Κουραστηκα... λιγο βοηθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109

    Κουραστηκα... λιγο βοηθεια...

    Καλημερα και καλως σας βρηκα.
    Ολα ξεκινησαν τον Αυγουστο του '14, οταν κ με μαζευαν απο τον δρομο πρωι πρωι με την πρωτη μου κριση πανικου.
    Φυσικα αγνοουσα την υπαρξη κατι τετοιου μεχρι προτινος κ οι 150 σφυξεις εκεινη την ημερα το μονο που μου ελεγαν ηταν οτι παθαινω
    εμφραγμα, πεθαινω κλπ κλπ.
    Οι πρωτες 3 μερες εφιαλτικες, να ξυπναω για δουλεια, να κανω εμετο κ οι παλμοι στον θεο (130+ οπως ειδα αργοτερα με καρδιολογο μιας κ δεν το γλυτωσα το χολτερ ρυθμου)
    Λιγους μηνες νωριτερα απο το περιστατικο ειχαμε χασει την πεθερα μου, η μητερα μου διαγνωστηκε με καρκινο του μαστου και εκανε χειρουργειο.
    Μπροστα απο το περιστατικο ειχα εναν γαμο και μια βαφτιση για τα οποια ετρεχα με την συζυγο συγχρονως εκεινο τον καιρο. Δεν ξερω τι απολα επαιξε ρολο κ ενεργοποιησε την κριση.
    Για αρκετο καιρο δεν ειχα επεισοδιο, αλλα η διαδρομη μου καθε πρωι για την δουλεια ενα βασανιστηριο καθως περνουσα απο τον ιδιο δρομο καθημερινα κ εφερνα στο μυαλο τις ασχημες εικονες του αυγουστου. Εκανα καποιες συνεδριες με μια ψυχολογο η οποια μου συνεστησε να παρω λιγο bespar το οποιο στην αρχη φανηκε να με βοηθαει αλλα για πολυ μικρη διαρκεια. Να σημειωσω οτι η διαγνωση της ηταν ηπια καταθλιψη κ οτι εχω αρκετο αγχος. Εν συνεχεια προς το τελος μου συστησε να παρω ladose με xanax, αλλα μολις ακουσα ψυχολογο (και οχι ψυχιατρος) να δινει τετοια φαρμακα εστριψα απο προχτες.
    Οι μηνες περασαν και εγω επαθα αλλες 2 κρισεις (3 στο συνολο σε εναν χρονο). Εκοψα κ το τσιγαρο (οχι οτι καπνιζα πολυ, 2-3 στριφτα την ημερα - παραλληλα εχασα κ 14 κιλα με διατροφη)
    Αποφασισα να επισκεφθω 2η ψυχολογο. Μεχρι στιγμης το μονο πραγμα που μου εχει πει, ειναι πως οτι κανω το κανω απο τυψεις κ γιαυτο μου βγαινουν "ολα αυτα"
    Λεγοντας "ολα αυτα" να διευκρινησω πως τους τελευταιους μηνες εχω τρεξει σε φιλη καρδιολογο για καρδιογραφημα κ υπερηχο 10 με 15 φορες, με δυσπνοια, με μουδιασματα στο αριστερο χερι με πονο στο στηθος, τσιμπηματα κλπ κλπ.
    Καθε καρδιογραφημα ηταν πεντακαθαρο, καθε υπερηχος εξαιρετικος αλλα εγω εκει να επιμενω οτι κατι εχω και οτι θα παθω εμφραγμα.
    Κατοπιν συζητησεως με φιλη παθολογο με προετρεψε να παρω λιγο ladose οπως ειχε κανει κ εκεινη παλιοτερα κ την ειχε βοηθησει.
    Η αληθεια ειναι πως μια μικρη βελτιωση την ειδα αλλα κοντευω 2 μηνες τωρα κ διαφορα μεγαλη δεν βλεπω. Αγχολυτικα δεν μπορω να παρω δυστυχως 'η ευτυχως μιας και αντεδεικνυται για την περιπτωση μου, καθως υπαρχει ενα προβλημα υγειας για το οποιο παιρνω φαρμακα κ τα οποια θα αλληλεπιδρασουν με αυτα.
    Περασα ενα διαστημα με εντονη ασταθεια οπου εφτασα σε νευρολογο κ εκανα κ μαγνητικη η οποια ηταν πεντακαθαρη.
    Πηρα την αποφαση πριν λιγες εβδομαδες να παω σε μια ψυχιατρο για ψυχοθεραπεια αλλα κ για να με κατευθυνει σωστα στο θεμα φαρμακο.

    Εχω κουραστει με ολη αυτην την κατασταση.
    Εχω κουραστει να μετραω συνεχως τους παλμους μου.
    Εχω κουραστει να ξυπναω το πρωι κ να εχω αγχος.
    Εχω κουραστει.... Δεν ημουν ποτε ετσι. Δεν ξερω τι φταιει κ δεν ξερω κ πως θα το βρω για να το λυσω.
    Το μονο που ξερω ειναι οτι εχω κουραστει κ δεν θελω να με βλεπει η γυναικα μου (τερας υπομονης) κ το παιδι να τα περναω ολα αυτα
    Last edited by pewlepepe; 22-09-2015 at 13:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Κουράγιο όλοι τα εχουμε ζήσει αυτά....ειναι μέχρι να τα βαρεθείς.....εγω το είχα πάθει αυτό να τα βαρεθώ και να πω δεν γ@@ται ότι πάθω έπαθα.......αλλα μετα ξαναγύρισαν......θελει πυγμή και δυναμισμό και σκεψεις του στυλ ποιος θα με μαζεύει μετα?? Ο εαυτός μου....μονο σαυτον κάνω κακό.....μια ζωή την έχουμε και αυτά τα σκατοπραγματα μας την τρώνε....και γω παιδεύομαι απο τοτε που τα έπαθα ολα αυτά.....ξερω την λύση τους ( να μην δινουμε σημασία και να ασχολούμαστε με αλλα πράγματα ) αλλα ειναι δύσκολο πολυ δύσκολο να το εφαρμοσουμε δυστυχώς.....θελει ανεσθησια και δύναμη για να επιβιωσουμε σαυτη τη ζωή.......και ολαυτα τα παθαίνουμε άτομα αγχωδη, ευαίσθητα, υπερυπευθυνα και μη ανεσθητα.........πρεπει να κατανοήσουμε επιτέλους ότι τα χειρότερα σενάρια στο μυαλό μας δεν οδηγούν πουθενά δεν χρησιμεύουν σε κάτι.....και επίσης ότι παθαίνουμε ειναι ένας αμυντικός μηχανισμό του εαυτού μας για να μας προειδοποιήσει ότι κάτι δεν πάει καλά, τον έχουμε υπερφορτώσει.......απλα αυτός ο μηχανισμός δεν μας χρειάζεται άλλο και εμεις απο τον φόβο μας του δίνουμε φαύλο κύκλο και δεν ηρεμούμε ποτε.........ειναι ολα ενα παιχνίδι του μυαλού.....απλα πρέπει καποια στιγμή να το καταλάβουμε....αλλα ποτε όμως???????

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    πολυ σωστα τα λες marouliw.
    πρεπει να σταματησω να μετραω τους σφυγμους μου καθε λιγο.
    Επισης με καποιο τροπο πρεπει να αποβαλλω τις ασχημες σκεψεις κ ποσο μαλλον για ενα εμφραγμα στα 30 μου.
    ακομη κ τους τελευταιους παραγοντες κινδυνου (τσιγαρο - κιλα), τους απεβαλλα.τα λεω σωστα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Μα φυσικά.....στο κάτω κάτω ότι παθουμε θα το πάθουμε....με το να ασχολούμαστε με αυτά κερδίζουμε κάτι? Όχι......μα και γω που σου μιλάω τώρα δεν τα έχω αποβάλλει ακόμη....απλα σου λέω συμβουλές μπας και κάνει την αρχή...χαχα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πάντως, αν σε βοηθούσαν να πατήσεις στα πόδια σου, δεν θα ήταν κακή ιδέα τα φάρμακα. Κι εγώ ήμουν κατά των φαρμάκων, αλλά αν είναι κάθε 3 και λίγο να πέφτω και να έχω ένα άγχος ως τον ουρανό, καλύτερα να πάρω φάρμακα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καταλαβαινω το μαρτυριο σου, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι για κατι τοσο σοβαρο δεν πήγες σε εναν καλο ψυχίατρο?..περασες πολλα και το σωμα σου δεν αντεξε... θεραπευεται αλλα πρεπει να το κοιταξεις με εναν σοβαρο ειδικο για να δεις αποτελέσματα...μην το αμελήσεις αλλο... σου ευχομαι ολοψυχα συντομα ολο αυτο να ειναι ενας εφιαλτης που περασε! και μπραβο στην γυναικα σου... ειναι ο αφανης ηρωας..περασε και εκεινη πολλα και πρεπει να την βοηθησεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by marouliw View Post
    Μα φυσικά.....στο κάτω κάτω ότι παθουμε θα το πάθουμε....με το να ασχολούμαστε με αυτά κερδίζουμε κάτι? Όχι......μα και γω που σου μιλάω τώρα δεν τα έχω αποβάλλει ακόμη....απλα σου λέω συμβουλές μπας και κάνει την αρχή...χαχα
    πρεπει απο καπου να κανω την αρχη.
    απλα δεν θελω να παθω κατι γιατι λατρευω την γυναικα μου κ το παιδι μου.

    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Πάντως, αν σε βοηθούσαν να πατήσεις στα πόδια σου, δεν θα ήταν κακή ιδέα τα φάρμακα. Κι εγώ ήμουν κατά των φαρμάκων, αλλά αν είναι κάθε 3 και λίγο να πέφτω και να έχω ένα άγχος ως τον ουρανό, καλύτερα να πάρω φάρμακα.
    θεωρω πως ειχα ενα boost +15% αλλα μεχρι εκει. Ο ψυχιατρος ειπε πως μαλλον θα το αλλαξουμε.
    αν επιτρεπεται τι φαρμακα παιρνεις κ για τι πραγμα?

    Quote Originally Posted by rea View Post
    καταλαβαινω το μαρτυριο σου, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι για κατι τοσο σοβαρο δεν πήγες σε εναν καλο ψυχίατρο?..περασες πολλα και το σωμα σου δεν αντεξε... θεραπευεται αλλα πρεπει να το κοιταξεις με εναν σοβαρο ειδικο για να δεις αποτελέσματα...μην το αμελήσεις αλλο... σου ευχομαι ολοψυχα συντομα ολο αυτο να ειναι ενας εφιαλτης που περασε! και μπραβο στην γυναικα σου... ειναι ο αφανης ηρωας..περασε και εκεινη πολλα και πρεπει να την βοηθησεις
    θεωρησα πως μπορουσα να τα διαχειριστω καθως δεν ειχα ποτε μου τετοια θεματα...
    το κατα ποσο ειναι καλος ενας ψυχιατρος δεν ξερω απο που να το κρινω καθως τωρα ειναι ο πρωτος που επισκεπτομαι
    και επισης αυριο εχω την δευτερη μου συνεδρια...

    Ελπιζω και ευχομαι να τα κερδισω ολα αυτα τα παιχνιδια του μυαλου μου γιατι δυστυχως εχει χαλασει η ποιοτητα της ζωης μου.
    Μονο οταν ξαπλωνω στο κρεββατι το βραδυ με την γυναικα μου κ το παιδι μου ηρεμω καπως, αλλα και παλι ειναι προσωρινο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Παίρνω εσκιταλοπράμη και ρισπεριδόνη, διότι πάσχω από Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Ουσιαστικά, έχω πολύ άγχος με την τάξη, με αποτέλεσμα να εμφανίζω κρίσεις πανικού όταν κάτι δεν πάει καλά, σύμφωνα με αυτά που πιστεύω. Παρόμοια κατάσταση με τη δική σου, σε νιώθω δηλαδή.
    Δεν ξέρω τι πρέπει να περιμένουμε από τα φάρμακα, αλλά συμφωνώ με όσους μίλησαν νωρίτερα. Θα σε συμβούλευα να εντοπίσεις γιατί υποτιμάς αυτά που σε επηρεάζουν. Το κάνω επίσης και έχει ενδιαφέρον να βρούμε γιατί τα όσα μεγάλα κάνουμε ή βιώνουμε, τα μετατρέπουμε σε μικρά...
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    απ οτι καταλαβα, εχεις πεισθει πλεον οτι τα συμπτωματα αυτα, ειναι ψυχογενη.
    επομενως και η λυση δεν μπορει να ειναι αλλη απο την ψυχοθεραπεια, ειτε με φαρμακα, ειτε χωρις.

    καλα εκανες και απομακρυνθηκες απο την ψυχολογο που προτεινε φαρμακα που δεν εχει αρμοδιοτητα και γνωση να προτεινει, αλλα επρεπε να απευθυνθεις σε καποιον αλλο που να εμπιστευεσαι, οχι να εγκαταλειψεις.
    επισης, εφοσον θεωρεις ακαταλληλη την ψυχολογο να σου μιλαει για τετοιου ειδους φαρμακα (αυτα που θελουν συνταγη), γιατι ζητας την γνωμη της φιλης παθολογου??? ιατρος μπορει να ειναι, αλλα δεν ειναι ψυχιατρος.
    εφοσον ειχες πεισθει οτι χρειαζεσαι φαρμακα, σε ψυχιατρο επρεπε εξ αρχης να απευθυνθεις οχι να ρωτας διερευνητικα γνωμες φιλων (παραλληλα με ψυχοθεραπεια, κατα την γνωμη μου).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    που μενεις? αν θες λες
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Παίρνω εσκιταλοπράμη και ρισπεριδόνη, διότι πάσχω από Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Ουσιαστικά, έχω πολύ άγχος με την τάξη, με αποτέλεσμα να εμφανίζω κρίσεις πανικού όταν κάτι δεν πάει καλά, σύμφωνα με αυτά που πιστεύω. Παρόμοια κατάσταση με τη δική σου, σε νιώθω δηλαδή.
    Δεν ξέρω τι πρέπει να περιμένουμε από τα φάρμακα, αλλά συμφωνώ με όσους μίλησαν νωρίτερα. Θα σε συμβούλευα να εντοπίσεις γιατί υποτιμάς αυτά που σε επηρεάζουν. Το κάνω επίσης και έχει ενδιαφέρον να βρούμε γιατί τα όσα μεγάλα κάνουμε ή βιώνουμε, τα μετατρέπουμε σε μικρά...
    Καπου σε εχασα... δεν βγαζω νοημα ρε συ Γατε

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απ οτι καταλαβα, εχεις πεισθει πλεον οτι τα συμπτωματα αυτα, ειναι ψυχογενη.
    επομενως και η λυση δεν μπορει να ειναι αλλη απο την ψυχοθεραπεια, ειτε με φαρμακα, ειτε χωρις.

    καλα εκανες και απομακρυνθηκες απο την ψυχολογο που προτεινε φαρμακα που δεν εχει αρμοδιοτητα και γνωση να προτεινει, αλλα επρεπε να απευθυνθεις σε καποιον αλλο που να εμπιστευεσαι, οχι να εγκαταλειψεις.
    επισης, εφοσον θεωρεις ακαταλληλη την ψυχολογο να σου μιλαει για τετοιου ειδους φαρμακα (αυτα που θελουν συνταγη), γιατι ζητας την γνωμη της φιλης παθολογου??? ιατρος μπορει να ειναι, αλλα δεν ειναι ψυχιατρος.
    εφοσον ειχες πεισθει οτι χρειαζεσαι φαρμακα, σε ψυχιατρο επρεπε εξ αρχης να απευθυνθεις οχι να ρωτας διερευνητικα γνωμες φιλων (παραλληλα με ψυχοθεραπεια, κατα την γνωμη μου).
    την γνωμη της την ζητησα καθως ειναι μεγαλη σε ηλικια κ λεκτορας σε γνωστο νοσοκομειο κ επιπλεον ειναι οικογενειακη φιλη.
    απο την αρχη επρεπε να παω σε ψυχιατρο οπως πολυ σωστα λες...

    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    που μενεις? αν θες λες
    Αθηνα. Γιατι ρωτας?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εννοώ πως εφτασες στον πανικό, μα υποτίμησες αυτό που σου συνέβη και θεώρησες πως ξεπερνιέται μόνο του. Αν μας αγαπάμε όμως, δεν θεωρούμε κάτι τέτοιο. Αντίθετα, ζητάμε βοήθεια.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Τωρα αντιληφθηκα τι θες να πεις.
    Ετσι ειναι οπως τα λες. Τεσπα, ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλα γιατι θελω να χαμογελασω λιγο....

    Ξεκινησα απο χτες zoloft 50mg με 1/2 lexotanil των 1.5mg το πρωι μιας κ το ladoze δεν ειχε κατι αλλο να μας προσφερει.
    Ισως ειναι η ιδεα και θεωρητικα αποκλειεται να με εχει πιασει, αλλα νομιζω πως ηδη βλεπω διαφορα.
    Το μονο που παρατηρησα σημερα και συγκεκριμενα πριν λιγο, ειναι οτι εχω μια ελαφρια ζαλαδουλα.
    Οχι κατι ανησυχητικο, σαν να εχω πιει 2-3 μπυρες.
    Παιζει να ειναι απο το zoloft?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Τωρα αντιληφθηκα τι θες να πεις.
    Ετσι ειναι οπως τα λες. Τεσπα, ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλα γιατι θελω να χαμογελασω λιγο....

    Ξεκινησα απο χτες zoloft 50mg με 1/2 lexotanil των 1.5mg το πρωι μιας κ το ladoze δεν ειχε κατι αλλο να μας προσφερει.
    Ισως ειναι η ιδεα και θεωρητικα αποκλειεται να με εχει πιασει, αλλα νομιζω πως ηδη βλεπω διαφορα.
    Το μονο που παρατηρησα σημερα και συγκεκριμενα πριν λιγο, ειναι οτι εχω μια ελαφρια ζαλαδουλα.
    Οχι κατι ανησυχητικο, σαν να εχω πιει 2-3 μπυρες.
    Παιζει να ειναι απο το zoloft?
    παιρνω το γεννοσυμο του...ναι τις πρωτες μερες 2- 3 το ειχα και εγω!...ΣΤΙς 2 ΒΔΟΜΑΔΕς ΔΟΥΛΕΨΕ ΦΟΥΛ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εμένα πάντως, άλλο φάρμακο, ακόμα και τώρα, στην 4η εβδομάδα, μου φέρνει υπνηλία. Οπότε ναι, πιστεύω πως είναι από τα φάρμακα. Προσπάθησε να είσαι χαλαρός και να κάνεις όσα αγαπάς και σε ευχαριστούν.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΔΙΕΞΕΔΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By Μερμηγκας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 18-05-2015, 14:28
  2. Βοήθεια μιλάω λίγο!!!
    By nikiii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 07-01-2015, 23:45
  3. Χρειαζομαι Βοηθεια λιγο!!!Σας παρακαλω!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 20-06-2012, 16:27
  4. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ!!!
    By ploupsycho in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2011, 03:51
  5. Επιλογή ψυχολόγου...λιγο βοήθεια.
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 05-11-2009, 18:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •