Υπερβολικο αγχος που καποιες φορες οδηγει σε καταθλιψη-Αξιζει να δοκιμασω φαρμακα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    8

    Υπερβολικο αγχος που καποιες φορες οδηγει σε καταθλιψη-Αξιζει να δοκιμασω φαρμακα?

    Χαιρετω τα μελη του forum.Εδω και αρκετο καιρο νοιωθω οτι το αγχος με πνιγει και οτι καποιες φορες εχω υπερβολικο αγχος χωρις να μπορω να το αιτιολογησω.Ναι μεν δεχομαι καποιες πιεσεις απο την σχολη,απο την οικογενεια,απο την παρεα κτλ,αλλα ο βαθμος που αγχωνομαι ειναι υπερβολικος και αρκετες φορες φερνω την καταστροφη χωρις λογο.Καποιες φορες το υπερβολικο αγχος μου προκαλει καταθλιψη,νευρα ή πανικο.Αρκετες φορες αισθανομαι μη ικανοποιημενος απο τον εαυτο μου,απο τον χαρακτηρα μου και απο την ζωη μου και εχουν υπαρξει στιγμες που μου ερχεται να βλαψω τον εαυτο μου.Εδω και 1 μηνα περιπου κανω ψυχοθεραπια με ψυχολογο,και τελευταια μου προτεινε να παω και σε ψυχιατρο για μια 2η γνωμη.Λοιπον σημερα πηγα και σε καποιον ψυχιατρο και μου ειπε οτι αυτο το υπερβολικο αγχος δεν ειναι κατι το επικυνδυνο που χρηζει αμεσης ιατρικης παρακουλουθησης, αλλα ειναι κατι που με ταλαιπωρει χρονια τωρα και μου προτεινε για πιο γρηγορα και αμεσα αποτελεσματα σε συνδυασμο με την ψυχοθεραπεια να ξεκινησω και καποια φαρμακευτικη αγωγη με αντικαταθλιπτικα(π.χ. prozac).Αξιζει να ξεκινησω κατι τετοιο?Θα με βοηθησουν οντως τα φαρμακα ή θα μου προκαλεσουν εξαρτηση,παρενεργειες κτλ. κατι που θα με στρεσαρει περισσοτερο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Υποτιθεται οτι παιρνεις ενα φαρμακο για να σε βοηθησει μεχρι να διαχειριστεις το προβλημα καλυτερα. Δηλ θα το παρεις για ενα διαστημα μεχρι να παρεις τα πανω σου και μετα το κοβεις. Το θεμα ειναι ομως μετα να μπορεις να συνεχισεις χωρις αγωγη, επομενως πρεπει να εχεις σημειωσει προοδους οσο ειναι εφικτο στο κομματι της ψυχολογιας σου. Καλο ειναι να ξεκινησεις να αναγνωρισεις ποια θεματα σου προκαλουν αγχος και πως εκδηλωνεται αυτο, σε πρωτη φαση. Αν σε κανει τελειως δυσλειτουργικο στην καθημερινοτητα, πχ μενεις πισω στα μαθηματα, εχεις αισθημα αδρανειας, αν σου ρχονται πιο extreme σκεψεις κλπ πρεπει να αξιολογηθει. Εγω πιστευω οτι δεν εχεις καλη αυτοεικονα και σου εχει συσσωρευτει αγχος απο πολλα θεματα. Αν εισαι και αγχωδης απο φυσικη καταβολη το προβλημα εντεινεται. Παντως ειναι πολλα ατομα που αγχωνονται υπερμετρα, αναιτια ή μη, και δω αμα ψαξεις παλιοτερα θεματα θα τοδιαπιστωσεις. Αν θελεις για περιεγραψε τι νιωθεις και πως εκδηλωνεται αυτο πρακτικα για να σου πω περαιτερω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    8
    Γενικα,απο την φυση μου ειμαι αρκετα αγχωδης ανθρωπος, δηλ.μπορει να αγχωθω υπερβολικα για κατι που δεν αξιζει(π.χ. ποτε θα τελειωσω την σχολη να παρω πτυχιο,αν θα βρω δουλεια,αν ποτε θα βρω την ιδανικη ερωτικη σχεση) και ειμαι αρκετα τελειομανης δηλ. θελω να πετυχαινω τα παντα τελεια και να μην δινω δικαιωμα σε κανεναν να με κοροϊδεψει ή να με κατηγορησει για κατι.Απο την αλλη μερια πολλες φορες με την παραμικρη δυσκολια ή αποτυχια με παιρνει απο κατω,πελαγωνω και πανικοβαλλομαι.Η σχολη μου ειναι αρκετα δυσκολη και απαιτητικη και νιωθω οτι με πιεζει αρκετα.Δεν εχω και παρεες απο εκει,οποτε δεν περναω καθολου καλα εκει μεσα.Επισεις λογο του οτι δεν ειμαι και πολυ κοινωνικος, πολλες φορες δυσκολευομαι στις σχεσεις μου με ανθρωπους και αυτο με αγχωνει αρκετα(π.χ. με πιανει τρομερο αγχος σε σημειο πανικου οταν ειναι να συναντησω για πρωτη φορα καποιο αγνωστο ατομο,αισθανομαι αρκετα αβολα αναμεσα σε ατομα που δεν γνωριζω καλα,ντρεπομαι αρκετα να μιλησω σε κοριτσια που μου αρεσουν) και πιστευω οτι ολο αυτο με κραταει πισω οσο αναφορα τις διαπροσωπικες σχεσεις.Σε στιγμες υπερβολικου αγχους και πιεσης μου εχει περασει απο το μυαλο ακομη και ο θανατος σαν διαφυγη.Αποπειρες δεν εχω κανει,απλως μου εχει περασει σαν σκεψη.Ο ψυχιατρος μου ειπε οτι εχω αρκετη αντοχη στο αγχος,δεν κινδυνευω απο καποια ψυχοπαθολογικη διαταραχη,με συμβουλεψε να συνεχισω την ψυχοθεραπια στην ψυχολογο,απλως μου προτεινε και να παρω προαιρετικα καποια ηπια φαρμακευτικη αγωγη για να εχω πιο γρηγορα αποτελεσματα, να μην ταλαιπωρουμαι απο το αγχος και με εμποδιζει στις καθημερινες μου δραστηριοτητες.Εγω απο την μια το σκευτομαι να δοκιμασω,αλλα επειδι ξερω οτι τα αντικαταθλιπτικα(prozac,ladose κτλ.) προκαλουν καποιο βαθμου εξαρτηση και εχουν περιεργες παρενεργειες, φοβαμαι να παρω μην το μετανιωσω μετα.Και πιστευω οτι ειμαι αρκετα νεος για να αρχισω να χαπακωνομαι.Υπαρχει κανεις εδω μεσα που να εχει θεραπευσει το αγχος με τετοια φαρμακα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,ναι κ εγω εχω αγχος αντιμετωπισα κ καταθλιψη κ τωρα ειμαι πολυ καλυτερα,Νομιζω δεν μπορεις να το αντιμετωπισεις μην παιρνοντας φαρμακο.κ εγω ετσι νομιζα σταματησα το φαρμακο με αποτελεσμα κ υποτροπιασω με εντονη καταθλιψη κ να σπευσω να παρω παλι το φαρμακο τωρα ειμαι πολυ καλυτερα,ομως να τονισω οτι το φαρμακο ειναι μερος της θεραπειας πρεπει να κανεις περισσοτερη προσπαθεια με το να μην το βαζεις κατω κ να κινητοποιεισαι βγαινε με τους δικους σου ανθρωπους κανε δραστηριοτητες της επιλογης σου πινε ηρεμιστηκα ροφηματα οπως τιλιο κ χαμομιλι να κοιμασαι καλα κ να κανεις μια ισοροποιημενη ζωη κ με αρκετο κοπο θα καλυτερευεσεις, Επισης να σου πω οτι κ εγω παρνω λαντοζε!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εμενα τα χαπια με βοηθησαν πολυ!
    και με σωστη διαχειριση δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.
    επαιρνα για ενα χρονο ζαναξ -που μαλιστα ειναι ακρως εθιστικα- και τωρα εχει δυο μηνες που τα εκοψα χωρις καμια δυσκολια.
    σε συνδυασμο παντα με ψυχοθεραπεια -γιατι τα χαπια απο μονα τους δεν κανουν απολυτως τιποτα- ειναι μια χαρα..
    εγω βοηθηθηκα.
    και γενικως δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα να παιδευεσαι ποσο καιρο μονο και μονο επειδη φοβασαι τα φαρμακα.
    Θα το ξανα πω.. δεν ειναι τα φαρμακα καλα ή κακα. η διαχειρηση τους ειναι καλη και κακη.
    αν τα περνεις με τις χουφτες μην απορεις αν εθιστεις. δεν φταει το φαρμακο γι αυτο.. και ντεπον να παιρνεις με τις χουφτες, θα ερθει η μερα που θα περνεις και δεν θα σου κανουν τιποτα γιατι ο οργανισμος σου θα εχει αποκτησει ανοχη. δεν ειναι τα ψυχοφαρμακα μονο εθιστικα και επικινδυνα. ΟΛΑ τα χαπια ειναι.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Αξίζει να δοκιμάσω?
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-2020, 01:52
  2. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 02:26
  3. υπερβολικό άγχος :(
    By Sally_Cinnamon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2012, 02:02
  4. Replies: 2
    Last Post: 05-12-2007, 21:42
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •