Δεν ξέρω τι να κάνω :/
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Δεν ξέρω τι να κάνω :/

    Καλησπέρα,

    είμαι με ένα παιδί 7 χρονια μεγαλύτερο μου εδώ και 3 μηνες+ Τον γνώρισα στην πόλη που σπουδάζω,όπου σπούδαζε κι αυτός και εμεινε για μεταπτυχιακά,δουλειά κτλ.Αν και είμαι 23 και αυτός γύρω στα 30,αυτή είναι ουσιαστικά και η πρώτη προσπάθεια και των 2 μας για μία σχέση.Εγώ πριν κανα 1 1/2 χρόνο είχα πληγωθεί πολύ από τον πρώτο μου και δεν ήθελα και πολλά πολλά μετά και αυτός, από ότι μου χει πει,δεν ενδιαφερόταν για κάτι πιο σοβαρό με τις διάφορες κοπέλες που έβγαινε.Τέλοσπαντων,το πρόβλημα είναι ότι ώρες ώρες αισθάνομαι ότι τα κάνω όλα λάθος και τον απογοητευω συνέχεια.Παραπονό του ήταν,οτι ενώ εκείνος προσπαθεί συνέχεια να είμαι εγώ καλά,να περνάμε χρονο μαζι κτλ.εγώ του δείχνω ότι κοιτάω μόνο την πάρτη μου,κάτι που δεν πιστεύω ότι ισχύει,απλά κάποιες φορές αντιδρώ σαν να είμαι μόνη μου,δεν είναι κάτι όμως που το κάνω επίτηδες.πρώτη φορά στη ζωή μου περνάω τόσο χρόνο με έναν άνθρωπο,δεν το χω συνηθισει.Το αποκορύφωμα ήταν χθες που πλακωθήκαμε μέσω τηλεφώνου (εκείνος είχε πάει για σκ στην πόλη του) έπειδη έβαλα να δω μια ταινία που του είχα προτείνει να δούμε μαζί, και απλά δεν είχε τύχει μέχρι τώρα.Ε αυτό ήταν η αφορμή για να ξεσπάσει και να μου πει ότι με κάτι τέτοια μικροπράγματα αυτός καταλαβαίνει ότι δεν τον σκέφτομαι και δεν τον υπολογίζω,όχι τουλάχιστον όπως κάνει αυτός.Μου είπε ότι απ΄δω και πέρα ναι μεν θα είμαστε μαζί αλλά θα κοιτάει και αυτός πρώτα τον εαυτό του και δεν θα "σκίζεται" για μένα όπως είπε.Μιλούσαμε αρκετή ώρα και προσπάθησα να του εξηγήσω ότι εγώ θέλω να προσπαθήσω για να είναι καλά και ότι όντως τον νοιάζομαι.Απλά τον παρακάλεσα,αντί να με βάλει στη διαδικασία να πάμε χαλαρά και όπως βγει,καλύτερα να το διαλύσουμε γιατί εγώ προσωπικά δεν θα το άντεχα.Με τα πολλά δέχτηκε αυτά που του λεγα,και ότι θα προσπαθήσει να μην αισθάνεται ότι αδιαφορώ για εκείνον.Απλά όταν ξανασυμβεί,δεν ξέρει κι αυτός τι θα γίνει.Και τώρα είμαι σε μια φάση που δεν ξέρω τι να κάνω.φοβάμαι ότι πάλι θα κάνω μια βλακεία και θα τα κάνω πάλι θάλασσα.Είχα καταλάβει ότι κάποια πράγματα,τον ενοχλούσαν και είχα προσπαθήσει πολύ να τα αλλάξω/σταματήσω αλλα μάλλον δεν ήταν αρκετό.Θέλω απλά να του δείξω ότι νοιάζομαι και δεν είναι έτσι όπως πιστεύει.Γενικά είχε από την αρχή την ανασφάλεια του τύπου,τι κάνω εγώ μαζί του,θα πρεπε να είμαι με κάποιον καλύτερο και καλά,αλλά προσπάθησα πολύ για να του την αποβάλλω

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Εχει ανασφάλειες γιατί σ έχει ερωτευτεί και όπως είπες δεν έχει ξανακάνει και σχέση και δεν ξέρει ακόμα ότι δεν πρέπει να πιέζει...Άμα αγχώνεσαι για τα πάντα να ξέρεις ότι θα σ καταστρέψει την σχέση, λίγο πιο χαλαρά. εξήγησε τ ότι ξεχνιέσαι δεν τ κάνεις επιτηδες και ν τ δείχνεις ότι τον θεσ και τον αγαπάς, αύτα ήθελα και εγώ απο την κοπέλα μ....Αύτη είναι η συμβούλη μ :P

  3. #3
    του το εξηγησα οτι ειναι κατι που γινεται εντελως ασυνειδητα,απλα για εκεινον αυτο σημαινει οτι δεν τον σκεφτηκα,ενω εκεινος παντα θα σκεφτεται εμενα πρωτα.απλα αγχωνομαι γιατι δεν θελω να κανω παλι κατι αθελα μου.οφειλω να πω,βεβαια εκεινος δν εχει ιδεα τι εκανα πριν απο αυτον,οτι μετα τον πρώην μου είχα μια αντιδραση του στυλ,αν ο αλλος δεν δειξει οτι ενδιαφερεται πραγματικα εγω δεν θελω να μπω στη διαδικασια να δωσω κατι συναισθηματικα.και εχω την εντυπωση οτι το εβγαλα και σε εκεινον στην αρχη,αλλα σταδιακα το καταλαβα και προσπαθησα να το σταματησω

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Καταλάβαινω τι λες. με την πρώην κοπέλα μ .Ανα καιρούς μια ο ένας μια ο άλλος Ασυναίσθητα ,πάντα κάναμε κάτι, άλλα και αυτό είναι ωραίο ,δεν γίνεται να είσαι πάντα στην τσίτα πρέπει να το εύχαριστιέσαι. Εμείς τότε πιστεύω ότι τ κάναμε ενναλαξ. Συμβαίνει. Ίσως να έφταιγε και αυτό π έκανες στην αρχή γι αύτο είναι πιο <<μιγιάγγιχτος>> θα το πώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου μεντη. Κατι που δεν ειναι ξεκαθαρο, μενετε μαζι στην πολη αυτη που σπουδαζεις κιολας;

  6. #6
    οχι ο καθενας εχει το σπιτι του,απλα σχεδον καθε βραδυ θα κοιμηθουμε μαζι οπως και τα σκ θα ειμαστε μαζι ολη μερα που δεν εχουμε δουλειες,σχολες και τετοια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν λες οτι πολλες φορες λειτουργεις σαν να ησουνα μονη σου πως το εννοεις; για πες ενα παραδειγμα να καταλαβω.

  8. #8
    ας πουμε,οτι μπορει να χω φαει πιο νωρις για βραδυ και δεν τον περιμενα να τελειωσει απο δουλεια κτλ για να φαμε κατι μαζι,ή οτι στο μπαρ μπορεί να ζητήσω νερό μονο για μενα.τελοσπαντων δεν γινονται και συνεχεια και ειναι πραγματα που εμενα προσωπικα δεν θα με πειραζαν αλλα εκεινος τσιτωνει.οποτε εχω αρχισει να αισθανομαι πιεση γιατι απο δω και μπρος θα πρπ να σκεφτομαι συνεχεια "μηπως τον ενοχλησει,μηπως τον πειραξει?" κτλ

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By adim in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 109
    Last Post: 07-11-2014, 19:42
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω....
    By YODA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 14-07-2012, 00:48
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??
    By vasso82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-09-2010, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •