Χωρισμός και το μετά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451

    Χωρισμός και το μετά...

    Καλησπερα σας,


    Ενιωσα εντονα την αναγκη να σας γραψω διοτι αντιμετωπιζω εναν χωρισμο ο οποιος με ποναει οχι μονο ψυχολογικα αλλα και σωματικα. Η σχεση μου κρατησε σχεδον εναν χρονο, στην αρχη ολα ηταν πολυ καλα, επειδη ομως ημασταν μακρια, αποφασισα να μετακομισω στην πολη του γιατι για μενα ηταν πιο ευκολο. Στην αρχη εμενα σε δικο μου σπιτι, ομως λογω οικονομικων προβληματων το αφησα και αποφασισαμε να μεινουμε μαζι. Εγω ωστοσο παρεμενα ανεργη, με αποτελεσμα να εχω αρκετα νευρα και απογοητευση, να καθομαι ολη μερα σπιτι και να εχουμε πολλες προστριβες. Σκεφτηκα καποιες φορες να χωρισω γιατι με κουραζε πολυ η κατασταση εκει, ωστοσο καθε φορα που το εριχνα στο τραπεζι, στεναχωριομασταν παρα πολυ και το μετανοιωνα....αυτο εγινε 2-3 φορες ομως την ιδια κιολας μερα αλλαζα γνωμη. Αυτο βεβαια δεν του αρεσε καθολου, τον πληγωνε απ´οτι μου ελεγε, με αποτελεσμα να μου λεει οτι δε θα μπορεσει να αντεξει αλλη μια φορα το ιδιο πραγμα....Με το νεο ετος βεβαια ειχαμε παλι προστριβες, εφυγα για τις εκλογες στην πολη μου και συνεχιζαμε να μαλωνουμε για διαφορα θεματα....τοτε λοιπον μου πεταξε οτι δεν ειναι σιγουρος πια για τη σχεση μας....κι εκει τρελαθηκα....γυρισα πισω, του μιλησα, τον παρακαλεσα εν μερει να το σκεφτει καλυτερα και ηταν παλι τα πραγματα οκ....εναν μηνα μετα ομως μου ειπε παλι τα ιδια...και αποφασισαμε να γυρισω παλι στην πολη μου για να ηρεμησουμε....κι ενω προεκυψαν καποιες συνεντευξεις για δουλεια στην πολη που μεναμε, του ειπα οτι πρεπει να γυρισω πισω. Αυτος ομως ηθελε τον χρονο και τον χωρο του....και μου ειπε οτι ακομη και αν ερθω πισω, δεν ειναι σιγουρο αν θα ειμαστε μαζι...εκει τρελαθηκα....εκανα λοιπον μια συζητηση με τον πατερα μου και συμπερανα οτι αυτος ο ανθρωπος ποτε δε θα ειναι σιγουρος για μενα....οποτε πηρα την αποφαση και τον χωρισα. Απο τοτε ομως μου λειπει παρα πολυ, ποναω απιστευτα... Εντωμεταξυ επεστρεψα στην πολη μας για να παω στις συνεντευξεις και προσωρινα μενω σε σπιτι φιλης. Συναντηθηκαμε και μου ειπε οτι μ'αγαπαει ακομη αλλα πληγωθηκε παρα πολυ απο την αποφαση μου και δε γινεται απο τη μια μερα στην αλλη να ειναι τα πραγματα παλι καλα μεταξυ μας. Του ζητησα να τα ξαναβρουμε και δε το δεχτηκε, ομως μου ειπε οτι δεν το αποκλειει για το μελλον. Μου δινει ομως διφορουμενα μηνυματα. Ειπαμε να βρισκομαστε μια φορα την εβδομαδα, γιατι νιωθουμε και οι δυο οτι η σχεση δεν εχει κλεισει....ομως ουτε με φιλησε, ουτε εκανε την οποιαδηποτε κινηση, παρολο που νιωθω οτι με θελει ακομη.

    Νιωθω στα χαμενα, τι να κανω; Να περιμενω; Να ελπιζω; Να τον αφησω στην ησυχια του; Τον αγαπαω τοσο πολυ και τις δυο φορες που βρεθηκαμε ενιωσα παρα πολυ χαρουμενη.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εσυ γιατι πηγες στην πολη του φιλου σου χωρις να εχεις ψαξει για δουλεια απο πριν? Αυτο που εκανες ητανε τερμα ανωριμο και βιαστικο. Βεβαιως μετα, απο την αφραγκια σε επιασε αμοκ και του εβγαζες γκρινια. Δεν μετακομιζουμε ετσι τοσο απλα. Τωρα θα κανεις υπομονη. Πρωτα θα κατασταλαξεις που θα δουλευεις κ που θα μενεις. Αμα δε βρισκεις δουλεια γυρνα στην πολη σου. Αμα βρεις να σου πουμε τροπους επανασυνδεσης. Αν οχι δεν υπαρχει λογος. Αυτα ειναι παιδαριωδη λαθη που εκανες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    ....και μου ειπε οτι ακομη και αν ερθω πισω, δεν ειναι σιγουρο αν θα ειμαστε μαζι...εκει τρελαθηκα....εκανα λοιπον μια συζητηση με τον πατερα μου και συμπερανα οτι αυτος ο ανθρωπος ποτε δε θα ειναι σιγουρος για μενα....οποτε πηρα την αποφαση και τον χωρισα. Απο τοτε ομως μου λειπει παρα πολυ, ποναω απιστευτα... Εντωμεταξυ επεστρεψα στην πολη μας για να παω στις συνεντευξεις και προσωρινα μενω σε σπιτι φιλης. Συναντηθηκαμε και μου ειπε οτι μ'αγαπαει ακομη αλλα πληγωθηκε παρα πολυ απο την αποφαση μου και δε γινεται απο τη μια μερα στην αλλη να ειναι τα πραγματα παλι καλα μεταξυ μας. Του ζητησα να τα ξαναβρουμε και δε το δεχτηκε, ομως μου ειπε οτι δεν το αποκλειει για το μελλον. Μου δινει ομως διφορουμενα μηνυματα. Ειπαμε να βρισκομαστε μια φορα την εβδομαδα, γιατι νιωθουμε και οι δυο οτι η σχεση δεν εχει κλεισει....ομως ουτε με φιλησε, ουτε εκανε την οποιαδηποτε κινηση, παρολο που νιωθω οτι με θελει ακομη.

    Νιωθω στα χαμενα, τι να κανω; Να περιμενω; Να ελπιζω; Να τον αφησω στην ησυχια του; Τον αγαπαω τοσο πολυ και τις δυο φορες που βρεθηκαμε ενιωσα παρα πολυ χαρουμενη.
    καλησπερα χαουτου :)
    δυσαρεστα τα νεα σου βρε...
    μου φαινεται λιγο περιεργη η σταση του.
    αν ηταν πληγωμενος, θα καταλαβαινα να μην ηθελε να σε δει, αλλα το "μια φορα τη βδομαδα" και οι ασαφεις προτασεις για το "μελλον", εμενα, αλλα μου λενε.
    μηπως με την ευκαιρια της ανακατωσουρας, ψαχνεται ο τυπος και θελει αδειο τον χωρο του και τον χρονο του, γι αυτο ?
    εγω αν εβλεπα ανδρα χλιαρο και κυριως να λεει τετοια περι αραιων συναντησεων και στο μελλον βλεπουμε, θα ειχα φυγει προχθες..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Καλησπέρα howtodream…. Φαίνεται να είναι αρκετά τα προβλήματα και μεγάλη η φθορά για ένα τόσο σύντομο χρονικό διάστημα σχέσης…. Απόσταση, συγκατοίκηση με ανεργία του ενός, προστριβές, απειλές χωρισμού με όλη την ανασφάλεια και τον πόνο που συνεπάγονται, χωρισμός και ασαφής προσπάθεια επανασύνδεσης…. Δεν ακούγονται αγχωτικά όλα αυτά? Νομίζω πως τα ήξεις – αφήξεις, η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά (λέω κάτι, το μετανιώνω, μετά παρακαλάω, μετά καυγάς κλπ) και οι γκρίνιες σε συνδυασμό με οικονομικά θέματα, καταστρέφουν και τα πιο καλά αισθήματα. Κάποια στιγμή ξενερώνεις, χάνεις την εμπιστοσύνη και τη διάθεση να προσπαθήσεις, αποξενώνεσαι.

    Θα έλεγα λοιπόν όσο κι αν είναι επώδυνο, να τον αφήσεις στην ησυχία του και να δεις καταρχάς το θέμα ‘εργασία’ για εσένα και κατά δεύτερον να δεις με ψυχραιμία και από λίγη απόσταση τα δεδομένα. Για να πετύχει μια πιθανή επανασύνδεση χρειάζεται πρώτα απ’ όλα κοινή επιθυμία, καλό timing και μία καλή βάση, που δεν ξέρω αν την έχετε, γιατί εστίασες περισσότερο στο πώς φερόσουν εσύ μέσα στη σχέση και δεν ξέρω ούτε τη δική του συμπεριφορά, ούτε αν είστε πραγματικά ταιριαστοί. Επίσης χρειάζεται να λυθούν τα προϋπάρχοντα θέματα… Δεν ξέρω για ποια θέματα διαφωνούσατε, αλλά από τα δικά σου θέματα που ανέφερες, νομίζω χρειάζεται να δουλέψεις λίγο το θέμα ‘ψυχραιμία’ και ‘σταθερότητα’ και οπωσδήποτε να έχεις έναν τρόπο να αυτοσυντηρείσαι και να διαχειρίζεσαι το χρόνο σου. Ίσως θεωρείς πως όλα αυτά θα ρυθμιστούν αν σου δώσει την ευκαιρία, αλλά μπορεί εκείνος να μην το πιστεύει πια. Θα έλεγα κάνε τις κινήσεις σου για τη δική σου ζωή και άσε το χρόνο να κυλήσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aχ βρε Μαρακι , τι κανεις ? οχι καλα , ε ? παρε και την συμβουλη ενος αντρα , δυστυχως θα συμφωνησω απολυτως με την Μαρινα , το πραμα τελειωσε , ειμαι αρκετα βεβαιος , τουλαχιστον προς το παρον . Τωρα αυτο ' το προς το παρον ' μην το παρεις μετρητοις , για παρηγορια το λεω , γιατι οσο πιο γρηγορα παρεις την αποφαση , τοσο πιο γρηγορα θα απεμπλακεις . Αλλιως θα ' βουρκωνεις ' ολο και περισσοτεριο . Βγαλε τον απο την ζωη σου , τουλαχιστον για 2 μηνες , και μετα το ξαναβλεπεις . Τωρα ομως ΦΥΓΕ . Αγγελος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Νιωθω στα χαμενα, τι να κανω; Να περιμενω; Να ελπιζω; Να τον αφησω στην ησυχια του; Τον αγαπαω τοσο πολυ και τις δυο φορες που βρεθηκαμε ενιωσα παρα πολυ χαρουμενη.
    Πώς γίνεται να τον αγαπάς τόσο πολύ και μέσα σ' ένα χρόνο να σκέφτεσαι κάθε τόσο να χωρίσεις;
    Όχι, δεν τον αγαπάς, απλά θίχτηκε ο εγωισμός σου, γιατί τον είχες δεδομένο.
    Φυσικά και δεν ήταν σίγουρος για τη σχέση σας ο φίλος, αν κάθε τόσο έπεφτε στο τραπέζι το θέμα του χωρισμού.
    Και λογικό το βρίσκω, κάποιος που αγαπάει τον εαυτό του και δεν θέλει να ταλαιπωρείται και έχει και λίγη αξιοπρέπεια, κάποια στιγμή να τα μαζέψει και να την κάνει.
    Αυτό δηλαδή που έκανε ο φίλος σου.
    Εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί έπεσες από τα σύννεφα, τι περίμενες ότι θα είναι πάντα διαθέσιμος;
    Εμένα μου είναι ξεκάθαρο, ότι εσύ δεν είσαι καθόλου ξεκάθαρη, ούτε ξέρεις τι πραγματικά θέλεις.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Πώς γίνεται να τον αγαπάς τόσο πολύ και μέσα σ' ένα χρόνο να σκέφτεσαι κάθε τόσο να χωρίσεις;
    Όχι, δεν τον αγαπάς, απλά θίχτηκε ο εγωισμός σου, γιατί τον είχες δεδομένο.
    Φυσικά και δεν ήταν σίγουρος για τη σχέση σας ο φίλος, αν κάθε τόσο έπεφτε στο τραπέζι το θέμα του χωρισμού.
    Και λογικό το βρίσκω, κάποιος που αγαπάει τον εαυτό του και δεν θέλει να ταλαιπωρείται και έχει και λίγη αξιοπρέπεια, κάποια στιγμή να τα μαζέψει και να την κάνει.
    Αυτό δηλαδή που έκανε ο φίλος σου.
    Εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί έπεσες από τα σύννεφα, τι περίμενες ότι θα είναι πάντα διαθέσιμος;
    Εμένα μου είναι ξεκάθαρο, ότι εσύ δεν είσαι καθόλου ξεκάθαρη, ούτε ξέρεις τι πραγματικά θέλεις.

    Συμφωνω μαζι με μαριαμ δε τον αγαπας μαλλον οσο νομιζεις τουλαχιστον..επειδη και εγω περναω τη δικη μου φαση πιστεψεμε αν τον αγαπουσες δε θα σκεφτοσουν το χωρισμο ουτε σαν σκεψη..τουλαχιστον εγω ακομα και που ειχαμε καποιες στιγμες ασχημες οπως ολα τα ζευγαρια ποτε δε θα χωριζα γιατι αγαπαω και προσπαθω να σωσω αυτο που με κανει να ειμαι χαρουμενη και ειμαι ο εαυτος μου και οχι να του λεω χωριζουμε καθε λιγο

    Συμφωνω

Similar Threads

  1. χωρισμος μετα απο 1 μηνα
    By jimi25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 13-07-2012, 13:08
  2. χωρισμος κ μετα???
    By annadamn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 14-12-2009, 01:27
  3. Χωρισμος μετα απο 5 χρονια
    By piccolo7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 23-03-2009, 21:37
  4. Μετά απο 8 χρόνια χωρισμός γιατί?
    By mike1978 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 200
    Last Post: 26-01-2009, 13:18
  5. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ?
    By gm in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 14-06-2006, 17:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •