Εγκλεισμός σε μοναστήρι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 122
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Το μοναστηρι Νικη προεκυψε για λογους απομονωςης και ηρεμιας;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Τα πιστεύω. Άλλο βέβαια η πράξη κι άλλο τα λόγια. Αλλά δεν νομίζω ότι θα εχω ιδιαίτερο θέμα. Με κάτι θα απασχολώ το μυαλό μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Προέκυψε κυρίως από ένα μέλλον που με τρομάζει. Άλλωστε πολλές φορές μου αρέσει να απομονονωμαι και να ηρεμώ ακόμα και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Προέκυψε κυρίως από ένα μέλλον που με τρομάζει. Άλλωστε πολλές φορές μου αρέσει να απομονονωμαι και να ηρεμώ ακόμα και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος
    Δεκτο αυτο και κατανοητο. Γιατι ομως δεν δημιουργεις ενα τετοιο μελλον εκτος μοναστηριου; Αν το ψαξεις, υπαρχουν παρα πολλα χωρια στα οποια μπορεις να πας, να κανεις καποιες αγροτικες δουλειες ισα ισα για να πληρωνεις ενα δωματιο και να εισαι ζεν και ηρεμη. Στο λεω γιατι ο αδελφος μου τυχαινει να μενει σε ενα πολυ ησυχο χωριο, το οποιο ενω ειναι κοντα στην πολη, ειναι και απομονωση ταυτοχρονα. Ερχονται λοιπον κατα καιρους ατομα της πολης και μενουν για ενα διαστημα, καποιοι συντομο καποιοι εμειναν και για παντα, κανουν ο,τι εργασια φανταζεσαι που σχετιζεται με το χωριο και ζουν με τα απολυτως απαραιτητα. Πριν δυο χρονια ηρθε καποιος απο τη Νεα Υορκη, Ελληνας, με μεγαλη θεση σε εταιρεια που απλα μπουχτισε, κουραστηκε, αγανακτησε και μενει πλεον στο χωριο με ελαχιστα πραγματα, το πρωτο εξαμηνο ουτε ρευμα δεν ειχε. Στα γραφω ολα αυτα για να καταλαβεις οτι λυσεις για ηρεμια και απομονωση υπαρχουν πολλες, χωρις να χρειαζεται να φτανουμε στα ακρα.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ήδη μένω σε χωριό το εχω συχαθεί. Αν μπορούσα να φύγω θα το έκανα για να πας κάπου πρέπει να υπάρχουν πόροι. Δεν θα διαλέγα ούτε χωριό ούτε αγροτικά. Απλώς λέω ότι μου αρέσει να μένω αρκετές ώρες με τον εαυτό μου μόνη μου και αποφεύγω τον κόσμο. Προτιμώ το μοναστήρι και τελικά όπου και να είμαι μου αρέσει αρκεί να εχω την ησυχία μου και να είμαι τουλάχιστον με καλούς ανθρώπους

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Ήδη μένω σε χωριό το εχω συχαθεί. Αν μπορούσα να φύγω θα το έκανα για να πας κάπου πρέπει να υπάρχουν πόροι. Δεν θα διαλέγα ούτε χωριό ούτε αγροτικά. Απλώς λέω ότι μου αρέσει να μένω αρκετές ώρες με τον εαυτό μου μόνη μου και αποφεύγω τον κόσμο. Προτιμώ το μοναστήρι και τελικά όπου και να είμαι μου αρέσει αρκεί να εχω την ησυχία μου και να είμαι τουλάχιστον με καλούς ανθρώπους
    Και στο χωριο που εισαι, δεν εισαι μονη; Δεν εχεις ηρεμια; Γιατι το εχεις σιχαθει, λογω των ατομων;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Της οικογένειας μου. Σήμερα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα στο σπίτι. Οι άνθρωποι είναι άρρωστοι δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Σε πολλα σπιτια ειναι δυσκολα και ασχημα τα πραγματα. Παρολαυτα, υπαρχουν πολλες ενδιαμεσες λυσεις πριν φτασει κανεις στο μοναστηρι, δε νομιζεις;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Για μένα δεν υπάρχει λύση

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    ε πηγαινε, αφου σου αρεσει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,194
    Εγώ κατα μία έννοια καταλαβαίνω την αγανάκτηση της θεματοθέτριας.....γενικά τα πράγματα είναι δύσκολα στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο αν έχεις ένα σπίτι που όχι μόνο δεν σε στηρίζει αλά σου δημιουργεί και επιπρόσθετα προβλήματα.

    Νίκη,αν εσύ είσαι αποφασισμένη να κάνεις κάτι τέτοιο δεν θα σε εμποδίσει κανείς,δική σου είναι η ζωή δικές σου είναι και οι επιλογές.
    Απλά να ξέρεις ότι όντως η μοναστηριακή ζωή δεν είναι εύκολος δρόμος,υπήρξαν επίσης πολλές κοπέλες που πήγαν και μετά επέστρεψαν στην κοσμική ζωή...αυτό δεν είναι το καλύτερο σίγουρα.

    Αλήθεια δεν εργάζεσαι πουθενά;
    Φίλες-φίλο δεν έχεις καθόλου;
    Πώς βγάζεις τα επι ζην;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Εχω μια φιλη. Ζω με τους δικούς μου ο πατέρας μου δουλεύει μόνο

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,194
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Εχω μια φιλη. Ζω με τους δικούς μου ο πατέρας μου δουλεύει μόνο
    Να ψάξεις μία δική σου δουλειά και να ορθοποδήσεις δεν παίζει καθόλου;
    Και γενικά η απόφασή σου να πας σε μοναστήρι είναι αποτέλεσμα απόγνωσης ή μία εσωτερική ανάγκη,σκέψου καλά αυτή την ερώτηση που σου κάνω και αν η απάντηση είναι η πρώτη σκέψου το ξανά.

    Να ξέρεις πάντως ότι τα μοναστήρια έχουν και αυτά έξοδα και αν η κάθε μοναχή δεν έχει κάποια προσωπικά έσοδα είναι δύσκολο να επιβιώσει σε μοναστήρι.
    Μιλάω επειδή ξέρω κάποια πράγματα εκ πείρας.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Κι από που τα βρίσκουν τα προσωπικα έξοδα οι καλόγριες; από τις εργασίες που κάνουν μέσα; αν είναι έτσι μια χαρά η θα χρειαστεί να υπάρχουν κάποια στην αρχή

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Koρίτσι μου,διαισθάνομαι καταθλιψη... Αλλά δεν ειναι λύση αυτό που σκέφτεσαι. Με το να κλειστείς σε μοναστήρι θα αποφύγεις τους λογαριασμούς και τις διαφορες υποχρεώσεις, θα έχεις ένα πιάτο φαγητό, αλλά δεν σημαίνει ότι θα είσαι και ευτυχισμένη. Δεν ειναι για όλους αυτή η ζωή. Οι μοναχοί ειναι συνειδητοποιήμένοι πιστοί που έχουν δουλέψει μέσα τους τη σχέση τους με το Θεο και έχουν αποφασίσει και δεσμευτεί να ακολουθήσουν το δρομο αυτό.
    Δεν νιώθω σε καμία περίπτωση ότι ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ...
    By crystal_heart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-07-2022, 13:40
  2. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 14:18
  3. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •