αδυναμία να διαχώρισει την σχέση μας απο την αδελφή του!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28

    αδυναμία να διαχώρισει την σχέση μας απο την αδελφή του!

    Καλημέρα, θα προσπαθήσω να γράψω όσο περιεκτικά μπορώ για να μην κουράσω. Έχω μια σχέση 1 χρόνο και 3 μήνες. Όλα γίναν πολύ γρήγορα, μένουμε επαρχία οπότε το να γνωρίσουμε τους γονείς και να αρχίσουμε πάρε δώσε ήταν αναπόφευκτο, αν και τώρα το βλέπω οτι ήταν πολύ μεγάλο λάθος. Το πρόβλημα είναι οτι εγώ είχα μείνει χωρις δουλειά τότε, σκεφτόμουν να μετακομήσω και έμεινα εδώ για αυτόν και αρχίσαμε να μιλάμε για γάμο και συμβίωση! Ένιωθα υπέροχα και αυτός όλα μου τα παρουσίαζε εύκολα. Στους πρώτους μήνες που συζούσαμε (ανεπίσημα και χωρις να ξέρει κάτι ο δικός μου πατέρας) είδα μια εξάρτηση απο την οικογένεια του, χαζά σκηνικά που όλα μαζί όμως ήταν πολύ ανησυχητικά. Τέλος πάντων, μετά απο κανα 5 μηνο που ήμασταν μαζί άρχισε η αδελφή του να μου βάζει λόγια για την πρώην του και να μου λέει σκηνικά, αντιδράσεις και καλά οτι η πρώην του έκανε μάγια και τι τράβηξε η οικογένεια να τον συνεφέρει. Αρχισα να του τα λέω και δεν έκανε τπτ, μου έλεγε οτι είμαι λάθος εγώ που ασχολούμαι με το τι λέει η μικρή! Μετά όταν πια με έπιασε και η μητέρα του κλάιγοντας και μου πε τα ίδια προσπάθησα να την συνετίσω οτι όλα αυτά είναι βλακείες και του το είπα πάλι, τότε μόνο πήρε θέση και μίλησε στην μικρή γιατί επηρέαζε την μαμα!!!! αλλά και αυτό με το γάντι! Γενικά δεν θέλει να έρχεται σε κόντρα με κανέναν, για αυτό νομίζω οτι το πρόβλημα μου είναι αυτός και όχι η αδελφή του. Έγιναν πολλά σκηνικά που λύθηκαν λάθος, π.χ ένα σαββατοκύριακο που μείναμε σπίτι του η αδελφή του άρχισε να γκρινιάζει μπροστά μου οτι κάποιος της ανακάτωσε τα ρούχα που είχε στο δωμάτιο που κοιμόμασταν εμείς, του το πα και η απάντηση ήταν καλά αφου παρεξηγήσε εύκολα δεν ξανα κοιμόμαστε στο χωριό! (εμεις μένουμε 20 λεπτά απο το χώριο σε άλλο χωριό). Τα τελευταία που με πλήγωσαν πιο πολύ ήταν οτι την πρωτοχρονιά ο πατέρας του δεν ήρθε να πει χρόνια πολλά στον πατέρα μου, ενώ ο πατέρας μου είχε πάει και αμέσως μετά η αδελφή του λογόθηκε και δεν με κάλεσαν γιατί ήθελαν να ναι μόνο η οικόγενεια και εγω δεν ήμουν επίσημα κάτι (το ότι μένει σπίτι μου 1 χρόνο, ή οτι πήγα 10 μέρες και δούλευα στα κτηματά τους για να τους βοηθήσω δεν μετράει). Όταν του τα πα και τον ρώτησα αν οι δικοί του έχουν πρόβλημα με μένα γιατί όλα αύτα μου θύμιζαν σκηνικά που μου είχε η αδελφή του πεί για την πρώην του μου είπε οτι είμαι λάθος και οι δικοί του με αγαπάνε κτλ κτλ. Τέλος πάντων, το θέμα είναι οτι αυτός με κατηγορεί οτι γκρινιάζω συνέχεια και οτι θέλω να τον ξεκόψω απο την οικογενειά του, εγω έχω απογοητευτεί πάρα πολύ μαζί του και πια δεν ξέρω που φταίω και υπερβάλλω και που έχω δίκιο. Συνέχεια με βγάζει τρελή και συνέχεια λέει οτι θέλει μόνο να μαστε καλά χωρίς να κάνει τπτ για αυτό. Συνεχίζει να έχει κοινό ταμείο με τον πατέρα του, δεν κάνει λόγο για γάμο και επίσημη συμβίωση, συνεχίσει να συντηρεί την αδελφή του και να την δικαιολογεί για όλα( είχαμε χωρίσει για 2 εβδομάδες εξαιτίας της, πήγαμε ένα διήμερο να μιλησουμε και να τα ξαναβρούμε και απο την Παρασκευή το απόγευμα που φτάσαμε η αδελφή του των πήρε 6 τηλέφωνα για να του πει να βάλει καινούργιο πρόγραμμα στο what's up,για να τον ρωτήσει αν έχει διαβάσει ένα βιβλίο για να της πεί την γνώμη του κτλ, όταν νευρίασα μου είπε καλά μωρέ δίκιο έχεις αλλά τι να κάνω να μαλώνω απο το τηλέφωνο μαζί της? οταν γυρίσαμε δεν της είπε τπτ!). Τον αγαπάω και είχα φανταστεί μια όμορφη ζωή μαζί του, αλλά το βλέπω οτι δεν μπορεί να αλλάξει τπτ και απλά πρέπει να φύγω... Νιώθω χάλια αλλά δεν βλέπω τπτ άλλο να κάνω πια...
    Last edited by ΜΙΚα; 15-03-2015 at 20:29.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η αδερφη του ειναι κουραστικη σα τη γιαγια μου κ υπαρχει για να πριζει τους αλλους αλλα κ αυτος εχει δικιο που σου λεει να μην ασχολησαι μαζι της καθεσε κ παιρνεις στα σοβαρα αυτα που ακους? μα΄λον την εχει συνηθισει αφου θα την ακουγε μια ζωη γι αυτο εσυ γιατι καθεσε κ απασχολησαι με ολο αυτο πιο πολυ για να κανεις τη πλακα σου ειναι αυτα που λεει εγω θα τη δουλευα συνεχεια αν μου ελεγε τετια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καλημερα σου. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να του δωσεις μια πιπιλα και να τον στειλεις κατευθειαν στην αγκαλια της μανας του. Το παιδακι θελει νταντεμα. Περα απο την πλακα κοιτα να μαθεις απο φιλους σου το τι εγινε με την πρωην γιατι μαλλον επεσες σε περιπτωση και δεν μιλαω για τον φιλο σου αλλα για οικογενειακη περιπτωση.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28
    Αλέξανδρε,αυτό έκανα στην αρχή και τράβηξε τόσο η ιστορία, αλλά τώρα μου λέει οτι οικονομικά δεν μπορεί να μένουμε εδω και να πληρώνουμε ενοίκιο και να πάμε στο πατρικό του που θα έχει και τα κτήματα του εκεί. Οπότε καταλαβαίνεις οτι θα ζούμε όλοι μαζι σε ένα σπίτι, εφόσον αυτός δεν έχει βάλει όρια ξέρω οτι θα κάνει ότι θέλει η μικρή. Σκέψου οτι τις προάλλες με άφησε μόνη μου το βράδυ με πυρετό επειδή η αδελφή του έβγαλε φρονιμήτη και ήθελε να είναι μαζί της και όταν του το πα σα παράπονο δεν μπορούσε καν να καταλάβει που βλέπω το κακό!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28
    φλοκ Δυστυχώς έχεις δίκιο. Σκέψου οτι είχα δεχτεί και απειλή απο το μικρό του στυλ: η πρώην του δεν ήθελε ούτε την μαμα μας ούτε εμένα αλλά δεν θα αφήσω να γίνουν τα ίδια τώρα αν μπλέξει στα ίδια θα έχει την ίδια κατάληξη με την πρώην! το λάθος μου είναι οτι απλά την λυπόμουν τότε για το πόσο άδεια είναι η ζωή της και δεν της απαντούσα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καταρχας Μικα οταν λες μικρο ποσο μικρη ειναι? Γιατι αλλο να ειναι εφηβη κακομαθημενη και αλλο νεαρη γυναικα π.χ 22-25 ετων.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28
    ναι σωστά με πρόλαβες! μικρό το λέω γιατι έτσι το λέει συνέχεια το αγόρι μου. 25 στα 26 είναι και το αγόρι μου 35!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Τοτε Μικα μαλλον το ....μικρο χρειαζεται σεξ να ηρεμησει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28
    Έχει σχέση, εδώ και 2 χρόνια
    Last edited by ΜΙΚα; 15-03-2015 at 20:28.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ΜΙΚα View Post
    φλοκ Δυστυχώς έχεις δίκιο. Σκέψου οτι είχα δεχτεί και απειλή απο το μικρό του στυλ: η πρώην του δεν ήθελε ούτε την μαμα μας ούτε εμένα αλλά δεν θα αφήσω να γίνουν τα ίδια τώρα αν μπλέξει στα ίδια θα έχει την ίδια κατάληξη με την πρώην! το λάθος μου είναι οτι απλά την λυπόμουν τότε για το πόσο άδεια είναι η ζωή της και δεν της απαντούσα!
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
    με συγχωρεις που γελαω με τα βασανα σου, αλλα ουτε στο κατω παρταλι δεν γινονται αυτα.. σου 'φεξε!
    μαλλον επεσες σε οικογενεια ανταμς, καλα τα λεει η φλοκ.

    κοιτα... επειδη το θεμα ειναι βαρυ και εκτεταμενο, εγω βλεπω οτι οδευεις ευθεια για διαλυση.
    αν θεωρεις οτι μπορειτε να τα βρειτε οι δυο σας και τον θελεις και θελεις να το παλεψεις ομως, εγω προτεινω να επικεντρωθεις σε ενα δυο πολυ βασικα θεματα και να μην εχεις ολα τα μετωπα ανοιχτα.

    καποια σχολια σου ειναι ατοπα.να μην σχολιαζεις τον φρονιμητη της αδερφης. δικαιωμα του να παει. αν σου κρατουσε το χερι, δεν θα επεφτε ο πυρετος σου. κριτικαρεις τον φρονιμητη αλλα δεν βλεπεις οτι κι εσυ διεκδικουσες συμπεριφορα προς αρρωστο, ανηλικο παιδι ... και τι εγινε που ειχες πυρετο? παρε τα παυσιπονα σου και ξαπλωσε. δεν μπορει να κουνηθει ο συντροφος σου, επειδη εχεις πυρετο?
    επισης, εδω λεμε οτι πατε για διαλυση , δεν σου εχει κανει καν προταση κι εσυ σχολιαζεις οτι εχει κοινο πορτοφολι με τον πατερα του.
    δεν σε αφορα, ξερεις. αν δουλευουν μαζι, πολυ πιθανον να εχουν και κοινο πορτοφολι.ως τι θα κανεις ελεγχο στο πορτοφολι του?

    αν θες την γνωμη μου, ασε τις γκρινιες για ολα τα περιφερειακα και κυριως τους καυγαδες για την αδερφη, να βρεθειτε λιγο καιρο σε ηρεμια και χαρα, να περνατε καλα κι εκει καν σοβαρη κουβεντα για το που θα μεινετε!!! εκει ειναι ολο το κουμπι της υποθεσης. αν καταφερεις να τον πεισεις να ειστε ανεξαρτητοι κι οτι χρειαζεστε τον χωρο σας και θα περνατε καλα ετσι, τοτε εχεις ελπιδες. αν επιμενει αμετακινητος σε αυτο, αστο , μην ασχολεισαι καν. ειναι χαμενη υποθεση .
    Last edited by Remedy; 14-03-2015 at 15:46.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    καλα τα λεει η φλοκ.


    Ο φλοκ κυρια μου Ο. :p

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Μικα με συγχωρεις αλλα κατι μου λεει οτι η μακρινη μεταθεση του φιλου της μικρης δεν ειναι και τοσο τυχαια χεχε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γενικα οι αδερφες δεν συμπαθουν τις γκομενες των αγοριων. Αυτο ειναι κοινος τοπος γι αυτο και οπου μπορουν βαζουν φυτιλιες. Απ οτι φαινεται δε σε θελουν ουτε τα πεθερικα. Γι αυτο βλεπεις αυτη τη σταση. Ο φιλος σου τωρα τι να κανει? να τσακωθει? αλλωστε τα βλεπει αλλιως. Μαλλον πρεπει να δεις γιατι δε σε παει η οικογενεια. Κατι τους ενοχλει σε σενα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    καλα τα λεει η φλοκ.


    Ο φλοκ κυρια μου Ο. :p
    αχαχαχαχαχα
    παρντον για την αλλαγη φυλου.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28
    καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για την συμμετοχή σας και την βοηθειά σας στην κουβέντα. Τώρα όσον αφορά ένα ένα τα θέματα:Remedy δεν είναι οικογένεια Ανταμς, είναι χαζομάρα απλη και επικύνδινη! Εχουν μεγαλώσει την μικρή να εξαρτάται σε βαθμό άρρωστο απο το αγόρι μου και το αγόρι μου το έχουν φορτώσει με τύψεις οτι είναι χρέος του να υπηρητεί την οικογένεια, το οποίο δεν είναι κακό αλλα θέλει ένα όριο! Οσον αφορά την μικρή δεν είναι ανήλικο, είναι 26 χρονών και δεν διεκδικώ τπτ απλά θέλω απο την στιγμή που συζούμε να υπάρχει συννενόηση! Το καταλαβαίνω αυτό που έκανε αλλα όπως σου είπα έχουν γίνει πολλά π.χ αν όταν έγινε το πρώτο πρόβλημα που ανέφερα με το σπίτι του το είχε λύσει και δεν είχαμε 5 μήνες να μείνουμε εκεί θα μπορούσε να μου είχε προτείνει να πάμε μαζι! ή θα μπορούσε να με ρωτήσει αν είμαι καλά και θα του έλεγα να πάει δεν είχα θέμα, όχι όμως να μου ανακοινώνει εγω πάω σπίτι μου τα λεμε!τώρα όσον αφορά το κοινό πορτοφόλι με νοιάζει γιατι η συζήτηση που θα μείνουμε και τι θα κάνουμε έγινε απο τους πρώτους μήνες, όταν μου είπε μετα απο πολύ καιρό οτι δεν βγαίνει οικονομικά για ενοικια (τα έξοδα του σπιτιου που μένουμε μαζί, τα πλήρωνα όλα εγω απο την αρχη!!) του είπα οτι θα υποχωρήσω να πάω να μείνω στο πατρικό του αλλα να τα βάλουμε κάτω να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε να αυξήσουμε τα εσοδά μας αλλά αυτό ήθελε δουλειά (γιατί είναι αγρότης) και εννοείτε οτι δεν έκανε καμια κίνηση γιατί έχει βολευτεί να τα κάνει όλα ο πατέρας του και αυτός να βοηθάει, του εξήγησα οτι αν θέλει να πάμε εκεί και να δουλεύω μαζί του δεν μπορώ να ζητάω απο τον πεθερό μου για να πάω να πάρω σερβιέτες ούτε να δουλεύω εγω και να συντηρω την αδελφή του όλες αυτές οι κουβέντες έμειναν μισές, δεν τελείωσαν ποτέ και πρακτικά δεν είδα καμιά αλλαγη! του πρότεινα να δουλέψουμε την περιούσια του πατέρα μου αλλα και σε αυτό κουβέντα δεν άκουσα ποτέ, οπότε πως μου έταζε απο την πρώτη στιγμή οικογένεια κτλ αφου δεν μπορεί να πάρει ευθύνες?
    kerasi οι γονείς του δεν έχουν θέμα, αντιθέτως απο οτι έχω καταλάβει τουλάχιστον, απλά δεν θέλουν να στεναχωρούν την μικρή και απλά περιμένουν να παντρευτεί να φύγει για ηρεμήσουν όπως και το αγόρι μου άλλωστε απο οτι έχει πει ο ίδιος!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η αδελφη μου με ζηλευει??!
    By Τζουλια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 29-07-2012, 10:57
  2. πως να καταγγείλω την μανά μου για ψυχολογική βια προς την 10 άχρονη αδελφή μου
    By GONMM12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 26-03-2011, 15:57
  3. Αδυναμία
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-10-2010, 23:54
  4. Αδελφή - Αδελφός (παθολογία - συμπεριφορά)
    By paul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 17-07-2008, 11:24
  5. Αδυναμία συγκέντρωσης
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-05-2007, 03:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •