Αντικαταθλιπτικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Δεν παίρνω υψηλές δοσολογίες γιατί μου προκαλέι θολούρα το πρωί, είμαι καπως ντάουν , τον πρωτο καιρό 3 χ 0,25 (πρωί-μεσημέρι-βράδυ),
    Μια φορά στη δουλειά πήρα 0,50 και δεν ήμουν λειτουργικός καθολου σερνόμουν( ημουν ομως τέλεια μετά απο 3 ώρες!!).
    Τωρα παίρνω 0,50 mg
    Ακόμα και αδυναμία και υπόταση μου φέρνουν οι μεγαλύτερες δοσεις.
    Το αγχος φευγει όταν αλλάξουν οι αντιλήψεις που κάνουν να εστιάζουμε στα αρνητικά, τον αρνητικό τροπο σκέψης, και αποβάλλουμε τα σχήματα συμπεριφοράς που καλλιεργούνται στην παιδική μας ηλικία..Ετσι λέει η ψυχοθεραπεύτρια μου αλλά στην πράξη δεν τα καταφέρνω ακόμα.
    α ενταξει ειναι μικρες δοσεις! καλα ενταξει στα λογια ολοι καλοι ειμαστε οταν ομως ερχονται οι πραξεις..
    δεν πειραζει θα τα καταφερουμε!!
    παντως με την πρωτη ευκαιρια κομψτα!
    και εγω ελεγα δεν μπορω, αλλα ολα θεμα μυαλου ειναι!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Δε θέλω να με ξαναπιάσουν οι πανικοί,φοβάμαι, είχες πανικούς?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απλο θεμα ειναι αμα συνηθισεις κατι μετα εξαρτασαι απ αυτο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Δε θέλω να με ξαναπιάσουν οι πανικοί,φοβάμαι, είχες πανικούς?
    ειχα.. τωρα πλεον εχω μόνο αγχος και πιεση γενικα.. και ταχυκαρδιες.. αρκετες ταχυκαρδιες.
    αλλα αυτο που λεμε πανικος με ολο το νοημα της εννοιας εχει καιρο να με πιασει..
    εμαθα τον εαυτο μου να μην τους φοβαται, εξασκηθηκα και σε τεχνικες αναπνοης και τωρα πλεον οταν παει να με πιασει μπορω και το ελεγχω, ωστε να το σταματησω.
    και τωρα πλεον χωρις ζαναξ.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    1
    Καλησπέρα. Θα ήθελα την συμβουλή σας κ την βοήθεια σας . Έχω μακροχρόνια σχέση με έναν υπέροχο άνθρωπο ο οποίος δυστυχώς έχει άσχημα βιώματα στη ζωή του. Πέρα από την δύσκολη οικογενειακή του κατάσταση μετά από ατύχημα απέκτησε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Περισσότερο αφορά πόνο κ οχι ασθένεια. Αυτό τον πόνο δεν μπορεί να τον διαχείριστει. Στερείται ύπνο καθημερινές στιγμές. Έτσι μετά απο 3 χρόνια κατέληξε αφού βέβαια συμβουλευικε ειδικό να ξεκινήσει αγχολυτικα αν δεν κάνω λάθος στη ονομασία. Αυτά όμως τα φάρμακα νιώθω να τον αλλάζουν. Γίνεται νευρικός , θυμώνει μαζί μου για ασήμαντα κ μου ζήτησε να διακόψουμε τη σχέση μας καθώς δεν ξέρει πως να αντιμετώπισει όλο αυτό που του συμβαίνει . φυσικά . Θέλω να τον βοηθήσω καθώς είναι ο άνθρωπος μου. Αλλά δεν ξέρω πως να το διαχείριστω.η ερώτηση μου είναι όλος αυτη η συμπεριφορά άγχους φόβου κ νευρικοτητας που νιώθει είναι παρενέργειες? Έχει 2 βδομάδες που ξεκίνησε τα φάρμακα κ θήθελα να ξέρω από προσωπικά σας βιώματα πως μπορώ να βοηθήσω. Νιώθω κ εγω η ίδια άσχημα κ δεν ξέρω πως είναι το σωστό να φερθω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν ανοιγεις ενα νεο θεμα καλυτερα με την ιστορια σου?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    αυτο που ειπε το κεράσι!

    παιδια ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!! ευστοχες νομιζω!
    ελπιζω μονο στη μερα που θ ξεπερασω κι εγω οτι προβλημα εχω και θα τα κοψω γιατι αρχιζω κ φοβαμαι με το χρονικο διαστημα που τα παιρνω!!:(

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Νεραιδα , δεν προκαλουν εξαρτηση οπως τα αγχολυτικα ή τα ναρκωτικα , αλλα οταν τα διακοπτεις ή αν τα διακοψεις με λαθος τροπο μπορει να εχεις υποτροπη.
    Μην ανησυχεις , υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν κοψει τα αντικαταθλιπτικα μονιμα χωρις κανενα προβλημα, ακομα και μετα απο μακροχρονια χρηση..

  9. #24

    Χω δει διαφορ

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Νεραιδα , δεν προκαλουν εξαρτηση οπως τα αγχολυτικα ή τα ναρκωτικα , αλλα οταν τα διακοπτεις ή αν τα διακοψεις με λαθος τροπο μπορει να εχεις υποτροπη.
    Μην ανησυχεις , υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν κοψει τα αντικαταθλιπτικα μονιμα χωρις κανενα προβλημα, ακομα και μετα απο μακροχρονια χρηση..
    Παιδιά γεια σας θα ήθελα τη βοήθεια σας! Παθαίνω κρισεις πανικου και σωματοποιημενο αγχος που με χτυπάει στο στομαχι ! Παλαιότερα οταν το πρωτόεπαθα έκανα αγωγή με αναφρανιλ και έγινα καλα ! Τα διέκοψα όμως Μονή και δυστυχώς οι κρισεις εμφανίστηκαν ξανά και μάλιστα τώρα εχω παει και αγοροφοβια! Η γιατρός μου μου εδωςε λαντοζ τα πίνω ενα μήνα ακριβώς αλλα διάφορα δε βλέπω και δε θυμάμαι τη προηγούμενη φορα με τα αναφρανιλ ποτε συνήλθα ! Ανυπομονώ να γίνω καλα όμως ενα μήνα αγωγής με λαντοζ και δεν εχω δει διάφορα στη διάθεση ! Ποτε θα γίνει αυτο απογοητεύομαι και φοβάμαι μη τυχόν και δε με πιάσει το φάρμακο ! Ανάλογες εμπειρίες ;

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν δε πεις κατι σχετικο απο τη ζωη σου δε μπορουμε να σου πουμε κ πολα πραγματα γιατι ουτε με τη χημεια ασχοληθηκαμε για να πουμε τη γνωμη μας για χαπια ουτε για να αποφανθουμε για τις παρενεργειες τους μονο αυτοι που τα κατασκευασαν ξερουν τι προκαλουν κ τι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολοι οι γιατροι λαντοζ δινουν , επειδη ειναι το πρωτο που βγηκε νεας γενιας , το 1993 στην Ελλαδα ( prozac ) . Σεμενα δεν εκανε τπτ , και παιρνω seroxat , μου κανει καλο και στο αγχος .

  12. #27
    Σου άλλαξε το λαντοζ σε σεροταξ; Ποσο καιρο το επερνες ; Μάλλον και εγώ θα της πω να μου το αλλάξει δε βλέπω διάφορα ! Είπα πάντα ήμουνα πολλή αγχωδης πάντα μα πάντα και μια ωραια μερα ξέσπασε όλο αυτο μπορει να αγχωνομουνα και για ασήμαντα πράγματα ! Αυτο απο μένα τπτ παραπάνω

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το λαντοζ το επαιρνα προ 14 ετων για 10 μηνες . Απο τοτε δοκιμασα ολα τα gourmet φαρμακακια , και πλεον επιλεγω εγω τι θα παρω . Τωρα παιρνω seroxat , αλλα μαλλον θα το σταματησω , γιατι ουτε απ αυτο βλεπω αποτελεσμα . Λεω να δοκιμασω wellbutrin , που δρα στην ντοπαμινη και νορεπινεφρινη . Αλλα στα φαρμακα εχω παψει εδω και πολλα χρονια να ελπιζω.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Oσο για τα φάρμακα που λέτε, πρέπει να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες ενος ψυχιάτρου! ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Το τι κάποιος παιρνει ladose και κάποιος seroxat , αυτο εχει να κάνει με το τι δεν επιδρούν τα ίδια φάρμακα το ίδιο σε όλους!
    Καποιο μπορει να μην σε πιάσει και να σου δώσουν κάποιο αλλο!
    Παρενέργειες πάλι να ρωτάτε το γιατρό. Μπροστά στο καλο που κάνουν τις περισσότερες φορές , δεν είναι τόσο φοβερές και βραχυπρόθεσμες απ όσο με εχει πληροφορήσει κ ο γιατρός.

  15. #30
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Oσο για τα φάρμακα που λέτε, πρέπει να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες ενος ψυχιάτρου! ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Το τι κάποιος παιρνει ladose και κάποιος seroxat , αυτο εχει να κάνει με το τι δεν επιδρούν τα ίδια φάρμακα το ίδιο σε όλους!
    Καποιο μπορει να μην σε πιάσει και να σου δώσουν κάποιο αλλο!
    Παρενέργειες πάλι να ρωτάτε το γιατρό. Μπροστά στο καλο που κάνουν τις περισσότερες φορές , δεν είναι τόσο φοβερές και βραχυπρόθεσμες απ όσο με εχει πληροφορήσει κ ο γιατρός.
    Αυτο ειναι το μονο σίγουρο απλα βιάζομαι να γίνω καλα! Εσύ περνεις κάποια αγωγή ; Ξέρεις ποσο καιρο κανουν να δράσουν ;

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 17:18
  2. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 00:54
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  4. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 15:20
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •