ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15

    ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ

    Καλησπερα ειμαι νεος μελος ας γραψω και εγω λιγα λογια πριν απο περιπου 4 χρονια επαθα την πρωτη κριση πανικου, τα γνωστα νοσοκομεια εξετασεις κτλ, εκανα θεραπεια με λεχοτανιλ και paroxia και σε ενα μηνα πεταγα περασαν ολα τα σταματησα μονος μου μετα απο 3 μηνες και ολα καλα, Το προβλημα ξεκιναει τωρα τον τελευταιο μηνα παλι αρχισαν τα τρελα αγχη παλι νονσοκομεια, αυτο που θελω να ρωτησω η ψυχιατρος που πηγα (δημοσιο) μου εγραψε βεσπαρ και seroquel το σεροκελ γιατι ρε παιδια αφου διαβασα οτι ειναι για τις ψυχωσεις το παιρνει κανενας ει ναι καλο φαρμακο? Ρωτησα τη ψυχιατρο και μου ειπε ετσι ειναι η θεραπεια....Ειμαι 37 χρ ξεχασα να αναφερω και μενω Αθηνα
    Last edited by NASOSB; 24-03-2015 at 20:11.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15
    Να ρωτησω και κατι αλλο πηγα χθες στο γενικο κρατικο με τρελη ταχυκαρδια και αρρυθμια και ζαλαδα, μου εκανε ηλεκτροκαρδιογραφημα και υπερηχο και μου ειπε ειναι ενταξει. Το ηλεκτροκαρδιογραφημα δειχνει αν προκειται να παθεις εμφραγμα η οτιδηποτε αλλο σοβαρο η απλα εκεινη τη στιγμη που το κανεις δειχνει αν εχει προβλημα η καρδια μονο εκεινη την ωρα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    bespar??? τα ειχα παρει και γω αυτα.. δεν μου εκαναν απολυτως τιποτα..
    ο γιατρος μου μου ειπε οτι εγω που εχω διαταραχη πανικου αυτα τα χαπια δεν ειναι καταλληλα.. για γενικευμενη αγχωδη διαταραχη εχω ακουσει οτι συνιστανται (στο ποστ δεν διευκρινιζεις ακριβως γι αυτο το λεω)
    το καλο με τα μπεσπαρ ειναι οτι δεν ειναι εξαρτησιογονα, σαν τα ζαναξ π.χ... ουτε κοκκινη γραμμη δεν εχουν δλδ...
    αλλα δεν ξερω εμενα δεν με ειχαν βοηθησει καθολου...τζαμπα τα επερνα δλδ...
    και εγω λεω να σταματησεις να πηγαινεις στα νοσοκομεια... δεν εχει νοημα... ειναι καθαρα ψυχολογικο!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15
    Σε ευχαριστω η εκτιμιση της ψυχολογου ειναι γενικευμενη αγχωδη διαταραχη με ηπια καταθλιψη, εχω ολη μερα ψυχοσωματικα πολυ αρρυθμια, ζαλαδα,σφιξιμο στον αυχενα και και και, βασικα τα εχω ολα δεν αντεχω αλλο πραγματικα νομιζω οτι θα μεινω στο τοπο....Το σεριουκελ ομως γιατι μου το εγραψε που ειναι καθαρα αντιψυχωτικο μου ειπε ενα το βραδυ 25 μγ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15
    οχι ψυχολογου σορυ ψυχιατρου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος.Κουραγιο ειναι παρα πολλοι οσοι νιωθουν την ιδια φοβια με την δικη σου,ολο αυτο με την καρδια σου μου μοιαζει ψυχολογικο υποθετω οτι το ηλεκτροκαρδιογραφημα δειχνει οτι πραγματικα γινεται στην καρδια κ καθε πιθανη ασθενεια στην περιπτωση σου δεν νομιζω να τρεχει κατι ανησυχητικο οπως λες κ εσυ νιωθεις εντονο στρες το στρες συχνα σωματοποιειται κ προκυπτουν διαφορα ενω δεν εισαι αρρωστος στην πραγματικοτητα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by NASOSB View Post
    Σε ευχαριστω η εκτιμιση της ψυχολογου ειναι γενικευμενη αγχωδη διαταραχη με ηπια καταθλιψη, εχω ολη μερα ψυχοσωματικα πολυ αρρυθμια, ζαλαδα,σφιξιμο στον αυχενα και και και, βασικα τα εχω ολα δεν αντεχω αλλο πραγματικα νομιζω οτι θα μεινω στο τοπο....Το σεριουκελ ομως γιατι μου το εγραψε που ειναι καθαρα αντιψυχωτικο μου ειπε ενα το βραδυ 25 μγ
    α! ναι για αγχωδης διαταραχη συνισταται το βεσπαρ. γι αυτο το χαπι δεν εχεις να ανησυχεις καθολου, ειναι πολυ ηπιο και οχι εθιστικο...
    τωρα για το αλλο δεν εχω ιδεα γιατι στο εδωσε.. στην επομενη συνεδρια ρωτα την παντως για λεπτομερεις οχι να σου απανταει αοριστα "ετσι ειναι η θεραπεια".. παπαριες. πελατης εισαι και οφειλει να σε ενημερωσει..!!
    παντως να ξες ολα ξεπερνιουνται! στην αρχη μοιαζει με βουνο, ομως μετα ειναι καλυτερα..
    και μην ανησυχεις για το σωμα σου , καρδιες πιεση κλπ..
    ολα ειναι λογω στρες και αγχους.
    αν μειωσεις το αγχος θα παψει και το σωμα σου να διαμαρτυρεται!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    35
    Καλησπερα Nasosb,
    To seroquel xr μου το έδωσε και εμένα ο ιατρός να το παίρνω σε περίπτωση που δν μπορώ να κοιμηθω το βράδυ μόνο. Κατατάσσεται στην κατηγορία των αντιψυχωτικών αλλα όπως μου ειπε ο ιατρος σε μικρές ποσότητες πχ μέχρι 150 mg λειτουργεί σαν αγχολυτικό ή υπνωτικό. Για περπιπτώσεις διπολικής διαταραχής, ψυχώσεων και σχιζοφρένειας η δόση ειναι πολυ μεγαλυτερη οπότε μν ανησυχεις γιαυτο..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    NASOSΒ, Το seroquel το παίρνω κι εγώ. Θα πρότεινα να μην ανησυχείς για το γεγονός ότι συνταγογραφείται και ως αντιψυχωσικό.
    Εγώ έχω άγχος και πανικούς και κατάθλιψη και ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι είναι αποτελεσματικό χαλαρωτικό. Δεν είναι ανάγκη να έχεις κάποια μορφή ψύχωσης για να το πάρεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by enamelos View Post
    NASOSΒ, Το seroquel το παίρνω κι εγώ. Θα πρότεινα να μην ανησυχείς για το γεγονός ότι συνταγογραφείται και ως αντιψυχωσικό.
    Εγώ έχω άγχος και πανικούς και κατάθλιψη και ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι είναι αποτελεσματικό χαλαρωτικό. Δεν είναι ανάγκη να έχεις κάποια μορφή ψύχωσης για να το πάρεις.
    Σαν αγχολυτικο είναι αποτελεσματικό αρκετά;
    Σε κρατάει όλη μέρα χαλαρό χωρίς να είσαι ζόμπι;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    2
    καλημέρα, κι εμένα μου το έδωσε ο γιατρός μου το seroquel μαζί με το seroquel XR για το εντονο στρες που εχω μαζι με κατάθλιψη (για την οποια παίρνω zoloft Και cymbalta). όπως σου λένε και τα παιδια είναι αγχολυτικό, μην το φοβάσαι. εγώ θα ήθελα να ρωτησω εκεινους που το παιρνουν, μετα απο ποσο καιρο λειτουργησε; επισης, εχετε προβλημα ξυπνηματος πολυ νωριτερα το πρωι και με μεγαλο στρες; δλδ εγω δεν εχω προβλημα να αποκοιμηθω με το seroquel αλλα το πρωι ειναι φρικη. please οτι μπορειτε να μοιραστειτε για να μην νιωθω τοσο μονη σε αυτο...ευχαριστω

Similar Threads

  1. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ
    By malamataki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 18-12-2013, 12:17
  2. Υποστηριξη Ατόμου με Διαταραχή Άγχους
    By Stress Test in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-03-2013, 10:15
  3. Διαταραχή άγχους
    By kostas87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2012, 00:02
  4. διαταραχή κοινωνικού αγχους
    By mvc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-2010, 19:25
  5. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ-ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ-ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By pak23 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 32
    Last Post: 30-09-2009, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •