Αντικαταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566

    Αντικαταθλιπτικα

    ΤΕΛΙΚΑ
    προκαλούν εξάρτηση ή οχι ;;
    Ο γιατρός μου λεει ΟΧΙ.
    Μονο τα ηρεμιστικά...αλλα δν ξέρω αν τον πιστευω ή οχι..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    δεν προκαλούν, τα έπαιρνα για 6 μήνες πριν κάτι χρόνια ,τα έκοψα σιγά σιγά ,πανεύκολα θα έλεγα, χωρίς να μειωθεί η εφορία π ένιωθα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν προκαλούν εξάρτηση απλά αν τα κόψεις και ξαναπέσεις τα ξαναπαίρνεις.
    Εγώ τα έπαιρνα 7 μήνες σε φουλ δόση.
    Τα έκοψα σε 7 μέρες.
    4 μέρες μισή δόση 3 μέρες 1/4 και τέλος.

    Είχα μόνο υπνηλία και νεύρα για 5-6 μέρες αλλά τίποτα τραγικό.
    Αλλά σε λιγότερο από 2 μήνες έπεσα ξανά σε καταθλιψη οπότε τώρα τα ξαναπαίρνω.

    Σωματικό δεν κάνουν ακριβώς εθισμό απλά δεν κάνει να τα κόψεις απότομα.
    Και λένε πως η διάρκεια διακοπής είναι ανάλογη του πόσο τα παίρνεις.
    ΆΛλο να τα παίρνεις 6 μήνες και άλλο 3 χρόνια εκεί η διακοπή απλά κρατάει παραπάνω πχ 15 μέρες ή 20.

    Απλά ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ακόμα και αν τα παίρνεις 20 χρόνια και τα κόψεις.
    Μπορεί να ζήσεις την κόλαση αλλά θα είναι ψυχολογική και λίγο σωματική.

    Εμένα πάντως αυτό με ηρεμεί.
    Μπορεί το δε θα πεθάνεις να ακούγεται λίγο ακραίο αλλά με βοηθάει να αποδεχθώ ότι θα τα πάρω αρκετάαα χρόνια.
    Και φυσικά δεν κάνουν εξάρτηση στυλ ναρκωτικά ή τσιγάρο.
    Δηλαδή ΔΕΝ ΤΑ ΖΗΤΑ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ στο στυλ του τσιγάρου ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ.

    Απλά έχεις ίσως παρενέργειες απόσυρσης αλλά δεν έχεις ροπή να τα πάρεις όπως ο καπνιστής πχ να κάνει τσιγάρο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ναι τα εκοψα και τα ξαναπαιρνω...γιατι προφανως θελω δουλεια ακομα με τον εαυτο μου
    κ επειδη ειναι αρκετο το χρονικο διαστημα ανησυχω για αυτο..
    αλλα κι εγω μαλλον θα αρχισω οπως ειπε κ ο γιατρος να συμβιβαζομαι στο οτι τ ξαναπαιρνω κ δν ξερω γ ποσο ακομη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εμένα που 3 διαφορετικοί ψυχίατροι (οι 2 στρατιωτικοί ψυχίατροι) μου είπαν πως θα τα παίρνω για πάντα τι να πω;
    Με το να είμαι σε άρνηση δεν κατάφερα τίποτα.
    Αφού με αυτά είμαι καλά συμβιβάστηκα.

    Αλλά το τελευταίο που φοβάμαι είναι πως θα τα κόψω αν χρειαστεί να τα κόψω.
    Αυτό που φοβάμαι είναι τι θα έχω μετά από 3-5-10 χρόνια δηλαδή μακροχρόνιες παρενέργειες πάνω μου.

    Αυτή την στιγμή πάντως με βοηθάνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ναι σε καταλαβαινω..τι λεει ο γιατρος σου γι αυτο?για τις παρενεργειες?
    επισης , δεν εξαρταται κ απ την ψυχοθεραπεια που φανταζομαι κανεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν κάνω ψυχοθεραπεία.
    Το δικό μου θέμα είναι βιολογικό. Δεν έχω γνωστικό στην κατάθλιψη ή οτιδήποτε που θα μπορούσε να σωθεί με ψυχοθεραπεία.
    Σίγουρα επικουρικά θα βοηθούσε αλλά για οικονομικούς λόγους δεν κάνω.

    Η γιατρός μου μου λέει πως δε θα έχω κάτι μακροχρόνια και ακόμα και αυτά που έχω τώρα θα φύγουν εκτός ίσως απο τις σεξουαλικές παρενέργειες :-(
    Αλλά τι σημασία έχει;
    Στην κατάθλιψη απλά δε ζούσα. Όχι παρέα, όχι φίλοι, όχι αισιοδοξία και γενικά όχι ζωή και φυσικά όχι σεξ.
    Αν με αυτό ζω και απλά μου χειροτερεύει την σεξουαλική ζωή οΚ.

    ΆΛλωστε αντικαταθλιπτικά είναι αυτό το "θα τα παίρνεις για πάντα" δε σημαίνει κάτι αφού μπορεί σε 1-2-5-10 χρόνια να βγει ένα πολύ καλύτερο αντικαταθλιπτικό ή κάποιο χάπι που να ακυρώνει την τάδε παρενέργεια.
    Όπως βγήκαν τα ssri μετά τα τρικυκλικά με πολύ πολύ λιγότερες παρενέργειες και μετά τα snri με πιο ευρύ φάσμα δράσης και προχωράμε...

    Φαντάζεσαι να ήμασταν στα τρικυκλικά που είχαν ένα βουνό παρενέργειες..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καμμια εξαρτηση δεν προκαλουν , αντε to seroxat το κοβεις με προσοχη , αλλα το αστειο ειναι οτι ουτε προκαλουν ενεργεια , ουτε ειναι δυσκολο να τα κοψεις αφου δεν κανουν τιποτα απολυτως !! προσοχη πολυ στα ζαναξ ........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου Νεραιδα εγω πιστευω οτι προκαλουν ομως ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κανουμε ο,τι λεει ο γιατρος με τα φαρμακα δεν παιζουμε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Καλημέρα σου Νεράιδα!
    Θα προσπαθήσω να αναπαράγω αυτά που μου είχε πει ενας γιατρός που θεωρείται καλός.
    Η εξάρτηση εχει 2 παραμέτρους- 1η την σωματική οπου επεμβαίνουμε τεχνητά στον οργανισμό με κάποιες ουσίες οπου φυσιολογικά τις δημιουργεί μονος του, και σαν αποτέλεσμα σταματάει με τα φάρμακα να τις παράγει απο μονος του, και τις χρειάζεται απο τις δόσεις του φαρμάκου.(ομοιοστατικοί μηχανισμοί)
    2η παράμετρος η ψυχολογική όπου αλυτα θέματα ψυχολογικά,που οταν σταματάει η δράση του φαρμάκου επανερχονται στην επιφάνεια οι συγκρουσεις,δηλαδή σα να τελειώνουν τα παυσίπονα και ένα δόντι χαλασμένο ξεκινάει να "πονάει" και πάλι.
    Η εξάρτηση είναι μια λέξη που εχει παρανοικές διαστάσεις πολλές φορές.Κανένας δεν θα πεί πχ για την χρόνια αντυπερτασική αγωγή που χρειάζεται κάποιος πιθανόν για πάρα πολλά χρόνια, την ινσουλίνη, και χίλια δυο.Εκεί δηλαδή δεν υπάρχει εξάρτηση?Δεν είναι απαραιτητα?
    Οταν λύνονται τα εσωτερικά θέματα ,και υπάρχει σταδιακή μείωση για να επανέρχεται ο οργανισμός ΟΛΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ.
    Τα κρητήρια του εθισμού είναι οταν υπάρχει διαρκής και αυθαιρετη αυξηση της δοσολογίας!
    Ακόμα και τα αγχολυτικά με σωστή χρήση κοβονται σταδιακά σε μια σωστή θεραπέια οπου δεν υπηρχε κατάχρηση ,σε θεραπευτικές δοσεις.
    Η κοκκινη γραμή δεν υπάρχει για το λόγο που νομίζει το 95% του κοσμου οτι είναι ναρκωτικά..Είναι ενας τροπος να ελέγχεται η ποσότητα στο εμπόριο γιατί οι βενζοδιαζεπίνες είναι η πρωτη επιλογή των εξαρτημένων ατόμων κάνοντας τρελλή κατάχρηση( καταπίνουν χουφτες) ,οχι γιατί είναι ναρκωτικά, αλλά για να πέσουν σχεδον σε κώμα και να μην νιώσουν τα βασανιστήρια της στέρησης ηρωίνης.
    Σιγά σιγά ολα κοβονται, και ολα τα φάρμακα γενικότερα σταδιακά μειωνονται..
    Αυτα τα ρωτησα γιατί μου εγραψε xanax και μ αυτά που διάβαζα στο ιντερνετ ποτέ δεν το έπαιρνα γιατί φοβομουν, οπου μου άνοιξε τα ματια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Καλημέρα σου Νεράιδα!
    Θα προσπαθήσω να αναπαράγω αυτά που μου είχε πει ενας γιατρός που θεωρείται καλός.
    Η εξάρτηση εχει 2 παραμέτρους- 1η την σωματική οπου επεμβαίνουμε τεχνητά στον οργανισμό με κάποιες ουσίες οπου φυσιολογικά τις δημιουργεί μονος του, και σαν αποτέλεσμα σταματάει με τα φάρμακα να τις παράγει απο μονος του, και τις χρειάζεται απο τις δόσεις του φαρμάκου.(ομοιοστατικοί μηχανισμοί)
    2η παράμετρος η ψυχολογική όπου αλυτα θέματα ψυχολογικά,που οταν σταματάει η δράση του φαρμάκου επανερχονται στην επιφάνεια οι συγκρουσεις,δηλαδή σα να τελειώνουν τα παυσίπονα και ένα δόντι χαλασμένο ξεκινάει να "πονάει" και πάλι.
    Η εξάρτηση είναι μια λέξη που εχει παρανοικές διαστάσεις πολλές φορές.Κανένας δεν θα πεί πχ για την χρόνια αντυπερτασική αγωγή που χρειάζεται κάποιος πιθανόν για πάρα πολλά χρόνια, την ινσουλίνη, και χίλια δυο.Εκεί δηλαδή δεν υπάρχει εξάρτηση?Δεν είναι απαραιτητα?
    Οταν λύνονται τα εσωτερικά θέματα ,και υπάρχει σταδιακή μείωση για να επανέρχεται ο οργανισμός ΟΛΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ.
    Τα κρητήρια του εθισμού είναι οταν υπάρχει διαρκής και αυθαιρετη αυξηση της δοσολογίας!
    Ακόμα και τα αγχολυτικά με σωστή χρήση κοβονται σταδιακά σε μια σωστή θεραπέια οπου δεν υπηρχε κατάχρηση ,σε θεραπευτικές δοσεις.
    Η κοκκινη γραμή δεν υπάρχει για το λόγο που νομίζει το 95% του κοσμου οτι είναι ναρκωτικά..Είναι ενας τροπος να ελέγχεται η ποσότητα στο εμπόριο γιατί οι βενζοδιαζεπίνες είναι η πρωτη επιλογή των εξαρτημένων ατόμων κάνοντας τρελλή κατάχρηση( καταπίνουν χουφτες) ,οχι γιατί είναι ναρκωτικά, αλλά για να πέσουν σχεδον σε κώμα και να μην νιώσουν τα βασανιστήρια της στέρησης ηρωίνης.
    Σιγά σιγά ολα κοβονται, και ολα τα φάρμακα γενικότερα σταδιακά μειωνονται..
    Αυτα τα ρωτησα γιατί μου εγραψε xanax και μ αυτά που διάβαζα στο ιντερνετ ποτέ δεν το έπαιρνα γιατί φοβομουν, οπου μου άνοιξε τα ματια.
    πες τα! πολυ σωστος!
    αν μπορεις να το παλεψεις χωρις φαρμακα τοτε οκ! αλλα αν φθασεις στο αμην δεν υπαρχει λογος να τα αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι.
    και γω επερνα ζαναξ 1 χρονο και τα εκοψα με ευκολια..
    δυο μηνες ειμαι χωρις κι ουτε καν τα ζηταω..
    δεν ειναι το αντικειμενο σωστο ή λαθος αλλα η διαχειρηση του.!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    πες τα! πολυ σωστος!
    αν μπορεις να το παλεψεις χωρις φαρμακα τοτε οκ! αλλα αν φθασεις στο αμην δεν υπαρχει λογος να τα αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι.
    και γω επερνα ζαναξ 1 χρονο και τα εκοψα με ευκολια..
    δυο μηνες ειμαι χωρις κι ουτε καν τα ζηταω..
    δεν ειναι το αντικειμενο σωστο ή λαθος αλλα η διαχειρηση του.!
    Μα στην Ελλάδα όλοι οι ημιμαθείς λένε οτι τους κατέβει στο κεφάλι.
    Καθόμουν μες το αγχος γιατί φοβομουν να πάρω το ζαναξ σα χαζός και υπέφερα οπου πάνω σε πανικό το καταπια και είδα οτι μου εδιωξε τον πανικό.
    Τα είχα σταματήσει και γω 1 μήνα δυστυχώς αλλά εχω τρομερά αγχη αυτον τον καιρό και δεν την πάλεψα.
    Ακόμα και ο φαρμακοποιός μου είπε τι πας να κάνεις,τι πας να πάρεις μη και μη,και βαραγαν οι πανικοί..
    Κανείς δε θέλει να παίρνει φαρμακα εννοείται, και γω δε γουστάρω που πάντα πρέπει να εχω μαζί μου ζαναξ να νιωθω καλά στις δυσκολες στιγμές.
    Αν δε λύσω τα εσωτερικά μου δε βλέπω να την παλεύω χωρίς ζαναξ..επαιρνα 3 μηνες το εκοψα ενα μήνα ,πιο παλιά κανα διμηνο πάλι, και ακόμα πιο παλιά πάλι το είχα κοψει αλλά μετά απο λιγο καιρο το ξαναχρειάζομαι.Το κωλοαγχος..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Μα στην Ελλάδα όλοι οι ημιμαθείς λένε οτι τους κατέβει στο κεφάλι.
    Καθόμουν μες το αγχος γιατί φοβομουν να πάρω το ζαναξ σα χαζός και υπέφερα οπου πάνω σε πανικό το καταπια και είδα οτι μου εδιωξε τον πανικό.
    Τα είχα σταματήσει και γω 1 μήνα δυστυχώς αλλά εχω τρομερά αγχη αυτον τον καιρό και δεν την πάλεψα.
    Ακόμα και ο φαρμακοποιός μου είπε τι πας να κάνεις,τι πας να πάρεις μη και μη,και βαραγαν οι πανικοί..
    Κανείς δε θέλει να παίρνει φαρμακα εννοείται, και γω δε γουστάρω που πάντα πρέπει να εχω μαζί μου ζαναξ να νιωθω καλά στις δυσκολες στιγμές.
    Αν δε λύσω τα εσωτερικά μου δε βλέπω να την παλεύω χωρίς ζαναξ..επαιρνα 3 μηνες το εκοψα ενα μήνα ,πιο παλιά κανα διμηνο πάλι, και ακόμα πιο παλιά πάλι το είχα κοψει αλλά μετά απο λιγο καιρο το ξαναχρειάζομαι.Το κωλοαγχος..
    οπα κατσε... τι mg παιρνεις την μερα?
    γιατι σκεψου οτι το αγχος μπορει να μην φυγει και ποτε..
    εξαλλου υποτροπες υπαρχουν παντα... συνηθως στις ψ. διαταραχες παλευεις χρονια... καποτε δεν πρεπει να τα κοψεις?
    εμενα ο γιατρος μου μου τα σταματησε γιατι μου λεει ενας χρονος ειναι πολυς καιρος
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Δεν κάνω ψυχοθεραπεία.
    Το δικό μου θέμα είναι βιολογικό. Δεν έχω γνωστικό στην κατάθλιψη ή οτιδήποτε που θα μπορούσε να σωθεί με ψυχοθεραπεία.
    Σίγουρα επικουρικά θα βοηθούσε αλλά για οικονομικούς λόγους δεν κάνω.

    Η γιατρός μου μου λέει πως δε θα έχω κάτι μακροχρόνια και ακόμα και αυτά που έχω τώρα θα φύγουν εκτός ίσως απο τις σεξουαλικές παρενέργειες :-(
    Αλλά τι σημασία έχει;
    Στην κατάθλιψη απλά δε ζούσα. Όχι παρέα, όχι φίλοι, όχι αισιοδοξία και γενικά όχι ζωή και φυσικά όχι σεξ.
    Αν με αυτό ζω και απλά μου χειροτερεύει την σεξουαλική ζωή οΚ.

    ΆΛλωστε αντικαταθλιπτικά είναι αυτό το "θα τα παίρνεις για πάντα" δε σημαίνει κάτι αφού μπορεί σε 1-2-5-10 χρόνια να βγει ένα πολύ καλύτερο αντικαταθλιπτικό ή κάποιο χάπι που να ακυρώνει την τάδε παρενέργεια.
    Όπως βγήκαν τα ssri μετά τα τρικυκλικά με πολύ πολύ λιγότερες παρενέργειες και μετά τα snri με πιο ευρύ φάσμα δράσης και προχωράμε...

    Φαντάζεσαι να ήμασταν στα τρικυκλικά που είχαν ένα βουνό παρενέργειες..
    Παναγιώτη γειά σου!!
    Ούτε είμαι ειδικός ούτε ξερόλας, αλλά ακόμα και το βιολογικό υπόβαθρο της κατάθλιψης σε τεράστιες μελέτες προκαλείται απο χρονιο ψυχικό πόνο!
    Δεν είναι σιγουρο οτι θα τα παίρνεις μια ζωή, αν και εγω είμαι σιγουρος οτι μολις λυθουν οι αιτίες που σε πονάνε θα τα κόψεις..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    οπα κατσε... τι mg παιρνεις την μερα?
    γιατι σκεψου οτι το αγχος μπορει να μην φυγει και ποτε..
    εξαλλου υποτροπες υπαρχουν παντα... συνηθως στις ψ. διαταραχες παλευεις χρονια... καποτε δεν πρεπει να τα κοψεις?
    εμενα ο γιατρος μου μου τα σταματησε γιατι μου λεει ενας χρονος ειναι πολυς καιρος
    Δεν παίρνω υψηλές δοσολογίες γιατί μου προκαλέι θολούρα το πρωί, είμαι καπως ντάουν , τον πρωτο καιρό 3 χ 0,25 (πρωί-μεσημέρι-βράδυ),
    Μια φορά στη δουλειά πήρα 0,50 και δεν ήμουν λειτουργικός καθολου σερνόμουν( ημουν ομως τέλεια μετά απο 3 ώρες!!).
    Τωρα παίρνω 0,50 mg ,0,25 πρωί, και απόγευμα ή βράδυ.
    Ακόμα και αδυναμία και υπόταση μου φέρνουν οι μεγαλύτερες δοσεις.
    Το αγχος φευγει όταν αλλάξουν οι αντιλήψεις που κάνουν να εστιάζουμε στα αρνητικά, τον αρνητικό τροπο σκέψης, και αποβάλλουμε τα σχήματα συμπεριφοράς που καλλιεργούνται στην παιδική μας ηλικία..Ετσι λέει η ψυχοθεραπεύτρια μου αλλά στην πράξη δεν τα καταφέρνω ακόμα.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 18:18
  2. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 01:54
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34
  4. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 16:20
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •