Γιακουμακης Βαγγελης ενα παιδι που αφορα ολους!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Γιακουμακης Βαγγελης ενα παιδι που αφορα ολους!

    Καλησπερα σας κ παλι!Τις προαλλες σοκαριστηκα πολυ απο την υποθεση του Βαγγελη ειναι ενα παιδι που ειτε αυτοκτονησε ειτε δολοφονηθηκε(κατα την γνωμη μου δολοφονηθηκε)υπεστη στην συντομη ζωη του πολυ μεγαλη κακοποιηση κ σωματικα κ ψυχολογικα στο περιβαλλον της σχολης του με τραγικο αποτελεσμα,Εγω πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια εχουν ζησει το μπουλινγκ στο σχολειο οπως κ εγω αλλωστε κ αυτο το πραγμα συνιστα ψυχολογικη η κ σωματικη κακοποιηση κ με θυμωνει πολυ το γεγονος οτι στο σχολειο σε στοιβαζουν μαζι με αλλα παιδια σαν να εισαι μερος μιας μαζας κ δεν αναγνωριζουν την διαφορετικοτητα σου θα πρεπει να γινουν ριζικες αλλαγες για την αντιμετωπιση αυτου του πραγματος,ολα τα παιδια κ ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο κ δεν γινεται να αντιμετωπιζονται ετσι,Οταν ημουν παιδι ελεγα μακαρι να μπορουσα να παρακολουθω μαθηματα κατ οικον αντι να υφισταμαι αυτην την κακοποιηση θα επρεπε να δινεται στα παιδια η εναλλακτικη να κανουν τα μαθηματα τους σε περιβαλλον της επιλογης τους εστω κ απο το σπιτι η σε τμηματα με ελαχιστα παιδια κ επειτα να δινουν εξετασεις για να περνουν τις ταξεις,Επισης να παρεχεται σε ολους ψυχολογικη υποστηριξη,γιατι ορισμενα παιδια να το ζουν αυτο το πραγμα κ να υφιστανται μπουλινκ απο τους αλλους?Ειναι αδικο,Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να ζημιωνει τους αλλους!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Εγώ πιστεύω ότι ήτανε πολύ ευαίσθητος και άλλοι αντιμετωπίζουν προβλήματα στο σχολείο για παράδειγμα ο αδελφός μου αλλά δεν αυτοκτόνησε. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει οι καθηγητές στο σχολείο να παίρνουνε δραστικά μέτρα και να αποβάλλουν ή να διώχνουν από το σχολείο όσους κάνουν μπούλιγκ στους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Τί λες τώρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Εδώ στα σχολεία δεν υπάρχει ούτε καν ένας ψυχολόγος-οι καθηγητές κάνουν το μάθημά τους και φεύγουν από την τάξη.

    Αντί να υπάρχει ένα μάθημα κοινωνιολογίας από την αρχή του γυμνασίου και νωρίτερα ίσως στο δημοτικό-με απλές ιστορίες αγάπης και αλληλεγγύης,στριμώχνουν τα παιδιά με ένα σωρό μαθήματα που ούτε ενδιαφέρουν τις άγουρες ψυχές τους και αυτό ήταν!

    Και σαν υπάρχει υποστηρικτικό περιβάλλον στο σπιτι έχει καλώς,αν δεν υπάρχει όμως το παιδί αισθάνεται εγκλωβισμένο και νιώθει απελπισία-απόγνωση και δεν είναι εις θέσιν να αντιμετωπίσει καταστάσεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν μπορω να καταλάβω γιατί επιμένουν να μιλάνε για bullying στην υπόθεση του παιδιού που κατέληξε σε ανθρωποκτονία.. Για να πέσουν οι θύτες στα μαλακά; στα νομοθετικά κενά; εδώ μιλάμε για κατα συρροή παραβατικη/ εγκληματική συμπεριφορά .
    Ελλάδα απλά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Μνιμονάκο,τελικά τί έχει γίνει; Δεν έχω παρακολουθήσει...........είναι δολοφονία η υπόθεση Γιακουμάκη;
    Εγώ είχα μείνει στο ότι απλά αυτοκτόνησε από μπουλινγκ γιατί μπορεί και να ήταν γκέι και να τον κορόιδευαν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Μνιμονάκο,τελικά τί έχει γίνει; Δεν έχω παρακολουθήσει...........είναι δολοφονία η υπόθεση Γιακουμάκη;
    Εγώ είχα μείνει στο ότι απλά αυτοκτόνησε από μπουλινγκ γιατί μπορεί και να ήταν γκέι και να τον κορόιδευαν.
    Το παλικαρι περνουσε τα παθη του Χριστου στην σχολη , βγηκαν χτες καποιοι συμφοιτητες του και μιλησαν!! Δεν θελω καν να γραψω τους εξευτελισμους που περνουσε , αλλα μια μερα πριν εξαφανιστει ελεγε τα σχεδια που ειχε για Πασχα και καρναβαλι σε μια συμφοιτητρια του και μαλιστα την προσκαλεσε και στο Ρεθυμνο!! Κατι του εκαναν εκεινη την μερα !! Τελος παντων δεν κανω τον Κλουζω , αλλα αυτοκτονια δεν ειναι με την καμια!!
    Δεν εχουμε bullying εδω , αλλα ανθρωποκτονια απο αποβλητα της κοινωνιας!! Δεν μπορεις να φανταστεις για τι τυπο ανθρωπων μιλαμε.. Οπλα και βουνα!!Και Μαρκογιαννακηδες!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Πολύ κρίμα πάντως

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σας κ καλα να ειστε για τις απαντησεις,με το σχολειο εχω μεγαλο απωθημενο το απεχθανομαι πραγματικα περασα πολυ χαλια μικρη κ τωρα με θλιβει πολυ η περιπτωση του Βαγγελη ειναι η περιπτωση μπουλινγκ που προκαλεσε το χειροτερο αποτελεσμα δηλαδη τον θανατο του παιδιου,Εγω θεωρω οτι ειναι δολοφονια κατι του κανανε εκεινη την μερα αλλιως θα γυριζε παλι το παιδι στην γαλακτοκομικη πηρε κ τα κλειδια του εφαγε κιολας δηλαδη πραγματα που δεν κανει ανθρωπος που θελει να αυτοκτονησει,Το παιδι το σκοτωσανε πραγματικα αυτοι οι εγκληματιες,ομως πραγματικα ποσοι τροποι υπαρχουν για να σκοτωσεις καποιον?μπορεις να αφαιρεσεις την ζωη καποιου σκοτωνοντας τον η κ να τον σκοτωσεις ψυχικα με ολο αυτον τον εκφοβισμο κανοντας τον να νιωθει αθλια για τον εαυτο του,Παρα πολλα παιδια σκοτωνουν ψυχικα αλλα παιδια γελοιοποιωντας τα κανοντας τα να νιωθουν σκουπιδι ντροπη τους!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    Αντε μαλακες οτι σας ταιζει η τηλεοραση καθεστε και σκεφτεσται.Ξερετε ποσα τετοια θυματα υπαρχουν.Μην Μιλησουμε για φυλακες ανηλικων μην μιλισουμε για την πρεζα.Μην μιλισουμμε για την 4.000 αυτοκτονιες σε 3 χρονια.Σας εχει καψει η τηλεοραση.Ελπιζω τουλαχιστον να εχετε τον γνωθις σε εαυτον - αν και δεν νομιζω

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by kalamore View Post
    Αντε μαλακες οτι σας ταιζει η τηλεοραση καθεστε και σκεφτεσται.Ξερετε ποσα τετοια θυματα υπαρχουν.Μην Μιλησουμε για φυλακες ανηλικων μην μιλισουμε για την πρεζα.Μην μιλισουμμε για την 4.000 αυτοκτονιες σε 3 χρονια.Σας εχει καψει η τηλεοραση.Ελπιζω τουλαχιστον να εχετε τον γνωθις σε εαυτον - αν και δεν νομιζω
    Τόση σοφία σε τρείς γραμμουλες... Ωωωω μωλεεε!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by kalamore View Post
    Αντε μαλακες οτι σας ταιζει η τηλεοραση καθεστε και σκεφτεσται.Ξερετε ποσα τετοια θυματα υπαρχουν.Μην Μιλησουμε για φυλακες ανηλικων μην μιλισουμε για την πρεζα.Μην μιλισουμμε για την 4.000 αυτοκτονιες σε 3 χρονια.Σας εχει καψει η τηλεοραση.Ελπιζω τουλαχιστον να εχετε τον γνωθις σε εαυτον - αν και δεν νομιζω
    Καλησπερα σου μελος,εγω συμφωνω οτι τα θυματα του μπουλινγκ ειναι απειρα ειμαι κ εγω αλλωστε θυμα κ εκατομμυρια αλλοι ανθρωποι ειδικα παιδια,οσον αφορα την περιπτωση του Βαγγελη ηταν αυτη με το τραγικοτερο αποτελεσμα ομως παρα πολλοι ανθρωποι χανουν τον εαυτο τους λογω μπουλινγκ,επιμενω οτι ο καθενας θα επρεπε να παρακολουθει μαθηματα σε περιβαλλον της αρεσκειας του για να ειναι εσωτερικα ηρεμος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Το παλικαρι περνουσε τα παθη του Χριστου στην σχολη , βγηκαν χτες καποιοι συμφοιτητες του και μιλησαν!! Δεν θελω καν να γραψω τους εξευτελισμους που περνουσε , αλλα μια μερα πριν εξαφανιστει ελεγε τα σχεδια που ειχε για Πασχα και καρναβαλι σε μια συμφοιτητρια του και μαλιστα την προσκαλεσε και στο Ρεθυμνο!! Κατι του εκαναν εκεινη την μερα !! Τελος παντων δεν κανω τον Κλουζω , αλλα αυτοκτονια δεν ειναι με την καμια!!
    Δεν εχουμε bullying εδω , αλλα ανθρωποκτονια απο αποβλητα της κοινωνιας!! Δεν μπορεις να φανταστεις για τι τυπο ανθρωπων μιλαμε.. Οπλα και βουνα!!Και Μαρκογιαννακηδες!
    για μενα, ηταν μια αυτοκτονια, που ηταν δολοφονια...
    εκεινη τη μερα ηταν μονος και προκυπτει απο πολλα.
    και μαρτυρες τον ειδαν να περπαταει μονος εκει που βρεθηκε, και καμερα τον επιασε να κατευθυνεται μονος προς τα εκει, χωρις να τον ακολουθει κανενας.
    αλλα περα απο την βια που δεχοταν καθημερινα και απο το επεισοδιο που ΣΙΓΟΥΡΑ εγινε και την μερα της εξαφανισης ,γιατι υπηρξε μαρτυρας που τον ειδε πολυ αναστατωμενο και τον ακουσε να φωναζει, ηταν και ατυχος ο βαγγελης, γιατι δεν βρεθηκε αυτο η αυτος που θα τον σταματουσε εκεινη τη μερα.
    πηρε μαζι του κλειδια, ενω ο συγκατοικος δεν ειχε κλειδια για το δωματιο, πραγμα που δειχνει οτι δεν ηταν πληρως αποφασισμενος οταν εφυγε....
    ωστοσο ουτε τηλεφωνο πηρε, ουτε μπουφαν μεσα στο κρυο, πραγμα που σημαινει οτι ηταν σε πολυ μεγαλη ενταση...
    δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν οι μαρτυριες οτι χτυπησε καποιες πορτες λεγοντας οτι κινδυνευει η ζωη του.. ευχομαι να μην ειναι αληθεια, γιατι αν ειναι, μπορει να σημαινει οτι ζητησε βοηθεια οταν ειχε κοψει τις φλεβες του, για να σωθει το παιδακι....

    φυσικα και δεν κλεινω το ενδεχομενο να ηταν κανονικη δολοφονια, αλλα προς το παρον , δεν το ειδα να προκυπτει απο πουθενα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kalamore View Post
    Αντε μαλακες οτι σας ταιζει η τηλεοραση καθεστε και σκεφτεσται.Ξερετε ποσα τετοια θυματα υπαρχουν.Μην Μιλησουμε για φυλακες ανηλικων μην μιλισουμε για την πρεζα.Μην μιλισουμμε για την 4.000 αυτοκτονιες σε 3 χρονια.Σας εχει καψει η τηλεοραση.Ελπιζω τουλαχιστον να εχετε τον γνωθις σε εαυτον - αν και δεν νομιζω

    Εγω θα συμφωνησω , ΠΟΤΕ δεν παρακολουθω ειδησεις για τους ανωτερω λογους . Ο θανατος ενος παιδιου ειναι ειδηση , ο θανατος 18000/ημερα παιδιων απο πεινα ειναι απλη στατιστικη . Ζουμε σε μια υποκριτικη κοινωνια . Δεν κριτικαρω ομως αυτους που βλεπουν . Ειναι δικαιωμα τους .
    Απο το ' ελπιζω να εχετε το γνωθι σαυτον κλπ κλπ ' διαφωνω ομως . Δεν μπορεις να καταδικαζεις ' ετσι ' .
    Last edited by Macgyver; 23-03-2015 at 13:22.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    επειδη μιλαμε ομως για ανθρωπινες ζωες μαγκ και οχι για πραγματα, ακομα και ΜΙΑ να σωθει, ειναι κερδος.(μια επομενη, δηλαδη...)
    αν ειναι αφορμη η περιπτωση γιακουμακη για να ληφθει σοβαρα υποψη, να αποδωθει δικαιοσυνη λογω της μεγαλης κινητοποιησης αντι να πεσουν στα μαλακα οι θυτες, να αλλαξει η νομοθεσια ενδεχομενως, να ευαισθητοποιηθουν οι γυρω που βλεπουν, ξερουν, αλλα δεν ασχολουνται, επειδη πεθαινουν κι αλλα παιδακια στην αφρικη, τοτε βεβαιως και εχει νοημα να συζητιεται κι αν καποιος ειναι ανενημερωτος δεν θα τον καταδικασουμε, αλλα δεν ειναι και σημαντικος...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    64
    Το bulling ειναι πολυσυνδετο θεμα και ενας νομος δεν θα το σταματησει ουτε θα γινουν πιο ευαισθητοι καποιοι απο 10 εκπομπες και 100 σελιδεσ στο ιντερνετ.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ; Ε;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 78
    Last Post: 05-12-2023, 15:01
  2. ερωτηση που αφορα κυριως αντρες!!
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 21-06-2012, 07:38
  3. Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
    By Lens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-05-2012, 17:35
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  5. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
    By lena8999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 23-02-2007, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •