Δεν ξέρω ποιά είμαι πιά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12

    Δεν ξέρω ποιά είμαι πιά...

    Γράφω εδώ γιατί περνάω την δυσκολότερη περίοδο της ζωής μου. Είμαι μια νέα μαμά που βρίσκεται σε έναν γάμο στα όρια της καταρρεύσης. Η κρίση επηρέασε πολύ το σπίτι μου καθώς ο άντρας μου είναι άνεργος πολλά χρονια, έχει γίνει μαλθακός και δεν έχει καμια σχέση με τον άντρα που γνωρισα και ερωτεύτηκα. Πάντα ήμουν πολυ αυστηρη με τον εαυτό μου κ τους άλλους. Δε φταίει σε καμιά περιπτωση ο Γ. για αυτό που θα περιγράψω παρακάτω..Πάντα έκρινα τις γυναίκες / αντρες που απατάνε..τελικά ο,τι κοροιδευεις το λουζεσαι...Τον τελευταίο 1,5 χρόνο ήρθα κοντά με κάποιο συνάδελφο. Η γνωστή ιστορια: στην αρχή μιλαγαμε πολύ, ύστερα ένα φιλί απ' το πουθενα και έχουμε βρεθεί 2 φορές (δεν εχει υπαρξει ολοκληρωμένη επαφή). Οποτε με βλεπει κ ειμαστε μόνοι με φιλάει. Δεν το συζητώ τα δικαιώματα που έχουμε δώσει εκειμέσα, κατι που με σκοτώνει επίσης καθώς παντα στην ζωή μου ήμουν σωστή.Έχω προσπαθήσει πολυ να απομακρυνθώ γιατί πονάω συναισθηματικα. Είχαμε να μιλήσουμε 2 μήνες. Αυτός ο πόνος δεν φευγει ποτε..εχει σωματοποιηθεί κι ολας εχω χασει και άρκετα κιλα..Αυτος? Αυτός μια χαρά. Παντρεμένος φυσικά έχει βαλει την ζωή του σε τάξη όπως λέει, καταλαβαίνω οτι δεν εχει αφεθεί ποτέ μαζί μου και πονάω. Πονάω που εχω προδωσει τον αντρα μου για καποιον που ..τι δε ξέρω! Δεν αξίζει? Οχι απλά προς τιμην του που δε μου πούλησε παραμυθάκια. Εγώ τι κάνω? Πως το παυω? Μου κοβονται τα ποδια όταν τον βλεπώ, υποκρίνομαι παντού οτι είμαι καλά! Δεν είμαι καλά, δεν τρωω, δεν κοιμάμαι, δεν μπορω να ευχαριστηθω τιποτα..Πριν βιαστείτε να με κρίνετε να ξέρετε οτί η ιδιά εχω κρινει τον εαυτό μου κ απορώ πως βρέθηκα σε αυτη τη θέση..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Από'τι κατάλαβα ο άλλος σε καίει και γι αυτό σου κόβονται τα πόδια οταν τον βλέπεις?. 2ον αυτά συμβαίνουν στους γάμους, έχω γνωρίσει και εγώ κοπέλα που ήταν παντρεμένη. 3ον έχεις ενοχές που <<πούλησες >> τον άντρα σ και στεναχώρια για το ανεκπλήρωτο με τον άλλον?κάνω λάθος μέχρι εδώ? κατά την γνώμη αφού έχουν σωματοποιηθει τα προβλήματα ίσως θα έπρεπε να πας και σ εναν ψυχολόγο

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο αυτα που γραφεις φαινεται οτι ενεργεις παρορμητικα χωρις να σε απασχολει κ πολυ τι κανεις δεν ειναι τοσο το οτι οτι κοροιδευεις το λουζεσε οσο το οτι οταν δεν ακολουθεις καμια φιλοσοφια ζωης κατι τετιο συμβαινει αλλου βρισκεσαι κ αλλου καταληγεις εγω πιστευω οτι απλα βαρεθηκες επειδη ο αντρας σου ειναι πραος (κ οχι επειδη υποτιθετε οτι αλαξε) συνεχεια ετσι ηταν απλα εσυ δε το ηξερες αφου προσπαθουσε να το κρυβει κ ειπες να ψαξεις για αλλου πορτοκαλιες (αν δε το εκανες κ αυτο συνεχεια που κ που)
    τωρα ολα αυτα περι ποναω κλπ ειναι σα να λες εγω τα σπαω εγω πληρωνω αφου κατι τετιο ενοεις αρα φαινεται σα να προσπαθεις κ εκδηκιθεις τον εαυτο σου για αυτο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου τι να σε κρινει καποιος; η πιο συνηθισμενη ιστορια ειναι αυτο που σου συμβαινει. Αφου με το συζυγο βαλτωσατε το πιο λογικο ειναι να σε ελκυσει καποιος αλλος. Εδω διαβαζα ενα αρθρο σημερα που ελεγε οτι τα 2 πρωτα που καταστρεφει ο γαμος με παιδι ειναι ο υπνος και το σεξ. Δεν ξερω βεβαια τι προβληματα υπηρχαν στη δικη σου περιπτωση. Για πες δυο λογια τι γινεται με το συζυγο για να καταλαβουμε πως ειναι η σχεση σας και θα σου πω για τα παρακατω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Καταρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εχω πολλή ανάγκη να εξωτερικεύσω αυτό που μου συμβαίνει καθώς δεν το χω πει πουθένα. Αν με ρωτήσετε νομίζω οτι είναι μια διαστροφή του μυαλού μου. Αλέξανδρε όντως ενεργώ παρορμητικά αλλά και αξίες εχω και φιλοσοφία ζωής . Γι αυτο μου έχει στοιχίσει τόσο. Εχω τοσο θυμό για τον εαυτό μου. Ποτε δεν ψαχνόμουν δεν ισχύει αυτο!
    Superboy με καιει γιατι ειναι τοσο επιφανειακο γι αυτον ενω εμενα περασε μεσα μου. Δε ξερω τι περιμενα...ισως αν ηταν αλλιως τα πραγματα κ ηταν πχ ερωτευμενος να ειχα φοβηθει...Εχω σκεφτει κ εγω για ψυχολογο απλα φοβαμαι..φοβαμαι τι θα βγει απο αυτο γιατί νομίζω οτι με τον αντρα μου έχει τελειώσει. Και δεν του αξίζει κατι τέτοιο είναι πολυ καλός ανθρωπος και πατερας..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Kerasi με τον Γ. είμαστε μαζί 10 χρόνια. Ημασταν καλά μεχρι που γεννηθηκε ο μικρός μας και ξεκίνησε η κρίση..ερωτικά εχουμε χαθεί τελείως. Δεν με διεκδικεί και αυτό με βολεύει γιατί είμαι χαλια. Θα θελα να πατησω ενα κουμπι κ να γίνουν ολα οπως πριν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Επομενως απ οτι καταλαβα εχετε γινει σαν φιλοι, δεν εχετε προστριβες μεταξυ σας, απλα εχει φυγει αυτη η μαγεια του ερωτα. Ειναι θετικο που ειναι καλος χαρακτηρας και καλος πατερας αλλα καπου εχει βολευτει και ο ιδιος πιστευω. Τι λεει ο ιδιος για την κατασταση? ή κανει οτι δε συμβαινει τιποτα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Γράφω εδώ γιατί περνάω την δυσκολότερη περίοδο της ζωής μου.
    γιατι επρεπε απαραιτητα να περνας τη δυσκολοτερη περιοδο για να γραφεις εδω? αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω ολοι περιμενουν να χοντρυνει το πραγμα εντελως για να αποφασισουν να κανουν κατι ολοι ασχολουνται πολυ αποσπασματικα με τα παντα γενικοτερα κ αυτο δυσκολευει το να συνενοηθουν με τους αλλους

    δε μπορει ξαφνικα να σου ηρθε επιφυτηση για να τον κανεις ταρανδο θα το ειχες συνηθεια μια ζωη επειδη ενα αλλο κοματι του εαυτου σου σε εβγαζε εκει.

    ε θα βγει οπου εβγανε συνηθως....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Επομενως απ οτι καταλαβα εχετε γινει σαν φιλοι, δεν εχετε προστριβες μεταξυ σας, απλα εχει φυγει αυτη η μαγεια του ερωτα. Ειναι θετικο που ειναι καλος χαρακτηρας και καλος πατερας αλλα καπου εχει βολευτει και ο ιδιος πιστευω. Τι λεει ο ιδιος για την κατασταση? ή κανει οτι δε συμβαινει τιποτα.
    Ναι μ'αγαπαει πολυ, μου το λέει συχνα και όντως κάνει σα να μην συμβαίνει τπτ! Μας ενώνει το παιδί, οτι κάνουμε είναι για το παίδι. Ξέρεις, πάντα ήμουν ονειροπόλα ημουν πολύ ερωτευμένη μαζί του και νόμιζα οτι ζούσα ένα παραμύθι...Μέχρι που προσγειωθηκα απότομα..Εχασε την δουλεια του, παχυνε, ασχολιοταν μόνο με τον υπολογιστη.. Του καταλογίζω ενα μερίδιο ευθύνης απλά ο συσσωρευμένος θυμός μέσα μου αφορά εμένα που δεν φτάνει που έμπλεξα, έμπλεξα και μέσα στο χώρο δουλειάς...Ξέρεις το εβλεπα να ερχεται αλλά κολακευόμουν...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    γιατι επρεπε απαραιτητα να περνας τη δυσκολοτερη περιοδο για να γραφεις εδω? αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω ολοι περιμενουν να χοντρυνει το πραγμα εντελως για να αποφασισουν να κανουν κατι ολοι ασχολουνται πολυ αποσπασματικα με τα παντα γενικοτερα κ αυτο δυσκολευει το να συνενοηθουν με τους αλλους

    δε μπορει ξαφνικα να σου ηρθε επιφυτηση για να τον κανεις ταρανδο θα το ειχες συνηθεια μια ζωη επειδη ενα αλλο κοματι του εαυτου σου σε εβγαζε εκει.

    ε θα βγει οπου εβγανε συνηθως....
    Δεν καταλαβαινόμαστε...Ουτε μπορω να σε πείσω ότι δεν είμαι η κλασσική σύζυγος που κερατώνει! Δεν ειμαι τέτοιος άνθρωπος και γι αυτο αλλωστε μου χει στοιχισει τόσο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Νομιζω οτι κατηγορεις υπερμετρα τον εαυτο σου. Το φαινομενο να γινει το ζευγαρι σαν αδερφια ή σαν φιλοι ειναι απο τα πλεον συχνα, ειδικα μετα τη γεννηση του παιδιου. Και στατιστικα θα σε ελκυε καποιος αλλος απ το χωρο εργασιας, γιατι ειναι περιορισμενοι οι χωροι που μπορεις να κινηθεις αλλα και γιατι αυτη η καθημερινη επικοινωνια φερνει μια οικειοτητα. Ο ιδιος ο συναδερφος σου εχει ζητησει να βρισκοσαστε παραπανω ή οχι?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα ετσι οπως γραφω εδω δε νομιζω οτι θα μπορεσεις να καταληξεις σε καπιο συμπερασμα αν καταλαβαινομαστε η οχι γιατι δε μπορω να πω οτι εχω παρει κ πολυ στα σοβαρα οσα γραφεις για να απαντησω κανονικα.
    για παραδειγμα σχεδον ολοι απαντουν με βαση παντα αυτα που διαβαζουν σα να λεμε λοξα πηγαινει ο γυαλος κ εμεις λοξοδρομουμε
    βασικα δε γινεται καπιος στα καλα καθουμενα να εγινε καπιος αλλος προφανως εσυ ερωτευτικες καπιο προσωπο που δεν ηταν υπαρκτο κ μετα το καταλαβες στη πορεια ισως επειδη προσπαθησε να σε εντυπωσιασει για να σε κερδισει...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Έχουμε πέρασει διάφορες φάσεις. Γενικά στην άρχη ηταν πολύ θερμός μου έκανε πολλά κοπλιμέντα (το πως τρως κόλλημα με καποιον που γνωρίζεις 6 χρόνια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...) μου χε προτεινει μεχρι κ να παρουμε αδεια μονοημερη μαζί να παμε βόλτα. Εγω τον απέκρουα ευγενικά. Οταν πρωτοσυνεβησαν κάποια πράγματα μεταξύ μας, αραίωσε δεν με διεκδικούσε οπως παλιά. Ισως κουραστηκε κι όλας που εγω δεν το προχωρούσα μαζι του. Anyway είναι ενας ανθρωπος γενικα γυναικάς με πολλες φιλες απ οτι ξέρω..το ποσο τον ζηλεύω εντωμεταξυ...δεν υπαρχει αυτο. Καποια στιγμη πριν 3 μηνες περιπου λεω φτανει δεν αξιζει να επωμίζομαι τέτοιο συναισθημ.βάρος για το τίποτα...σταματήσαμε λοιπον να μιλάμε για κάποιο καιρο, δεν εδειξε να τον πείραξε ιδιαιτερα..οποτε πετυχαίναμε ο ενας τον αλλο τυχαία πέταγε βλακειές αλλα πότε δεν με διεκδικησε ουσιαστικά! Όταν τον ρώτησα αν τον ενοχλεί που δεν μιλάμε η απαντηση του ηταν ότι με τα χρόνια εχει "εκπαιδεύσει" τον εαυτο του να μην τον πειραζουν τετοια πραγματα!!! Τρελαινεσαι η οχι μετα? Οκ ο ανθρωπος είναι καμμένη περίπτωση, εγω πως θα συνέλθω που εχω αρρωστήσει?Νιωθω σα να αυτοτιμωρουμαι

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Γεια σου ninaelena… Θα ξεκινήσω από αυτό που λες για τον σύζυγο, ότι είναι πολύ καλός άνθρωπος και πατέρας. Έχω πολλούς φίλους που είναι καλοί άνθρωποι και εξαιρετικοί μπαμπάδες για τα παιδιά τους. Αυτό είναι καλό για τα παιδιά, καθώς και για τους ίδιους και τον κοινωνικό τους κύκλο. Οπότε… όλα καλά? Αν είναι έτσι τα πράγματα, δεν χρειάζεται να κάνουμε κάποια επιλογή, ας πάρουμε η καθεμιά έναν οποιοδήποτε τυχαίο ‘καλό άνθρωπο - καλό μπαμπά’ κι ας πορευτούμε… :P

    Έλα όμως που δεν γίνεται έτσι… Γιατί εσύ κι εγώ κι ο κάθε άνθρωπος θέλει έναν εραστή και σύντροφο, όχι μόνο έναν μπαμπά, σωστά? Λες λοιπόν ότι το ερωτικό δεν υπάρχει, ότι είναι μαλθακός, ότι πάχυνε, είναι όλο στον υπολογιστή, έχει αλλάξει σε σχέση με αυτό που ήταν. Να ρωτήσω και κάτι…. λες ότι είναι άνεργος χρόνια… Δεν έχει βρει έστω μία περιστασιακή δουλειά? Θεωρείς ότι αναζητά συστηματικά εργασία? Τι εναλλακτικές έχει στον τομέα του?

    Όλα αυτά δεν σημαίνουν βέβαια ότι του ‘αξίζει’ μία απιστία. Αλλά πολύ περισσότερο δεν αξίζει σε κανένα από τους δυο σας ένας γάμος στα όρια της κατάρρευσης και αγχωτικές διέξοδοι, όπως η δική σου περιπέτεια με το συνάδελφο.

    Ξέρω πως οι άνθρωποι διστάζουν πάρα πολύ να αλλάξουν στάσιμες και νοσηρές καταστάσεις που δεν τους ικανοποιούν, συνήθως από ενοχές, φόβο και αδυναμία να αντιληφθούν ή παραδεχτούν τι πραγματικά θέλουν και μπορούν. Και βεβαίως εκεί πηγαίνει και ο φόβος που λες για τον ψυχολόγο, φοβούνται ότι αν ζητήσουν βοήθεια, είναι ήδη ένα βήμα προς την έξοδο. Στην πραγματικότητα έχουν ήδη βγει ανεπιστρεπτί από αυτό που είχαν κι αν ζητήσουν βοήθεια, ίσως μπορέσουν να κάνουν μια νέα ‘είσοδο’, ίσως βέβαια όχι όπως ακριβώς τη φαντάζονται.

    Δεν λέω πολλά για τον συνάδελφο, γιατί μπορεί να δημιουργεί καρδιοχτύπι, αλλά κάποια στιγμή κι αυτό θα απομυθοποιηθεί. Το θέμα είναι τι κάνουμε μετά και με τον άντρα σου είστε ήδη σε αυτό το ‘μετά’.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by ninaelena View Post
    Έχουμε πέρασει διάφορες φάσεις. Γενικά στην άρχη ηταν πολύ θερμός μου έκανε πολλά κοπλιμέντα (το πως τρως κόλλημα με καποιον που γνωρίζεις 6 χρόνια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...) μου χε προτεινει μεχρι κ να παρουμε αδεια μονοημερη μαζί να παμε βόλτα. Εγω τον απέκρουα ευγενικά. Οταν πρωτοσυνεβησαν κάποια πράγματα μεταξύ μας, αραίωσε δεν με διεκδικούσε οπως παλιά. Ισως κουραστηκε κι όλας που εγω δεν το προχωρούσα μαζι του. Anyway είναι ενας ανθρωπος γενικα γυναικάς με πολλες φιλες απ οτι ξέρω..το ποσο τον ζηλεύω εντωμεταξυ...δεν υπαρχει αυτο. Καποια στιγμη πριν 3 μηνες περιπου λεω φτανει δεν αξιζει να επωμίζομαι τέτοιο συναισθημ.βάρος για το τίποτα...σταματήσαμε λοιπον να μιλάμε για κάποιο καιρο, δεν εδειξε να τον πείραξε ιδιαιτερα..οποτε πετυχαίναμε ο ενας τον αλλο τυχαία πέταγε βλακειές αλλα πότε δεν με διεκδικησε ουσιαστικά! Όταν τον ρώτησα αν τον ενοχλεί που δεν μιλάμε η απαντηση του ηταν ότι με τα χρόνια εχει "εκπαιδεύσει" τον εαυτο του να μην τον πειραζουν τετοια πραγματα!!! Τρελαινεσαι η οχι μετα? Οκ ο ανθρωπος είναι καμμένη περίπτωση, εγω πως θα συνέλθω που εχω αρρωστήσει?Νιωθω σα να αυτοτιμωρουμαι
    Εντάξει βρε συ, ο άνθρωπος είναι απλά έμπειρος σε αυτού του τύπου το παιχνίδι.... Το έχει φιλοσοφήσει το θέμα και δεν σκάει ιδιαίτερα. Καθόλου 'καμμένος' δεν είναι αν έχει βρει έναν τρόπο να ζει χωρίς τα δικά σου άγχη, ενοχές, αυτοτιμωρία, ψυχοσωματικα... :) Παίζει εκ του ασφαλούς, απομακρύνεται όταν χορτάσει ή όταν διακρίνει 'πρόβλημα' κι όλα καλά! Ίσως έχεις κολλήσει τόσο πολύ γιατί έχει αυτά ακριβώς που εσύ δεν έχεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ποια η γνωμη σας για........
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 32
    Last Post: 22-02-2015, 11:03
  2. απογοητευτηκα ποια!!!
    By Dizzynouna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-10-2013, 21:09
  3. ποια ειμαι??
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 16-07-2011, 02:46
  4. Εχω ξεχασει ποια ειμαι...Κανεις δεν μπορει να βοηθησει..
    By carriebradshaw.com in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 28-10-2010, 02:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •