ΙΔΨ-αποπροσωποποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35

    ΙΔΨ-αποπροσωποποίηση

    Καλησπέρα παιδιά!!


    Εδώ και αρκετές μέρες παρακολουθώ το φόρουμ και αισθάνομαι οτι θέλω να μοιραστώ και εγώ τα προβλήματα μου μαζι σας. Αρχικά έχω να αναφέρω οτι είχα κάποια επεισόδια αποπροσωποποισης που ξεκίνησαν στα 19. Διαρκούσαν ελάχιστα δευτερόλεπτα μου προκαλούσαν πανικό για λίγο αλλα μετά τα ξεχνουσα. Αυτο μπορεί να το καθένα 2-3 φορές το χρονο. Τωρα στα 24 μου πλέον εδώ και 5 μήνες πέρασα μια δύσκολη περίοδο με θέματα υγείας για τα οποια αγχωνόμουν απίστευτα. Είχα για παράδειγμα πονοκέφαλο και νόμιζα οτι είχα όγκο! Τρελαινομουν απτό άγχος έμπαινα συνέχεια στο Ίντερνετ και νόμιζα οτι είχα τα συμπτώματα.. Έτρεχα απο ιατρό σε ιατρό και στο τέλος ή δν είχα τπτ ή απλώς ηταν κατι εντελώς ακινδυνο.. Τέλος πάντων, εκει που πήγα να ηρεμήσω με τα θέματα υγείας και κάθομαι μια μέρα αραχτη μου ήρθε η σκέψη της αποπροσωποποισης και το μυαλό μου κόλλησε!! Για 5 μέρες σερί ήμουν εκτός πραγματικότητας ,τα εκανα ολα σαν ρομπότ, πάθαινα κρίσεις πανικού ήξερα κατα βάθος οτι ήμουν εγώ οτι ολα γύρω μου ειναι πραγματικά αλλα ο φόβος και η αμφιβολία με είχε κυριεύσει και δν μπορούσα να ηρεμήσω.. Πήγα σε μια ψυχολόγο η οποια δν βοήθησε και αφού 5 μέρες σερί δν κοιμόμουν σχεδόν καθολου αποφάσισα να παω σε ψυχίατρο.. Μου είπε οτι έχω ΙΔΨ και έχω κολλήσει με την αποπροσωποποιση.. Μου έδωσε σεροκουελ ( αντί ψυχωτικό) να το παίρνω το βράδυ πριν κοιμηθώ αν δν μπορω.. Και μου πρότεινε να πάρω αντικαταθλιπτικά τα οποια δν τα πήρα κατευθείαν για να δω αν θα είχε αποτελέσματα μόνο με γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία την οποια ξεκίνησα αμέσως... Τωρα ενα μήνα μετά δν παίρνω κανένα χάπι γτ κοιμάμαι κανονικά έχω εντελώς φυσιολογική καθημερινότητα δλδ παω δουλειά βγαίνω έξω κτλπ . Παρόλα αυτά το άγχος και οι φόβοι μου δν φεύγουν.. Με πιάνει πονοκέφαλος και πάλι παει το μυαλό μου στο χειρότερο.. Διαβαζω τυχαία για μια αγένεια στο Ίντερνετ και αγχώνομαι μήπως το παρουσιάσω και εγώ.. Για να μν πω για τη αποπροσωποποιηση η ποια αν και σε μικρότερο βαθμό δν λεει να φεύγει.. Νιώθω πως αν κοιτάξω το εαυτό μου στον καθρέφτη παραπάνω θα αισθανθώ ποσο ξένη νιώθω με τον εαυτό μου.. Έχω απελπίτσει με αυτο το θέμα νιώθω οτι δν πρόκειται να ηρεμήσω ποτε!! Έχω διαβάσει τον τελευταίο μήνα απειρα πράγματα πάνω στο άγχος το ocd και την αποπροσωποποιηση και κάποιοι λένε οτι ζουν με αυτά τα πρόβλημα όλη τς τη ζωή!! Αυτο με πανικοβάλει!! Αισθάνομαι σαν να ειμαι σε ενα λαβύρινθο σκέψεων και θα μείνω για παντα μέσα!! Αυτο που σκέφτομαι ειναι να πάρω τα αντικαταθλιπτικά που μου είπε π ψυχίατρος ή έχω ελπίδες να το παλεψω μονη μου με τη λογική μου! ( όση μου εχει μείνει).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by Brrr View Post
    Καλησπέρα παιδιά!!


    Εδώ και αρκετές μέρες παρακολουθώ το φόρουμ και αισθάνομαι οτι θέλω να μοιραστώ και εγώ τα προβλήματα μου μαζι σας. Αρχικά έχω να αναφέρω οτι είχα κάποια επεισόδια αποπροσωποποισης που ξεκίνησαν στα 19. Διαρκούσαν ελάχιστα δευτερόλεπτα μου προκαλούσαν πανικό για λίγο αλλα μετά τα ξεχνουσα. Αυτο μπορεί να το καθένα 2-3 φορές το χρονο. Τωρα στα 24 μου πλέον εδώ και 5 μήνες πέρασα μια δύσκολη περίοδο με θέματα υγείας για τα οποια αγχωνόμουν απίστευτα. Είχα για παράδειγμα πονοκέφαλο και νόμιζα οτι είχα όγκο! Τρελαινομουν απτό άγχος έμπαινα συνέχεια στο Ίντερνετ και νόμιζα οτι είχα τα συμπτώματα.. Έτρεχα απο ιατρό σε ιατρό και στο τέλος ή δν είχα τπτ ή απλώς ηταν κατι εντελώς ακινδυνο.. Τέλος πάντων, εκει που πήγα να ηρεμήσω με τα θέματα υγείας και κάθομαι μια μέρα αραχτη μου ήρθε η σκέψη της αποπροσωποποισης και το μυαλό μου κόλλησε!! Για 5 μέρες σερί ήμουν εκτός πραγματικότητας ,τα εκανα ολα σαν ρομπότ, πάθαινα κρίσεις πανικού ήξερα κατα βάθος οτι ήμουν εγώ οτι ολα γύρω μου ειναι πραγματικά αλλα ο φόβος και η αμφιβολία με είχε κυριεύσει και δν μπορούσα να ηρεμήσω.. Πήγα σε μια ψυχολόγο η οποια δν βοήθησε και αφού 5 μέρες σερί δν κοιμόμουν σχεδόν καθολου αποφάσισα να παω σε ψυχίατρο.. Μου είπε οτι έχω ΙΔΨ και έχω κολλήσει με την αποπροσωποποιση.. Μου έδωσε σεροκουελ ( αντί ψυχωτικό) να το παίρνω το βράδυ πριν κοιμηθώ αν δν μπορω.. Και μου πρότεινε να πάρω αντικαταθλιπτικά τα οποια δν τα πήρα κατευθείαν για να δω αν θα είχε αποτελέσματα μόνο με γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία την οποια ξεκίνησα αμέσως... Τωρα ενα μήνα μετά δν παίρνω κανένα χάπι γτ κοιμάμαι κανονικά έχω εντελώς φυσιολογική καθημερινότητα δλδ παω δουλειά βγαίνω έξω κτλπ . Παρόλα αυτά το άγχος και οι φόβοι μου δν φεύγουν.. Με πιάνει πονοκέφαλος και πάλι παει το μυαλό μου στο χειρότερο.. Διαβαζω τυχαία για μια αγένεια στο Ίντερνετ και αγχώνομαι μήπως το παρουσιάσω και εγώ.. Για να μν πω για τη αποπροσωποποιηση η ποια αν και σε μικρότερο βαθμό δν λεει να φεύγει.. Νιώθω πως αν κοιτάξω το εαυτό μου στον καθρέφτη παραπάνω θα αισθανθώ ποσο ξένη νιώθω με τον εαυτό μου.. Έχω απελπίτσει με αυτο το θέμα νιώθω οτι δν πρόκειται να ηρεμήσω ποτε!! Έχω διαβάσει τον τελευταίο μήνα απειρα πράγματα πάνω στο άγχος το ocd και την αποπροσωποποιηση και κάποιοι λένε οτι ζουν με αυτά τα πρόβλημα όλη τς τη ζωή!! Αυτο με πανικοβάλει!! Αισθάνομαι σαν να ειμαι σε ενα λαβύρινθο σκέψεων και θα μείνω για παντα μέσα!! Αυτο που σκέφτομαι ειναι να πάρω τα αντικαταθλιπτικά που μου είπε π ψυχίατρος ή έχω ελπίδες να το παλεψω μονη μου με τη λογική μου! ( όση μου εχει μείνει).
    πρωτη φορα ειδα ανθρωπο να ταιριαζουμε τοσο πολυ σε αυτα που περναμε!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35
    Φίλε lawer εχω διαβάσει κάποια παλια posts σου!! Όντως έχουμε πολλά κοινά! πέρασα κιολας μια φαση που νομιζα οτι έχω ψυχωση και οτι είμαι σχιζοφρενής!! Με τις ώρες μου είμαι.. Κάνω πράγματα ξεχνιέμαι και εκεί που πάω να πιστέψω έστω για ενα δευτερολεπτο οτι ειμαι 100% υγιής πάλι με πιάνει αυτη η αμφιβολία και ο φόβος!! Εσύ πως είσαι;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω λεω οτι μαλλον εχεις αρρωστοφοβια και οχι ΙΔΨ ..Με τα παρελκομενα της..διαταραχη αγχους-κριση πανικου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    Βrrr και εγω ακριβως οπως εσυ εχω νιωσει πολλες φορες.. ξερω ειναι τρομακτικο και σε κανει να σκεφτεσαι οτι μπορει να μην φυγει ποτε, αλλα θα περασει με τον καιρο.. μην ασχολεισαι με το να ψαχνεις αρρωστιες στο ιντερνετ γιατι αυτο εκανα και εγω και χειροτερεψε το αγχος, εριξε πολυ την διαθεση μου μεχρι που επαθα ηπια καταθλιψη , αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση.. να ξερεις οτι θα περασει απο μονο του αρκει να μην του δινεις πολυ σημασια .. και εγω κολλαω σε διαφορες σκεψεις που κανω .. πχ. αυτο με τον πονοκεφαλο που περιγραφεις το εχω και εγω μονο που εμενα κατα περιοδους με πιανει πονος στο δεξι ματι και σκεφτομαι τα χειροτερα καθως εχω παρατηρησει πως εχω ανισοκορια (διαφορα στις κορες των ματιων) η οποια μπορει να ειναι φυσιολογικη η μπορει να υπαρχουν αλλες αιτιες οπως ογκος,ημικρανιες και πολλα αλλα..εχω παει σε τρεις οφθαλμιατρους και μου εχουν πει πως δεν ειναι τιποτα..καποιες μερες μπορει να μην το σκεφτομαι καθολου και ολα να ειναι καλα ενω αλλες φορες μου κολλαει στο μυαλο οτι μπορει να εχω ογκο και να με ταλαιπωρει αυτη η ιδεα για μερες.. επισης μια αλλη σκεψη που με ταλαιπωρει ειναι αυτη της τρελας. πχ. μπορει να μιλαω και να μπερδεψω καμια λεξη η μπορει να κανω μια λαθος πραξη, αναστατωνομαι και μετα σκεφτομαι ''ρε μπας και τα χανω'' και παρατηρω την καθε κινηση μου εαν ειναι σωστη η οχι..μπορω να σου πω πολλα παραδειγματα...ειναι ακριβως οπως το γραφεις λαβυρινθος σκεψεων..απλα κανε υπομονη και φροντισε να κανεις πραγματα μεσα στην ημερα που σε κανουν να ξεχνιεσαι και σου ανεβαζουν την διαθεση..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35
    Ναι,αυτο μου ειπε ο ψυχίατρος οτι ειναι αρρωστοφοβια η οποια ειναι ενα ειδος ΙΔΨ.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35
    pan91 Αυτο το intrnet μας εχει τρελανει!! Αλλα απο την άλλη δν μπορω να αντισταθω στο να μην googlarw !! Επίσης αυτο το μπας και τα χάνω το αισθανομαι στη δουλεια οταν ξεχναω να κανω κατι και αισθανομαι ασχημα να μου κανουν παρατηρηση πάνω σε αυτο... Εχεις δικαιο πρεπει να κανουμε πραγματα που μας κανουν να ξενιομαστε και μας χαλαρωνουν και εγω αυτο κανω γιαυτο και την παλευω πιστευω αλλα βρισκουν το χωρο αυτες οι σκεψεις και τρυπωνουν.. Ειδα προχθες την ταινια με τη ζωη του Hawking, H Θεωρία των πάντων και για 2-3 μερες φοβόνουν μηπως εχω ALS.. δεν παω καλα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως τοτε που δε κοιμοσουν επινες καφεδες συνεχεια?
    τωρα αυτα που λες οτι κοιταγες τον εαυτο σου στο καθρεφτη κ εβλεπες μια ξενη δεν ειναι κ πολυ δυσκολο να ερμηνευτει απλα δεν εισαι ο εαυτος σου οταν μιλας στους αλλους.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35
    Ίσα ίσα τς είχα κόψει μαχαίρι!! Δν μπορούσα να φάω κιολας το στομάχι μου ηταν ανακατεμένο απτό αχγος.. Αυτο με τον καθρέφτη το παθαίνω ακόμα και τωρα αν το σκεφτώ η γενικά αν κάθομαι μονη μου και στοχάζομαι η σκέφτομαι πολυ για την κατάσταση μου και το πως αισθάνομαι μου έρχεται αυτο το συναίσθημα της αποξένωσης και αποσύνδεσης... Όταν μιλάω με τς άλλους δν έχω πρόβλημα γτ αποσπάται κατα κάποιο τροπο η σκέψη μου και εστιάζομαι κάπου αλλού.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα σου μελος εδωπερα σου στελνω ενα πολυ καλο αρθρο για την ιδψ απο την οποια πασχω κ εγω αλλωστε,αποπροσωποιηση δεν γνωριζω τι ειναι ακριβως ομως σιγουρα ειναι μια εμμονη σκεψη που σου μπηκε στο μυαλο λογω ιδψ κ το καλο νεο ειναι οτι η ιδψ προκαλει σκεψεις που δεν ειναι εντος πραγματικοτητας επομενως πιθανοτατα ειναι ιδεα σου,Αιτια της ιδψ ειναι σιγουρα το εντονο στρες κ απο αυτο πρεπει δουμε πως θα ηρεμησουμε μεσα μας,Θερμη συμβουλη ειναι να σταματησεις να διαβαζεις διαρκως τα παντα στο ιντερνετ σε επηρεαζει ασκημα κ επιδεινωνεσαι

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35
    Ευχαριστώ πολυ μυσπ και για τις συμβουλές σου και για το άρθρο το οποίο βοηθάει πολυ καθώς ειναι αισιόδοξο και περνάει ενα μήνυμα ελπιδας οτι μπορείς να απαλλαγείς απο όλες αυτές τις σκέψεις αν εχεις υπομονή και θεληση! Εσυ πως το διαχειρίζεσαι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    brr δεν μου αναλυεις λιγο την αποπροσωποποιηση που βιωνεις;τι συναισθηματα εχεις;τι σκεψεις σου ερχονται ακριβως;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35
    Lawer αυτο που αισθάνομαι ειναι ενα συνεχόμενο αίσθημα αποξένωσης και αποκοπής απο τον εαυτό μου που όσο το σκέφτομαι με πανικοβάλει ακόμα περισσότερο.. Δν αισθάνομαι άνετα μέσα στο σώμα μου και όταν κοιτάω τον εαυτό μου στον καθρέφτη αισθάνομαι ακόμα πιο άβολα! Αυτο που με πειράζει περισσότερο ειναι οτι δν μπορω να σκεφτώ θετικά για τον εαυτό μου μελλοντικά να κάνω σχέδια, όνειρα και να θέσω στόχους επειδή όλο αυτο μου προκαλεί τρομερή ανασφάλεια και έλλειψη αυτοπεποίθησης.. Σκέφτομαι τι θα κάνω στη ζωή μου απο εδώ και πέρα ( ακαδημαϊκά , επαγγελματικά, προσωπικά) και με πιάνει πανικός και η αποπροσωποιηση χειροτερεύει!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    σε μιση ωρα θα μπορω να μιλησω αν μπορεις μπες να μιλησουμε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    ειμαστε τοσο ιδιοι....πραγματικα εχω εκπλαγει!εμενα πλεον μου εφυγε η αποπροσωποποιηση και μου εχουν μεινει οι κολοεμμονες!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 33
    Last Post: 14-12-2020, 21:42
  2. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By a+b in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 78
    Last Post: 08-08-2016, 20:18
  3. ιδψ-αποπροσωποποιηση
    By lawer in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 50
    Last Post: 06-02-2015, 16:19
  4. αποπροσωποποιηση
    By kyknos25 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 29
    Last Post: 27-06-2011, 22:59
  5. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΡΜΑ in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 28-02-2010, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •