Θέλω τη συμβουλή σας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7

    Θέλω τη συμβουλή σας...

    Γεια σας,

    Το δικό μου θέμα εκτός του ότι μπορεί να είναι λίγο 'χαζό' είναι και λήξαν(μάλλον) Περισσότερο ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
    Έχει να κάνει με μια κοπέλα, 17.5(εγώ 23) που βρισκόμασταν για μερικούς μήνες αλλά οι δικοί της(Αρκετά προβληματική και υποκριτική οικογένεια, χωρισμένοι που απ τη μια έκαναν σαν τρελοί για την κόρη τους, την άλλη την παράταγαν στους 5 δρόμους για να ξενοπ***ανε ε΄δω κι εκεί.) Είχαν ενστάσεις. Επίσημα είχε να κάνει με την υποτιθέμενη "μεγάλη" διαφορά που είχαμε στην ηλικία αλλά ενδεχομένως τους είχαν ενοχλήσει και άλλα πράματα μιας και απ ότι είχα καταλάβει παρακολουθούσαν κάπως τα πάντα που έλεγε και έκανε η κοπέλα(κινητά νετ κλπ) Όπως και κάποιες φώτο που είχαμε ανταλλάξει(ούτε καν γυμνές) Σεξ δεν είχαμε κάνει καν, μόνο μερικά φιλιά.
    Τον τελευταίο καιρό(κοντά 2+ μήνες) είχαμε σταματήσει να βρισκόμαστε καν, και απλά μιλάγαμε απ το νετ. Στο ξεκούδουνο και χωρίς να έχω κάποια επαφή μαζί του στο παρελθόν με παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας της και μου λέει να σταματήσουμε κάθε επαφή που έχουμε ειτε στο τηλ ή νετ αλλιώς θα πάει στην αστυνομία(κλπες απειλές. Και να πείς πως είμαι και κανας περίεργος τύπος, σε σχολή του 18+ είμαι και γενικά είμαι τύπος που αρέσει στους μεγαλύτερους/γονείς να το πω έτσι και όχι και κανα Junkie)
    Εγώ απλά αποφάσισα πως δεν αξίζει τον κόπο να μπλέξω με τέτοιους παλαβούς ανθρώπους και είπα οκ αφού αυτό θες θα γίνει έτσι, δε σας ξαναενοχλώ δε με ξαναενοχλήτε και τελος)
    Οι απόψεις σας? Είχαν κάποια βάση οι απειλές του για το νομικό μέρος έστω η κούφια λόγια όπως φαντάζομαι?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Νομικα δεν μπορει να σου κανει τιποτα. Η κοπελα εχει συμπληρωσει το 15 ετος, αρα η αποπλανηση ανηλικου που λεμε δεν υφισταται. Αλλωστε η κοπελα ειναι λιγο πριν γινει ενηλικη. Αντιθετως το οτι σε απειλησε θα μπορουσες εσυ να το κυνηγησεις, ασχετα αν δε θελεις πιστευω. Επρεπε ομως να ησουν πιο προσεκτικος αφου ξερεις οτι ειναι αρνητικοι. οι γονεις εχουνε χωρισει ή ειναι μαζι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εχω απορια.
    αφου η κοπελα κατα καιρους "ξενοπηδιοταν απο δω κι απο κει",κι αφου βγαινατε μερικους μηνες, εσεις πως και δεν κανατε σεξ?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7
    Θέλω δε θέλω κατά 99% δε θα κατέληγε και κάπου και αυτές οι διαδικασίες κοστίζουν και αρκετά. Εμ δεν έχεις ιδέα πόσο προσεκτικοί ήμασταν, πιστεύω πως και ο τρόπος/τρόποι που μάθαιναν για εμάς μπορεί να ήταν και ποινικό αδίκημα από μόνο του αλλά άντε απέδειξε το...Οι γονείς δεν έχουν χωρίσει νομικά αλλά ζουν άλλου με τους δικούς τους συντρόφους και μια γιαγιά που ζεί ακόμα την είχαν φορτώσει στην κοπέλα. Γενικά ήταν "περιπτώσεις" που λέμε γι αυτό και με τσάντισε που παρέμβαιναν σε εμάς, δε κοίταγαν τα δικά τους χάλια εκεί πέρα...Ναι το νομικό κομμάτι με ενδιαφέρει περισσότερο, αν δοκίμαζε κάτι άλλο μη νομικό να το πω έτσι δε θα τους ξέπλενε ούτε ο Νιαγάρας...Αλλά σωστά είπες πως δε με ενδιαφέρει πλέον το θέμα. Κάποια καταστάσεις απλά δεν αξίζουν το κόπο και χρόνο, αλλά έτσι είναι οι έρωτες...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7
    Εμ όχι δεν κατάλαβες, οι γονείς τις ήταν που έκαναν αυτό που είπες. Όσο για εμάς, απλά ήθελα να ξεκαθαρίσουν κάποια πράματα, να έχουμε το χρόνο/χώρο/ησυχία μας, κλπ σχετικά σε συνδυασμό με μερικές ατυχίες να το πω έτσι...Η ουσία είναι πως δεν έγινε.

    (^προς remedy)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω στη θεση σου θα εστελνα ενα μηνυμα στην κοπελα και το ιδιο σε προτρεπω να κανεις και θα της λες οτι την θελεις αλλα επειδη σε φοβεριζει ο φαδερ ας κανετε λιγο υπομονη μεχρι να περασει σε καμμια σχολη και φυγει απο κει. Βασικα που μενει η κοπελα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by xristos93 View Post
    Εμ όχι δεν κατάλαβες, οι γονείς τις ήταν που έκαναν αυτό που είπες. Όσο για εμάς, απλά ήθελα να ξεκαθαρίσουν κάποια πράματα, να έχουμε το χρόνο/χώρο/ησυχία μας, κλπ σχετικά σε συνδυασμό με μερικές ατυχίες να το πω έτσι...Η ουσία είναι πως δεν έγινε.

    (^προς remedy)
    επειδη ρωτας για το νομικο μερος,
    χωρις να ειμαι νομικος, εφοσον ηταν πανω απο 16 οταν βγαινατε, μονο αν πει η ιδια οτι ηταν παρα την θεληση της, μπορει να εχεις προβλημα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω στη θεση σου θα εστελνα ενα μηνυμα στην κοπελα και το ιδιο σε προτρεπω να κανεις και θα της λες οτι την θελεις αλλα επειδη σε φοβεριζει ο φαδερ ας κανετε λιγο υπομονη μεχρι να περασει σε καμμια σχολη και φυγει απο κει. Βασικα που μενει η κοπελα?
    Της έστειλα την ίδια μέρα πως τελειώσαμε και να μη μου ξαναμιλήσει(και βασικά νομίζω σε αυτό θα μείνω) Εξάλλου δε νομίζω να αλλάξει και τίποτα και βασικά είχα χαλαστεί που παρά τα τόσα κακώς κείμενα δεν πήγαινε κόντρα στους δικούς της περισσότερο. Καλό να υπάρχει και κάποιος έλεγχος αλλά όχι και να σου καθορίζουν άλλοι με ποιον θα βγείς και τι θα κάνεις όταν οι ίδιοι δε μπορούν να βάλουν τα πράματα σε μια τάξη με τους εαυτούς τους...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επειδη ρωτας για το νομικο μερος,
    χωρις να ειμαι νομικος, εφοσον ηταν πανω απο 16 οταν βγαινατε, μονο αν πει η ιδια οτι ηταν παρα την θεληση της, μπορει να εχεις προβλημα.
    Ε κοίτα, μιλάγαμε ήδη μερικούς μήνες πριν, και γενικά μιλάγαμε(φβ, κινητο, μειλ) πααααρα πολύ και για τα πάντα, υπάρχουν πραγματικά χιλιάδες γραμμές διαλόγου που θα απεδείκνυαν το αντίθετο. Και τώρα οκ, καφέ και φιλιά με το ζόρι μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο απ τα αυτιά. Και συν αν υπήρχε κάποιον που ήταν πιο ερωτευμένος απ τους 2 μας θα ήταν αυτή...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by xristos93 View Post
    Ε κοίτα, μιλάγαμε ήδη μερικούς μήνες πριν, και γενικά μιλάγαμε(φβ, κινητο, μειλ) πααααρα πολύ και για τα πάντα, υπάρχουν πραγματικά χιλιάδες γραμμές διαλόγου που θα απεδείκνυαν το αντίθετο. Και τώρα οκ, καφέ και φιλιά με το ζόρι μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο απ τα αυτιά. Και συν αν υπήρχε κάποιον που ήταν πιο ερωτευμένος απ τους 2 μας θα ήταν αυτή...
    το θεμα ειναι αν εχεις εμπιστοσυνη στην κοπελα οτι αποκλειεται να στρεφοταν εναντιον σου για να πει τετοια ψεματα.
    κατα τα αλλα, μαλλον να σε φοβισουν ηθελαν, κατα την γνωμη μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by xristos93 View Post
    Της έστειλα την ίδια μέρα πως τελειώσαμε και να μη μου ξαναμιλήσει(και βασικά νομίζω σε αυτό θα μείνω) Εξάλλου δε νομίζω να αλλάξει και τίποτα και βασικά είχα χαλαστεί που παρά τα τόσα κακώς κείμενα δεν πήγαινε κόντρα στους δικούς της περισσότερο. Καλό να υπάρχει και κάποιος έλεγχος αλλά όχι και να σου καθορίζουν άλλοι με ποιον θα βγείς και τι θα κάνεις όταν οι ίδιοι δε μπορούν να βάλουν τα πράματα σε μια τάξη με τους εαυτούς τους...
    εδω κανεις ενα λαθος.
    μπορει να ειναι τα μεγαλυτερα ρεμαλια, οπως το λες, αλλα ειναι ενηλικοι και πραττουν κατα βουληση για τους εαυτους τους, ενω η κοπελα ειναι ανηλικη και ειναι υπο την επιβλεψη τους.
    δεν μιλαω μονο απο αποψη δικαιωματος που εχουν επανω της, αλλα μπορει πραγματικα να νοιαζονται και πραγματικα να σε θεωρουν ακαταλληλο.
    αποπλανηση μπορει να μην υφισταται, εφοσον ηταν πανω απο 16 και ηταν με την θεληση της, αλλα ως ανηλικη δεν μπορει να κανει του κεφαλιου της.
    οι γονεις αποφασιζουν ποιους μπορει να βλεπει...
    εφοσον σε προειδοποιησαν, παρεα μαζι της δεν μπορεις να κανεις. περιμενε 6 μηνες να ενηλικιωθει και επανερχεσαι, αν σε θυμαται και την θελεις ακομα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εδω κανεις ενα λαθος.
    μπορει να ειναι τα μεγαλυτερα ρεμαλια, οπως το λες, αλλα ειναι ενηλικοι και πραττουν κατα βουληση για τους εαυτους τους, ενω η κοπελα ειναι ανηλικη και ειναι υπο την επιβλεψη τους.
    δεν μιλαω μονο απο αποψη δικαιωματος που εχουν επανω της, αλλα μπορει πραγματικα να νοιαζονται και πραγματικα να σε θεωρουν ακαταλληλο.
    αποπλανηση μπορει να μην υφισταται, εφοσον ηταν πανω απο 16 και ηταν με την θεληση της, αλλα ως ανηλικη δεν μπορει να κανει του κεφαλιου της.
    οι γονεις αποφασιζουν ποιους μπορει να βλεπει...
    εφοσον σε προειδοποιησαν, παρεα μαζι της δεν μπορεις να κανεις. περιμενε 6 μηνες να ενηλικιωθει και επανερχεσαι, αν σε θυμαται και την θελεις ακομα.
    Μπα και να με παρακαλαγαν δεν υπαρχει τετοια περιπτωση...τεσπα ευχαριστω για τις αποψεις σας !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Aστο καλυτερα αγορι μου γτ θα μπλεξεις. Ειναι πολυ μπερδεμενη ιστορια. Και θα σε πω και μια συμβουλη οταν ξαναμπεις.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Aστο καλυτερα αγορι μου γτ θα μπλεξεις. Ειναι πολυ μπερδεμενη ιστορια. Και θα σε πω και μια συμβουλη οταν ξαναμπεις.
    ε ναι συμφωνουμε νομιζω...Και ποια ειναι αυτη?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στην οικογενεια δε θα κατηγορησεις ποτε τη μαμα το μπαμπα αδερφια κλπ συγγενεις, ας τους κατηγοραει καποιος, γιατι αυτοι ειναι οικογενεια και το πιο πιθανο θα τα βρουνε στην πορεια και στο τελος θα βρεις το μπελα σου απ ολους μαζι. Ας λενε οτι τσακωνονται κλπ. Εμενα οποιος μου λεει κατηγοριες, πηγαινε στη δουλεια σου ανθρωπε μου του λεω κ τελειωνει το θεμα. Γιατι πολλες φορες ερχεται καποιος κ μου κατηγοραει τον αδερφο του, τη μανα του κλπ κ μετα αυτοι τα βρισκουνε. Κ μπορει κ η κοπελα εδω να σου πει κατηγοριες οτι δε μ αφηνουνε να βγαινω κ τετοια κ στο μελλον να τους δεις μαζι κ θα σε βγαλουν εσενα στη σεντρα στο τελος. Κατι ασχετο, που εχεις περασει?

Similar Threads

  1. θελω την συμβουλη σας
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 19-09-2010, 16:31
  2. Θέλω την φιλική σας συμβουλή
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 06-01-2010, 16:27
  3. Θέλω τη συμβουλή σας
    By Digweed in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 27-06-2009, 01:19
  4. Συμβουλή...
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 09-06-2007, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •