Υφίσταμαι ψυχολογική κακοποίηση_Να φύγω?? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 120
  1. #46
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    ακομα να φυγεις ε?
    γνωριμες ιστοριες.
    Όχι δεν έχω φύγει, περιμένω το μπαμ! Να έχω και αποδείξεις, να είμαι προετοιμασμένη.. Τα σκέφτομαι όλα πια και θα το κάνω σωστά!

  2. #47
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αντε μπραβο! Ανάσταση!!!
    νομιζεις οτι θα λειψει του παιδιου σου η εικονα μιας μανας με το κεφαλι κατω που δεχεται καθημερινους εξευτελισμους?
    ΛΑΘΟΣ νομιζεις.
    δεν σου λειπει τιποτε για να ζησεις με αξιοπρεπεια και χαρα.
    Σίγουρα δεν θα της λείψει αυτό.. Και παρόλο που είναι μωρό ακόμα και υποτίθεται δεν καταλαβαίνει εγώ ξέρω πως σίγουρα το νιώθει όταν δεν είμαι καλά.. Αξιοπρέπεια και χαρά όπως τα λες!!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Νομίζω ότι έχεις κάνει επιλογή να μην δέχεσαι προσωπικά μηνύματα Mairi85... Και έγραφα 20 λεπτά!

  4. #49
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by kokkinoskoufitsa View Post
    Νομίζω ότι έχεις κάνει επιλογή να μην δέχεσαι προσωπικά μηνύματα Mairi85... Και έγραφα 20 λεπτά!
    Α ούτε που ξέρω.. Θα το δω τώρα!

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οχι δε νομιζω να ειναι αυτο δεν εχεις συμπληρωσει 55 μυνηματα στο φορουμ

  6. #51
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οχι δε νομιζω να ειναι αυτο δεν εχεις συμπληρωσει 55 μυνηματα στο φορουμ
    Ναι μάλλον κάτι άλλο είναι γιατί δε μπορώ να βρω καν την επιλογή. Και επίσης δε μπορώ κ εγώ να στείλω έχω την εντύπωση εκτός και αν είμαι τόσο άσχετη που δε μπορώ να βρω πως...

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οστοσο εναλακτικα μπορεις να γραψεις μειλ κ αφου το σημειωσει το σβηνεις αν υπαρχει κατι που θες να πεις οποσδηποτε.

  8. #53
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οστοσο εναλακτικα μπορεις να γραψεις μειλ κ αφου το σημειωσει το σβηνεις αν υπαρχει κατι που θες να πεις οποσδηποτε.
    Θέλω πολύ να διαβάσω κάθε σχόλιο που έχει να μου αφήσει ο οποιοσδήποτε εδώ που ασχολήθηκε με το θέμα μου γι αυτό ήθελα να διαβάσω και τι είχε να μου γράψει η kokkinoskoufitsa. Τώρα αυτό με το mail δεν το πολυκατάλαβα αλλά δεν είμαι και πολύ της τεχνολογίας

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Εν ολίγοις σου έγραφα στο μήνυμα ότι αν δε σκέφτεσαι τόσο τον εαυτό σου κ έχεις ακόμη αποθέματα υπομονής, σκέψου το παιδί σου που δε φταίει σε τίποτα, και δεν του αξίζει να μεγαλώσει σε μία εμπόλεμη ζώνη, και να βλέπει συνεχώς γκρίνιες, κλάμματα, βρισίδια, ιπτάμενα αντικείμενα και κάθε είδους λεκτικής + σωματικής βίας. Επίσης σου έγραφα ότι ένας άνθρωπος που ασκεί βία μία φορά, θα το ξανακάνει, ειδικά όταν έχεις όλα τα δείγματα για να βγάλεις το συγκεκριμένο συμπέρασμα. Κ εσύ τα έχεις. Τέλος, σου έγραφα ότι όσο περνάει ο καιρός και τα χρόνια, γίνεται όλο και πιο δύσκολη η απόφαση να φύγεις. Αν φας ξύλο όταν το παιδί σου είναι 10-15, θα είναι πολύ χειρότερο να μαζέψεις τα μπογαλάκια σου και να φύγεις. Εκτός του ότι χαραμίζεις τη δική σου ζωή, ίσως κάνεις κακό και στο παιδί σου, και πιστεύω ότι η ψυχική υγεία του παιδιού σου είναι σημαντικότερη από οτιδήποτε.
    Αυτά...

  10. #55
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by kokkinoskoufitsa View Post
    Εν ολίγοις σου έγραφα στο μήνυμα ότι αν δε σκέφτεσαι τόσο τον εαυτό σου κ έχεις ακόμη αποθέματα υπομονής, σκέψου το παιδί σου που δε φταίει σε τίποτα, και δεν του αξίζει να μεγαλώσει σε μία εμπόλεμη ζώνη, και να βλέπει συνεχώς γκρίνιες, κλάμματα, βρισίδια, ιπτάμενα αντικείμενα και κάθε είδους λεκτικής + σωματικής βίας. Επίσης σου έγραφα ότι ένας άνθρωπος που ασκεί βία μία φορά, θα το ξανακάνει, ειδικά όταν έχεις όλα τα δείγματα για να βγάλεις το συγκεκριμένο συμπέρασμα. Κ εσύ τα έχεις. Τέλος, σου έγραφα ότι όσο περνάει ο καιρός και τα χρόνια, γίνεται όλο και πιο δύσκολη η απόφαση να φύγεις. Αν φας ξύλο όταν το παιδί σου είναι 10-15, θα είναι πολύ χειρότερο να μαζέψεις τα μπογαλάκια σου και να φύγεις. Εκτός του ότι χαραμίζεις τη δική σου ζωή, ίσως κάνεις κακό και στο παιδί σου, και πιστεύω ότι η ψυχική υγεία του παιδιού σου είναι σημαντικότερη από οτιδήποτε.
    Αυτά...
    Έχεις δίκιο σε όλα και πάνω από το παιδί μου δε βάζω τίποτα και κανέναν και κυρίως δε φοβάμαι κανέναν! Την απόφαση την έχω πάρει, το γεγονός ότι περιμένω να γίνει κάτι μη φανταστείς ότι είναι θέμα μηνών, θέμα ημερών είναι γιατί έτσι είναι η ζωή μου πια.. Απλά θέλω αποδείξεις γιατί όταν υπάρχει παιδί και φεύγεις από την οικογενειακή εστία πρέπει να μπορείς να δείξεις το γιατί για να μην υπάρχον μετά πολλά δικαιώματα πάνω στο παιδί μου.

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Θα συμφωνήσω φυσικά με τους προηγούμενους ότι ο χωρισμός σας θα δημιουργήσει πιο ήρεμες και υγιείς συνθήκες τόσο για εσένα, όσο και για την ανατροφή του παιδιού σας. Όμως πιστεύω πως είναι πάντα προς το συμφέρον του παιδιού αυτό να γίνει χωρίς πολλές αντιδικίες και στη συνέχεια να υπάρχει μια καλή σχέση του παιδιού με τον πατέρα του.

    Το λέω αυτό γιατί με παραξενεύει που λες ότι θέλεις να συγκεντρώσεις 'αποδείξεις'. Δεν χρειάζονται άλλες αποδείξεις πέρα από το να νιώθεις ότι με έναν άνθρωπο δεν περνάς καλά και δεν σε σέβεται. Το πώς φέρεται σε εσένα είναι επαρκής λόγος για να μην είστε πια ζευγάρι. Αλλά ως πατέρας πάντα θα έχει συγκεκριμένα δικαιώματα (και υποχρεώσεις). Έχεις κάποιο λόγο να θεωρείς ότι είναι επικίνδυνος για το παιδί σας?

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Mairi85 View Post
    Έχεις δίκιο σε όλα και πάνω από το παιδί μου δε βάζω τίποτα και κανέναν και κυρίως δε φοβάμαι κανέναν! Την απόφαση την έχω πάρει, το γεγονός ότι περιμένω να γίνει κάτι μη φανταστείς ότι είναι θέμα μηνών, θέμα ημερών είναι γιατί έτσι είναι η ζωή μου πια.. Απλά θέλω αποδείξεις γιατί όταν υπάρχει παιδί και φεύγεις από την οικογενειακή εστία πρέπει να μπορείς να δείξεις το γιατί για να μην υπάρχον μετά πολλά δικαιώματα πάνω στο παιδί μου.
    θα το πας δικαστικως για ενδοοικογενειακη βια? αν ναι καλα κανεις κ περιμενεις καποια "προσφατη αποδειξη-το μπαμ" που ελεγες. αν οχι, δε νομιζω οτι εχει νοημα.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Αν κατάλαβα καλά αναφέρεται στην επιμέλεια ίσως, μπορεί να φοβάται μήπως αυτός διεκδικήσει και πάρει την επιμέλεια. Αλλά είναι δύσκολο. Πολύ δύσκολο.
    Είσαι μάνα, είναι άνεργος , τα 2 πιο βασικά. Θα σου πάρει την επιμέλεια μόνο αν αποδείξει ότι είσαι σχιζοφρενής, αλκοολική, ναρκωμανής, γενικά ανίκανη να μεγαλώσεις παιδί και επικίνδυνη. Δεν έχεις τέτοιο φόβο. Απλά ζητάς ένα διαζύγιο, δε χρειάζεται να ανησυχείς για την επιμέλεια του παιδιού.

  14. #59
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    46
    Είναι αυτό ακριβώς που λέει η kokkinoskoufitsa, για την επιμέλεια φοβάμαι.. Βέβαια όταν τσακωνόμαστε καμιά φορά μου λέει ότι θα την πάρει και θα εξαφανιστεί και δε θα την ξαναδώ αλλά δεν το πιστεύω.. Δεν έχει ούτε που να πάει ούτε πως και σίγουρα ξέρει πως δεν είναι ικανός να μεγαλώσει το παιδί! Τα λέει για να με φοβίσει αλλά από τέτοια δεν καταλαβαίνω! Παρόλα αυτά φύλαγε τα ρούχα σου που λένε!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Mairi85 View Post
    Είναι αυτό ακριβώς που λέει η kokkinoskoufitsa, για την επιμέλεια φοβάμαι.. Βέβαια όταν τσακωνόμαστε καμιά φορά μου λέει ότι θα την πάρει και θα εξαφανιστεί και δε θα την ξαναδώ αλλά δεν το πιστεύω.. Δεν έχει ούτε που να πάει ούτε πως και σίγουρα ξέρει πως δεν είναι ικανός να μεγαλώσει το παιδί! Τα λέει για να με φοβίσει αλλά από τέτοια δεν καταλαβαίνω! Παρόλα αυτά φύλαγε τα ρούχα σου που λένε!
    την επιμελεια με ποιον τροπο θα στην παρει, δηλαδη?
    αυτος ειναι στην δυσχερη θεση, οπως σου ειπαν.
    το να απαγαγει το παιδι και να φυγει ομως, ειναι πιο πιθανος κινδυνος , οποτε οσο τον εχεις μεσα στο σπιτι σου, διακινδυνευεις...

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να φύγω απ'όλους και απ'όλα.
    By Mystique in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-2013, 01:07
  2. Θέλω να φύγω απ'όλους και απ'όλα.
    By Mystique in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 11-04-2013, 21:24
  3. Θέλω να φύγω μακριαααααα
    By play in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 26-03-2011, 22:51
  4. Αν φύγω τι θα μου κάνουν?
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 14:18
  5. να φύγω ή να μείνω;ή: ευθύνη
    By fragment in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 20-11-2009, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •