πως να δεχτει καποιος βοηθεια ειδικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3

    πως να δεχτει καποιος βοηθεια ειδικου

    ειμαι ολοκαινουριο μελος και θελω να παραθεσω την ιστορια μου με σκοπο την βοηθειας σας. ειμαι παντρεμενη με τον Β 6 χρονια και σε σχεση 11. Εχουμε 2 παιδια, 4 ετων και 10 μηνων. Ολα καλα στην σχεση μας, εκεινος δουλευε σε οικογενειακη επιχειρηση εγω σε εταιρεια. οικονομικα ειμασταν μια χαρα. εκεινος οξυθυμος και φωνακλας εγω υπομονετικη και λιγομιλητη. Ηξερα οτι ηταν εγωιστης αλλα οχι με εμενα. ποτε με εμενα μεχρι που γεννηθηκε το πρωτο μας παιδι. απο εκει και περα οολα αλλαξαν. το καταλαβαινα γιατι ειμασταν 2 διαφορετικοι ανθρωποι που επρεπε να παρουμε κοινες αποφασεις για το πιο σημαντικο πραγμα στην ζωη μας τον γιο μας. και οι δυο θελαμε το καλυτερο οποτε αρχισαμε να διαφωνουμε για μικροπραγματα. κατα την εγκυμοσυνη η επιχειρηση βαλτωνε ολο και πιο πολυ.εκεινος ψυχολογικα χαλια, τι θα κανω ειμαι αχρηστοςκλπκλπ εγω με περισσια υπομονη τον στηριζα. του ειπα οτι πρεπει να ειμαστε ευγνωμονες που εγω εχω δουλεια που καλυπτει 2 μισθους και μπορουμε να ζουμε ανετα. Ποτε μεχρι τωρα που ειναι 1 χρονο σπιτι δεν τον εχω μειωσει και προσπαθω να καλυπτω τα παντα μονη μου. εκει νομιζω οτι εκανα και το μεγαλο λαθος. πηρα ολες τις ευθυνες πανω μου, ειτε αυτο λεγεται βγαζω λεφτα,πληρωνω λογαριασμους, εχω τα παντα υπο το ελεγχο μου. Εκεινος βολευτηκε, απο το οτι ενιωθε αγχος,αχρηστος πηγε στο αλλο ακρο του βολεμενου. Δεν ψαχνει για δουλεια, η οικογενεια του εχει οικονομικα σοβαρα προβληματα που εννοειται καλυπτω εγω, συνεχεια ειναι αρρωστος, κουρασμενος, δεν πολυ μιλαει με τους φιλους του, δεν βγαινει ευκολα βολτα γιατι θα τον κουρασουν τα παιδια, τρωει πολυ και ολο βλακειες. κερασακι στην τουρτα πριν απο 2 μηνες πεθανε ο πατερας του. εννοειται πιο πολλες ευθυνες για εμενα αφου συντηρω αλλο ενα σπιτι, η μαμα του δεν εχει συνταξη. εγω πλεον νιωθω χορηγος και μονο τπτ αλλο..νιωθω οτι εκμεταλλευεται την υπομονη μου. δεν δεχεται να παμε σε συμβουλο γαμου και επισης θεωρει οτι εγω ειμαι τρελη οταν του λεω να παει σε ψυχολογο.

    Συγνωμη για το μεγαλο ποστ προσπαθω να σας δωσω σφαιρικη εικονα της καταστασης. το ερωτημα μου ειναι πως θα τον κανω να δει την κατασταση αυτη χωρις εγωισμο? πως να τον κανω να δεχτει να παμε σε ψυχολογο γιατι αρνουμαι να πιστεψω οτι παντρευτηκα αυτον τον ανθρωπο. Θελω τον αντρα μου πισω αλλα δεν ξερω πως να το κανω...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Γεια σου trust. Ο σύζυγος σου είναι όπως λες βολεμένος, αλλά κι εσύ έχεις φτάσει στο άλλο άκρο, να αναλαμβάνεις όολες τις ευθύνες, ακόμα κι αυτές που δεν σου αναλογούν. Οκ φυσικό είναι όταν ο ένας μένει άνεργος, να αναλάβει ο άλλος τα καθημερινά έξοδα για κάποιο διάστημα. Αλλά δεν υπάρχει κανένα άλλο εισόδημα και κανένας άλλος άνθρωπος να συνδράμει τη μητέρα του? Ο ίδιος δεν έχει καμιά απολύτως περιουσία, καμία αποταμίευση?

    Όσο είναι τα πάντα υπό έλεγχο, νιώθει ακόμα περισσότερο περιττός και άχρηστος κι αποδυναμώνεται. Γιατί δεν πας εσύ σε κάποιον ψυχολόγο, ώστε να σε βοηθήσει να επικοινωνήσεις πιο αποτελεσματικά με το σύζυγο σου και να δεις πώς θα βάλεις κάποιο φρένο στο ρόλο του ‘σωτήρα’ που έχεις αναλάβει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3
    Εχεις δικιο ψαχνω ηδη ψυχολογο για εμενα γιατι εννοειται οτι φερω ευθυνες και επισης πλεον δεν μπορω να διαχειριστω τα συναισθηματα μου. ο ρολος του σωτηρα ηρθε απο την επιθυμια μου να μην εχουμε προβληματα αλλα πολυ σωστα το θετεις εφτασα στο αλλο ακρο.

    Δυστυχως ειναι μοναχοπαιδι, καμια οικονομια μονο δανεια και χρεη απο τους γονεις του. μεγαλη ακινητη περιουσια αλλα με την αγορα τοσο κατω δεν πουλιεται τπτ οποτε μετρητα δεν υπαρχουν.

    Αναρωτιεμαι αν θα ηταν σωστο να τον βαλω να περασει ενα μεγαλο σοκ τυπου ¨η πας σε ψυχολογο η φευγω απο το σπιτι" δεν συμφωνω καθολου με την λογικη του να νιωθει ο αλλος ανασφαλεια στην σχεση αλλα μηπως ετσι.."ξυπνουσε".

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Το θέμα δεν είναι να νιώσει ανασφάλεια. Αλλά να κατανοήσει τι πραγματικά συμβαίνει και τι πρόκειται να συμβεί. Αν του πεις οτιδήποτε, χρειάζεται να είναι κάτι που το εννοείς, όχι μια κούφια απειλή για να ταρακουνηθεί. Προχώρα σταδιακά καλύτερα, όχι με ένα μεγάλο σοκ. Μπορείς σε πρώτη φάση να του πεις κάποια 'δεν μπορώ' και κάποια 'δεν θέλω', γιατί ως τώρα είσαι η σουπεργούμαν. Μετά να μιλήσεις ξεκάθαρα για τα συναισθήματα και τις σκέψεις σου και να βάλεις κάποια όρια. Νομίζω όμως ότι πρώτα απ' όλα χρειάζεται εσύ να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις και τι μπορείς να κάνεις στη ζωή σου και στη σχέση σου και να το διεκδικήσεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    oταν καπιος δε δεχεται κατι δε γινεται να τον πεισεις με το ζορι να κανει κατι ουτε προκειται να φερουν αποτελεσμα αλχημειες που το πολυ πολυ αντε να τον πεισουν για λιγο αν δε σε καλυπτει απλα του λες χαιρεται εκτος αυτου οταν επειμενεις πολυ φερνεις συνηθως κ τα αντιθετα αποτελεσματα

    αν πχ τον βλεπεις να ταλαντευεται σε κατι εκει μπορεις να τον πεισεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εχεις κανει ολη αυτη την συζητηση μαζι του?
    χωρις τελεσιγραφα η απειλες , βεβαια.
    τι σου απανταει για την αδρανεια του?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3
    καλημερα. ακολοθησα την συμβουλη σας και δεν εφαρμοσα την τακτικη του σοκ. την κυριακη καναμε μια συζητηση και ηταν η πρωτη φορα που δεν αρνηθηκε να παμε σε ψυχολογο. δεν δεχτηκε αλλα δεν αρνηθηκε οποτε το θεωρω μεγαλο βημα ?!?!? Αποδεχτηκε οτι δεν κανει τπτ να βρει δουλεια με διαφορες προφασεις. Προσπαθησε να μου αποδειξει οτι βοηθα στο σπιτι πραγμα που δεν ισχυει γιατι εχουμε κοπελα που καθαριζει και τους γονεις μου που προσεχουν τα παιδια. εκει καταλαβε οτι η βοηθεια που προσφερει και αφορα τα παιδια ειναι απο τις 330-430 και αυτο τον..κουραζει! βεβαια μου ειπε και ειχε δικιο οτι εγω δεν μιλαω, μπαινω σπιτι πχ και δεν θα του μιλησω.

    marina38 το σχολιο σου "ρολος σωτηρα" με εβαλε σε σκεψεις και συνηδειτοποιησα οτι οντως αυτο κανω. Αν ερθει καποιος με προβλημα δεν θα αρκεστω να τον ακουσω θα πρεπει να του δωσω λυση-βοηθεια. και αυτο ειναι λαθος γιατι πιεζομαι τελικα παραπανω απο αυτο που αντεχω. με "ξυπνησε" το σχολιο σου και σε ευχαριστω πολυ γιαυτο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχεις κανει ολη αυτη την συζητηση μαζι του?
    χωρις τελεσιγραφα η απειλες , βεβαια.
    τι σου απανταει για την αδρανεια του?
    Quote Originally Posted by trust View Post
    ... την κυριακη καναμε μια συζητηση και ηταν η πρωτη φορα που δεν αρνηθηκε να παμε σε ψυχολογο. δεν δεχτηκε αλλα δεν αρνηθηκε οποτε το θεωρω μεγαλο βημα ?!?!? Αποδεχτηκε οτι δεν κανει τπτ να βρει δουλεια με διαφορες προφασεις. Προσπαθησε να μου αποδειξει οτι βοηθα στο σπιτι πραγμα που δεν ισχυει γιατι εχουμε κοπελα που καθαριζει και τους γονεις μου που προσεχουν τα παιδια. εκει καταλαβε οτι η βοηθεια που προσφερει και αφορα τα παιδια ειναι απο τις 330-430 και αυτο τον..κουραζει! βεβαια μου ειπε και ειχε δικιο οτι εγω δεν μιλαω, μπαινω σπιτι πχ και δεν θα του μιλησω.
    .....
    ειναι μια καλη αρχη.
    το αν θα εχει καλη συνεχεια θα φανει.
    εφοσον ειναι σε τετοια πτωση και αδρανεια, θα εχεις κατα νου να το συνεχισεις εσυ. μην αφησεις να ξεχαστει η κουβεντα.
    παρε τις πληροφοριες σου για τον ειδικο που θελεις να εμπιστευθεις κι οταν εισαι ετοιμη, πες του το, οτι ασχοληθηκες, βρηκες τον ταδε, ποτε τον βολευει να πατε η να παει.
    προς θεου, μην εμπιστευθεις δηθεν "ειδικους" που θα σε πλησιασουν εδω μεσα, γιατι συνηθιζεται απο καποιους εντελως ακαταλληλους να ψαρευουν πελατεια . κανε δικη σου ερευνα.
    αν δεις να πεφτει παλι σε αρνηση και να γυρναει στις αρχικες αντιδρασεις του, το βολεμα και να σε βγαζει εσενα, τρελη, τοτε πες του ηρεμα οτι δεν σκοπευεις να συνεχισεις σε αυτην την κατασταση, να καταλαβει οτι δεν θα το αφησεις ετσι το θεμα, αλλα η θα ασχοληθει με την υγεια του, η θα αλλαξουν τα πραγματα..

    δειχνεις λογικος και πρακτικος ανθρωπος.
    βρες και καποιες αλλες λυσεις απο το να επωμιζεσαι ακομα και την μανα του.
    για παραδειγμα. ενας ανεργος και μια μανα χωρις συνταξη με "μεγαλη ακινητη περιουσια", δεν ειναι καθολου στον δρομο οπως παρουσιαζεται....
    βρες καποιες λυσεις να ανεξαρτητοποιηθει εστω η μανα. εφοσον ειναι μεγαλη η περιουσια κι οχι μια παραγκα που μενει μεσα η γιαγια, ας εκποιηθει ενα τμημα, εστω και σε πολυ μικρη τιμη. φυσικα και γινονται αγοραπωλησιες. οχι στις τιμες που πρεπει, ομως. "σκοτωσε' καποιο ακινητο, να αποκτησετε ρευστοτητα.
    αν δεν ΘΕΛΕΙΣ να το κανεις αυτο για να μεινουν τα ακινητα στην οικογενεια, οποτε στο παιδι σας ουσιαστικα μιας και ειναι μοναχοπαιδι ο ανδρας σου, τοτε να μην αισθανεσαι οτι σε εκμεταλλευονται, διοτι αποσκοπεις στο να παρετε αυτη την περιουσια σε λιγο καιρο...

    αν ομως, δεν εισαι βεβαιη γι αυτον τον γαμο, δεν ξερειι αν αυριο θα ειστε μαζι και νοιωθεις οτι εσυ ξοδευεις προσωπικη περιουσια για ολοκληρη την οικογενεια του, χωρις να ξερεις τι σου ξημερωνει κι αν χωρισεις αυριο, κανε το αλλο.
    συνεχισε να βοηθας , αλλα ζητα να μεταγραφει καποιο/α ακινητο τους σε σενα, αναλογο της οικονομικης προσφορας σου στην οικογενεια, ωστε να εχεις μια εξασφαλιση για τα χρηματα που δινεις.
    ετσι, απο "σωτηρας" θα γινεις επενδυτης...:o

Similar Threads

  1. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-11-2018, 15:33
  2. αν ξερει καποιος ας μου πει..
    By thanos01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2013, 21:35
  3. Ζητωντας βοηθεια ειδικου για ψυχολογικη στηριξη
    By tapouts in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 18-10-2010, 21:25
  4. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2009, 17:26
  5. Aναζητηση ειδικου
    By νικος32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 07-08-2007, 09:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •