος να παρει βοηθεια ειδικου, που του ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ οπως μας τα λες, εσυ δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτε.
    κι ακομα περισσοτερο επειδη δεν σου επιτρεπει και ο ιδιος να τον βοηθησεις, παρα μονο σου ζηταει να μεινεις μαζι του στα χαλια που βρισκεται.
    εσυ ξεκαθαρισε με τον δικο σου γιατρο τι σε εκανε να ανεχεσαι τοσο προβληματικη κατασταση επι 20 χρονια και να αναρωτιεσαι ακομα και τωρα μηπως πρεπει να συνεχισεις..

    οσο για τον πρωην συντροφο σου, για μενα η καλυτερη σταση σου ηταν οταν του ειπες οτι θα ξαναπροσπαθησετε μονο οταν παει στον γιατρο και μπει σε θεραπεια.
    σε αυτο επρεπε και να μεινεις χωρις υπαναχωρησεις, και να απομακρυνθεις.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Σέρρες
    Posts
    8
    Remedy Ευχαριστώ πολύ γι αυτά που γράφεις τα βρίσκω πολύ σωστά και αναρωτιέμαι κι εγώ γι τον εαυτό μου....πως έπεσα σε τόση νοσηρότητα γιατί εγώ τελικά έγινα πιο νοσηρή και διαιωνίζω αυτή τη κατάσταση. Και ναι τελικά πρέπει να ξεκαθαρίσω με τον γιατρό μου το γιατί ανέχτηκα και ακόμα ανέχομαι μια τόσο προβληματική κατάσταση. ...Ευχαριστώ και πάλι γιατί με βοήθησες να διακρίνω τελικά το δικό μου πρόβλημα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Σέρρες
    Posts
    8
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον που μου δείξατε στο πρόβλημά μου . Με βοηθάτε πολύ !!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by fillitsa View Post
    Remedy Ευχαριστώ πολύ γι αυτά που γράφεις τα βρίσκω πολύ σωστά και αναρωτιέμαι κι εγώ γι τον εαυτό μου....πως έπεσα σε τόση νοσηρότητα γιατί εγώ τελικά έγινα πιο νοσηρή και διαιωνίζω αυτή τη κατάσταση. Και ναι τελικά πρέπει να ξεκαθαρίσω με τον γιατρό μου το γιατί ανέχτηκα και ακόμα ανέχομαι μια τόσο προβληματική κατάσταση. ...Ευχαριστώ και πάλι γιατί με βοήθησες να διακρίνω τελικά το δικό μου πρόβλημα
    παρακαλω, φιλιτσα
    νομιζω πως τα "20 χρονια", εξηγουν πολλα πραγματα.
    πιθανως μπηκες μικρη και ανωριμη σε αυτην την ιστορια και πριν καταλαβεις οτι κατι δεν παει καθολου καλα, ειχες ηδη δεθει συναισθηματικα, εβλεπες επιμερους συμπεριφορες, και δυσκολευοσουν να δεις καθαρα την συνολικη εικονα.
    ποτε δεν ειναι αργα.
    τωρα που καταλαβαινεις τι συμβαινει, δωσε βοηθεια στον εαυτο σου να τα ξεμπλεξεις.
    εκεινος, αν δεν αποφασισει να βοηθηθει, δεν μπορει να προσφερει τπτ ουτε σε σενα, ουτε στον εαυτο του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    η ενασχοληση με το φβ και τα τσατ δεν ειναι της διπολικης διαταραχης ειναι αποτελεσμα εθισμου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντως Φιλιτσα εχεις μεγαλες αντοχες και ψυχικα αποθεματα! Ειναι πολυ σπανιο αυτο. Νομιζω πρεπει να αποσυρεις την πιεση μην ξαναλες παλι για γιατρους. Τωρα βρισκοσαστε? τι γινεται? σε τι φαση εισαστε?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι διπολικος η οχι? Βοηθηστε με σας παρακαλω!
    By VanGogh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 54
    Last Post: 02-01-2015, 07:01
  2. Ο σύντροφός μου είναι αντικοινωνικός
    By astimatnam in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 27-08-2014, 17:04
  3. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By naomi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 12-12-2012, 16:53
  4. Χρειαζομαι βοηθεια
    By Lilith in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 20-10-2012, 15:27
  5. Replies: 58
    Last Post: 24-12-2011, 10:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •