κολληματα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    16

    κολληματα..

    Ειναι ωρες ωρες που τρωω καποια περιεργα κολληματα και καποια απο αυτα δεν ειναι εφημερα, αλλα μακροχρονια. Παιρνουν τη μορφη της εμμονης. Για παραδειγμα εδω και 7 χρονια περιπου εχω κολλησει πολυ με δυο χωρες σε σημειο να μη θαυμαζω απλα αλλα να εχω γινει εμμονικη. Μακρια απο αυτες δεν βρισκω ευχαριστηση σε τιποτα και ο,τι κανω μου φαινεται χωρις νοημα διοτι θα ηθελα να τα ζησω εκει. Με αυτη τη σκεψη κοιμαμαι με αυτη ξυπναω. Δηλαδη σε ΤΕΤΟΙΟ ΑΚΡΑΙΟ ΣΗΜΕΙΟ εχω φτασει. Και οχι δεν ξεκινησε με την κριση στην Ελλαδα που ολοι θελουν να την κανουν αλλα 3 περιπου χρονια πριν απο αυτη οταν ακομα ολα ηταν καλα. Λογω απροσωπιας τολμαω και τα γραφω αυτα αλλιως συνειδητοποιω οτι μπροστα σε αλλους δεν ειναι για να τα λες. Μου εχουν τυχει παρομοιες καταστασεις κι αλλη φορα, και οχι μονο με αλλες χωρες αλλα και με ανθρωπους (καλλιτεχνες- καθηγητες κτλπ) απλα αυτα διηρκεσαν λιγοτερο και ηταν λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης. Δεν ξερω καν αν χρειαζοταν να το αναφερω.Το πραγματικο προβλημα μου ειναι η πρωτη περιπτωση ενω η εξαρτηση απο τους αλλους ανθρωπους τολμω να πω σε μεγαλο βαθμο εχει φυγει ενω το αλλο παραμενει ιδιο.Καποιοι μου λενε πως αυτο ωφειλεται στην ελαφρια ΙΔΨ διαταραχη που εχω αλλα ειναι οντως τα κολληματα σε τετοιο βαθμο ιδψ ή έχουν κάποια άλλη ρίζα ? Εμενα δεν μου φαινεται ΙΔΨ αλλα πραγματικα ολο αυτο ειναι πολυ ενοχλητικο ο,τι και να ειναι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Λια , τα κολληματα που περιγραφεις δεν θυμιζουν με τιποτα την ΙΨΔ , τουλαχιστον οχι την hardcore απο την οποια πασχω.
    ΙΨΔ ειναι πχ να εισαι πχ με τον συντροφο σου που υπεραγαπας και να σκεφτεσαι ξαφνικα οτι θες να τον σκοτωσεις και να τρομαζεις. Και αφου, τρομαξεις αρχιζεις και μετρας μεχρι το 100 ή λυνεις καμμια 20αρια συστηματα εξισωσεων για να μη τον σκοτωσεις.
    Εσυ περιγραφεις μια εξιδανικευση προσωπων και τοπων , οχι μια ιδεοληψια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου Λια. Μηπως σ εχει πιασει ποτε να κανεις συλλογη απο αντικειμενα μικρης αξιας;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Λια , τα κολληματα που περιγραφεις δεν θυμιζουν με τιποτα την ΙΨΔ , τουλαχιστον οχι την hardcore απο την οποια πασχω.
    ΙΨΔ ειναι πχ να εισαι πχ με τον συντροφο σου που υπεραγαπας και να σκεφτεσαι ξαφνικα οτι θες να τον σκοτωσεις και να τρομαζεις. Και αφου, τρομαξεις αρχιζεις και μετρας μεχρι το 100 ή λυνεις καμμια 20αρια συστηματα εξισωσεων για να μη τον σκοτωσεις.
    Εσυ περιγραφεις μια εξιδανικευση προσωπων και τοπων , οχι μια ιδεοληψια.
    ναι το ξερω και δεν καταλαβαινω πώς μου λενε κατι τετοιο, αλλα δεν ειχα και που αλλου να το βαλω το θεμα..διοτι ειναι - δεν ειναι ΙΔΨ (η οποια ξερω πολυ καλα πώς ειναι διοτι κατα διαστηματα με ενοχλει με παρομοια συμπτωματα που περιεγραψα κ το επιβεβαιωσε και ο ψυχολογος που πηγαινα) ειναι και αυτο εξισου ενοχλητικο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου Λια. Μηπως σ εχει πιασει ποτε να κανεις συλλογη απο αντικειμενα μικρης αξιας;
    γεια σου Κερασι, οχι ποτέ. Στο δημοτικο μου αρεσε μονο μα μαζευω ταπες απο τα γαριδακια χαχαχα και καρτες..μονο αυτο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου Λια,ναι ολα αυτα θυμιζουν ιδψ οπως κ δειχνουν κ αρκετη ανασφαλεια απο μερους σου,παρακατω θα σου στειλω ενα καλο αρθρο για την ιδψ ειδικος δεν ειμαι να κανω διαγνωση ομως πασχω κ εγω απο ιδψ,πιθανοτατα κανεις κ εμμονιες σκεψεις η τελετουργιες κινησεις στην καθημερινοτητα σουhttp://www.e-psychology.gr/forum/sho...BF%CF%85%CF%82!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχεις καποια εμπειρια απ τις χωρες αυτες? Μηπως καποιος συγγενης σου σου εχει μεταφερει εικονες?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εχεις καποια εμπειρια απ τις χωρες αυτες? Μηπως καποιος συγγενης σου σου εχει μεταφερει εικονες?
    Κεράσι όχι τίποτα από όλα αυτά

Similar Threads

  1. κολληματα και ψυχωση
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 17-10-2013, 16:19
  2. Ασχημα κολληματα
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-07-2011, 12:08
  3. ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 25-07-2008, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •