Γιακουμακης Βαγγελης ενα παιδι που αφορα ολους! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να , τωρα ολοι ασχολουνται με το αεροπλανο , αυτο ' πουλαει ' , περασε σε δευτερη μοιρα το παιδι .
    Καλα τα λες το ουσιωδες βεβαια ειναι να αποδωθει δικαιοσυνη ετσι κ αλλιως αλλωστε κ η οικογενεια του παιδιου επιθυμει να ηρεμησουν τα μμε

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα τα λες το ουσιωδες βεβαια ειναι να αποδωθει δικαιοσυνη ετσι κ αλλιως αλλωστε κ η οικογενεια του παιδιου επιθυμει να ηρεμησουν τα μμε

    Ειναι αισχος να καπηλευονται τα ΜΜΕ , ενα τετοιο τραγικο γεγονος , και αν αποδωθει δικαιοσυνη , θα ξαναγυρισει το παιδι ?
    Και παραδειγματικως να τιμωρηθουν οι ενοχοι , θα αποθαρρυνει το μπουλιιν ?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    οι δημοσιογραφοι ειναι Εκει για να κανουν την δουλεια τους οΠως νομιζει ο καθενας καλητερα και εννοειτε υπαρχει αυτο το κυνηγητο της ειδησης και της απκλειστικοτητας κτλ.....θεωρω οτι ολοι μας βλεπουμε μια τραγικοτητα για να μπορεσουμε να αντιδρασουμε ...ειμαστε ολοι εδω και τα λεμε τα λεμε σχολιαζουμε καυτιριαζουμε μονο και μονο πολλεσ φορες επειδη προεκυψε αυτο το γεγονος....αλλοι βγαζουν οπως ειπαν χρηματα απο αυτο αλλα κυροσ και αλλοι απλα φιλοσοφουν για μια καλητερη κοινωνια που δυστηχως δεν ερχεται ποτε ζωες χανονται και τοτε ολοι μας αναζητουμε την δικαιωση μεσα απο νομους μεσα απο εκδηλωσεις συμπαραστασης και αγαπης προς τον συνανθρωπο ..... απο ολο αυτο λειπει η συειδητοποιηση οπως πιστευω οτι ο πονος μας εξουσιαζει στα θελω και στα μη θελω μας δημιουργει χαρακτηρες που τους χαρακτηριζουμε ευαισθητους ...... τι ειναι ομως ευαισθησια πως θα μπορουσε να ξερει ο καθε καθηγητης στο σχολειο σε τι αντιδρα ο εκαστοτε μαθητης στην ταξη και γιατι???και ακομη και αν μπορουν να το δουν τι μπορει να κανει για να το αλλαξει ????
    ποσο λοιπον σημασια σε ολο αυτο ειχε αυτη η ευαισθησια σε ολο αυτο που εζησε αυτο το παιδι και πως να νομοθετησει η πολιτεια για αυτην......ειμαστε στο λαθος τρενο που ειναι η λογικη μας και κανουμε λαθος στασεις που ειναι οι κρισεις μας και ο προορισμος ειναι στο πουθενα .....ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΝΟΧΟΣ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΑΝ ΕΙΑΙ ΕΤΣΙ) ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by primal71 View Post
    οι δημοσιογραφοι ειναι Εκει για να κανουν την δουλεια τους οΠως νομιζει ο καθενας καλητερα και εννοειτε υπαρχει αυτο το κυνηγητο της ειδησης και της απκλειστικοτητας κτλ.....θεωρω οτι ολοι μας βλεπουμε μια τραγικοτητα για να μπορεσουμε να αντιδρασουμε ...ειμαστε ολοι εδω και τα λεμε τα λεμε σχολιαζουμε καυτιριαζουμε μονο και μονο πολλεσ φορες επειδη προεκυψε αυτο το γεγονος....αλλοι βγαζουν οπως ειπαν χρηματα απο αυτο αλλα κυροσ και αλλοι απλα φιλοσοφουν για μια καλητερη κοινωνια που δυστηχως δεν ερχεται ποτε ζωες χανονται και τοτε ολοι μας αναζητουμε την δικαιωση μεσα απο νομους μεσα απο εκδηλωσεις συμπαραστασης και αγαπης προς τον συνανθρωπο ..... απο ολο αυτο λειπει η συειδητοποιηση οπως πιστευω οτι ο πονος μας εξουσιαζει στα θελω και στα μη θελω μας δημιουργει χαρακτηρες που τους χαρακτηριζουμε ευαισθητους ...... τι ειναι ομως ευαισθησια πως θα μπορουσε να ξερει ο καθε καθηγητης στο σχολειο σε τι αντιδρα ο εκαστοτε μαθητης στην ταξη και γιατι???και ακομη και αν μπορουν να το δουν τι μπορει να κανει για να το αλλαξει ????
    ποσο λοιπον σημασια σε ολο αυτο ειχε αυτη η ευαισθησια σε ολο αυτο που εζησε αυτο το παιδι και πως να νομοθετησει η πολιτεια για αυτην......ειμαστε στο λαθος τρενο που ειναι η λογικη μας και κανουμε λαθος στασεις που ειναι οι κρισεις μας και ο προορισμος ειναι στο πουθενα .....ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΝΟΧΟΣ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΑΝ ΕΙΑΙ ΕΤΣΙ) ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ
    Καλησπερα σου μελος,Συμφωνω οτι μετα απο ενα τετοιο τραγικο γεγονος οι περισσοτεροι η ολοι ειναι μονο λογια κ καθολου πραξεις πραγμα που μου την δινει γιατι κ εγω κ εκατομμυρια αλλα παιδια ζησαμε αυτο το πραγμα με τραγικοτερο αποτελεσμα την ιστορια του βαγγελη κ καθε βαγγελη που πεθαινει λογω αυτου του πραγματος,Ο βαγγελης ενα ιδιαιτερα ευαισθητο παιδι επρεπε να του δωθει η ευκαιρια να σπουδασει κ επειτα να κανει ο,τι θελει μεσα σε ενα ηρεμο περιβαλλον της επιλογης του,Ολοι εχουμε ευθυνη ειδικα οι μεγαλοι απεναντι στα παιδια κ διαφωνω στο οτι οι καθηγητες δεν θα μπορουσαν να κανουν κατι οπως κ ο διευθηντης εαν δεν εμπαινε στην μεση πολιτικος φυσικα θα μπορουσαν να εκδιωξουν τους βλακες αυτους απο την σχολη για να μην φτασουν τα πραγματα σε αυτο το σημειο τωρα παριστανουν οτι λυπουνται ομως στην πραγματικοτητα τους νοιαζει μονο οι παρτη τους οι οικογενειες τους κ για τους αλλους αδιαφορια

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    περασαν 6 μηνες και ολοι το ξεχασαν..

  6. #36
    Δυστηχως ετσι ειναι το ξεχασαν ολοι οπως και τον Αλεξ αλλα και πιο προσφατα η συγκλονιστικη ιστορια της μικρης Αννυ μπορισοβα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Δυστηχως ετσι ειναι το ξεχασαν ολοι οπως και τον Αλεξ αλλα και πιο προσφατα η συγκλονιστικη ιστορια της μικρης Αννυ μπορισοβα.
    Βασικά δεν νομίζω ότι το ξέχασαν αλλά από κάποιο σημείο και μετά τί μένει να ειπωθεί; Σίγουρα όλα αυτά τα γεγονότα είναι τραγικά αλλά πόσο καιρό να συζητιούνται; Κάποιοι (σαν κι εμένα) ίσως να μην αντέχουν να τα πολυσυζητάνε κιόλας, είναι σαν γροθιά στο στομάχι...και μπορεί να χειροτερεύουν την κατάσταση τους να διαβάζουν τέτοια θέματα...αλλά μιας και δεν είχα πει καθόλου τη γνώμη μου ας το κάνω έστω κι αργά...θεωρώ ότι όσοι ασκούσαν bullying στο Βαγγέλη είναι φυσικά ένοχοι για την αυτοκτονία του, είναι οι ηθικοί αυτουργοί και πολύ κακώς πέσανε στα μαλακά...
    Καλά για τη μικρή Άννυ που είναι και εντελώς ξεκάθαρα τα πράγματα, τι να πει κανείς αποδόθηκε δικαιοσύνη όσο αυτό ήταν δυνατόν...αλλά έχω μια απορία, ο πατέρας της άραγε αυτοκτόνησε ή τον φάγανε; Αληθεύει πως είναι νεκρός, έτσι δεν είναι;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #38
    Δεν εχω ιδεα! αληθεια ειναι νεκρος ο πατερας της Αννυ?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Δεν εχω ιδεα! αληθεια ειναι νεκρος ο πατερας της Αννυ?
    Έτσι διάβασα στο ίντερνετ πριν από καιρό...αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο site...έψαχνα τώρα αλλά δεν βρήκα κάτι, ίσως να είναι και ψέμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Δεν γνωριζω αν ειναι νεκρος...ειμαι στη εφηβεια και ειχα κανει θεμα σχετικα με προβληματα που αντιμετωπιζα με τις φιλες μου..αλλα μετα απο πολλη σκεψη καταλαβα ουσιαστικα οτι αυτο το "προβλημα" με τις φιλες μου δεν ειναι καν "προβλημα"...εχτες κυριως απο περιεργεια και μονο αποφασισα να μαθω περισσοτερα για τον βαγγελη..ακουσα συνεντευξεις συμφοιτητων,ειδα και πολλες εκπομπες σχετικα με αυτο το θεμα και μπορω να πω οτι εξεπλαγην με ολο αυτο το ζητημα...το μαρτιο δεν ειχα δωσει τοσο σημασια,ειχα σχολειο,φροντηστηριο και ισως να μην ειχα τον απαραιτητο χρονο..τωρα που τον βρηκα(τον χρονο) ενδιαφερθηκα πολυ περισσοτερο απο οσο χρειαζεται..αλλα μου εκανε καλο..επιπροσθετως,στεναχω� �ηθηκα απιστευτα με το ολο ζητημα..

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Εγω πιστευω οτι ο Βαγγελης ηταν και παρα πολύ θυμα σαν προσωπικοτητα, εε μα για καθειστε λιγο ρε παιδια...Το παιδι αναγκαζονταν να κανει μπανιο τα χαραματα για να μην του ανοιξουν οι αλλοι το παγωμενο νερό, τον έκλειναν μεσα σε ντουλαπια και του πετουσαν κερματα να τραγουδησει σαν αλλο τζουκμποξ, τον χτυπουσαν, τον μειωναν, τον εκαναν να μισει τα παντα και αυτος ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ??? Ούτε στους γονεις του ελεγε τιποτα, ουτε εστω στον διευθυντη της γαλακτομικης σχολης δεν ειπε τιποτα, δεν ειναι οτι προσπαθησε και δεν του εδωσε κανενας σημασια, ειναι οτι δεν προσπαθησε καν να κανει κατι...Και σοβαρα τωρα το βρισκω γελοιο ολο αυτο, πιο πιθανο και λογικο το βρισκω να αυτοκτονησε και να εδωσε μονος τελος στην ζωη του, παρα να τον σκοτωσαν, δηλαδη σοβαρα τι μου γραφετε ολοι σας?? Δολοφονια ρε παιδια μου νομιζετε ειναι να παρεις ενα μαχαιρι ή ενα τσεκουρι και εισαι ετοιμος να γινεις αντεροβγαλτης?? Σας γελασανε, να για αυτο δεν θελω να βλεπω, γιατι υποστηριζουν τις καθε λογης μαλακια για το καθε λογης θεμα απο το θεμα του bullying μεχρις την κριση, και μας καινε τον εγκεφαλο, εδω η αλλη φοιτητρια που της εκαναν και εκεινη bullying πηρε ενα μαχαιρι μαζι της στην σχολη και επιτεθηκε στους αλλους που την πειραζαν, και εγω αυτο θα εκανα, οχι πας και γινεσαι θυμα των αλλων...Αναρωτιεμαι τι να απεγιναν αραγε αυτα τα κωλοπαιδα, τα εκλεισαν μεσα τελικα, δεν παρακαλουθω ειδησεις...Εγω πιστευω οτι ο ανθρωπος γεννιεται κακος εκ φυσεως, ειναι κακοβουλος και υπουλος και μοχθηρο, το χειροτερο πλασμα που εμφανιστηκε ποτε σε αυτον τον πλανητη, απλα αρκετοι απο εμας προσαρμοζομαστε στους κανονες της κοινωνιας και δεν ειμαστε βιαοι, για παρε ομως ενα παιδι 5 χρονων και δες την συμπεριφορα του...Ειναι εγωιστικο, τα θελει ολα για τον εαυτο τυ, υπαρχει απο τοσο νωρις η εννοια της ιδιοκτησιας και του ατομισμου, αν του δωσεις ενα παιχνιδι δεν θα το μοιραζεται με κανενα αλλο παιδι της ηλικιας του, μπορει να γινει βιαιο και εχθρικο με οποιο αλλο παιδι απλωσει χερι στα παιχνιδια του, ολα αυτα ειναι σημαδια κακιας αλλα απλως με τα χρονια καθως μεγαλωνουμε επικρατει σιγα σιγα και η λογικη(που και αυτη εχει πια σχεδον εκλειψει)και μαθαινουμε να κρυβουμε αυτα τα βιαια ενστικτα...Το αποδυκνειουν αυτοι οι καφροι που κυκλοφορανε ελευθεροι...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    περαστικε ξανασυναντιομαστε χαχα ...καταλαβαινω πως ενοιωθε ο βαγγελης οχι επειδη εχω περασει παρομοια περιστατικα απλα ειμαι και εγω απιστευτα ευαισθητη...κι εγω αν ημουν στην θεση του δεν θα ελεγα τιποτα σε κανεναν..μερικοι ανθρωποι εχουν μαθει να τα κρατανε ολα μεσα τους...αυτο κανω κι εγω δυστυχως ή ευτυχως..αυτο που με εξοργισε πιο πολυ παντως ηταν οτι ηταν ενηλικοι και συμπεριφερονταν σαν 10χρονα..δεν ξερω τι ειχαν στο μυαλο τους ειλικρινα..μπορει να πιστευαν οτι με το να ειναι τραμπουκοι θα βρουν ευκολοτερα γκομενα..εγω παντως δεν θα τους προτιμουσα..χιλιες φορες ενα αγορι ευαισθητο παρα ψευτομαγκας..

    ΥΓ περαστικε ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλα ισως δισταζα λιγο αλλα θα σε ρωτησω..βλεπεις mikeius?δεν ξερω,τα λεγομενα σου μου τον θυμιζουν λιγο..ελπιζω να μη σε ενοχλει η ερωτηση

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Φένια πες τα!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    pillow τα λεω..μπορει να ειμαι 15 και πολλοι ανθρωποι να μην δινουν σημασια στα λεγομενα μου επειδη και καλα δεν ξερω τι λεω..αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν γινοταν να μην γραψω κατι...στεναχωρηθηκα παρα πολυ για αυτο το παιδι λες και ηταν συγγενεις,λες και ηταν αδελφος ενω ουσιαστικα δεν εχουμε καμια συγγενεια..απλα καταλαβαινω τοσο πολυ πως μπορει να ενοιωθε και πιστευω για αυτο με συνεπηρε τοσο πολυ ολο το θεμα...πραγματικα θα ηθελα τοσο πολυ να ημουν 20 χρονων και να ημουν εκει στη γαλακτοκομικη σχολη..και να τα προλαβαινα ολα..να μην γινοταν τιποτα...μπορει να λεω ανοησιες αλλα για καποιον πολυ περιεργο λογο νοιωθω τον πονο και τον δικο του αλλα και τον κοντινων του ανθρωπων..κατι πολυ παραξενο παντως..

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλά μην υπερβάλλουμε τώρα εντάξει έγινε ότι έγινε σίγουρα όλοι θα θέλαμε να τον είχαμε σώσει αλλά από ένα σημείο και μετά είναι υπερβολή γιατί δεν τον ξέραμε. Βέβαια σε καταλαβαίνω ότι είσαι ευαίσθητη κοπέλα και γι'αυτό συμφώνησα μαζί σου αλλά υπάρχουν τόσοι Βαγγέληδες εκεί έξω και δεν τους σώζει κανείς. Μπορεί να περνάνε βασανιστήρια άλλου τύπου, ή ακόμα και να υφίστανται μπούλινγκ σε λεκτική μορφή ή ακόμα και ξύλο από γονείς, συμμαθητές, κτλ. Απλά συμφωνώ στο ότι κάποιοι τα κρατάνε μέσα τους από διακριτικότητα και υποφέρουν σιωπηλά, κάποιοι άλλοι τα εξωτερικεύουν.....σε αυτό συμφώνησα καθώς και ότι κι εγώ θα προτιμούσα έναν ευαίσθητο άνθρωπο από έναν ψευτόμαγκα.......Σόρυ αν σου ακούστηκα σκληρή αλλά εντάξει έχει παραγίνει χαμός με αυτό το παιδί λες και τώρα μπορούμε να κάνουμε κάτι, το θέμα ήταν πριν γίνει το κακό.......Γι' αυτό να κοιτάζουμε να σώζουμε τους Βαγγέληδες που βρίσκουμε δίπλα μας, για να μην επαναληφθεί, δεν κάνω την άγια, τα λέω και για μένα! Αυτά.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ; Ε;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 78
    Last Post: 05-12-2023, 15:01
  2. ερωτηση που αφορα κυριως αντρες!!
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 21-06-2012, 07:38
  3. Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
    By Lens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-05-2012, 17:35
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  5. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
    By lena8999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 23-02-2007, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •