Αντικαταθλιπτικα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 86
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Oσο για τα φάρμακα που λέτε, πρέπει να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες ενος ψυχιάτρου! ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Τ.


    Αγαπητη Νεραιδα , μην θεοποιουμε τους γιατρους . Και αυτοι πειραματιζονται , αμα εισαι χρονια ασθενης , μπορεις και μονος σου να πειραματιστεις . Εγω αυτο κανω .



    Φαιναγια , μην βιαζεσαι , τα αντκτθκα θελουν 4 βδομαδες εως 3 μηνες για να ' πιασουν ' πληρως . ( αν πιασουν ).

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη Νεραιδα , μην θεοποιουμε τους γιατρους . Και αυτοι πειραματιζονται , αμα εισαι χρονια ασθενης , μπορεις και μονος σου να πειραματιστεις . Εγω αυτο κανω .



    Φαιναγια , μην βιαζεσαι , τα αντκτθκα θελουν 4 βδομαδες εως 3 μηνες για να ' πιασουν ' πληρως . ( αν πιασουν ).
    Ακριβώς. Ο κάθε γιατρός γράφει σαν πρώτο φάρμακο αυτό που δουλεύει στους περισσότερους ασθενής του και αυτό με το οποίο έχει εμπειρία ή ίσως ίσως αυτό από το οποίο παίρνει ποσοστά ;-)

    Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν τον χρόνο τους και ευτυχώς τα ssri (cipralex, prozac etc) έχουν πολύ λίγες παρενέργειες προσαρμογής που περνάνε γρήγορα. Μετά απλά υπομονή ώσπου να πιάσουν. Αν πιάσουν σε εσένα. Και αυτό είναι και το θέμα ότι θέλουν 2 μήνες για να δεις αν αυτό είναι το φάρμακο σου...

    Εμένα πχ η γιατρός μου επειδή το cipralex με πιάνει ΤΕΛΕΙΑ στην κατάθλιψη αλλά πολύ λίγο στο άγχος μου πρότεινε να δοκιμάσουμε effexor για το οποίο όμως διάβασα πολύ μέτριες κριτικές και γενικά άσχημα πράγματα σε ξένα forum (όποιος θέλει ας ψάξει) και πολύ καλά φυσικά ταυτόχρονα αλλά αγχώθηκα και τελικά πήρα πάλι το cipralex και έβαλα μόνος μου και neurontin που μου το είχε προτείνει η παλιά μου ψυχίατρος για το άγχος οπότε το ήξερα και το χα ξαναπάρει έτσι σαν συν στο άγχος γιατί δεν θέλω να πειραματίζομαι συνεχώς όταν ένα αντικαταθλιπτικό με έχει πίασει τόσο καλά στη κατάθλιψη...

    Δε θέλω να είμαι καταθλιπτικός αλλά θέλω να βρω και κάτι να μου κρατά και το άγχος...
    Θα δοκίμαζα remeron αλλά φέρνει υπνηλία πολύ λένε και καταστολή...

    Και εγώ πειραματίζομαι μόνος μου γιατί αυτό κάνουν και οι γιατροί όπως λέει και ο φίλος macgyver...
    Όχι φυσικά σε έντονο βαθμό αλλά φυσικά πάντα πάω διαβασμένος φουλ στην γιατρό και πάντα εγώ επιλέγω τι θέλω να δοκιμάσω.
    Απλά συνήθως συμφωνεί και η γιατρός γιατί φυσικά είναι αυτή που μου τα γράφει και αυτή που έχει την ευθύνη αν συμβεί κάτι ;-)

    Φαινιάγια το ότι αργούν να σε πιάσουν μπορείς να το συζητάς με τον γιατρό σου.
    Όλοι βιάζονται να γίνουν καλά αλλά ναι το effect τους πιάνει το μέγιστο του περίπου τον 6 μήνα.
    Αλλά την αρχική βελτίωση θα την δεις περίπου στην 2η βδομάδα με 2ο μήνα...

    Σε άτομα που δεν τους πιάνουν τα ssri πάντως καμιά φορά πιάνει πολύ καλά το remeron και το anafranil καθώς λειτουργούν με τελείως διαφορετικό τρόπο παρά με αναστολή σεροτονίνης γιατί αν ο άλλος δεν έχει σεροτονίνη τότε τι να αναστείλεις οπότε λειτουργούν βοηθόντας να παραχθεί περισσότερη στον εγκέφαλο.

    Το remeron κατ εμέ είναι καλό για κάποιον που είναι στην τσίτα όλη μέρα. Για κάποιον που σέρνεται μάλλον θα τον ρίχνει για ύπνο...

    Κάποιος είπε και για το wellbutrin (δε συγκράτησα ποιός είπε τι).
    Πιάνει καμιά φορά εκεί που δεν πιάνουν τα αλλα καθώς είναι το μόνο που δεν ασχολείται με σεροτονίνη αλλά με ντοπαμίνη και νοραδρεναλίνη.
    Εγώ σαν φάρμακο το μίσησα. Το δοκίμασα. Τρομερό άγχος γιατί η αδρεναλίνη είναι ουσία που εκρίνεται όταν είμαστε σε κίνδυνο και μας βάζει σε φάση "επίθεση-φυγή"....

    Εγώ ήμουν ακριβώς έτσι όλη μέρα. Άγχος λες και κινδύνευε η ζωή μου και φάση νεύρα πολύ εντονα επίθεση σε όλους...
    Και όσο τα συνέχιζα δεν με έπιανε ούτε lexotanil στο άγχος-νεύρα οποτε προσοχή γιατί κατ εμέ μπορεί να φέρει και μανία ανεβάζοντας υπερβολικά την ντοπαμίνη και αδρεναλίνη ...

    Απαράδεκτο φάρμακο πραγματικά αλλά σε κάποιους κάνει πολύ καλή δουλειά και συστήνεται και για ΔΕΠ-Υ...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη γεια ! μην παρεις remeron , τοχω παρει και εγω και αλλοι , και ανοιγει ΤΡΟΜΕΡΑ την ορεξη .
    Το wellbutrin πραματι μπορει ναυξησει το αγχος , αλλα σε κανει πιο κινητικο ( εμενα ) . Δεν πιανει νοραδρεναλινη αλλα νορεπινεφρινη .

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παναγιωτη γεια ! μην παρεις remeron , τοχω παρει και εγω και αλλοι , και ανοιγει ΤΡΟΜΕΡΑ την ορεξη .
    Το wellbutrin πραματι μπορει ναυξησει το αγχος , αλλα σε κανει πιο κινητικο ( εμενα ) . Δεν πιανει νοραδρεναλινη αλλα νορεπινεφρινη .
    Από το ψάξιμο που έκανα νοραδρεναλίνη είναι το ίδιο με νορεπινεφρίνη άλλη ονομασία απλά και μετατρέπεται σε αδρεναλίνη...
    Πιο κινητικό σίγουρα αλλά και πολύ επιθετικό δυστυχώς. Το τι βρισίδι έριχνα τότε...

    Το remeron αν το μόνο πρόβλημα είναι η όρεξη αλλά δουλεύει τότε κανένα πρόβλημα γιατί εγώ όσο και να φάω δεν βάζω κιλά.
    Και το cipralex μου ανοίγει την όρεξη πολύ.
    Τρώω μεσημεριανό (τώρα καλή ώρα κοτόπουλο με κριθαράκι) και μετά παίρνω και 5-6 φέτες ψωμί και τρώω σκέτο και πάλι νιώθω πως πεινάω σαν να μην έφαγα αλλά από βάρος τίποτα...

    Σταθερός 1.86 με 75-76 κιλά...
    Αν καταφέρει το ρεμερόν να μου βάλει κιλά τότε μπράβο του ;-)

    Εγώ το φοβήθηκα μην τυχόν και σε έχει σαν ζόμπι μέσα στη μέρα δηλαδή σε φάση που ειναι το κρεβάτι μου και γιατί έλεγε ότι μπορεί να προκαλέσει μείωση των λευκών αιμοσφερίων και καταστολη του μυελού των οστών και είχα φρικάρει...

    Πάντως αν δουλεύει θα ταν πολύ βολικό γιατί είναι και οικονομικό και είναι ταυτόχρονα και αντισταμινικό που θα ταν για μένα 2 σε 1 χάπι...
    Αλήθεια πόσο καιρό το πήρες;
    Και πόσο καιρό σε έκανε να έχεις υπνηλία την διάρκεια της ημέρας;
    Στο άγχος δούλευε καλύτερα από ssri;

    Το neurontin πάντως στην αρχή φουλ υπνηλία αλλά μετά φεύγει και σε αφήνει ΟΚ αλλά δεν κάνει και πολλά ένα συν στο αντικαταθλιπτικό.
    Θυμήθηκα τώρα που μια φορά είχα πάρει 2000mg νευροντίν γιατί ψάχναμε την ιδανική δόση με την τότε ψυχίατρο και δεν είχα αντανακλαστικά. Μπορεί να ερχόταν πχ αμάξι και εγώ να καθόμουν και να χάζευα σαν να έβλεπα ταινία. Και σκέψου ότι τότε με οδηγίες της γιατρού.

    Οπότε καλές οι δοκιμές αλλά με προσοχή και όχι τίποτα άλλο αλλά μου αρέσει να έχει κάποιος γιατρός την ευθύνη για μένα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    αυτο που ειπε το κεράσι!

    παιδια ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!! ευστοχες νομιζω!
    ελπιζω μονο στη μερα που θ ξεπερασω κι εγω οτι προβλημα εχω και θα τα κοψω γιατι αρχιζω κ φοβαμαι με το χρονικο διαστημα που τα παιρνω!!:(
    κι εγω ανησυχουσα γιατι τα επαιρνα πολυ καιρο.
    και οταν ηρθε η στιγμη τα εκοψα..
    οκ την πρωτη μερα που βγηκα απο το σπιτι χωρις τιποτα ενιωθα λιγο καπως γιατι ειχα μια ψυχολογικη εξαρτηση απο αυτα, αλλα μολις περασε λιγο η ωρα το ξεχασα.. μετα αλλες 2-3 φορες ετσι μπορει να με επιανε μια μινι ανησυχια και μετα ολα κομπλε. δεν το σκεφτομουν καν
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post

    Το remeron αν το μόνο πρόβλημα είναι η όρεξη αλλά δουλεύει τότε κανένα πρόβλημα γιατί εγώ όσο και να φάω δεν βάζω κιλά.
    Και το cipralex μου ανοίγει την όρεξη πολύ.
    Τρώω μεσημεριανό (τώρα καλή ώρα κοτόπουλο με κριθαράκι) και μετά παίρνω και 5-6 φέτες ψωμί και τρώω σκέτο και πάλι νιώθω πως πεινάω σαν να μην έφαγα αλλά από βάρος τίποτα...

    Σταθερός 1.86 με 75-76 κιλά...
    Αν καταφέρει το ρεμερόν να μου βάλει κιλά τότε μπράβο του ;-)

    Εγώ το φοβήθηκα μην τυχόν και σε έχει σαν ζόμπι μέσα στη μέρα δηλαδή σε φάση που ειναι το κρεβάτι μου και γιατί έλεγε ότι μπορεί να προκαλέσει μείωση των λευκών αιμοσφερίων και καταστολη του μυελού των οστών και είχα φρικάρει...

    Πάντως αν δουλεύει θα ταν πολύ βολικό γιατί είναι και οικονομικό και είναι ταυτόχρονα και αντισταμινικό που θα ταν για μένα 2 σε 1 χάπι...
    Αλήθεια πόσο καιρό το πήρες;
    Και πόσο καιρό σε έκανε να έχεις υπνηλία την διάρκεια της ημέρας;
    Στο άγχος δούλευε καλύτερα από ssri;

    Οπότε καλές οι δοκιμές αλλά με προσοχή και όχι τίποτα άλλο αλλά μου αρέσει να έχει κάποιος γιατρός την ευθύνη για μένα

    Παναγιωτη , γεια , δεν σου παει ενα φαρμακο , δεν το παιρνεις και τελειωνει η ιστορια . Το remeron εχει καποια αποτελεσματικοτητα στο αγχος , αλλα οταν το πηρα , δεν ειχα ιδιαιτερο αγχος , βεβαια παντα εξαρταται απο τον ανθρωπο , σαν ζομπι θα εισαι για 3-4 μερες μονον . Μετα το συνηθιζεις . Εγω το πηρα για 4 μηνες , και το διεκοψα γιατι ειχα βαλει 15 κιλα !! το cipralex , το οποιο δοκιμασα επισης ( σιγα μην το αφηνα ! ) δεν μου ανοιξε την ορεξη καθολου , ουτε και σε μια φιλη που τοπαιρνε . Μαλλον τρως λογω αγχους ( συμβαινει αυτο ) .
    Απο την στιγμη που παιρνεις φαρμακα , παιρνεις ευθυνη και ρισκο , κανεις δεν ξερει μακροπροθεσμα τι κανουν αυτα τα φαρμακα . Μπορεις να κανεις συνδυασμους , αλλα γιατι να μην παρεις τον γιατρο σου ενα τηλεφωνακι , αν ειναι συμβατα τα φαρμακα , το συνοδευτικο χαρτακι παντα το διαβαζω , αλλα δεν υπαρχει φαρμακο χωρις παρενεργειες , ειναι υποχρεωμενοι , εστω και 1ας στους 1000 παρουσιασει την ταδε παρενεργεια να την αναφερουν , ειδαλλως , αν παρουσιασεις την δεινα παρενεργεια και αποδειξεις οτι ωφειλεται στο φαρμακο , μπορεις να κινηθεις δικαστικα και να διεκδικησεις τεραστιες αποζημιωσεις , σιγα μην το κανεις βεβαια , αλλα λεμε τωρα , . Το νευροντιν δεν το γνωριζω . Χαιρετισμους .


    Να σου αναφερω ετσι , για να διασκεδασεις τι σημαινει οδηγιες χρησης και νομικη ευθυνη. Καποιος στην Αμερικη , καποτε αγορασε ενα τζιπ , το οποιο εγραφε στις οδηγιες οτι εχει και αuto-pilot ( cruise control το λενε πια ) και στραφηκε εναντιον της chrysler για σου λεει , εβαλα τον αυτοματο πιλοτο , και αρχισε ο ανθρωπος να ετοιμαζει καφεδακι , το τζιπ φυσικα εξετραπη της πορειας του , και επεσε σε ενα χαντακι . Η εταιρεια καταδικαστηκε τοτε να καταβαλλει στον ' ξυπνιο ' 2.5 εκατομ. δολ. για σωματικες βλαβες ελαφρες και ηθικη αποζημιωση !!! ( αληθινη ιστορια ) .

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ωραίος ο τυπάς.
    15 κιλά σε 4 μήνες;;;
    Που είναι αυτό το χάπι;;; (αστείο) που δε μπορώ να βάλω κιλά με τίποτα.

    Το cipralex δεν είναι ακριβώς ότι ανοίγει την όρεξη όσο ότι με βγάζει από κατάθλιψη όπου συνήθως δεν τρώω σχεδόν τίποτα εκτός γλυκά και λιπαρά...
    Είναι πολύ καλό χάπι για την κατάθλιψη αλλά δεν κάνει σχεδόν τίποτα στο άγχος.
    Και φυσικά δε θέλω να δοκιμάσω effexor λόγω αδρεναλίνης αφού το well butrin με ξέκανε τότε...

    Οπότε μένει remeron και anafranil αλλά για την ώρα δοκιμάζω neurontin.
    Το neurontin-gabapentin το χα ξαναπάρει οπότε ξέρω ότι είναι ΟΚ με αντικαταθλιπτικά και το χα πάρει μέχρι και 2000mg/μέρα σε δόσεις μεσα στη μέρα...

    Ελπίζω πως σε συνδυασμό με το cipralex θα με βοηθήσει σε καλύτερη διαχείριση άγχους.
    Γενικά δυσκολεύομαι να κάνω πειραματισμούς στο cipralex γιατί δε θέλω να ξαναπέσω και στην κατάθλιψη τα σπάει απλά.

    Θέλω κάτι για το΄αγχος αλλά στην ψυχιατρική τα μόνα που υπάρχουν είναι βενζοδιαζεπίνες και πλέον το buspar που και είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και δεν κάνει τίποτα...
    Το neurontin θεωρείται νευρολογικό. Είναι αντι-επιλιπτικό για επιληψία δηλαδή αλλά άτυπα χρησιμοποιείται για άγχος, κοινωνική φοβία, νυσταγμό, και σταθεροποίηση σε τύπου 2 :-)

    Μου το είχε δώσει η πρώην ψυχίατρος όταν με είχε βγάλει τελείως από αντικαταθλιπτικά.
    Φυσικά οκ το άγχος το κράταγε λίγο αλλά την κατάθλιψη όχι φυσικά και έπεσα.
    Τώρα μαζί και βλέπουμε...

    Το καλό είναι ότι δεν έχει παρενέργειες εκτός αν πάρεις καταλάθως μεγάλη δόση οπότε μη βγεις από το σπίτι καλύτερα ή θα πέσεις κάτω στην κυριολεξία ή θα έρχεται αμάξι πάνω σου και θα το κοιτάς και θα γελάς αλλά μιλάμε αν πχ παίρνεις 900μγ και πας απότομα στα 2000μγ όπως έκανα εγώ τότε γιατί μπέρδευα το άγχος με την κατάθλιψη...

    Κατά τα άλλα μακάρι να βοηθησει γιατί το παίρνεις και νηστικός, δεν έχει παρενέργειες, το κόβεις όποτε και όπως να ναι και γενικά είναι ΟΚ φαρμακάκι απλά ανεβάζεις δόση σταδιακά...

    Αλλά σε όποιον λειτουργήσει και αυτό...
    Μετά δεν έχω κάτι άλλο για άγχος εκτός αν αρχίσω πάλι να ψάχνομαι στη φύση σε θειανίνες, μαγνήσια και δε ξέρω γω τι σε φάση απελπισίας ή πάω σε anafranil.

    Εδώ είχα ψυχίατρο που μου είχε πει να παίρνω lexotanil (με βοήθαγε πάρα πολύ) 5 μέρες την βδομάδα (τις μέρες που δουλεύα) και τις άλλες 2 να κάνω off και έτσι μπορώ να το κάνω για πάντα!!!!!!!!!!!!!! αφού δεν θα κάνω εθισμό !!!!!!!!!!!!!!! και μου έγραφε γενικά ότι ήθελα από βένζο ενώ γενικά δεν έγραφε εμένα μου έγραφε γιατί ήξερε πως φοβούμενος μην κάνω εθισμό τα έπαιρνα με τρελή φειδώ πχ lexotanil έπαιρνα μισό του 1,5 που δεν είναι τίποτα

  8. #38
    ας βαλω κ την δικη μου μικρη εμπειρια, εχω διαγνωσθει με διαταραχη αγχους και πανικου, σε αλλο τοπικ εχω εξιστορησει τι μου ειχε συμβει, σημερα πλεον βρισκομαι στην 60η μερα μεσα στο Entact, ξεκινησα με 5mg μετα απο μερες ανεβηκα στα 10mg και εδω και 2 βδομαδες στα 20mg παντα συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου.Μεχρι στιγμης σιγουρα ειμαι καλυτερα απο τοτε που ξεκινησα ομως δεν μπορω να πω πως ειμαι οπως πρωτα (εννοω πριν τις κρισεις πανικου)
    Ωρες ωρες εχω αυτα τα περιεργα συμπτωματα ελαφρας ζαλης, αγχους, ασταθειας κλπ οπως σημερα το πρωι πχ οπου σηκωθηκα με κακη διαθεση και σκεψεις παλι οτι δεν ειμαι καλα, ημουν και ειμαι ετοιμος να τρεχω παλι για εξετασεις και παει λεγοντας...
    Θα θελα να ακουσω απο ατομα που γνωριζουν αν θα επρεπε να ειμαι πολυ καλυτερα, αν πρεπει να δωσω κι αλλο χρονο στο φαρμακο κλπ φυσικα θα ειμαι σε επικοινωνια με τον γιατρο μου αλλα παντοτε οι αποψεις και οι εμπειριες απο ανθρωπους που βιωνουν τα ιδια η αντιστοιχα ειναι επιθυμητες.
    Last edited by P73; 23-03-2015 at 18:10.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη , ταχεις κανει λιγακι σαλατα τα φαρμακα , ε ?! το bespar οντως δεν κανει τιποτα , το παιρνω οταν εχω δυσπεψια !! , τωρα το anafranil , επειδη ειναι τρικυκλικο αντκθκο , παλαιας γενιας , με πολλες παρενεργειες , δεν τοχω παρει . Για διαχειρηση αγχους ( ελαφρου ) / καταθλιψης νομιζω οτι το seroxat ενδυκνειται ( τοχω παρει για αρκετο καιρο ) , προσεχε πολυ βενζο , εθιζεσαι για πλακα , ιδιως στο ζαναξ , εχω εθιστει σε αυτα , και το αντικαθιστω σιγα σιγα με το lyrica , ελαφρυ φαρμακακι , αλλα το καλυτερο που εχω παρει για αγχος ειναι το seroquel , αντιψυχωτικο , μονο 25mg XR , εισαι γκολ για 3-4 μερες , μετα δουλευει καλα , αλλα και αυτο το σταματησα γιατι μου ανοιγε την ορεξη πολυ ( ολα τα αντιψυχωτικα το κανουν ) . Το entact δεν τοχω παρει , αλλα ειναι πολυ της μοδας τελευταια . Οντως το lexo , ειναι το πιο ελαφρο βενζο , ακομα και σε 3mg .
    Δεν ξερω , Παναγιωτη , το μενου εχει απο ολα . Ολα τα αντκτθλκα συνδυαζονται με κατι αλλο ( αντιψυχωτικα , αντιεπιληπτικα ) ετσι , για γαρνιτουρα !!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    μελος P73 υπομονη!! 1 μηνας ειναι ακομα λίγος, περίμενε στο 2μηνο να δεις...
    ηδη λες οτι εισαι καλυτερα κι οχι απλα ΤΑ ΙΔΙΑ..!Πιστευω θ εισαι καλυτερα σ λιγο καιρο! Μέχρι τότε κουραγιο κ προσπάθησε να μην δίνεις σημασία
    στα συμπτωματα/σκέψεις κλπ! Απο κει κ περα αν δεν μπορείς μόνος σου , πρέπει να δουλέψεις ψυχοθεραπευτικά!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παναγιωτη , ταχεις κανει λιγακι σαλατα τα φαρμακα , ε ?! το bespar οντως δεν κανει τιποτα , το παιρνω οταν εχω δυσπεψια !! , τωρα το anafranil , επειδη ειναι τρικυκλικο αντκθκο , παλαιας γενιας , με πολλες παρενεργειες , δεν τοχω παρει . Για διαχειρηση αγχους ( ελαφρου ) / καταθλιψης νομιζω οτι το seroxat ενδυκνειται ( τοχω παρει για αρκετο καιρο ) , προσεχε πολυ βενζο , εθιζεσαι για πλακα , ιδιως στο ζαναξ , εχω εθιστει σε αυτα , και το αντικαθιστω σιγα σιγα με το lyrica , ελαφρυ φαρμακακι , αλλα το καλυτερο που εχω παρει για αγχος ειναι το seroquel , αντιψυχωτικο , μονο 25mg XR , εισαι γκολ για 3-4 μερες , μετα δουλευει καλα , αλλα και αυτο το σταματησα γιατι μου ανοιγε την ορεξη πολυ ( ολα τα αντιψυχωτικα το κανουν ) . Το entact δεν τοχω παρει , αλλα ειναι πολυ της μοδας τελευταια . Οντως το lexo , ειναι το πιο ελαφρο βενζο , ακομα και σε 3mg .
    Δεν ξερω , Παναγιωτη , το μενου εχει απο ολα . Ολα τα αντκτθλκα συνδυαζονται με κατι αλλο ( αντιψυχωτικα , αντιεπιληπτικα ) ετσι , για γαρνιτουρα !!
    Προσπαθώ να δω τι θα δουλέψει.
    Για το seroxat ¨ακουγα πως δυσκολεύεσαι πολύ να το κόψεις...
    Αν μιλάγαμε για ελαφρύ άγχος θα την έβγαζα με τσάγια.

    Το ζάναξ δε μου άρεσε ούτε το τρανξεν.
    Το λεξοτανίλ είναι μια χαρά σε 0,75 οριακά με πιάνει αλλά τόσο παίρνω ΟΤΑΝ χρειάζεται για να μην εθιστώ...

    Το entact έχει γίνει τρελή μόδα και δεν ξέρω και γιατί.
    Στην κατάθλιψη είναι όντως πάρα πολύ καλό δε θα ζήταγα κάτι παραπάνω.
    Αλλά στο άγχος δεν κάνει και πολλά...

    Βέβαια το δικό μου άγχος ξεφεύγει από κάθε έλεγχο χωρίς φάρμακα σε φάση που με παραλύει δεν κοιμάμαι καταλήγω με κρίσεις πανικού νομιζω ότι θα σπάσει το κεφάλι μου θέλω να το βαρέσω σε κανα τοίχο (καμιά φορά το βάραγα κιόλας...)...

    Το entact λίγα κάνει. Οκ στις κρίσεις μου τις κόβει εντελώς συνήθως θα πάρω πολύ σπάνια και πολύ πολύ ελαφρά.
    Εμένα μου έκατσε καλά και γιατί την πρώτη φορά το έκοψα πανεύκολα μέσα σε 5-7 μέρες...
    Αλλά μένει το γενικευμένο άγχος που μου κλέβει την ζωή...

    Γαρνιτούρα καλά το είπες.
    Να καλύψουν ότι δεν καλύπτει το αντικαταθλιπτικό...

    Η ψυχίατρος που έχω τώρα δεν την βλέπω και πολύ δυναμική στις γαρνιτούρες προτιμάει να δοκιμάζει άλλα αντικαταθλιπτικά μπας και πιάσουν καλύτερα στο άγχος αλλά δεν έχω όρεξη να κάνω δοκιμές. Θέλω κάτι να γαρνίρω το εντακτ και να πιάνει το άγχος.

    Δε θέλω αντιψυχωτικά γιατί τα φοβάμαι μην τυχόν και ξυπνήσουν ψύχωση !!!

    Με τα αντιεπιλιπτικά νιώθω πιο άνετα γιατί συνήθως απευθύνονται και σε άτομα 18- ...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη , το seroxat εχει οντως μια μικρη δυσκολια να το κοψεις . Τωρα πλακα κανεις οτι τα αντιψυχωτικα μπορουν να ξυπνησουν ψυχωση , ε ? μιλαω για πολυυυυ μικρη δοση . Αν δεν μου ανοιγαν την ορεξη , θα τα προτιμουσα απο τα αντιεπιληπτικα , αλλα καλα ειναι κι αυτα .

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παναγιωτη , το seroxat εχει οντως μια μικρη δυσκολια να το κοψεις . Τωρα πλακα κανεις οτι τα αντιψυχωτικα μπορουν να ξυπνησουν ψυχωση , ε ? μιλαω για πολυυυυ μικρη δοση . Αν δεν μου ανοιγαν την ορεξη , θα τα προτιμουσα απο τα αντιεπιληπτικα , αλλα καλα ειναι κι αυτα .
    Εντάξει τώρα είναι και τι θα σου γράψει ο κάθε γιατρός γιατί χύμα δεν τα παίρνω έτσι πάντα το συζητώ με τον γιατρό (την πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι).
    Δηλαδή ένα αντιψυχωτικό σ πολυ μικρή δόση κάνει για το άγχος;
    Δυσκολευομαι να πιστεψω ότι θα μου το γράψουν έστω και σε μικρή δόση...
    Αλήθεια κάνουν και αυτά δυσκολίες στην διακοπή;

    Καλά τα αντιεπιλιπτικά ειδικά το νευροντίν ακόμα και στην τυπική δόση έναρξης μου φέρνει υπνηλία.
    Η δόση έναρξης είναι 3 χ 300μγ και εγώ σήμερα που πήρα αυτή την δόση έπεσα τέζα για ύπνο στο άκυρο...
    Βέβαια αυτό μπορεί να είναι προσωρινό...

    Πάντως λέω να το αφήσω το πολύ 1-2 την ημέρα και όχι 3.
    1 πρωί 1 βράδυ πάντως δεν βλέπω και σπουδαία πράγματα στο άγχος.............................

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Εντάξει τώρα είναι και τι θα σου γράψει ο κάθε γιατρός γιατί χύμα δεν τα παίρνω έτσι πάντα το συζητώ με τον γιατρό (την πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι).
    Δηλαδή ένα αντιψυχωτικό σ πολυ μικρή δόση κάνει για το άγχος;
    Δυσκολευομαι να πιστεψω ότι θα μου το γράψουν έστω και σε μικρή δόση...
    Αλήθεια κάνουν και αυτά δυσκολίες στην διακοπή;

    Καλά τα αντιεπιλιπτικά ειδικά το νευροντίν ακόμα και στην τυπική δόση έναρξης μου φέρνει υπνηλία.
    Η δόση έναρξης είναι 3 χ 300μγ και εγώ σήμερα που πήρα αυτή την δόση έπεσα τέζα για ύπνο στο άκυρο...
    Βέβαια αυτό μπορεί να είναι προσωρινό...

    Πάντως λέω να το αφήσω το πολύ 1-2 την ημέρα και όχι 3.
    1 πρωί 1 βράδυ πάντως δεν βλέπω και σπουδαία πράγματα στο άγχος.............................
    Παναγιώτη καλησπέρα!
    Να ξέρεις ότι όλα τα φάρμακα όταν καλύπτουν τα συμπτώματα χωρίς να εχουν επιλυθεί οι εσωτερικές συγκρούσεις, κόβονται δύσκολα ,διότι επανέρχεται στην επιφάνεια η δυσφορία απ την κακή καθημερινότητα.
    Απλά σε κάποια φάρμακα που εχουν πιο μικρό χρόνο ημιζωής χρειάζεσαι πιο συχνά να αναπληρωνεις τις δόσεις διοτι κρατάνε λιγότερο.
    Ακόμα και το ζάναξ με σωστή χρήση δεν προκαλεί εθισμό, (το εκοψα μετά απο 4 μηνη χρήση χωρις κανένα πρόβλημα, σε μικρές δοδολογίες βέβαια ).
    Ο Γιατρος μου μου έχει ορκιστεί οτι στα 15 χρόνια γνωριμιας του με το φαρμακο κανένας ασθενής του δεν έχει αντιμετωπίσει θέμα εξάρτησης.
    Τα κριτήρια εξάρτησης είναι συνεχής και αυθαίρετη αύξηση της δοσολογίας ,πολλές φορές πάνω απο τις θεραπευτικές δοσολογίες.
    Το ζαναξ εχει δαιμονοποιηθεί τόσο διότι εχει μικρό χρόνο ημιζωής και μετά τις 4 ωρες επανέρχεται το άγχος( που προκαλέι και τη μεγαλύτερη δυσφορία σε σχέση πχ με την κακή διάθεση).
    Αν σε παρακολουθεί γιατρός δε θα εθιστείς σε τίποτα( καλός επαγγελματιας εννοείται.)
    Να φανταστείς φιλος μου μολις κοβει την αγωγή (παιρνει 3 φαρμακα τη μέρα -σεροξατ-ρισπερνταλ-και κατι άλλο) αμέσως υποτροπιάζει μετά απο κανα μήνα άσχημα.
    Δεν είναι κι αυτό μια μορφή εξάρτησης αμα το πάμε έτσι? Ο γιατρός του του είπε οτι αν δεν κάνει ψυχοθεραπεία δε θα μπορέσει ποτέ να αποκοπεί απο την φαρμακευτική αγωγή γιατί πάντα θα υπάρχουν αιτίες.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 18:18
  2. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 01:54
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34
  4. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 16:20
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •