ανησυχίες γύρω απ'τα φάρμακα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    favvel
    Guest

    ανησυχίες γύρω απ'τα φάρμακα..

    παιδιά γεια σας..τελευταίες μέρες έχω κάποιες σκέψεις που με ανησυχούν..
    καταρχήν πηγαίνω σε μια ψυχίατρο όπου κάνω ψυχοθεραπεία και συζητάμε,μόνο που την ώρα που συζητάμε τις περισσότερες φορές δεν τα θυμάμαι όλα όσα θέλω να της πω..δεν έχω την ηρεμία να τα σκεφτώ και κολλάω συνέχεια όταν μιλάω κι έτσι πολλά τα παραλείπω και είναι σαν να πηγαίνω τζάμπα,οπότε καλύτερα να τα γράψω κάπου σε μια προσπάθεια να συγκεντρώσω τη σκέψη μου όπως εδώ δλδ..

    Αρχικά να πω πως κι εδώ σ'αυτό το σάιτ όταν μπαίνω αλλά και σε ένα άλλο,ως επί το πλείστον γράφω τα δικά μου και δεν διαβάζω τι γράφουν οι άλλοι γιατί βαριέμαι..
    Αυτό μου δείχνει εμένα πως είμαι εγωίστρια και τεμπέλα..θέλω οι άλλοι να ασχολούνται μόνο μαζί μου χωρίς εγώ να τους δίνω τπτ..
    Αυτό με απασχολεί καθότι αισθάνομαι άδεια μέσα μου αφού συνέχεια παίρνω απ'τους άλλους χωρίς εγώ να δίνω..έτσι λένε..πως αν δε δώσεις αγάπη δεν την νιώθεις..λογικά ισχύει αυτό..
    Πέρα απ'το θέμα του εγωισμού και της αγάπης με απασχολεί γενικότερα το πώς είμαι πλέον..αναρωτιέμαι αν είμαι φυσιολογική ή έχω πάθει μετάλλαξη στον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς,προς το χειρότερο..Παίρνω ένα φάρμακο,3 χρόνια τώρα το ίδιο,και όπως μου είπε η ψυχίατρος αυτό που κάνει αυτό το φάρμακο είναι να μετριάζει κάπως την ένταση με την οποία βιώνω τα γεγονότα επειδή λέει γεννήθηκα ευαίσθητη,ώστε να μην βγαίνω εκτός ορίων..

    Ασφαλώς όπως συζητήσαμε ο λόγος που βίωσα τόσο πολύ άγχος και κατάθλιψη ήταν το οικογενειακό μου περιβάλλον,το οποίο δεν είχε τπτ το όμορφο να μου δείξει για τη ζωή..το μόνο που έζησα και ζω ακόμα είναι ΓΚΡΙΝΙΑ..κάτι που σταδιακά ύστερα από όλα αυτά που πέρασα με οδήγησε να μη βρίσκω νόημα στη ζωή..Απλά όπως είπαμε με την ψυχίατρο πλέον παίρνω το φάρμακο και αυτό με βοηθάει στο να μην επηρεάζομαι απ'το περιβάλλον..Και έρχομαι τώρα στις ίδιες σκέψεις με αυτές που έκανα τότε που δεν ήξερα να πρέπει να πάρω φάρμακα ή όχι..Αναρωτιόμουν λοιπόν το εξής: δλδ τα φάρμακα σε αναισθητοποιούν?και ακόμα το ίδιο αναρωτιέμαι..Η ψυχίατρος μου λέει πως όχι αλλά αν σε κάνουν να μην επηρεάζεσαι τόσο απ΄το αρνητικό περιβάλλον σου δεν σε αναισθητοποιούν?η γνώμη μου είναι πως ναι..
    Πιστεύω πως τα φάρμακα σε φέρνουν στο ίδιο μήκος κύματος με τους άλλους ανθρώπους,για να μπορέσεις και να συνεννοηθείς με τον άλλον κόσμο αλλά και να είσαι λειτουργικός και να δουλεύεις και να κάνεις ό,τι κάνει όλος ο κόσμος..
    Αλλά σου αφαιρούν ένα κομμάτι ιδιαίτερο του εαυτού σου..ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ..
    Άμα έρχονται τα φάρμακα και εξομαλύνουν τις σχέσεις σου με τους ανθρώπους που πριν από ένα μήνα εσύ σφαζόσουνα αυτό τι σημαίνει?ότι είναι φυσιολογικά τα φάρμακα που μπορούν και κάνουν μια τόσο αφύσικη αλλαγή ή μήπως ότι εσύ δεν ήσουν φυσιολογικός που σφαζόσουνα με αυτούς τους ανθρώπους?
    Προφανώς για να ήσουν στα μαχαίρια υπήρχε κάποιος λόγος..κάποια εσωτερική φωνή που προσπαθεί να βγει έστω και με φωνές και τσακωμούς και προσπαθεί να σου πει ότι κοίταξε: το περιβάλλον σου δεν σου ταιριάζει,πρέπει να το αλλάξεις..ΟΧΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ..

    Αυτό το θέμα με καίει πραγματικά..νομίζω ότι ζω τόσο επιφανειακά πια..σα να έχω χάσει τον εαυτό μου για πάντα..ζω περιμένοντας το θάνατό μου..στο μεταξύ αυτής της ζωής περιπλανιέμαι χωρίς να ξέρω τι θέλω ούτε στα επαγγελματικά..έχω αλλάξει 3 φορές προσανατολισμό..
    Ουσιαστικά αυτό που ψάχνω είναι ο εαυτός μου..αυτός που κάποτε αισθανόμουν ότι είναι δικός μου και οικείος μου και τώρα τον βλέπω σαν ξένο..παθητικό και ουδέτερο..

    Όποια σκέψη σας καλοδεχούμενη..ελπίζω σε αυτούς που θα διαβάσουν το μήνυμα και θα είναι λιγότερο εγωιστές και τεμπέληδες από μένα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος.καταρχας εκτιμω το οτι εισαι ειλικρινης!Οσον αφορα τα φαρμακα παιρνω αρκετο καιρο κ δεν νομιζω οτι εγινα απο αυτα αναισθητη στο προβλημα των αλλων,δεν νομιζω οτι γινεσαι αναισθητη απο τα φαρμακα στην χειροτερη περιπτωση γινεσαι ζομπι κ θελεις αλλαγη δοσολογιας για να συνελθεις,Μαλλον το προβλημα σου ολο ειναι το οτι εισαι κλεισμενη στον εαυτο σου κ δεν ασχολεισαι με τα θεματα των αλλων αυτο αρκει για να σε κανει δυστιχισμενη,Οταν νιωσεις ετοιμη γεμισε την ζωη σου με ανθρωπους κ ασχολησου σοβαρα κ με τα προβληματα τους δεν φανταζεσαι ποσο καλυτερα θα νιωσεις,ολο αυτο το κλεισιμο στον εαυτο σου οδηγει παντα στην καταθλιψη κ σε μιζερη ζωη,Δεν νομιζω οτι εισαι κακος ανθρωπος απλα κλειστηκες στον εαυτο σου κ πρεπει να αποδρασεις απο αυτον το κλεισιμο,Καλο κουραγιο κ κινητοποιησου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μυσπ η φαββελ μιλαει κυριως για αντιψυχωσικα αν δεν κανω λαθος και αυτα οντως σε κανουν να εχεις φτωχη σκεψη και επιπεδο συναισθημα

  4. #4
    favvel
    Guest
    ναι ακριβως..για αντιψυχωσικο μιλαω..βασικα δεν ξερω αν ειχα ψυχωση ή διπολικη διαταραχη γιατι μου τα χουν πει και τα δυο..
    το abilify παιρνω..ειναι καλο φαρμακο αλλα δεν παυει να με βαζει σε σκεψεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου ποια η διαφορα αναμεσα στα αντιψυχωσικα κ αντικαταθλιπτικα?Ομως κ παλι η φαβελ πιστευω πρεπει να βαλει ανθρωπους στην ζωη της κ να νοιαστει για ολα οσα τους αφορουν κ ολα θα της πανε καλυτερα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Τα φάρμακα δεν εξομαλύνουν σχέσεις,δεν πλένουν,δεν σιδερώνουν,δεν σε κανουν τιποτα παραπάνω απο το να σε χαλαρώσουν και να μειώσουν τις ψυχωσεις.Αν λόγος που σφαζόσουν με κάποιον ήταν μια εμμονή ή οι ψυχωτικες διαταραχές,σιγουρα θα εξομαλυνθούν οι σχεσεις σας όχι λόγω φαρμάκου αλλά λογω οτι δεν θα είσαι διαταραγμένη.Τωρα αν ο λόγος που σφαζόσουν ήταν δικαιολογημένος,οχι...Τα αντιψυχωτικα δεν θα σε κάνουν να αλλάξεις αποψη σχετικά με τις διαφορές σας.Παλι θα υπάρξει φασαρία απλά θα το ξεπεράσεις πιο γρηγορα,χωρίς πολλές σκεψεις και αναλύσεις.Συγνώμη αν έχω κάνει κανενα λάθος αλλα είμαι κουρασμένος.
    real eyes realise real lies

  7. #7
    favvel
    Guest
    λογικά τα αντιψυχωτικά μειώνουν τους υποδοχείς ώστε να μην μεταφέρεται σε αυτούς πολλή ντοπαμίνη και έχω έντονα συναισθήματα αρνητικά ή θετικά..κάτι τέτοιο έχω καταλάβει..
    τα αντικαταθλιπτικά λογικά θα αυξάνουν τους υποδοχείς ώστε να πηγαίνει σε αυτούς πολλή ντοπαμίνη και να έχω συνάισθημα..
    παιδιά αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος δεν τα ξέρω καλά..
    μυσπ συμφωνώ ότι πρέπει να βάλω ανθρώπους στη ζωή μου και να τους αφοσιωθώ,το θέμα όμως είναι ότι δε σταυρώνω άνθρωπο..δλδ δε βρίσκω φίλη ή φίλο που να ταιριάζω και να θέλω να του/της αφοσιωθώ..τώρα είτε ψάχνω σε λάθος μέρη οπότε είτε είναι καθαρά θέμα τύχης να σου τύχει κάποιος που να ταιριάζεις,είτε φταίω εγώ πχ είμαι κλειστός άνθρωπος και δε μοιράζομαι εύκολα τη ζωή μου και τις σκέψεις μου,είτε το πιο λογικό δεν έχω τόσα πράγματα να μοιραστώ μιας και αισθάνομαι άδεια..οπότε λογικό και οι σχέσεις που κάνω να είναι παρόμοιες με εμένα..δλδ άδειες..

    white αν και κουρασμένος νομίζω σωστά τα είπες..πράγματι εγώ πχ αντιπαθώ τον πατέρα μου ακόμα κι αν δεν μου κάνει παρατήρηση που συνήθως αυτό κάνει όταν μου μιλάει,ακόμα κι αν είμαστε στον ίδιο χώρο και δε μιλάμε εκπέμπει μια περίεργη ενέργεια που με κάνει να ανάβω και να βράζω στο ζουμί μου..δε μου χει συμβεί με άλλον άνθρωπο αυτό..
    Οπότε ναι τα φάρμακα δεν έχουν διώξει την αντιπάθειά μου απλά εκεί που παλιότερα θα σήκωνε χέρι πάνω μου κι εγώ θα τον έβριζα,τώρα απλά εγώ είμαι πιο ήρεμη και δεν δίνω πολλή σημασία σ 'αυτά που λέει..μάλλον εκνευρίζομαι ελεγχόμενα,δε βγαίνω εκτός ορίων οπότε δε χάνω και το δίκιο μου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    λογικά τα αντιψυχωτικά μειώνουν τους υποδοχείς ώστε να μην μεταφέρεται σε αυτούς πολλή ντοπαμίνη και έχω έντονα συναισθήματα αρνητικά ή θετικά..κάτι τέτοιο έχω καταλάβει..
    τα αντικαταθλιπτικά λογικά θα αυξάνουν τους υποδοχείς ώστε να πηγαίνει σε αυτούς πολλή ντοπαμίνη και να έχω συνάισθημα..
    παιδιά αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος δεν τα ξέρω καλά..
    μυσπ συμφωνώ ότι πρέπει να βάλω ανθρώπους στη ζωή μου και να τους αφοσιωθώ,το θέμα όμως είναι ότι δε σταυρώνω άνθρωπο..δλδ δε βρίσκω φίλη ή φίλο που να ταιριάζω και να θέλω να του/της αφοσιωθώ..τώρα είτε ψάχνω σε λάθος μέρη οπότε είτε είναι καθαρά θέμα τύχης να σου τύχει κάποιος που να ταιριάζεις,είτε φταίω εγώ πχ είμαι κλειστός άνθρωπος και δε μοιράζομαι εύκολα τη ζωή μου και τις σκέψεις μου,είτε το πιο λογικό δεν έχω τόσα πράγματα να μοιραστώ μιας και αισθάνομαι άδεια..οπότε λογικό και οι σχέσεις που κάνω να είναι παρόμοιες με εμένα..δλδ άδειες..

    white αν και κουρασμένος νομίζω σωστά τα είπες..πράγματι εγώ πχ αντιπαθώ τον πατέρα μου ακόμα κι αν δεν μου κάνει παρατήρηση που συνήθως αυτό κάνει όταν μου μιλάει,ακόμα κι αν είμαστε στον ίδιο χώρο και δε μιλάμε εκπέμπει μια περίεργη ενέργεια που με κάνει να ανάβω και να βράζω στο ζουμί μου..δε μου χει συμβεί με άλλον άνθρωπο αυτό..
    Οπότε ναι τα φάρμακα δεν έχουν διώξει την αντιπάθειά μου απλά εκεί που παλιότερα θα σήκωνε χέρι πάνω μου κι εγώ θα τον έβριζα,τώρα απλά εγώ είμαι πιο ήρεμη και δεν δίνω πολλή σημασία σ 'αυτά που λέει..μάλλον εκνευρίζομαι ελεγχόμενα,δε βγαίνω εκτός ορίων οπότε δε χάνω και το δίκιο μου..
    Καλησπερα σου μελος,Εφοσον κ η ιδια εχεις κλειστει στον εαυτο σου ειναι μαλλον δυσκολο να βρεις τους ανθρωπους που πραγματικα εχεις αναγκη,δεν μπορεις να δημιουργησεις ουσιαστικες φιλικες σχεσεις με τους αλλους εαν δεν δειχνεις ενδιαγφερον για αυτους κ τα προβληματα τους,Δουλεψε το αυτο κ θα τα καταφερεις δεν εισαι κακος ανθρωπος κ λες κ η ιδια οτι η ζωη σου δεν σε ικανοποιει κ θελεις κατι ουσιαστικοτερο

Similar Threads

  1. Υπαρξιακές ανησυχίες
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-01-2015, 09:42
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2012, 06:39
  3. Γυρω γυρω Καταθλιψη
    By ανεμος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 25-09-2011, 20:27
  4. ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα
    By 3wtiko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2010, 15:47
  5. 2η σχέση...ανησυχίες
    By manoschania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2010, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •