invega 6mg - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: invega 6mg

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    mamra τι να κανω,αυτο με επιασε.Κι εγω εβαλα 30 κιλα εχασα τα 20 με υπερπροσπαθεια.Ο γιατρος μου ειπε οτι το zyprexa προκαλει γνωστικα προβληματα δηλαδη μνημης συγκεντρωσης.Αντε μπας και βγει κανα καινουργιο φαρμακο βασισμενο στα γονιδια και σωθουμε.Εχουμε και βιοποριστικα προβληματα αφου δεν μπορουμε να δουλεψουμε.Ως ποτε θα μας θρεφουν οι γονεις μας?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Μιχαλη με εκπλησεις εγω παιρνω 3,5 χρονια τζεοντον που δεν παχαινει εαν προσεξεις την διατροφη και γυμναζεσαι οσο μπορεις φυσικα.πηγα 5 μηνες σε διαιτολογο σε λεω στρατιωτης την εκανα κατα 90% και προπονηση 6 φορες την εβδομαδα πολλες μερες και διπλες εχασα 5 κιλα λιπος και πηρα 3 κιλα μυς το σωμα εσφιξε και αλλαξε.ενω με ειπε αυτη οτι επρεπε να χανω 3 κιλα λιπος τον μηνα δηλαδη να ειχα χασει 15 κιλα.οσπου στο τελος με ειπε να σταματησω και οταν με το καλο τα κοψω να ξαναπαω.ψυχολογικη κουραση πολλα λεφτα στο φαγητο και ολη μερα η μανα μου στην κουζινα.κανε τα χαρτια σου για συνταξη η επιδομα απο την προνοια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γενικα εχουν βγει το λατουντα και το σαφρις αλλα δεν ξερω γιατι δεν ερχονται στην ελλαδα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    mamra εγω αυτα τα κιλα τα εχασα μεσα σε 1,5 χρονο μην φανταστεις οτι ηταν ευκολο.Το αντιθετο μαλιστα.Πολυ περπατημα καθε μερα και διαιτα.Τεσπα.Δεν θελω να βγαλω συνταξη, θα το παλεψω με το θεμα της δουλειας.

  5. #20
    favvel
    Guest
    επαναφέρω το θέμα... από ό,τι έριξα μια ματιά στην ενότητα αυτή, δεν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες με το invega.

    Το θέμα είναι ότι το φάρμακο που μου είχε κάτσει καλά από το 2012 ήταν το abilify.

    Η βλακεία είναι ότι μετά από 7 χρόνια ο γιατρός μου πρόσθεσε αντικαταθλιπτικό (γιατί τα αυτά 7 χρόνια είχε κατάθλιψη) ενώ σύμφωνα με το ιστορικό μου με είχε πειράξει και νοσηλεύτηκα.

    Η άλλη βλακεία είναι ότι μετά από αυτό μου ξαναέδωσε abilify ο γιατρός και καλά έκανε και μάλιστα είχε αρχίσει να μου το μειώνει, αλλά εγώ πήρα και το έκοψα απότομα για 1! μήνα (αψυχολόγητο)... δεν το έχει κάνει κανείς νομίζω αυτό...

    Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από αυτό, εννοείται νοσηλεύτηκα, μου άλλαξε αγωγή τελείως.
    Μου έδωσε solian, akineton, trileptal και κάτι άλλο δεν θυμάμαι... Τα έπαιρνα για 6 μήνες δεν είχα συνέλελθει...
    Με πείραξε το solian ενώ το είχα πάρει και στο παρελθόν και υπήρχε ιστορικό ότι με είχε πειράξει... νοσηλεύτηκα..

    Μετά μου το άλλαξε σε invega,trilleptal τον Ιανουάριο...

    Ε με το invega ίσως δεν το έχει πάθει άλλος αλλά υπήρξαν πολύ μεγάλες αλλαγές.

    Είχα μια μανία για γλυκό και αλμυρό σε εναλλαγή, μου κόπηκε η περίοδος, και επηρεάστηκε η αντίληψη του χρόνου, και μετέπειτα η κατανόηση και είχα και αβουλία.

    Δηλ σχετικά με το χρόνο, αισθανόμουν μια απόκοσμη ησυχία. Έβλεπα τα κάποιους να περνάνε κάτω από το σπίτι και σαν να παρακολουθούσα έργο.

    Όλα αυτά τώρα δεν τα έχω. Θεωρώ ήταν παρενέργειες της υποτροπής και του invega.

    Το θέμα είναι μετά που πέρασε λίγος καιρός με το invega έφυγαν αυτά οκ αλλά είχα άλλα. Δεν καταλάβαινα τι λένε οι γονείς μου.
    Απλές κουβέντες καθημερινές δεν τις καταλάβαινα.

    Επίσης κάτι άλλο που συνέβη ήταν ότι απέκτησα μία αβουλία.
    Πήγαινα να σκουπίσω επειδή με έβαζε η μητέρα μου και δεν μπορούσα να κάνω βήμα επειδή κάτι με σταμάταγε.

    Αυτή τη στιγμή έχω αλλάξει γιατρό, και μου έχει δώσει πάλι abilify, trileptal, lamictal. Είμαι καλύτερα στο θέμα της διάθεσης. Δεν έχω κατάθλιψη όπως παλιά με το σκέτο abilify. Αλλά έχουν μείνει αυτά τα δύο τελευταία κουσούρια.

    Δηλ ενώ τώρα καταλαβαίνω τις απλές κουβέντες, δηλ βελτιώθηκε αυτό, τώρα δεν καταλαβαίνω τα λίγο πιο δύσκολα...
    Μου έχουν πει να διαβάζω παιδική και εφηβική λογοτεχνία.
    Δεν το έχω κάνει και πολύ.

    Αισθάνομαι σαν να έχω ένα μυαλό άδειο που δεν μπορεί να σκεφτεί.
    Μιλάω ακατάσχετα για το πρόβλημά μου και έχω μια κασέτα.

    Ενώ δεν φαίνεται ότι έχω γνωστικό πρόβλημα είναι η πρώτη φορά που παραπονιέμαι για αυτό γιατί πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ.
    Απλά λέω συνέχεια τα ίδια με άλλα λόγια.
    Αισθάνομαι το μυαλό μου άδειο και ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που σκέφτομαι ότι έχει γίνει πιο λογικός αλλά έγινε με αφύσικο τρόπο και ξαφνικά.

    Πάντα από μικρή χάζευα και σκεφτόμουν διάφορα. Με το abilify έγραφα τις σκέψεις μου με μορφή ποιήματος.
    Τώρα δεν μπορώ να κάνω τέτοιες πιο αφηρημένες και σύνθετες σκέψεις.
    Γράφω μόνο όπως τώρα. Συγκεκριμένα.

    Με το abilify είχα τελειώσει ένα ιεκ που απαιτούσε να μάθεις κάποια πράγματα. Αυτό δεν μπορώ να το κάνω τώρα.

    Το άλλο σοβαρό είναι η αβουλία. Πχ πάω να περπατήσω και σταματάω.
    Δεν έχω την ψυχική δύναμη να το κάνω.

    Το άλλο είναι ότι ξαφνικά άλλαξε η σωματοδομή μου, πλάτυνε ξαφνικά το σώμα. Και έχω και ένα θέμα με τον ιδρώτα. Δηλ δεν μπορώ τώρα να πω.

    Δεν μου έχει αυξηθεί η όρεξη όπως ούτε παλιά είχα θέμα με την όρεξη. Παλιά έτρωγα όπως τώρα, Μόνο που τώρα μετά μέσα σε λίγες βδομάδες έχω βάλει 4 κιλά.
    Τρώω για να γεμίσω την ώρα μου γιατί δεν έχω την υπομονή να κάνω κάτι άλλο.
    Και δεν έχω το μυαλό να με κρατήσει να απασχοληθώ με κάτι.

    Ξέρω ότι δεν σας απασχολούν τα θέματα με την αφηρημένη και συνθετική σκέψη και ότι τα θεωρείτε πολυτέλεια.
    Δηλ δεν περιμένω να μου απαντήσει κανείς.
    Απλά τα γράφω για να πω τον πόνο μου

    Από το 2006 βασανίζομαι και είχα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ ακριβώς επειδή δεν το είχα τόσο ανάγκη.
    Αλλά τώρα έχω χειροτερέψει.

    Επίσης έχει στεγνώσει το στόμα μου. Και αισθάνομαι κάτι σαν αφυδάτωση. Δεν έχω ανάγκη για νερό όπως παλιά. Πίνω πολύ λίγο. Και πρέπει να τρώω και αλάτι γιατί έχω χαμηλό νάτριο.

    Έχω και πόνο στο κεφάλι ο οποίος υποχωρεί με τον καιρό από ό,τι βλέπω.

    Αλλά το άδειο κεφάλι παραμένει. Μια αίσθηση κενού. Πρώτη φορά το παθαίνω.
    Και την αβουλία.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    6
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι διαγνώσεις και οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 28-10-2021 at 17:17.

  7. #22
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    επαναφέρω το θέμα... από ό,τι έριξα μια ματιά στην ενότητα αυτή, δεν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες με το invega.

    Το θέμα είναι ότι το φάρμακο που μου είχε κάτσει καλά από το 2012 ήταν το abilify.

    Η βλακεία είναι ότι μετά από 7 χρόνια ο γιατρός μου πρόσθεσε αντικαταθλιπτικό (γιατί τα αυτά 7 χρόνια είχε κατάθλιψη) ενώ σύμφωνα με το ιστορικό μου με είχε πειράξει και νοσηλεύτηκα.

    Η άλλη βλακεία είναι ότι μετά από αυτό μου ξαναέδωσε abilify ο γιατρός και καλά έκανε και μάλιστα είχε αρχίσει να μου το μειώνει, αλλά εγώ πήρα και το έκοψα απότομα για 1! μήνα (αψυχολόγητο)... δεν το έχει κάνει κανείς νομίζω αυτό...

    Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από αυτό, εννοείται νοσηλεύτηκα, μου άλλαξε αγωγή τελείως.
    Μου έδωσε solian, akineton, trileptal και κάτι άλλο δεν θυμάμαι... Τα έπαιρνα για 6 μήνες δεν είχα συνέλελθει...
    Με πείραξε το solian ενώ το είχα πάρει και στο παρελθόν και υπήρχε ιστορικό ότι με είχε πειράξει... νοσηλεύτηκα..

    Μετά μου το άλλαξε σε invega,trilleptal τον Ιανουάριο...

    Ε με το invega ίσως δεν το έχει πάθει άλλος αλλά υπήρξαν πολύ μεγάλες αλλαγές.

    Είχα μια μανία για γλυκό και αλμυρό σε εναλλαγή, μου κόπηκε η περίοδος, και επηρεάστηκε η αντίληψη του χρόνου, και μετέπειτα η κατανόηση και είχα και αβουλία.

    Δηλ σχετικά με το χρόνο, αισθανόμουν μια απόκοσμη ησυχία. Έβλεπα τα κάποιους να περνάνε κάτω από το σπίτι και σαν να παρακολουθούσα έργο.

    Όλα αυτά τώρα δεν τα έχω. Θεωρώ ήταν παρενέργειες της υποτροπής και του invega.

    Το θέμα είναι μετά που πέρασε λίγος καιρός με το invega έφυγαν αυτά οκ αλλά είχα άλλα. Δεν καταλάβαινα τι λένε οι γονείς μου.
    Απλές κουβέντες καθημερινές δεν τις καταλάβαινα.

    Επίσης κάτι άλλο που συνέβη ήταν ότι απέκτησα μία αβουλία.
    Πήγαινα να σκουπίσω επειδή με έβαζε η μητέρα μου και δεν μπορούσα να κάνω βήμα επειδή κάτι με σταμάταγε.

    Αυτή τη στιγμή έχω αλλάξει γιατρό, και μου έχει δώσει πάλι abilify, trileptal, lamictal. Είμαι καλύτερα στο θέμα της διάθεσης. Δεν έχω κατάθλιψη όπως παλιά με το σκέτο abilify. Αλλά έχουν μείνει αυτά τα δύο τελευταία κουσούρια.

    Δηλ ενώ τώρα καταλαβαίνω τις απλές κουβέντες, δηλ βελτιώθηκε αυτό, τώρα δεν καταλαβαίνω τα λίγο πιο δύσκολα...
    Μου έχουν πει να διαβάζω παιδική και εφηβική λογοτεχνία.
    Δεν το έχω κάνει και πολύ.

    Αισθάνομαι σαν να έχω ένα μυαλό άδειο που δεν μπορεί να σκεφτεί.
    Μιλάω ακατάσχετα για το πρόβλημά μου και έχω μια κασέτα.

    Ενώ δεν φαίνεται ότι έχω γνωστικό πρόβλημα είναι η πρώτη φορά που παραπονιέμαι για αυτό γιατί πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ.
    Απλά λέω συνέχεια τα ίδια με άλλα λόγια.
    Αισθάνομαι το μυαλό μου άδειο και ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που σκέφτομαι ότι έχει γίνει πιο λογικός αλλά έγινε με αφύσικο τρόπο και ξαφνικά.

    Πάντα από μικρή χάζευα και σκεφτόμουν διάφορα. Με το abilify έγραφα τις σκέψεις μου με μορφή ποιήματος.
    Τώρα δεν μπορώ να κάνω τέτοιες πιο αφηρημένες και σύνθετες σκέψεις.
    Γράφω μόνο όπως τώρα. Συγκεκριμένα.

    Με το abilify είχα τελειώσει ένα ιεκ που απαιτούσε να μάθεις κάποια πράγματα. Αυτό δεν μπορώ να το κάνω τώρα.

    Το άλλο σοβαρό είναι η αβουλία. Πχ πάω να περπατήσω και σταματάω.
    Δεν έχω την ψυχική δύναμη να το κάνω.

    Το άλλο είναι ότι ξαφνικά άλλαξε η σωματοδομή μου, πλάτυνε ξαφνικά το σώμα. Και έχω και ένα θέμα με τον ιδρώτα. Δηλ δεν μπορώ τώρα να πω.

    Δεν μου έχει αυξηθεί η όρεξη όπως ούτε παλιά είχα θέμα με την όρεξη. Παλιά έτρωγα όπως τώρα, Μόνο που τώρα μετά μέσα σε λίγες βδομάδες έχω βάλει 4 κιλά.
    Τρώω για να γεμίσω την ώρα μου γιατί δεν έχω την υπομονή να κάνω κάτι άλλο.
    Και δεν έχω το μυαλό να με κρατήσει να απασχοληθώ με κάτι.

    Ξέρω ότι δεν σας απασχολούν τα θέματα με την αφηρημένη και συνθετική σκέψη και ότι τα θεωρείτε πολυτέλεια.
    Δηλ δεν περιμένω να μου απαντήσει κανείς.
    Απλά τα γράφω για να πω τον πόνο μου

    Από το 2006 βασανίζομαι και είχα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ ακριβώς επειδή δεν το είχα τόσο ανάγκη.
    Αλλά τώρα έχω χειροτερέψει.

    Επίσης έχει στεγνώσει το στόμα μου. Και αισθάνομαι κάτι σαν αφυδάτωση. Δεν έχω ανάγκη για νερό όπως παλιά. Πίνω πολύ λίγο. Και πρέπει να τρώω και αλάτι γιατί έχω χαμηλό νάτριο.

    Έχω και πόνο στο κεφάλι ο οποίος υποχωρεί με τον καιρό από ό,τι βλέπω.

    Αλλά το άδειο κεφάλι παραμένει. Μια αίσθηση κενού. Πρώτη φορά το παθαίνω.
    Και την αβουλία.
    Favvel πως εοσαι από τότε.Αλλαξε κάτι προς το καλύτερο;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. invega
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-12-2013, 21:07
  2. Invega και αρρυθμίες
    By xristina85 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-10-2013, 10:47
  3. INVEGA SOS ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 30-11-2012, 03:41
  4. υποτροπη και Invega
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2012, 14:26
  5. Invega
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-10-2009, 11:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •