Να τον ξεκόψω από φίλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    9

    Να τον ξεκόψω από φίλο;

    Καλησπέρα. Είμαι 24 ετών και δυστυχώς δυσκολεύομαι πολύ να κάνω φίλους. Για την ακρίβεια έχω μόνο έναν, ο οποίος δε μου συμπεριφέρεται με τον καλύτερο τρόπο. Συχνά μου λέει να βγούμε έξω για καφέ και όταν συμφωνώ βρίσκει δικαιολογίες και το ακυρώνει την τελευταία στιγμή ή έχει τύχει να κανονίσουμε να βρεθούμε σε ένα σημείο και να μην έρθει καθόλου και μετά να μην σηκώνει το τηλέφωνο. Την ίδια στιγμή μου λέει συνέχεια ψέματα ότι και καλά δεν βγαίνει έξω με κοινούς γνωστούς, ενώ βγαίνει, κάτι που με κάνει να νοιώθω παρείσακτος. Πριν λίγους μήνες που είχα χωρίσει με την κοπέλα μου μου στάθηκε και τα πηγαίναμε πολύ καλά. Μετά που βελτιώθηκα άρχισε να αλλάζει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι πολύ δύσκολο σε αυτό το σημείο που βρίσκομαι να ξεκινήσω νέες φιλίες. Είμαι ιδιαίτερα κλειστός χαρακτήρας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    κι ομως, αυτο πρεπει να κανεις. να ανοιχτεις σε νεες γνωριμιες (αν οχι φιλιες εξ αρχης).
    μην απορριψεις τον φιλο σου, ειναι πολυ πιθανον μιας και δεν εχεις αλλες παρεες να γινεσαι αθελα σου καπως φορτικος, γιαυτο σε αντιμετωπιζει ετσι. needy ειναι η λεξη στα αγγλικα και δεν εχω βρει καλη μεταφραση. μπορει να μην το καταλαβαινεις καν.
    αν αποκτησεις κι αλλες επαφες, θα δεις οτι και με τον φιλο σου θα τα πηγαινεις καλυτερα γιατι δεν θα επικεντρωνεσαι εκει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    10
    Γιώργο γεια σου!:) Η συμπεριφορά του φίλου σου είναι όντως περίεργη και οι πράξεις του θα ενοχλούσαν το καθένα! Πιστεύω οτι τα φιλικά αισθήματα δεν είναι αμοιβαία! Από οτι γράφεις καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος αυτός είναι σημαντικός για σένα και γι αυτό απογοητεύεσαι από τη συμπεριφορά του! Έχεις σκεφτεί ποτέ να του μιλήσεις; Να του πεις οτι αυτό που κάνει δεν σ αρέσει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Manokats View Post
    Γιώργο γεια σου!:) Η συμπεριφορά του φίλου σου είναι όντως περίεργη και οι πράξεις του θα ενοχλούσαν το καθένα! Πιστεύω οτι τα φιλικά αισθήματα δεν είναι αμοιβαία! Από οτι γράφεις καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος αυτός είναι σημαντικός για σένα και γι αυτό απογοητεύεσαι από τη συμπεριφορά του! Έχεις σκεφτεί ποτέ να του μιλήσεις; Να του πεις οτι αυτό που κάνει δεν σ αρέσει;
    Πολλές φορές τα έχουμε συζητήσει αλλά βρίσκει δικαιολογίες. Δεν ξέρω, με χαλάει πολύ να μου συμπεριφέρονται έτσι. Στο παρελθόν ξέκοψα άτομα που άξιζαν και όταν προσπάθησα να τα ξαναπλησιάσω δεν τα κατάφερα. Έχω κάνει πολλές λάθος επιλογές γενικά. Πως τα κατάφερα 24 ετών να μην έχω φίλους, κοπέλα και δουλειά, μόνο εγώ το ξέρω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    10
    Αν το χεις συζητήσει και δεν έχει αλλάξει κάτι δεν έχει νόημα να μένεις σε μια κατάσταση που δε σε κάνει ευτυχισμένο! Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για τις παρέες γιατι έχει υπάρξει και στη δική μου τη ζωή περίοδος που ήμουν μόνη. Μέχρι που κουράστηκα και ενώ είμαι και εγώ κλειστός χαρακτήρας αναγκάστηκα να γίνω εξωστρεφής και να σου πω την αλήθεια πέτυχε. Σιγά σιγά απέκτησα παρέες. Κ για εσάς τα αγόρια θεωρώ οτι η φιλία είναι κάτι πιο εύκολο αν θες...Οι γυναίκες είμαστε περίπλοκες και σε αυτό πολλές φορές! Είσαι μόλις 24 χρονών κ εσύ και σε βλέπω πολύ απαισιόδοξο. Σε έχει πάρει απο κάτω λιγάκι! Κοίτα να δεις τα πράγματα πιο αισιόδοξα! Μη μένεις σπίτι γτ σίγουρα δε γνωρίζεις κόσμο έτσι! Α και λάθος επιλογές κάνουμε οοολοι! Αλλα κάτι μαθαίνουμε απο αυτές! Μην επαναλάβεις τα ίδια λάθη και επιδίωξε κ εσύ ο ίδιος κάποια πράγματα! Μη περιμένεις μόνο από τους αλλους!:)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    9
    σε ευχαριστώ πολύ:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως ζηλεψε λιγακι μολις ορθοποδησες; μηπως βρηκε καμμια γκομενα; γτ ετσι γινεται συνηθως σ αυτες τις περιπτωσεις.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι ομως, αυτο πρεπει να κανεις. να ανοιχτεις σε νεες γνωριμιες (αν οχι φιλιες εξ αρχης).
    μην απορριψεις τον φιλο σου, ειναι πολυ πιθανον μιας και δεν εχεις αλλες παρεες να γινεσαι αθελα σου καπως φορτικος, γιαυτο σε αντιμετωπιζει ετσι. needy ειναι η λεξη στα αγγλικα και δεν εχω βρει καλη μεταφραση. μπορει να μην το καταλαβαινεις καν.
    αν αποκτησεις κι αλλες επαφες, θα δεις οτι και με τον φιλο σου θα τα πηγαινεις καλυτερα γιατι δεν θα επικεντρωνεσαι εκει.
    Συμφωνώ πολύ με την άποψη αυτή!! Ποτέ δεν είναι αργά να κάνουμε καινούριες παρέες , που μπορεί να εξελιχθούν και σε φιλίες. Ναι , η συμπεριφορά του φίλου σου μοιάζει κάπως αλλόκοτη αλλά μπορεί να είναι 100 διαφορετικές οι ερμηνείες που να την εξηγούν. Μην τον απορρίπτεις κι αν θες δώσε του και λίγο χρόνο. Μπορεί να τον έχει ανάγκη αυτόν τον "χώρο" . Τέλος, αν ήσασταν το προηγούμενο διάστημα (μετά τον χωρισμό σου) συνέχεια μαζί , ε ναι λίγη απόσταση θα σας κάνει καλό πιστεύω.. Δεν έχεις ακούσεις πώς "το πολύ μαζί σκοτώνει" ? Σκέψου όλα όσα διάβασες στο forum και προσπάθησε να μην βγάζει εύκολα συμπεράσματα από ένα δύο έστω συνεχόμενα , άσχημα γεγονότα. Σου τα λέω εγώ που και κλειστή είμαι και που στα 21 μου, είχα "καταντήσει" να μοιάζω με βαρίδιο του κολλητού μου, που μου έκανε τον ψυχαναλυτή , τον φίλο , την μαμά (φοιτήτρια είμαι) κι άλλους πολλούς ρόλους. Όταν συνήλθα από όλα αυτά , κατάλαβα την αξία του . Ευτυχώς είναι ακόμη στην ζωή μου ! Αν η φιλία σας, λοιπόν είναι αληθινή, κάνε υπομονή, δείξε κατανόηση. !

Similar Threads

  1. Δεν ξερω πως να ξεκοψω!
    By dsopon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 08-05-2012, 04:35
  2. Βοήθεια για ενα φίλο
    By anonymos32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-04-2012, 00:26
  3. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 15:06
  4. τα νεα μου με τον φιλο μου και τις κρισεις
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-04-2010, 22:53
  5. ανυσηχια για τον φιλο μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2009, 10:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •