asexuality...τελικά ισχύει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    asexuality...τελικά ισχύει;

    Καλησπερα μελη του φορουμ. Θα ηθελα τη γνωμη σας στο παρακατω: ειμαι σε μια ηλικια(24) που η πλειοψηφια των αγοριων εχουν ηδη ολοκληρωμενη σχεση. μεχρι πριν μερικα χρονια δεν ειχα καθολου επιθυμια για σεξ-δε το ειχα επιδιωξει και δε το σκεφτομουν καν. τα τελευταια χρονια αρχισα να σκεφτομαι πως μπορει να ειμαι gay μια και πιο ευκολα παρατηρω στο δρομο εναν ωραιο ανδρα παρα μια γυναικα. ωστοσο ακομη κι ετσι δε με τρελαινει η ιδεα του σεξ (δε το εχω δοκιμασει). ενδεχεται να ειμαι asexual?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Μηπως ειχες καταθλιψη και δεν ειχες ορεξη για sex? διοτι συμβαινει αυτο στην καταθλιψη

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εσενα σε θυμαμαι απο τα παλια..

    Ορμες δλδ γενικοτερα δεν εχεις? Οτι και αν ειναι αυτο που σου αρεσει , δεν εχεις την επιθυμια να το βαλεις κατω και να του βγαλεις τα ματια? :P

  4. #4
    Πρέπει να έχω λανθάνουσα κατάθλιψη..με την έννοια οτι δεν παίρνω κάποια αγωγή.
    χαίρομαι που με θυμάσαι!μια φορα μου εχει τυχει ολη κι ολη να σκεφτώ συγκεκριμένο άνθρωπο να τον βαλω και να με βαλει κατω αλλα δεν έγινε κάτι..απο τότε δε θέλω κάτι αλλο.. ολο αυτο με ριχνει συχνα τον τελευταίο καιρό και όσο σκέφτομαι ότι περνά..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by isotiriatispsixis View Post
    Πρέπει να έχω λανθάνουσα κατάθλιψη..με την έννοια οτι δεν παίρνω κάποια αγωγή.
    χαίρομαι που με θυμάσαι!μια φορα μου εχει τυχει ολη κι ολη να σκεφτώ συγκεκριμένο άνθρωπο να τον βαλω και να με βαλει κατω αλλα δεν έγινε κάτι..απο τότε δε θέλω κάτι αλλο.. ολο αυτο με ριχνει συχνα τον τελευταίο καιρό και όσο σκέφτομαι ότι περνά..
    Δεν μου απαντησες σε κατι.. Ορμες εχεις γενικοτερα? Κοιτα σιγουρα κατι ψυχολογικο υποβοσκει το οποιο πρεπει και να λυσεις με καποιον ειδικο.
    Παρε το αποφαση ειναι κριμα να φευγουν τα χρονια σου ετσι . Και να δεχτεις την οποια σεξουαλικη σου ταυτοτητα ειναι αυτονοητο ετσι? Δεν θα σε πεισει ομως κανεις μας απο εδω μεσα , εσυ θα ξετυλιξεις το κουβαρι σου με καποιον ειδικο το τονιζω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    gia να λες οτι πιο ευκολα παρατηρεις ενα ωραιο αντρα παρα μια γυναικα δε φαινετε απο αυτο οτι κλινεις προς τους αντρες? δε νομιζω οτι χρειαζετε πολυ αντιλιψη.. τωρα σχετικα με τον ειδικο λεφτα εχεις? εμενα μου φαινετε αρκετα απλο το θεμα.
    κ λες κατι κ για ποιηματα παρατηρω... οχι κ τοσο τυχαιο.

  7. #7
    Τι ψυχολογικό θα μπορούσε να υποβόσκει; Είναι πολύ λεπτό το θέμα και δε νομίζω οτι ένας ειδικός θα μπορούσε να δώσει κάποια λύση. Ο μόνος που θεωρητικα θα μπορουσε να το λύσει θα ημουν εγώ.
    Από την άλλη μπορεί να είναι πράγματι απλό κι εγώ να το έχω κάνει σύνθετο καιρό τώρα. Δεν ξέρω τί να πω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Πολλά θα μπορούσαν να υποβόσκουν. Υπάρχουν και οι λεγόμενες σεξουαλικές διαταραχές. Όταν δεν έχουμε ποτέ και καμία όρεξη για σεξ, κάτι φταίει.
    Είναι ορμονικό, είναι παθολογικό, είναι φαρμακευτικό, είναι ψυχολογικό; Σ'αυτό ένας ειδικός θα μπορούσε να σου απαντήσει κ από'κει και πέρα να σε βοηθήσει.
    Απλό πάντως δεν είναι, κάτι υπάρχει. Και αν θελήσεις θα το βρεις ! :)

  9. #9
    ωραία, τωρα με ανησυχησες πολυ περισσότερο απ οτι περιμενα...και ο ειδικος θα ειναι ιατρός ή ψυχολογος;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Εγώ προσωπικά πρώτα θα το έψαχνα με γιατρό, για να αποκλείσω οποιαδήποτε παθολογική αιτία (πχ. έλλειψη τεστοστερόνης, διαβήτης, δυσλειτουργία θυρεοειδούς, υπέρταση κά)
    και αν αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει τίποτα απ'αυτά που συνήθως προκαλούν μειωμένη ερωτική επιθυμία,μένει το ψυχολογικό κομμάτι!
    Και συγνώμη, δεν ήθελα να σε ανησυχήσω! Για να βοηθήσω απάντησα :(

  11. #11
    ευχαριστώ για τη βοηθεια :-)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Πιθανότατα είσαι ασέξουαλ, έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι ισχύει για κάποιους ανθρώπους αλλά σε μικρό ποσοστό. Μάλλον ανήκεις κι εσύ σε αυτό το ποσοστό, αλλά ψαξτο λίγο πριν το πάρεις απόφαση.

  13. #13
    η ιδεα οτι μπορει να ειμαι δε μου πολυαρεσει, με την εννοια οτι κανει το υπολοιπο της ζωης μου να μοιαζει αδιαφορο κ κενο στο κομματι της προσωπικης ζωης...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Δεν νομιζω να εισαι gay , εχω ακουσει οτι αυτοι που ειναι δεν αναρωτιουνται αλλα το ξερουν και ειναι σιγουροι γι αυτο απο μικρη ηλικια.Επισης ειπες οτι τπτ απ τα δυο δεν σου προκαλει διαθεση για σεξ, αν ησουν δεν θα ηθελες να κανεις κατι gayικο? Απλη λογικη! Εσυ ειπες οτι δεν εχεις διαθεση γενικα τωρα αν παρατηρεις καποιον αντρα στον δρομο μηπως εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση σχετικα με την εμφανιση σου και θα ηθελες να ησουν σαν αυτον που παρατηρησες?Ψαχτο και σε ψυχολογο.

  15. #15
    Η αλήθεια ειναι πως επειδη μου ετυχαν αλλα σοβαρα προσωπικα προβληματα στην εφηβεια που ολοι ψαχνονται, δεν ειχα τη διαθεση να εστιασω σε αυτο τον τομεα αφου τα υπολοιπα με ειχαν αποροφησει. Πώς καποιος επιζητα το πρωκτικο σεξ αν δεν το δοκιμασει και δεν ξερει αν του αρεσει; Πλεον δεν αποκλειω να ειμαι gay και μαλιστα btm αλλα δεν επιζητώ εδώ και τώρα τη σεξουαλική επαφή. Σίγουρα εχουν υπαρξει περιπτωσεις που εχω πει 'τι ωραια να ημουν με τον αλλο μαζί' χωρις όμως η επιθυμια να ειναι τοσο εντονη μια και δεν ξερω πως ειναι ολο αυτο...

    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Δεν νομιζω να εισαι gay , εχω ακουσει οτι αυτοι που ειναι δεν αναρωτιουνται αλλα το ξερουν και ειναι σιγουροι γι αυτο απο μικρη ηλικια.Επισης ειπες οτι τπτ απ τα δυο δεν σου προκαλει διαθεση για σεξ, αν ησουν δεν θα ηθελες να κανεις κατι gayικο? Απλη λογικη! Εσυ ειπες οτι δεν εχεις διαθεση γενικα τωρα αν παρατηρεις καποιον αντρα στον δρομο μηπως εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση σχετικα με την εμφανιση σου και θα ηθελες να ησουν σαν αυτον που παρατηρησες?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι εχω τελικα?
    By mr bubbles in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2012, 06:29
  2. ΙΣΧΥΕΙ ?
    By matina24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 24-06-2011, 16:05
  3. Τελικά τί έχω
    By mperdemenos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 00:00
  4. Τελικα ισχυει τιποτα απο οσα νομιζουμε?
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 13-10-2009, 12:14
  5. Μήπως τελικά ισχύει το ¨μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι ?"
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 26-09-2008, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •