Εγκλεισμός σε μοναστήρι - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 122
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Quote Originally Posted by nantias View Post
    Koρίτσι μου,διαισθάνομαι καταθλιψη... Αλλά δεν ειναι λύση αυτό που σκέφτεσαι. Με το να κλειστείς σε μοναστήρι θα αποφύγεις τους λογαριασμούς και τις διαφορες υποχρεώσεις, θα έχεις ένα πιάτο φαγητό, αλλά δεν σημαίνει ότι θα είσαι και ευτυχισμένη. Δεν ειναι για όλους αυτή η ζωή. Οι μοναχοί ειναι συνειδητοποιήμένοι πιστοί που έχουν δουλέψει μέσα τους τη σχέση τους με το Θεο και έχουν αποφασίσει και δεσμευτεί να ακολουθήσουν το δρομο αυτό.
    Δεν νιώθω σε καμία περίπτωση ότι ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.
    Και εγώ Νίκιι αυτό διαισθάνομαι που μόλις είπε ο φίλος/η μας.....
    Η σκέψη αυτή περισσότερο προκύπτει από λόγους κατάθλιψης και απόγνωσης παρά από θρησκευτικούς λόγους!

    Καλύτερα να αναζητήσεις την βοήθεια κάποιου ειδικού πρώτα και μετά το ξανασκέφτεσαι για το μοναστήρι.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Κι από που τα βρίσκουν τα προσωπικα έξοδα οι καλόγριες; από τις εργασίες που κάνουν μέσα; αν είναι έτσι μια χαρά η θα χρειαστεί να υπάρχουν κάποια στην αρχή
    στα μοναστηρια προτιμουν τους εχοντες περιουσια νικη...
    αν εχεις κανενα ακινητο, θα τους το μεταβιασεις αν αποφασισεις να μονασεις κι εκει θα προσφερεις οτι μπορεις και θα σε καλοδεχτουν.
    αν πας και εντελως φτωχος, θα σε κανουν δουλικο εκει μεσα, για να βγαζεις τα εξοδα σου.
    αν προτιμας να κανεις την υπηρετρια σε ενα μοναστηρι, αντι να ζεις στο σπιτι σου, πηγαινε.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Συμφωνώ με Ρέμεντι,κάποτε πήγαινα με μία φίλη δόκιμη σ'ένα μοναστήρι όπου έμεναν 2 μοναχές,που επειδή δεν είχαν σύνταξη ούτε μισθό,ήταν στην πείνα,προσπαθούσαν να κάνουν δημόσιες σχέσεις για να τους πηγαίνουν φαγητά και καλούδια στο μοναστήρι.

    Αν παρ'όλα αυτά εσύ αποφάσισες ότι εκεί είναι ο προορισμός σου δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις την τύχη σου.
    Αλλά ακόμα νομίζω ότι το θέμα σου δεν είναι η θρησκεία.......

    Πήγαινε σ'ένα μοναστήρι-κλείσε ένα ραντεβού με την ηγουμένη του μοναστηρίου της περιοχής σου και δες αν όντως θα σου αρέσει κάτι τέτοιο.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    Μπορεις αντι για μονασττηρι να πας σε κανα απομωνομενο νησι εκει θα ναι καλυτερα σιγουρα.εγω αυτο θα κανω αλλα στα 50 μου

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ακόμα κι έτσι να κάνουν δουλειές δεν έγινε και τίποτα. Τουλάχιστον τις φέρονται καλά αν δεν έχουν τίποτα; με ποιους κάνουν δημόσιες σχέσεις για να τους φέρνουν φαγητα;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Με τι προσόντα πας σε απομονωμένο νησί; ποιος σε ταΐζει και που μένεις;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    ο καλαμορες, προφανως εννοει αν εχεις καποιου ειδους εισοδημα, να πας στο νησι..

    νικη, σε αλλα μηνυματα, παλι σημερινα, αναρωτιεσαι μηπως θα πρεπε να επιχειρησεις να γυρισεις στον πρωην σου...
    δεν δειχνεις να εχεις τελειωσει με τα εγκοσμια, δειχνεις να εισαι σε μια μεγαλη απογοητευση.
    δεν μπορεις να πας να μονασεις, νεα γυναικα, αν στο μελλον θελησεις παλι να κανεις κατι με εναν συντροφο.
    αντι να σκεφτεσαι τετοιες αταιριαστες λυσεις, προσπαθησε να ηρεμησεις απο τα φαντασματα του παρελθοντος και ριξε ολο το βαρος σου στην εξευρεση ΕΡΓΑΣΙΑΣ. εστω και απλης, εστω χειρωνακτικης. κατι να ασχολεισαι, να κινειται το μυαλο σου σωστα και να βγαζεις και κανενα χαρτζηλικακι να ζεις σαν ανθρωπος.

    αν ειναι να πλενεις ξενες τουαλετες στο μοναστηρι για να τρως ενα κομματι ψωμι, γινε καθαριστρια και κανε εσυ οτι θελεις με τα λεφτα σου.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Θα το σκεφτώ είναι πολλά αυτα που σκέφτομαι. Εκεί δεν φέρονται αυτές καλά στις καινούριες;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Θα το σκεφτώ είναι πολλά αυτα που σκέφτομαι. Εκεί δεν φέρονται αυτές καλά στις καινούριες;
    δε νομιζω να τις βασανιζουν κιολας. αυτο που ξερω, ειναι οτι ξυνιζουν αν δεν εχει ο αλλος περιουσια, γιατι εκει αποβλεπουν. οποτε θα ψοφησεις στην δουλεια, αν πας. και στα πρωινα ξυπνηματα για δουλειες και προσευχη. σαρεσει να προσευχεσαι ολη μερα, να δουλευεις στα χωραφια και στις σκαλες και να ξυπνας απ τα χαραματα?

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    Δεν σε ειπα να πας σε καμια βραχονησιδα.Σε ενα μικρο νησι ειπα.Oπως ζουν οι αλλοι θα ζεις και εσι

  11. #41
    Λάθος έχετε σε αυτό που λέτε για την περιουσία. Η γνωστή μου πριν φύγει για το μοναστήρι συμβουλεύτηκε την ηγουμένη και της είπε κι έγραψε το σπίτι της στον αδελφό της γιατί οι μοναχοί δεν πρέπει να έχουν ιδιοκτησία. Κάποιες μοναχές παίρνουν μαζί τους την προίκα τους, κεντήματα, λευκά είδη, κλπ. Είναι φυσιολογικό γιατί αυτό είναι πλέον το σπίτι τους. Επίσης, ξέρω και μία ηγουμένη σε ένα μοναστήρι "ησυχαστήριο", με το παλιό ημερολόγιο που χρησιμοποίησε την περιουσία της για να χτίσει το μοναστήρι αυτό. Εγώ πάντως δεν γνωρίζω μοναστήρια που να έχουν αστικά ακίνητα στην ιδιοκτησία τους, εκτός από κάποια κτήματα που καλλιεργούν. Εξάλλου, υπάρχουν ήδη πολλά μοναστήρια εγκαταλελειμμένα χωρίς μοναχούς ή μοναχές. Η Εκκλησία της Ελλάδος έχει βέβαια
    αρκετά αστικά ακίνητα από δωρεές.
    Last edited by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ; 16-03-2015 at 19:15.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Δεν τρελαίνομαι αλλά από το τίποτα. Αν η άλλη η ο άλλος έχει περιουσία δηλαδή θα πάει εκεί; όταν έχεις λεφτά μπορείς να κάνεις πολλά. Εγώ εχω κάτι χωράφια γραμμένα σε μένα και το σπίτι. Αν μπω εκεί οι δικοί μου θα δυσανασχετησουν και γιατί θα δώσω στο μοναστήρι αυτα που εχω ενώ θα προτιμούσαν η να τα εχω εγώ η να τα πάρουν αυτοί στο σπίτι μου. Εμένα η γιαγιά μου μου έγραψε πιο πολλά από ότι στην αδερφή μου η οποία είναι και παντρεμένη

  13. #43

  14. #44
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Δεν τρελαίνομαι αλλά από το τίποτα. Αν η άλλη η ο άλλος έχει περιουσία δηλαδή θα πάει εκεί; όταν έχεις λεφτά μπορείς να κάνεις πολλά. Εγώ εχω κάτι χωράφια γραμμένα σε μένα και το σπίτι. Αν μπω εκεί οι δικοί μου θα δυσανασχετησουν και γιατί θα δώσω στο μοναστήρι αυτα που εχω ενώ θα προτιμούσαν η να τα εχω εγώ η να τα πάρουν αυτοί στο σπίτι μου. Εμένα η γιαγιά μου μου έγραψε πιο πολλά από ότι στην αδερφή μου η οποία είναι και παντρεμένη
    Να τα δωσεις τεκνον μου στο μοναστηρι..Για να μπορει ο Πατερ Αμβροσιος να φουσκωνει την κοιλουμπα του με Θειο κρεας..

  15. #45
    Από το μοναστήρι θα σου πουν να τα γράψεις στην αδελφή σου και μετά να γίνεις μοναχή. Τα βασικά χαρακτηριστικά του μοναχού είναι τρία: Υπακοή, ακτημοσύνη, παρθενία (η εγκράτεια από όταν γίνεις μοναχή και μετά).

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ...
    By crystal_heart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-07-2022, 13:40
  2. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 14:18
  3. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •