ψυχολογικος εκβιασμος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    26

    ψυχολογικος εκβιασμος!

    Καλημερα! ειμαι καινουργια στο σαιτ, καποιες φορες διαβαζα συζητησεις, σημερα ομως ενιωσα την αναγκη να γραψω το προβλημα μου.. θα μπω κατευθειαν στο θεμα. νιωθω μπερδεμενη πολυ εδω κ 1,5 χρονο εχω σχεση ειμαι 26 κειναι 31. ειναι ναυτικος κ λειπει 3-4 μηνες καθε φορα.. η σχεση μας ξεκινησε με το που γνωριστήκαμε κ απο τοτε δεν υπηρξε μερα κ ωρα που να μην εχουμε επικοινωνια με καθε δυνατο τροπο θα ελεγα πως μαλλον εγινε σχεση εξαρτησης απο το πρωτο κιολας καιρο.. ολο αυτο το διαστημα η σχεση ηταν στα ακρα ειτε με καλο ειτε με ασχημο τροπο. εγω ειμαι αρκετα ηρεμος ανθρωπος κ δεν εχω πολλες απαιτησεις ή καλυτερα τρελές. αυτος θυμωνει με το παραμικρο για παραδειγμα γτ ειπα οτι θα κανω 10 λεπτα βολτα το σκυλο κ εκανα 15' χωρις υπερβολη πολλοι λογοι ειναι ετσι. οταν θυμωνει κρατα μουτρα πολλες ωρες 'κ παντα φταιω για ολα εγω'. ξερω οτι μ αγαπα κ τον αγαπω δεν εχω νιωσει ποτε πριν ετσι κ ο ιδιος οταν ειμαστε καλα μου δινει απεριοριστα συναισθηματα , κ πολυ ομορφες στιγμες, ειναι ειλικρινης εχει πολλα καλα στοιχεία ομως με ζηλευει με κατακρινει σε ολα για παραδειγμα παιζω ντραμς εχω φιλους κ αγορια εχω σκυλο εχω τατουαζ ολα τα ηξερε στην αρχη αλλα τωρα μου τα χτυπα σαν αρνητικα με τη πρωτη ευκαιρια αυτα ειναι καποια απο ολα.. δε ξερω που εχει παει ο εγωισμος μου κ η αυτοεκτιμηση μου.. οταν ημουν μικρη εχασα τ μητερα μου κ με το πατερα μου δεν εχω καλες σχεσεις πιστευω πως αυτο με εχει επηρεάσει στο σημερα κ φοβαμαι τη μοναξια.. αυτο που με βασανιζει τωρα πολυ ειναιπως μου εχει θεσει ορο κ χρονοδιαγραμμσ πως μεχρι το καλοκαιρι θελει να εχω αφαιρεση τα 2 μου τατουαζ.. καλος ή κακος ξεκινησα τον Οκτώβρη με ενα δερματολογο το λειζερ ομως με καθηστερει πολυ ενω αλλα ειχαμε κανονίσει στην αρχη με το γιατρο με αποτελεσμα σιγουρα να μην τα εχω αφιρεσει ολα ως το καλοκαιρι.. τωρα με απειλεί οτι θα χωρίσουμε γτ δεν αντεχει να με βλεπει αλλο με αυτα.. δε ξερω πως να το διαχειριστώ.. θεωρει πως δε δινω στη σχεση μας ο.τι αυτος..αλλα κατι τετοιο δεν ειναι αληθεια.. ειμαι αφοσιωμενη κ οταν λειπει με το μονο που ασχολουμαι ειναι αυτος αφηνω τους φιλους μου για να ειμαστε μαζι οταν ειναι εδω συνεχως τον εχω αποδεκτει οπως ειναι ενω αυτος οχι.. με εχει γεμισει ενοχες μα νομιζω δε το αξιζω..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    7
    φυσικα κ δεν το αξιζεις! καλησπερα σου.. καθως διαβαζα τα λογια σου μεχρι ενος σημειου μου θυμιζε εντονα τη δικη μου σχεση!ειμαστε 1 χρονο μαζι, ομως κοντα στους 6 μηνες αρχιζε να μου κανει κ μενα αυτα τα περιεργα.. να τον ενοχλει το γεγονος οτι πηγα μεχρι το περιπτερο που ειναι διπλα στο σπιτι μου κ δεν του το ειπα.. μιλαμε για τρελα πραγματα! ειχα φτασει σε σημειο να εχω να δω τους φιλους μου κ τους δικους μου 2 μηνες.. για να ειμαι μαζι του! αλλα κ παλι κατι εβρισκε για να μην ειναι ικανοποιημενος! πριν 3 μηνες σχεδον. εκανα το μπαμ!!!! δεν αντεξα αλλο και του μιλησα του ειπα και του εξηγησα ποσο πολυ με πιεζει... εκανα απειρες συζητησεις μαζι του κ αρκετη υπομονη μεχρι να το καταλαβει.. εφτασα μεχρι κ στο σημειου του χωρισμου προκειμενου να καταλαβει οτι δεν θα γινω ποτε υποχειριο του κ οτι τα προσωπικα μου ορια τα βαζω εγω!!! απο τοτε εχει αλλαξει πολυ, μαλλον γιατι πραγματικα μ αγαπαει! καταλαβα οτι απλα ηταν πολυ ανασφαλεις γι αυτο εκανε ετσι... ευτυχως του εκοψα γρηγορα τον αερα!!! ετσι πρεπει να κανεις... να του δειξεις οτι δεν τον φοβασαι ειναι το κυριοτερο! να κρατησεις την προσωπικοτητα σου ακεραιη ειναι το σπουδεοτερο!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Τι είναι αυτό που ζητάς από τα μέλη του forum? Πάνω σε τι ακριβώς ζητάς βοήθεια?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    26
    αρχικα σκεφτόμουν πως εγω μπορει να ειμαι λαθος κ ηθελα να το συζητησω, βεβαια οταν κοιταζω καθαρα βλεπω πως παει κατι λαθος κ οχι μονο απο πλευρας μου... οι φιλοι μου απο την αρχη ηταν αρνητικοί με αυτη του τη συμπεριφορα αλλα μαλλον εγω δεν ηθελα να δω.. θα ηθελα να το συζητησω μαζι σας να ακουσω κ αλλες αποψεις για το πως να το διαχειριστώ δε νιωθω ετοιμη ουτε να τον χασω αλλα ουτε να μπω στη διαδικασια να αλλαξω ολα αυτα που ζητα... εχω αλλαξει ηδη πολλα στη ζωη μου γι αυτον.. ακομα αυτο που κανει ειναι οταν θυμωνει με μειωνει κ προσπαθει παντα να βγει απο πανω κ οταν παιρνω θεση με βγαζει λαθος αλλα κ οταν δε μιλω κ τον αφηνω να του περασει κ αυτο λαθος το βρισκει..νομιζω πλησιάσαμε τη παράνοια ... υπερεγω γι αυτο τον ανθρωπο δε ξερω αν θα γινοταν αυτο που λες θεωρω πολυ δυσκολο για να μη πω απιθανο να κανει πισω στιςς αποψεις του.. και θυμωνω με εμενα που δεν εχω εστω λιγο εγωισμό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Λες ότι "δεν νιωθεις ετοιμη να τον χάσεις". Τι είναι αυτό που θα χάσεις αν σταματήσει αυτή η σχέση;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Προσπάθησε να δεις την όλη φάση σαν τρίτος. Άσε τα μα όταν είμαστε καλά περνάω όμορφα, στις καλές στιγμές μου προσφέρει πολλά. Μια σχέση είναι και οι καλές και οι κακές στιγμές. Και σε μια γυναίκα που ο άντρας της τη χτυπάει μπορεί μετά να της πάρει ένα κόσμημα και να της ζητήσει συγνώμη. Είναι αυτός όμως λόγος για να μείνει; Τι θα έλεγες εσύ σε μια φίλη σου που είναι σε αυτή την κατάσταση;

    Κατά δεύτερον, φαίνεται να αναγνωρίζεις γιατί αποδέχεσαι τέτοιες συμπεριφορές. Αναφέρεις ότι το πρόβλημα είναι ότι φοβάσαι μη μείνεις μόνη. Είναι ένας φόβος πάνω στον οποίο πρέπει να δουλέψεις και να μην τον αφήσεις να σου καταστρέψει τη ζωή με λάθος επιλογές. Δεν σημαίνει πως επειδή έχεις βρει αυτόν τον άνθρωπο, αν τον αφήσεις επειδή δεν σου προσφέρει αυτά που χρειάζεσαι δεν θα βρεις άλλον να σε αγαπήσει. Έχεις μιλήσει ποτέ σε ψυχολόγο για αυτούς τους φόβους σου;

    Τέλος, στο θέμα της εμφάνισης το λες και μόνη σου: έτσι ήσουν όταν σε γνώρισε. Όχι κανένας δεν έχει δικαίωμα να μας λέει να αλλάξουμε χωρίς να θέλουμε και ελπίζω ότι τα τατουάζ ήταν δική σου απόφαση να τα αφαιρέσεις. Πίστεψέ με, κάπου εκεί έξω υπάρχει ένας άνθρωπος που θα σε θέλει με τα τατουάζ, το σκύλο και την μπάντα σου, θα χαίρεται που είσαι κοινωνική και έχεις φίλους αγόρια. Αυτή τη στιγμή μιλάς για έναν άνθρωπο που σου λέει ότι σε αγαπάει και σε θέλει υπό όρους που δεν αφορούν καν την σχέση σας αλλά την εμφάνισή σου και το ποια είσαι. Όχι δεν είναι φυσιολογικό και το ξέρεις ήδη κι εσύ. Το θέμα είναι γιατί δεν έχεις φύγει ακόμη; Έχεις τη δύναμη να το κάνεις;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    26
    σε ψυχολογο ειχα παει πριν καιρο σε 2 κιολας σημερα τα εχω καλυτερα με τον εαυτο μου σε σχεση με τοτε..αν κ εχω σκεφτει ξανα να παω,δε το απορρίπτω.. ειναι πολλα στοιχεία του που με κρατουν κ με κανουν να δυσκολευομαι να φυγω.. τα τατουαζ δε με νοιαζουν κ να τα αφαιρεσω αλλα με στεναχωρει κ μμε δυσκολευει το χρονικο περιθώριο που βαζει.. αφου βλεπει πως εχω ξεκινησει τη διαδικασια/.. με τα λογια του ομως πολλες φορες με κανει να νιωθω πως δε μου αξιζει τιποτα κ πως μετα απο αυτον κανεις δε θα με κοιταξει σοβαρα κ φυσικα τα ταττου ειναι ενας λογος γι αυτον να φαινομαι φθηνη οπως λεει..κ απο την αλλη μου λεει συνεχως πως ειτε ειμαστε μαζι ειτε οτι θα με προσεχει παντα γτ μου το εχει υποσχεθει.. ειναι ολα αντιφατικά.. το δυσκολο τωρα ειναι πως μαλλον φευγει σε 3 μερες κ θα επιστρεψει καλοκαιρι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου οτι σπαζεται αν αργεις εστω και λιγο και γενικως θελει να ξερει που εισαι ειναι επειδη ζηλευει και φοβαται μηπως στην πεσει κανενας αλλος. Εφοσον ειναι ναυτικος και απουσιαζει, η ζηλεια αυτη εντεινεται. Ειναι σαν να χετε σχεση απο αποσταση οταν λειπει. Αμα ρωτησεις αυτους που ειναι σε εξ αποστασεως σχεσεις θα σου πουν οτι η ζηλεια ειναι πολυ μεγαλυτερη. Εγω το θεωρω θετικο αυτο γιατι δειχνει οτι σε βλεπει σοβαρα.
    Για τον ιδιο λογο δεν αισθανεται καλα που εχεις φιλους αγορια. Γενικως η φιλια αναμεσα σε αντρα και γυναικα δε θα λεγαμε οτι ειναι κ το πιο ευκολο πραγμα. Σου λεει μπορει να σε φλερταρουνε οταν λειπει αυτος κλπ.
    Τα τατου τι απεικονιζουνε?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    26
    απο οταν ξεκινησαμε τη σχεση εχω παψει να βλεπω ακομα κ τις κολλητες μου τοσο ποσο μαλλον γενικα φιλους μου με κανενα αγορι δε κανω παρεα πια.. επειδη ξεω πως δεν ειναι κ ο,τι πιο ευκολο να ειναι μεσα σε ενα κουτι εγω οσο ταξιδευει μενω σπιτι κ μιλαμε στο σκπ συνεχως.. κ καποιες μερες που δεν επικοινωνουμε του γραφω τα παντα με καθε λεπτομερεια.. για καφε παω 2-3 φορες το μηνα κ τιποτα αλλο δουλεια κ σπιτι κ βολτα το σκυλο.. τα τατουαζ μια φραση στα λατινικα κ το συμβολο ομ.. δεν τον εχω εκθεσει κ δεν του εχω δωσει δικαιωμα τοσο καιρο,.. δεν εχω πια καμια παλια μου συνηθεια με νιωθω πως δεν αναγνωριζει τιποτα πια. εχει κολλησει το μυαλο του στα τατουαζ κ τπτ αλλο.. μα εχω ξεκινησει αλλα δε με παιρνει χρονικα ως το καλοκαιρι κ αυτο με πνιγει γτ δειχνω πως προσπαθω ακομα μα πισω λιγο δε κανει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λεω μηπως ειναι καποιο περιεργο ή προκλητικο σχημα. Ποσο μεγαλα ειναι?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    26
    οχι δεν ειναι προκλητικά σχεδια μια παλαμι μικρη το ενα κ 3 μικρες λεξεις το αλλο.. μα εχω μπει στη διαδικασια αφαιρεσης δε καταλαβαινω γτ να εχω κ τον πανικο του τοσου χρονου.. καποιες φορες αναρωτιεμαι κ εγω γτ μενω.. κ μετα τυφλώνομαι παλι δεν ειναι απλη ζηλια, κ εγω ζηλευω δε φτανω σε ακρα ομως.. πχ μου ειχε πει στο παρελθον μην αλλαζω μπροστα στο σκυλο μου που ειναι αρσενικο ή γτ εβαλα μασκαρα να παω στο σουπερ κ τετοια πολλα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν κατάλαβα: τα τατουάζ τα αφαιρείς γιατί στο ζήτησε ή ήταν κάτι που ήθελες να κάνεις ούτως ή άλλως;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για τα τατου να σου πω την αληθεια κι εγω δε τα θελω ειδικα τα μεγαλα. Με απωθει, πρεπει να ταιριαζει παρα πολυ με το συνολο ή ας πουμε δεν μπορω να κανω παρεα με καπνιστες. Ειναι αλλοι ανθρωποι ομως που εχουνε τρελα με τα τατου ή καπνιζουνε συνεχεια κλπ. Ειναι κ προσωπικο γουστο δηλαδη.
    Να σε ρωτησω κατι αλλο, οταν δεν ειναι στο βαπορι, μενετε μαζι;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    26
    τα τατουαζ τα αφαιρω γτ το ζητησε αλλιως δε το ειχα σκεφτει απο μονη μου.. αλλα δε με ενοιαζε να μπω σστη διαδικασια αν κ αρκετα επίπονη.. ναι αλλα ηξερε απο την αρχη οτι τα εχω δε τα έκρυβα.. δε μενουμε μαζι μενει κοντα με τους δικους του εγω μενω μονη κ περισσοτερο τα σαββατοκυριακα μενουμε μαζι..αλλα καθε μερα βρισκομαστε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιταξε θα πρεπει να καταλαβεις ποια πραγματα τον ενοχλουν και να τ αποφυγεις. Ας πουμε για τα αγορια φιλους σου, καλο ειναι οταν δε θα χει μπαρκαρει να κανονισεις να γνωριστειτε ολοι μαζι για να αποκτησει μια ιδεα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολογικός εκβιασμός
    By missy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 29-03-2013, 19:47
  2. Replies: 5
    Last Post: 19-12-2012, 22:42
  3. Ψυχολογικός φάρος!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2011, 15:46
  4. Ψυχολογικός εκβιασμός "παιδιών" (μετά την ενηλικίωση) από γονείς
    By akritziab in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-2008, 15:19
  5. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟς
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-06-2006, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •