Τα παρατησα και ηρεμησα... ηρεμησα ομως ή αλλη μια αυταπατη;;;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Nαι κατάλαβα τι εννοείς.Απλά να ξέρεις ότι αν δεν το πολεμήσεις όσο είσαι ακόμη νέα,το πρόβλημα θα έχει τάση να μεταφέρεται σε διάφορους τομείς.Και εγώ στα 20 μου να σου πω ότι ήμουν πιο τολμηρός σε όλα από ότι είμαι τώρα που σε λίγους μήνες θα μπω στα 37.Και ένα λάθος που θα μπορούσες να κάνεις είναι να σκεφτείς <<έλα μωρέ...έχω χρόνο μπροστά μου να παλέψω με όλα αυτά που τώρα με κάνουν να νιώθω "κάπως">>.Εύχομαι βέβαια να κάνω λάθος και μόνο εγώ να το έχω πάθει αυτό.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    σωστα τα λες.
    αν μαθεις να εισαι κλαψιαρα και φοβητσιαρα απο μικρη ετσι θα εισαι και μεγαλωνοντας...

    γι αυτο και εμενα με αγχωνει η ιδεα οτι "ναι τα παρατησα".
    δεν ημουν ποτε συνεσταλμενο ατομο κι οτι ηθελα το καταφερα εως τωρα..
    νευριασα σημερα με τον εαυτο μου...
    δεν μπορω να καθομαι να κλαιω την μοιρα μου, αλλα και παλι νιωθω τοσο κουρασμενη ρε γαμωτο .. 2 χρονια τωρα δεν εχω ηρεμησει..
    γαμωτο δλδ..
    δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που λενε "ελα μωρε κατι θα γινει"... βλακειες.. αν δεν παρεις ο ιδιος την κατασταση στα χερια σου τιποτα δεν θα γινει απο μονο του.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    αν η αγοραφία ειναι αποτέλεσμα της διαταραχης πανικού, τότε λογικα θα ξέρεις οτι φεύγοντας απο την διαταραχή φεύγει κ η αγοραφοβία. Οποτε ξερεις πρεπει ν δουλεψεις τον εαυτο σου με ψυχοθεραπεια.
    ΤΩΡΑ , αν εχεις ανεξαρτητα με μια διαταραχη ή ανεκαθεν αγοραφοβία, δεν ξέρω τι μπορεί να σε βοήθησει! Ρωτα το γιατρό σου!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    διαταραχη πανικου ηταν στην αρχη και μετα εγινε αγοροφοβια. τωρα πλεον κρισεις δεν εχω ή εχω πολυ σπανια και δεν τις φοβαμαι καν...
    μπορω να χαλαρωσω το σωμα μου αν με πιασει κριση, αλλα η αγοροφοβια δεν φευγει.
    οποτε μαλλον στην δικη μου περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ααα δεν την απέκτησες μετα την διαταραχη πανικού?
    γιατι εγω ετσι την έχω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    ααα δεν την απέκτησες μετα την διαταραχη πανικού?
    γιατι εγω ετσι την έχω
    κοιτα..
    στην αρχη ειχα κρισεις πανικου και μετα απο κατι μηνες ενω ειχα συνεχεια κρισεις μου εμφανηστηκε μια αναγκη να μενω σπιτι και τωρα πλεον δεν εχω κρισεις αλλα εχω αγοροφοβια.. φοβαμαι να βγω εξω δλδ αν δεν εχω τα ατομα που θελω διπλα μου...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    χμμ δεν ξερω
    εγω οποτε βιωνω το αγχος μ αυτο επιστρεφει κ η αγοραφοβια
    γτ με πιανει πανικος σε μακρινα μερη ή σε αγνωστους αναμεσα κ φοβαμαι μην κ την κριση
    .τεσπα
    δεν τ δουλευεις με τ γιατρο σου αυτο?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ο γιατρος μου μου ειπε οτι η μονη λυση ειναι να βγαινω για να απευαισθητοποιηθω.
    και η αληθεια ειναι οτι το καταφερα αυτο για ενα διαστημα.
    τωρα ομως παλι στα ιδια.
    και το κακο πλεον ειναι οτι δεν φοβαμαι να βγω. απλως κουραστηκα να πιεζομαι για εναν γ.αμημενο καφε, που στην τελικη δεν ειναι και το σημαντικοτερο πραγμα στον κοσμο
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου 66psy,
    Πιστεύω ίσως κατέβαλες και μια υπερπροσπάθεια για όλα αυτά, να τα ξεπεράσεις και κουράστηκες. Ίσως χρειαζόσουν και μια ανάπαυλα! δεν το βρίσκω τρομερό. Μη το καταλογίζεις στον εαυτό σου τόσο. Εγώ θα σε συμβούλευα για τις εξόδους από το σπίτι, μη λες όχι σε όλες, αλλά ούτε και ναι σε όλες. Κάνε τις επιλογές σου, τις εβδομαδιαίες, δεν είναι καλό να μένεις και συνέχεια σπίτι και να σκέφτεσαι τα ψυχολογικά, την αγοραφοβία και να τα ανακυκλώνεις στο μυαλό σου. Επίσης συμβουλή άλλη, γενικά προσπάθησε να καταργήσεις τα σενάρια του μυαλού για το τώρα, για το αύριο, το μέλλον, όσοι έχουμε αγχώδεις διαταραχές είμαστε φοβεροί σεναριογράφοι, ναι όλοι Όσκαρ σεναρίου μπορούμε να πάρουμε, αλλά κακό μας κάνει να ξέρεις! Και δε χρειάζεται όλα να τα αναγάγεις στο θέμα του ψυχολογικού προβλήματος, μπορεί όντως καμιά φορά να μη θέλεις να πας και για καφέ, αν το κάνεις με το ζόρι δε βλέπω και που ωφελεί. Καλύτερα πήγαινε για περπάτημα. Πρόσεξε γενικά την υπερανάλυση εαυτού, πολλοί πέφτουν σε αυτή τη λούμπα και ξεχνάνε να ζουν φυσιολογικά. Και αφού έχεις και κάποιες παρέες και ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν, σχολή, σπουδές που σου αρέσουν, καλά σε βλέπω. Προχώρα και μη σκέφτεσαι πολύ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σου 66psy,
    Πιστεύω ίσως κατέβαλες και μια υπερπροσπάθεια για όλα αυτά, να τα ξεπεράσεις και κουράστηκες. Ίσως χρειαζόσουν και μια ανάπαυλα! δεν το βρίσκω τρομερό. Μη το καταλογίζεις στον εαυτό σου τόσο. Εγώ θα σε συμβούλευα για τις εξόδους από το σπίτι, μη λες όχι σε όλες, αλλά ούτε και ναι σε όλες. Κάνε τις επιλογές σου, τις εβδομαδιαίες, δεν είναι καλό να μένεις και συνέχεια σπίτι και να σκέφτεσαι τα ψυχολογικά, την αγοραφοβία και να τα ανακυκλώνεις στο μυαλό σου. Επίσης συμβουλή άλλη, γενικά προσπάθησε να καταργήσεις τα σενάρια του μυαλού για το τώρα, για το αύριο, το μέλλον, όσοι έχουμε αγχώδεις διαταραχές είμαστε φοβεροί σεναριογράφοι, ναι όλοι Όσκαρ σεναρίου μπορούμε να πάρουμε, αλλά κακό μας κάνει να ξέρεις! Και δε χρειάζεται όλα να τα αναγάγεις στο θέμα του ψυχολογικού προβλήματος, μπορεί όντως καμιά φορά να μη θέλεις να πας και για καφέ, αν το κάνεις με το ζόρι δε βλέπω και που ωφελεί. Καλύτερα πήγαινε για περπάτημα. Πρόσεξε γενικά την υπερανάλυση εαυτού, πολλοί πέφτουν σε αυτή τη λούμπα και ξεχνάνε να ζουν φυσιολογικά. Και αφού έχεις και κάποιες παρέες και ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν, σχολή, σπουδές που σου αρέσουν, καλά σε βλέπω. Προχώρα και μη σκέφτεσαι πολύ.
    πωπω μπριθ τα λες τελεια! ακριβως αυτο! συμφωνω απολυτα! εχεις δικιο σε ολα.. δεν ειναι αναγκη να τους δινουμε και τοσο σημασια πια! να αξιολογουμε ολες τις παραμετρους της ζωης μας με βαση το αγχος! και εξαλλου αυτο που λες: μετρο δλδ! οχι και τελειως αποκομενη, αλλα ουτε και συνεχεια στην πιεση ! εξαλλου σημασια εχει να το νιωθω, οχι να βγαινω γιατι πρεπει να απευαισθητοποιηθω! αυτο σκοπευω να κανω και να δω πως θα παει!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    mprabo κι εγω συμφωνω με την breath! σιγα σιγα θα ερθουν όλα πιστευω!!
    θετικη σκεψη!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    χθες βγηκα και αισθανθηκα αμεσως καλυτερα. σημερα ειμαι θετικη οσο τιποτα!
    χθες περασα πολυ ωραια και το ειχα αναγκη κιολας μιας και ειχα να βγω 5 μερες.. ειχε και ηλιο εδω στην θεσσ οτι πρεπει ητανε..
    αρα κατα καποιο τροπο επιβεβαιωθηκα.. χθες βγηκα με ατομα που ενιωθα ασφαλεια και περασα καλα. και νιωθω σημερα καλυτερα γιατι δεν πιεστηκα.. ενω αν εβγαινα με αλλα ατομα ισως να μην μου αρεζε.. θα ανυπομονουσα να φυγω σπιτι και εντελει και καλα δεν θα περνουσα και σημερα θα με επαιρνε απο κατω και θα απογοητευομουν που χθες δεν ενιωσα ανετα εξω..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Αν δεν έχεις βαριάς μορφής αγοραφοβία είναι γεγονός οτι άμα αφήσεις τον φόβο σου θα σε αφήσει και αυτός.
    real eyes realise real lies

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by white View Post
    Αν δεν έχεις βαριάς μορφής αγοραφοβία είναι γεγονός οτι άμα αφήσεις τον φόβο σου θα σε αφήσει και αυτός.
    πώς οριζεις την βαρια μορφη αγοροφοβιας δλδ????
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Οταν η φοβία σου επηρεάζει την ζωή σου.Τότε χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή.
    real eyes realise real lies

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ταμπου το σεξ, οχι ομως και η υγεια
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-2013, 22:51
  2. Tapping? Κι όμως δουλεύει.
    By Bud in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 14-07-2013, 23:37
  3. Κι όμως ξεπερνιέται!
    By giasemi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 01-08-2012, 12:16
  4. να μην ξερω ομως απο που να αρχησω
    By wakeup in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 18-09-2010, 13:53
  5. Και όμως δεν έχω πάψει να ελπίζω.
    By aggeliki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-09-2005, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •